شکلات؟؟؟

mahya

New member
كمتر كسی پیدا می*شود كه از شكلات متنفر باشد؛ خوراكی پرطرفداری که انواع و اقسام زیادی دارد و این روزها وارد هر فروشگاه مواد غذایی كه می**شویم، قفسه*های رنگارنگی مملو از شكلات می*بینیم که ناخودآگاه، توجهمان را جلب می**کند. اما یک سوال تغذیه*ای مهم در این میان، بی*پاسخ مانده است:

1.شكلات تلخ
این روزها وقتی صحبت از بهترین شكلات می*شود، حرف اول را شكلات تلخ می*زند كه از خلوص بیشتری برخوردار است و خواص بسیاری را به آن نسبت می*دهند؛ از كاهش فشارخون و كنترل دیابت گرفته تا كاهش احتمال ابتلا به بیماری*های قلبی – عروقی.

2.شكلات سفید
این شكلات كه كاملا سفیدرنگ است، از كره كاكائو گرفته شده و كالری بالایی دارد. پس بهتر است هنگام خرید شکلات، جزو آخرین گزینه*های انتخابی*تان باشد؛ به خصوص اگر در حال كاهش وزن هستید.

3.شكلات شیری
شکلات شیری، شكلاتی است كه هنگام تولیدش، شیر به صورت شیرخشك در میان اجزای تشكیل*دهنده*اش جای گرفته. البته این مقدار شیر كمكی به تامین كلسیم مورد نیاز بدن نمی*كند اما افرادی كه به پروتئین شیر حساسیت دارند، باید از مصرف آن صرف*نظر كنند؛ زیرا همین مقدار كم هم می*تواند برای آنها دردسرساز باشد.

4.شكلات قهوه
این شکلات، شكلاتی است كه وقتی آن را از بسته*بندی خارج می*كنیم بوی خوش قهوه به مشام*مان می*رسد و كافئین موجود در آن برای رفع خستگی (البته به طور موقت) در اواسط روز می*تواند كمك*كننده باشد. اما یادتان باشد كه در خوردن این شكلات زیاده*روی نكنید زیرا صرفا دریافت حد متعادلی از كافئین نشاط*آور است و خوردن بیش از اندازه*اش می*تواند محرك و آسیب*رسان باشد.

5.شكلات مغزدار
نسل جدیدی از شكلات*ها كه با مغزهای درسته فندق، بادام یا بادام زمینی پوشیده شده*اند، به شكلات مغزدار شهرت یافته*اند و ارزش غذایی بالاتری، به خصوص برای كسانی كه لاغرند و می*خواهند وزن اضافه کنند، دارند. حتی بچه*هایی كه كم اشتها هستند، می*توانند در میان*وعده*های خود از این نوع شكلات*ها استفاده كنند اما باید بدانید كه این شكلات*ها پركالری*اند و بنابراین نباید تعادل را در مصرف*شان فراموش كرد.

6شكلات میوه*ای
این شكلات*ها، روكشی روی انواع كشمش یا میوه*های خشك بوده و گزینه*ای مناسب برای كسانی هستند كه هوس شكلات كرده*اند اما باید كالری كمتری را دریافت كنند.

افراط شکلاتی

گاهی ما بیش از مصرف روزانه*مان شكلات می*خریم و ممكن است مدتی آنها را در قفسه خوراكی*هایمان نگه داریم اما شرایطی برای ذخیره این گروه وجود دارد. اینكه دمای نگهداری باید 15 تا 18 درجه باشد، دور از تابش آفتاب قرار گرفته و در ظروف در بسته ریخته شوند و چون جاذب بو هستند در كنار غذاهایی كه بوی تندی دارند (مثل قفسه ادویه*ها) قرار نگیرند. در ضمن، شكلات*هایی كه روكش كاغذی ندارند هم باید به سرعت مصرف شوند زیرا گذاشتن آنها در معرض هوا می*تواند موجب اكسید شدن چربی*های اشباع نشده*ای شود كه در آنها به كار رفته است.

7.آب*نبات و تافی
میشه باید تافی و آب*نبات جزو آخرین گزینه*های انتخابی شما باشند؛ زیرا تنها شكر دارند و كمی اسانس و مواد رنگی. هر چند كه همه آنها در مقادیر مجاز به این نوع محصولات اضافه می*شوند اما چسبندگی این خوراكی*ها بیشترین آسیب را به دندان*ها وارد می*كند؛ به خصوص اگر بلافاصله پس از مصرف، مسواك نزنید.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
 

mahya

New member
آیا می دانید چرا گفته می شود که شکلات تلخ بخورید؟


* مصرف مقدار کم شکلات تلخ در هر روز می تواند از بالا رفتن فشار خون جلوگیری کند.

* محققان آلمانی اعلام کرده اند که مصرف مقدار کم شکلات تلخ روزانه باعث پائین رفتن فشار خون می شود.

* این تحقیق که روی 44 نفر که از 56 تا 73 سال انجام شده است نشان می*دهد که مصرف مقدار کم شکلات تلخ که حاوی کالری پائینی است فشار خون این افراد را پائین برده و آنها نسبت به افرادی که شکلات شیری سفید رنگ خورده اند فشار خون کمتری دارند.

* مصرف مقدار بسیار کم شکلات تلخ که حدود 30 کالری انرژی دارد می تواند برای سلامت افراد مفید باشد و با وجود کالری کمش موجب چاقی نیز نمی شود.
 

mahya

New member
شکلات = قلب سالم
شیرینی هدیه دادن در روزهای جشن، باعث شادی و سلامت قلب شما می*شود. محققان گفته اند،*که شکلات حاوی آنتی اکسیدانهایی است که از چسبیدن کلسترول به دیواره های سرخرگ جلوگیری می کند و ریسک ابتلاء به بیماریهای قلبی و سکته را کاهش می دهد. شکلات حاوی فلاون نیز می*باشد که ماده ای شیمیایی است و در چای نیز وجود دارد.
هرچه شکلات تیره*تر باشد حاوی فلاون و آنتی اکسیدان بیشتری می*باشد ولی با وجود همه فوایدی که شکلات دارد بهتر است در خوردن آن زیاده روی نکنید. مزه، عطر و شکل آن بعلاوه کالری زیاد شکلات را لذیذ و خوشمزه ساخته است. از روزهای خوش خود لذت ببرید و همه شکلاتهایتان را با هم نخورید.
 

mahya

New member
آیا به شیرینی و شکلات علاقه ی زیادی دارید؟
یك متخصص تغذیه اظهار كرد: علائق شدید و نابجای تغذیه*ای در افراد می*تواند نشانه*ای از وجود بیماری*های جسمی مانند کم خونی یا روحی روانی باشد؛ به طوری که فرد هر روز و همواره به خوردن طعمی خاص از جمله مواد شیرین، شور یا ترش تمایل نشان می*دهد.
دکتر احمدرضا درستی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب خاطرنشان كرد: کسانی که ضعف تغذیه*ای دارند و یا دچار کم خونی هستند به مواد محرک مانند شیرینی و شکلات، علاقه شدیدی نشان می*دهند و با مصرف آنها احساس نشاط پیدا می*کنند.
وی در ادامه ضمن بیان این که مصرف قرص*های هورمونی و به هم خوردن سیستم تغذیه در افراد منجر به تغییر علایق یا تشدید آن نسبت به برخی مواد غذایی می*شود، تاکید کرد: مراجعه به متخصص تغذیه و قرار گرفتن تحت نظر پزشک بهترین و اولین راه برخورد با این علایق افراطی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: البته افرادی هم عادات افراطی به خوردن مواد شور یا ترش دارند که اغلب این افراد فشارخون بیش از حد پایین یا بالا دارند و بنا به تجربه با خوردن این مواد احساس بهتری دارند. این در حالی است که تنها عده کمی از آنها نیاز واقعی به خوردن شوری یا ترشی برای افزایش یا کاهش فشار خونشان دارند و اغلب آنها به اشتباه عادت به خوردن این طعم*ها پیدا کرده*اند در نتیجه نه تنها به حل مشکل خود کمک نمی*کنند بلکه احتمال ابتلا به ضایعات قلبی عروقی را نیز در خود افزایش خواهند داد.
دكتر درستی در پایان ضمن اشاره به این که علاقه شدید به مواد شور یا ترش، اغلب نشانه مشکل جسمی و گاه روانی است، تاکید کرد: در صورت وجود چنین عاداتی، مناسب*ترین راه مشورت با متخصص و بررسی علت زمینه*ای است
 

mahya

New member
افسانه جوش صورت و شکلات حقیقت دارد؟

70 درصد از جوانان و نوجوانان فکر می کنند که خوردن شکلات سبب بروز جوش پوستی می شود.
این درحالی است که محققان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها در آتلانتا در مقاله ای که در ژورنال علمی انجمن پزشکی آمریکا منتشر کردند نشان دادند که جوشهای پوستی در اثر مصرف غذاهای خاص مثل شکلات ایجاد نمی شوند.
این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "آکنه یا جوش پوستی بی شک شایع ترین بیماری در بین نوجوانان است و حتی می تواند به 70 تا 87 درصد از بزرگسالان نیز آسیب برساند. فاکتورهای متعددی در بروز این جوشها مشارکت دارند.
از جمله این فاکتورها می توان به ترشح بیش از حد چربیها به سلولهای پوست و فعالیت میکروبهای مسئول التهاب در فولیکولهای پوست اشاره کرد.
همچنین شرایط دیگری چون جنبه های ژنتیکی و خود ملتهب کننده ها،استرس و استعمال دخانیات در بروز این جوشها دخالت دارند."
بین 62 تا 70 درصد از جوانان معتقدند که بین جوش و غذاها یک ارتباط مستقیم وجود دارد این درحالی است که به گفته این دانشمندان، نقش غذاها در بروز این جوشها بسیار کم و یا اصلا هیچ است.
اولین تلاشهای علمی برای درک ارتباط جوش و شکلات در دهه های 60 و 70 آغاز شد و نشان داد که شکلات موجب وخیم شدن حالت جوشها نمی شود.
اکنون این تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف شکلات برای جوشها کاملا بی ضرر است.
 
بالا