شيوه جديد تعقيب سلول*های بنيادی براي درمان آلزايمر و پاركينسون

waria

New member
3

پژوهشگران دانشگاه ليورپول روش*های جدید ردگیری سلول*های بنیادی و فهم بیشتر این که برای آنها بعد از قرار گرفتنشان در بدن طي مدت مشخص چه اتفاقی می*افتد، ارائه كرده*اند.


به گزارش سرويس فناوري ايسنا، سلول*های بنیادی برای درمان وضعیت*هایی مانند لوسمی استفاده می*شوند و پتانسیل خوبی برای درمان بیماری*ها و اختلال*های زیادی که در آن زندگی بیمار به اهدای بافت یا اندام وابسته است، دارند. با این حال در حال حاضر، تشخیص اینکه آیا سلول*های بنیادی بعد از فرایند تزريق، زنده می*مانند و اینکه آیا آنها به هدف اصلی می*رسند یا به جای دیگری مهاجرت می*کنند، برای پزشکان سخت است.

دانشمندان در ردگیری سلول*های بنیادی بدن از نانوذرات اکسید آهن ابرپارامغناطیسی (SPION) برای برچسب*گذاری این سلول*ها قبل از تزريق در بیمار استفاده کردند.

این ذرات می*توانند با اسکن*های تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) رؤیت شده و به پزشکان در رسیدن سلول*های بنیادی به هدف مورد نظر اطمینان بدهند. با این حال، شرایط درون سلول*های بدن می*تواند منجر به تخریب SPION شده و توانایی اسکن*های MRI را برای رؤیت سیگنال*های آنها در زمان طولانی کاهش دهد.

اكنون دانشمندانی از دانشگاه لیورپول در حال ابداع روش*هایی برای مرئي کردن SPION*ها در سلول*ها قبل از تزریق آنها به بدن هستند تا بیاموزند که ذرات در داخل سلول بنیادی به کجا می*روند و پیش*بینی کنند که رفتار آنها بعد از تزریق به بدن و اقامت طولانی در آن چگونه می*تواند باشد.

آنها در حال استفاده از تکنیک فوتوگرمایی، یک سیستم تصویربرداری اپتیکی منحصر به فرد، برای برچسب*گذاری با SPOIN هستند، به گونه*ای که ذرات عمر طولانی*تر داشته باشند و کمترین تأثیر روی عملکرد سلول*های بنيادي ایجاد کنند.

دکتر لارا بوگارت، استاد زيست*شناسي اين دانشگاه مي*گويد: سلول*های بنیادی دارای پتانسیل قوی برای برداشتن و تعمیر بافت آسیب دیده هستند تا نیاز بیمار را به انتظار برای پیوند بافت یا عضو رفع کنند. این پژوهش در حال انجام است تا نحوه استفاده از آنها در انواع مختلفی از بیماری*ها مانند آلزایمر، پارکینسون و دیابت نوع یک مشخص شود.

با این حال، برای مطالعه بیشتر این پتانسیل به پیشرفت*های فناوری زیادی نياز است تا نحوه رفتار سلول*های بنیادی در بدن بعد از تزريق معلوم شود. اگر پایش سلول*های بنیادی بطور موثر انجام نشود، ممکن است خطرات جدی برای سلامتی بیمار داشته باشد. مطالعات قبلی نشان می*دهد که اگر سلول*های بنیادی ورای جایگاه اصلی بافت یا عضو هدف به سیستم گردش خون مهاجرت کنند، منجر به تورم بدن می*شوند.

اين پژوهشگران جزئيات نتايج كار تحقيقاتي خود را در مجله*ي «ACS Nano» منتشر كرده*اند.
 
بالا