سوالات و پیشنهادات در مورد تاپیک مطالعه گروهی زبان روانشناسی

sanam_b

New member

این تاپیک اختصاص داره به سوالات یا پیشنهاداتی که ممکنه در موردhttp://olumpezeshki.ir/forum/thread8043.html پیش بیاد. برای اینکه تاپیک مطالعه زبان جمع و جور تر و منسجمتر بشه خواهش میکنیم که سوالاتتون رو اینجا مطرح کنین. هر پیشنهادی که داشته باشین رو میتونین اینجا بگین و از هر نظری استقبال میشه. من در پستهای بعدی چند تا سوال و پیشنهادی رو که دوستان مطرح کردن رو میذارم.

sanam_b

New member
صنم جوووون بابت همه زحماتت ممنون
ما الان اینها رو توی دفترچه ای منتقل کنیم یا جی 5 یا...؟؟؟

قاصدک جون به نظرم فعلا تو دفتر وارد کنی بهتر باشه. بعدا که خواستی تستی کار کنی میشه از جی 5 استفاده کرد. اینطوری منسجمتره.

صنم جون ضمن تشکر میشه قبل از اینکه شروع کنیم یه توضیح کلی بدید در مورد اینکه دقیقا چکار باید بکنیم؟

آیلین جونم به نظرم همین کاری که مثلا پرند کرد بد نباشه. من یه کلمه رو با یه معنی خاصش گذاشتم، و پرند یه معنی دیگه اش رو پیدا کرد. یا میتونین براش مثال یا هم معنی بنویسین. هرچی که پیدا می کنین و به نظرتون مفیده دیگه... به نظرم بعد که به اندازه کافی مطلب گفته شد میتونیم خودمون جمله بسازیم با کلمات، به عنوان جمع بندی و ارزیابی خودمون. اگه موافقین مثلا به نظرم دیگه امشب میتونیم با همین کلمات یه جمله بسازیم و بعد بریم سراغ متن بعدی.

پرندجان از اینجا می تونی دیکشنری لانگمن رو دانلود کنی
من امتحانش کردم شروع کرد به دانلود و مشکلی نداشت
اما امیدوارم تا آخر که می خوای باهاش کارکنی بدون مشکل باشه چون من سی دیش رو داشتم و دانلود نکردم

این لینک هم هست من اینو دارم
نرم افزار خیلی خوبیه امیدوارم بتونی بدون دردسر بگیریش و ازش استفاده کنی

بچه ها نظرتون در مورد یادگیری لغت با روش تداعی چیه؟ این شیوه جدیدا داره به صورت ک ل ا س برگزار می شه, ک ل ا س هایی با عناوین یادگیری لغت بدون فراموشی
من این تاپیک رو قبلا ایجاد کرده بودم, توضیحاتش اینجا هست اگه خواستید با این روش آشنا بشید
آقای منتظر هم به طنز یه توضیحاتی تو این قسمت دادن, ولی دیگه نگفتن کجا هست و به چه صورت برگزار می شه
اینم چند تا نمونه ی دیگه:
http://upload.tehran98.com/img1/lwhqv1t61tjx99yz3bj.jpg
http://upload.tehran98.com/img1/o7lh0xidz6a7c87whiy.jpg
http://upload.tehran98.com/img1/2m5r29bhhqh089o8wqr1.jpg

نظرتون رو در مورد تصاویر زیر هم بفرمایید:
http://upload.tehran98.com/img1/1moqjn9gywfsc9iazrn.jpg
http://upload.tehran98.com/img1/r017tzh66ke0x8eu6309.jpg
http://upload.tehran98.com/img1/xx8ve0kniylwkdrzone.jpg
http://upload.tehran98.com/img1/1hqcn7irwouachfm7v9.jpg
http://upload.tehran98.com/img1/y390rba09uyjzpjc2mdu.jpg

احساس می کنم یک کم کارمون بیشتر از لزگی داره گسترده میشه و ممکنه کم کم حوصله بچه ها کم بشه و سر یه هفته باز کار رها بشه....
من میگم همه لغات جدید هر مهارت یا مثلا هر روز لغات یه متن از مهارت اول رو تو یه پست بدون هیچ توضیحی بذاریم....
بعد هرکس تا شب برای همه کلمات اون متن جمله بسازن یا هم خانواده و... بگن.
بعد فردا همه بریم سر متن دوم مهارت اول.
تا آخر هفته که همه متن ها رو یک یکی تحلیل کردیم و جمعه هم جمع بندی اون مهارت.
این جوری همگام تر و هماهنگ تر میشه....
باز هرچی بقیه بگن...

آره فکر خوبیه
اینجوری که الان پیش می ریم شاید یه لغت به نظر من مشکله که برای بقیه ساده است و برعکس
و اینکه اول و آخر کار مشخصه و تو یه مهارت درجا نمی زنیم
من موافقم
اگه برات زحمتی نداره خودت شروع کن
اونایی که جزو لیستی که می ذاری هست و قبلا مثالها و جمله هاش رو گذاشتیم که اکیه
برای بقیه که مطرح نشدن ادامه می دیم تا تموم شن

rawy

New member
دوستان اول بیایم مشخص کنیم که از بین قسمت های مختلف مطالعه زبان به کدوم مواردش احتیاج داریم
و بعد تعیین کنیم از روی چه منبعی و به چه شیوه ای باید بخونیم و اگه لازم باشه تقسیم کار کنیم
لطفا همه نظرتون رو بفرمایید

rawy

New member
به نظر من:
با توجه به اینکه یادگیری زبان خیلی گسترده است و مواردی مثل خوندن, نوشتن, درک مطلب, شنیدن و ... رو شامل می شه ولی ما برای مرحله ای که در حال حاضر درش هستیم به دومورد بیشتر احتیاج داریم یکی افزایش دایره لغات دوم یادگیری گرامر

اگر ما بخوایم رو کتاب لزگی کار کنیم فقط به این شیوه که به لغاتش توجه کنیم, خب این میشه تنها کار روی لغات که نیاز نیست فقط از روی این منبع باشه چون اغلب لغاتش پزشکی هست.
مزیت کتاب لزگی به مهارتهایی هست که آموزش داده شده که از اونها تو درک مطلب استفاده کنیم و ما با این شیوه که داریم پیش می ریم اگر تنها بخوایم روی لغاتش تمرکز کنیم از این هدف دور می شیم.
شیوه هایی که صنم برای یادگیری لغت عالی هستند و من دیدم که دوستان دیگه ای هم این موارد رو توصیه کردن, در مورد شیوه ی یادگیری لغت با روش تداعی هم که هیچکدومتون هیچ نظری در موردش ندادین, قطعا هممون از بچگی خیلی از لغات رو به همون شکل حفظ کردیم ولی الان کمتر از ازش استفاده می کنیم, من خیلی تعریف شنیدم اما خودم در موردش تردید دارم.
و در نهایت فکر می کنم که حتما باید گرامر هم تو برناممون باشه
باز هم نظر جمع مورد توافق همه ارجح هست

sanam_b

New member
راوی جون من هم با نظرت موافقم. راستش من خودم خیلی تاکیدی روی لزگی ندارم ولی چون بچه ها قبلا همه میگفتن لزگی قبول کردم. اگه کسی نظر دیگه ای داره بگه، استقبال می کنیم.
اون پیشنهاد جمله سازی رو هم من به این خاطر دادم که میخواستم یه جورایی کاربردی بشه یادگیری مون، یعنی یه بروندادی هم داشته باشیم نه اینکه فقط لغت و معنی رو بخونیم چون دیکشنری رو هر کسی تو خونه خودشون داره. اونطوری یادگیری عمیقتر میشه. البته میدونم که کار آسونی نیست مخصوصا که اعتماد به نفس میخواد و من خودم کلی فکر کردم تا اون چند تا جمله رو ساختم و همه اش نگران بودم که لوس باشه یا غلط باشه یا...
اگه پیشنهاد خاصی دارین در مورد اینکه کارمون مفیدتر یا جالبتر باشه بگین که خیلی کمک میکنه بهمون.

sanam_b

New member
به نظر من:
با توجه به اینکه یادگیری زبان خیلی گسترده است و مواردی مثل خوندن, نوشتن, درک مطلب, شنیدن و ... رو شامل می شه ولی ما برای مرحله ای که در حال حاضر درش هستیم به دومورد بیشتر احتیاج داریم یکی افزایش دایره لغات دوم یادگیری گرامر

اگر ما بخوایم رو کتاب لزگی کار کنیم فقط به این شیوه که به لغاتش توجه کنیم, خب این میشه تنها کار روی لغات که نیاز نیست فقط از روی این منبع باشه چون اغلب لغاتش پزشکی هست.
مزیت کتاب لزگی به مهارتهایی هست که آموزش داده شده که از اونها تو درک مطلب استفاده کنیم و ما با این شیوه که داریم پیش می ریم اگر تنها بخوایم روی لغاتش تمرکز کنیم از این هدف دور می شیم.
شیوه هایی که صنم برای یادگیری لغت عالی هستند و من دیدم که دوستان دیگه ای هم این موارد رو توصیه کردن, در مورد شیوه ی یادگیری لغت با روش تداعی هم که هیچکدومتون هیچ نظری در موردش ندادین, قطعا هممون از بچگی خیلی از لغات رو به همون شکل حفظ کردیم ولی الان کمتر از ازش استفاده می کنیم, من خیلی تعریف شنیدم اما خودم در موردش تردید دارم.
و در نهایت فکر می کنم که حتما باید گرامر هم تو برناممون باشه
باز هم نظر جمع مورد توافق همه ارجح هست

راوی جون من هم با نظرت موافقم و میدونم که گرامر و مهارتهایی که گفتی هم مهمه. به نظر من مهارتهای خواندنی که خود لزگی ارایه داده به اندازه کافی خوب نوشته شده و نمیدونم که ما دیگه چه کار خاصی میتونیم باهاش بکنیم... هر کسی باید خودش اون قسمتها رو بخونه و تمرین بکنه دیگه... اینکه ما الان داریم لغتها رو در میاریم به این معنی نیست که فعالیتهای خود متن رو انجام ندیم. اگر کسی نکته ای یا سوالی در مورد مهارت خواندن داره میشه تو همون تاپیک بیاره که همه استفاده کنیم.
من فکر میکنم شاید خیلی از مشکلاتی که توی درک مطلب داریم از گرامر باشه، ولی به نظرم اون یه تاپیک جدا میخواد و آوردنش اینجا خیلی سخت باشه.

zahra2013

New member
سلام به همگی

من با جمله سازی کاملا موافقم ولی به نظرم روزی یه متن خیلی خیلی کمه اینطوری فک کنم تا عید خوندن کتاب طول بکشه!!!اما در مورد منبع مورد استفاده باید بگم هدف ما در درجه اول خوندن واسه کنکوره به همین دلیل هم بچه ها کتاب لزگی رو انتخاب کردن، به نظر منم فعلا همین کتاب رو کار کنیم بهتره.

rawy

New member
صنم جان پس می شه یک پایه ی برنامه رو بر این گذاشت که مهارتها رو بخونیم (باتوجه به همون چیزی که خودت گفتی که خوب توضیح داده شده), تجربیاتمون رو ازش بگیم (که این هم دیده بودم که قبلا گفته بودی اما بیشتر توضیح ندادی که هرکی تست زده بیاد بگه درست زدم به این دلیل غلط زدم به این دلیل)
1 خوندن هر مهارت در اسرع وقت (تو موارد اول میشه یه تایم تعیین کرد که ببینیم چقدر زمان کافی هست که همه ی بچه ها یک مهارت رو تموم کنن)
2 زدن تستها و در صورت امکان نوشتن و توضیح اینکه به چه دلیل تستی رو درست یا غلط جواب دادیم (استنباطمون چی بوده)
3 گذاشتن لیست کامل لغت های هر مهارتی که داریم شروع می کنیم در ابتدا و بعد پیدا کردن جمله یا ساختنش برای هر کلمه تا اتمام کلمات
4 مطرح کردن و پرسش مشکلاتی که تو خوندن متنها داشتیم, یا کلمات و اصطلاحاتی که نمی دونستیم
فعلا تا اینجا به ذهنم می رسه, ایراداتش رو اصلاح کنید

آخرین ویرایش:

rawy

New member
سلام زهرا جون
قرار نیست منبع عوض کنیم عزیزم, ولی اونچه مسلمه برای این آزمون دایره لغت زیاد (مثل تافل و 504) و گرامر لازمه
برای این دو مورد هم می خوایم برنامه بریزیم, لطفا اگه نظری داری بگو عزیزم

sanam_b

New member
راوی جونم نکاتی که گفتی خیلی خوبن، اگه بقیه هم موافق باشن اینارو تو تاپیک زبان بنویسیم.

sanam_b

New member
راستی راوی جون به نظر من این روش تداعی کلماتی که گفتی خیلی میتونه کمک کنه تو یادآوری لغات، ولی باید ببینیم که چطوری میتونیم به صورت گروهی اینجا ازش اضافه کنیم. شاید مثلا بشه هر هفته چند تا کلمه رو مشخص کرد و ازشون تصویر بسازیم و مطرح کنیم.

sanam_b

New member
در ضمن در مورد درک مطلب هم که پرسیده بودی، اول کتاب لزگی یه راهنما داره که به نظر من خیلی به درد میخوره و من تا الان که 16-17 سالی میشه دارم زبان میخونم تو بقیه کتابها (کتابهای زبان عمومی) هم همین نکات رو مطرح کرده و چیز بیشتری به ذهنم نمیرسه که بگم، یعنی به نظرم خود لزگی هم گشته و همون نکات رو پیدا کرده و اینجا آورده. راهش هم همینه... فقط باید اوایل موقع خوندن متن یه نگاهی به اون نکات بندازی و بعد دیگه عادت میکنی به اون روش.

rawy

New member
راوی جونم نکاتی که گفتی خیلی خوبن، اگه بقیه هم موافق باشن اینارو تو تاپیک زبان بنویسیم.

عزیزم اجازه بده همه بچه ها تو بحث شرکت کنن و نظرات رو یکی کنیم بعد
البته اگه شرکت کنن
بعد هنوز در مورد لغات 504 و تافل و گرامر تصمیمی نگرفتیم

rawy

New member
راستی راوی جون به نظر من این روش تداعی کلماتی که گفتی خیلی میتونه کمک کنه تو یادآوری لغات، ولی باید ببینیم که چطوری میتونیم به صورت گروهی اینجا ازش اضافه کنیم. شاید مثلا بشه هر هفته چند تا کلمه رو مشخص کرد و ازشون تصویر بسازیم و مطرح کنیم.

من می تونم اون کار رو انجام بدم
اقلا بچه ها جمله و ایده بدن من تو فتوشاپ به شکل یه تصویر منسجم درش میارم
در مورد کلماتی که همه توافق داریم حفظ کردنشون سخته فکر می کنم مفید باشه
البته خودم هنوز در مورد استفاده ازش شک دارم
و اون تصاویری که گذاشتم خواستم نظرتون رو بگید رو خودم درست کردم, که هیچکی هم به سلامتی نظری نداشت

rawy

New member
در ضمن در مورد درک مطلب هم که پرسیده بودی، اول کتاب لزگی یه راهنما داره که به نظر من خیلی به درد میخوره و من تا الان که 16-17 سالی میشه دارم زبان میخونم تو بقیه کتابها (کتابهای زبان عمومی) هم همین نکات رو مطرح کرده و چیز بیشتری به ذهنم نمیرسه که بگم، یعنی به نظرم خود لزگی هم گشته و همون نکات رو پیدا کرده و اینجا آورده. راهش هم همینه... فقط باید اوایل موقع خوندن متن یه نگاهی به اون نکات بندازی و بعد دیگه عادت میکنی به اون روش.

آره دیدم اونا رو ولی من خودم به خاطر ضعف تو لغات و گرامر خیلی نمی تونم اون شیوه ها رو اعمال کنم

sanam_b

New member
آره دیدم اونا رو ولی من خودم به خاطر ضعف تو لغات و گرامر خیلی نمی تونم اون شیوه ها رو اعمال کنم

متاسفانه فکر نمیکنم راه دیگه ای به غیر از اون روش وجود داشته باشه، یعنی حداقل من اطلاعی ندارم. غیر از اینکه همونطوری که خودت میگی به طور کلی سطح زبان رو بالا ببریم که وقتی جمله رو میخونیم معنی اش رو بفهمیم کار دیگه ای نمیشه کرد. مشکل ما اینه که نه تو مدرسه و نه تو دانشگاه زبان رو اون طوری که باید مسولین جدی نمی گیرن و بعد توقع دارن بچه ها سر کنکور نمیدونم واقعا از کجا همه اینها رو بلد باشن. خب واقعا خیلی سخته که آدم خودش رو توی مدت کوتاهتر از یک سال برسونه.

rawy

New member
متاسفانه فکر نمیکنم راه دیگه ای به غیر از اون روش وجود داشته باشه، یعنی حداقل من اطلاعی ندارم. غیر از اینکه همونطوری که خودت میگی به طور کلی سطح زبان رو بالا ببریم که وقتی جمله رو میخونیم معنی اش رو بفهمیم کار دیگه ای نمیشه کرد. مشکل ما اینه که نه تو مدرسه و نه تو دانشگاه زبان رو اون طوری که باید مسولین جدی نمی گیرن و بعد توقع دارن بچه ها سر کنکور نمیدونم واقعا از کجا همه اینها رو بلد باشن. خب واقعا خیلی سخته که آدم خودش رو توی مدت کوتاهتر از یک سال برسونه.

واقعا همینطوره
من تو دانشگاه فکر می کردم شوخی می کنن از م انتظار دارن متون تخصصی رو پاس کنیم, همش منتظر بودم بیان بگن نترسین شوخی کردیم :25r30wi: ولی بعدا فهمیدم اصلا شوخی نداشتن :black_eyed:
با این اوصاف باید برنامه ی لغات (504, تافل و ...) و گرامر رو هم داشته باشیم
چقد وقتمون داره برای برنامه ریزی می ره, بچه ها هم نمیان :sad:

آخرین ویرایش:

sanam_b

New member
فکر کنم بچه ها دیگه رفتن خوابیدن. من پیشنهاد میکنم از اونجایی که هر کدوم ما سطح زبانمون یه جوریه یه تاپیک دیگه برای مثلا گرامر بزنیم. اینطوری انسجام تاپیک هم حفط میشه و کسی کنار نمیکشه. میتونیم یه کتاب گرامر خوب انتخاب کنیم و با هم پیش بریم، خیلی راحت میشه هر روز یه درسش رو انجام داد و تا آخر تابستون تمومش کرد. میشه هر شب بیایم گزارش بدیم، مشکلامون رو بگیم یا اگه سوالی داشتیم بپرسیم.

parand

Well-known member
راوووووی جون بلاخره نرم افزارو پیدا کردم و نصبش کردم.............
خب بی زحمت حالا یکم منو راهنمایی میکنی در مرود نحوه ی استفاده از این نرم افزار........
راستی ورژن 5 قدیمی یا نه؟؟؟؟
مال شما چند؟؟؟؟؟؟؟؟

parand

Well-known member
فکر کنم بچه ها دیگه رفتن خوابیدن. من پیشنهاد میکنم از اونجایی که هر کدوم ما سطح زبانمون یه جوریه یه تاپیک دیگه برای مثلا گرامر بزنیم. اینطوری انسجام تاپیک هم حفط میشه و کسی کنار نمیکشه. میتونیم یه کتاب گرامر خوب انتخاب کنیم و با هم پیش بریم، خیلی راحت میشه هر روز یه درسش رو انجام داد و تا آخر تابستون تمومش کرد. میشه هر شب بیایم گزارش بدیم، مشکلامون رو بگیم یا اگه سوالی داشتیم بپرسیم.

منم موافقم واسه گرامر یه تایپیک جدا داشته باشیم.............
بچه ها من اصلا درباره ی خوندن زبان روشی نمی دونم شرمنده........
از وقتی یادمه لغتارو در میاوردم ترجمه می کردم همین......... بعد متن ترجمه شده رو انقد میخوندم تا معنی لغتاش ملکه ی ذهنم بشه..............

بالا