ساخت بينی شيميايی برای بوييدن سلولهای سرطانی

waria

New member
3



شيميدانان دانشگاه ماساچوست براي اولين بار موفق به ايجاد يك شيوه سريع و حساس براي شناسايي سطوح ميكروسكوپي انواع گوناگون سلولهاي متاستاتیک سرطاني در بافت زنده با يك بيني شيميايي شده*اند.



به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين محققان از يك سيستم آرايه حسگر از نانوذرات طلا و پروتئين براي بوئيدن گونه*هاي مختلف سرطان در يك مدل متاستاتیک سرطان ريه پيش*باليني يك موش استفاده كرده*اند كه بسيار شبيه شيوه بويايي انسان براي به خاطر سپردن عطرهاي مختلف است.



اين كار جديد بر پايه كار قبلي اين محققان در ساخت يك مجموعه نانوذرات و پليمرهاي «بيني شيميايي» با قابليت متمايز كردن سلولهاي عادي از سلولهاي سرطاني بوده است.


به گفته محققان، با استفاده از اين ابزار مي*توان سلولهاي سرطاني متاستاتیک را در بافت زنده حيواني با سرعت و تاثير بيشتر با استفاده از استراتژي بيني شناسايي كرد.


تاكنون تنها راه استاندارد براي شناسايي دقيق سلولهاي سرطاني از يك رويكرد گيرنده زيستي استفاده مي*كرد كه در آن يك پروتئين به ديواره يك سلول سرطاني مي*چسبد. از مشكلات اساسي اين شيوه اين است كه فرد بايد پيش از آزمايش نوع مناسب گيرنده را بشناسد.


دستاورد اين محققان، استفاده از مجموعه*اي از حسگرهاي نانوذرات طلا و پروتئين فلورسنت سبز بوده كه در واكنش به الگوهاي درون پروتئينهاي كشف شده در سلولهاي سرطاني طي چند دقيقه فعال شده و يك نشانه منحصربفرد را براي هر سرطان ايجاد مي*كند.


علاوه بر حساسيت بالا، اين دانشمشدان اظهار كرده*اند كه حسگر آنها قادر به تشخيص ميان متاستاتیک كم و زياد و همچنين ميان سلولهاي ويژه محل مانند سرطانهاي پستان،*كبد، ريه و پروستات است.


اين نتايج در مجله ACS Nano منتشر شده است.
 
بالا