سیب زمینی سرخ شده یا پیاز سوخاری؟

maxin

Well-known member
توصیه تمام متخصصان علم تغذیه و پزشكان این است كه تا می توانید خوردن غذاهای آماده و فست فود را محدود كنید، اما به هرحال گاهی اوقات فست فودها برای شما یك لذت را فراهم می آورند و نمی شود از آنها گذشت.
اما در این میان انتخاب هم مسئله مهمی است، برای مثال اگر برای پیش غذا بخواهید انتخاب كنید كدام یك را انتخاب می كنید: سیب زمینی سرخ شده یا پیاز سوخاری. در جدول زیر خواهید دید كه كدام یك انتخاب بهتری است.

میزان كالری: اگر سیب زمینی سرخ شده باریك و با روغن كم و مناسب سرخ شود، حدودا 100 كالری كمتر از پیاز سوخاری دارد. یادتان باشد 600 كالری تقریبا اندازه كالری یك وعده غذایی كامل است.
میزان پروتئین: هردوی این پیش غذاها از لحاظ میزان پروتئین تقریبا مساوی هستند.
میزان چربی : شاید تفاوت اصلی اینجا باشد، میزان چربی خیلی زیاد یك پرس پیاز سوخاری واقعا مسئله مهمی است كه باید به آن اهمیت بدهید.
میزان چربی اشباع: می دانید كه در میان چربی ها، چربی های اشباع شده از همه مضرتر و خطرناك تر هستند. با این میزان چربی می شود گفت كه اصلا غذای سالمی به حساب نمی آید.
میزان آهن: اگر دچار كم خونی از نوع فقر آهن هستید، می توانید به سیب زمینی سوخاری به عنوان یك كمك فكر كنید.
میزان سدیم: میزان سدیم (نمك) در هردوی این غذاها زیاد است اما به هرحال از این لحاظ سیب زمینی سرخ شده وضعیت بهتری دارد اما لطفا خودتان به آن نمك اضافه كنید.میزان ویتامین c: شاید برای تان عجیب باشد اما میزان ویتامین c موجود در یك پرس سیب زمینی سرخ كرده درحد بسیار خوبی است.
ویتامین k: سیب زمینی سوخاری میزان نیاز روزانه شما به ویتامین k را برطرف می كند.
نتیجه نهایی: 11 به 3به نفع سیب زمینی سرخ شده
میزان منیزیم: در یك پرس سیب زمینی سوخاری دوبرابر یك پرس پیازسوخاری منیزیم وجود دارد.
میزان فسفات: در این مورد یك پرس پیازسوخاری بهتر است چراكه فسفات بیشتری در خود دارد.
میزان پتاسیم: اگرچه با حرارت دیدن میزان پتاسیم كاهش می یابد اما همچنان میزان پتاسیم سیب زمینی سرخ كرده بیشتر است.
میزان كربوهیدرات: از لحاظ میزان كربوهیدرات تفاوت عمده ای میان یك پرس سیب زمینی سرخ كرده و یك پرس پیاز سوخاری وجود ندارد.
میزان فیبر: فیبرها جزء ارزش های موادغذایی هستند. از این لحاظ سیب زمینی سرخ كرده دارای مقدار بیشتری فیبر است.
میزان قند: میزان قند در سیب زمینی سرخ شده بسیار ناچیز است اما پیاز سوخاری مقدار مناسبی قند درخود دارد.
میزان كلسیم: كلسیم موجود در یك پرس سیب زمینی سرخ شده بسیار ناچیز است اما پیازسوخاری مقدار مناسبی از كلسیم در خود دارد.
نكته آخر: شاید این تنها رقابتی باشد كه سیب زمینی سرخ شده در آن برنده باشد. درست است كه سیب زمینی سرخ شده منبع خوبی از ویتامین ها، پتاسیم و فیبر است اما در كل این خوراكی را نمی توان یك خوراكی مناسب محسوب كرد. باید حواس تان باشد كه اگر دائما سیب زمینی سرخ شده بخورید رگ های تان باید از جنس آهن باشد تا مشكلی برای قلب و عروق تان پیش نیاید.
 
بالا