رفع اشكال درس تغذيه كنكور ٩٣

natasha-j

New member
سلام بچه ها ، ميگم از اين به بعد بيايم اينجا اشكالامونو بگيم و نكته اي تستي .... هرچيزي كه فكر ميكنيم واسه بقيه بچه ها هم ممكنه مفيد باشه اينجا مطرح كنيم:thanks: اگه موافقيد واسه بيوشيمي و فيزيولوژي هم پستهاي جداگانه بذاريم:bunnyearsmiley:

saintangle

New member
به نظر من بهتره ابتدا از نکات اساس تغذیه شروع کنیم که ضریبش بیشتره بعد ازاتمام کتابای دیگه رو شروع کنیم وحتی میتونیم صفحات روبین خودمون تقسیم کنیم و هرروز یک نفر بیاد و نکات رو قرار بده

natasha-j

New member
ما شروع كنيم بقيه هم ميان كم كم :a2d3:دونفريم خوبه خصوصا كه هم رشته ايم:4d564ad6::a2d3:

natasha-j

New member
من چند تا مشكل دارم كه فردا ميزارمشون تا با هم بحث كنيم در موردش :a2d3: اگه شمام نكته اي موردي چيزي به ذهنت ميرسه بگو.

ir_pari

New member
سیلام
اگر سرعت طناب زدن را از70بار در دقیقه به 140 بار در دقیقه افزایش دهیم میزان انرژی مصرفی چند درصد بالاتر میرود؟جوابی که توی تست طلایی بود خیلی برام واضح نبود:dadad4:
هلپ می پلیز

karim1

New member
سیلام
اگر سرعت طناب زدن را از70بار در دقیقه به 140 بار در دقیقه افزایش دهیم میزان انرژی مصرفی چند درصد بالاتر میرود؟جوابی که توی تست طلایی بود خیلی برام واضح نبود:dadad4:
هلپ می پلیز

سلام
ببین ما میدونیم که انرژی پایه یه چیزی بین 60 تا 70 درصد از کل انرژی مصرفی رو تشکیل میده و 10% هم برای اثر حرارتی غذا و انرژی فعالیت هم به طور متوسط 20-30% رو در بر میگیره
خوب حالا اگر فعالیت دو برابر بشه انرژی مورد نیاز (به طور متوسط 25%) هم دو برابر میشه یعنی به طور کلی 25% به کل انرژی مصرفی افزوده میشه
:smiliess (8):

ir_pari

New member
سلام
ببین ما میدونیم که انرژی پایه یه چیزی بین 60 تا 70 درصد از کل انرژی مصرفی رو تشکیل میده و 10% هم برای اثر حرارتی غذا و انرژی فعالیت هم به طور متوسط 20-30% رو در بر میگیره
خوب حالا اگر فعالیت دو برابر بشه انرژی مورد نیاز (به طور متوسط 25%) هم دو برابر میشه یعنی به طور کلی 25% به کل انرژی مصرفی افزوده میشه
:smiliess (8):

مرسی آخه توی کتابه گفته بود از راه ضریب متابولیک به این جواب رسیده!پس یعنی نیازی به مادل متابولیک نیس؟؟

آخرین ویرایش:

ketabsabz

Well-known member
منم هستم اما خب خیلی کم وقت میکنم بیام اینجا

کلا کار خوبیه

ir_pari

New member
خب بچه ها سوال قبلیمو جواب بدید لطفا
من چندتاسوال دیگه هم دارما:
-کدامیک به ازای کیلوگرم وزن به انرژی بیشتری نیاز دارد؟1-بافت چربی 2-مغز 3-کبد 4-قلب.توی کتابم گفته قلب میشه درسته؟یعنی چون گفته به ازای کیلوگرم کبد نمیشه؟:(50):
-پس از 51 سالگی نیاز روزانه زنان و مردان به انرزی به ترتیب چند کیلوکالری کاهش میابد؟1-200و500 2-300و600 3-350و700 4-400و700 نوشته گزینه یک میشه چرا؟:shocked:
-اثر گرمایی غذا چه تاثیری بر bmr دارد؟گفته افزایش اما به نظر من tefکاملا مستقل از bmrهست و نباید روش تاثیر بذاره!
-در پیاده روی و کوهنوردی به ترتیب چند کیلو کالری انرژی در دقیقه مصرف میشود؟یعنی ما باید کل جدول صفحه11کراوس شیدفرو حفظ باشیم؟مگه میشه؟:5:
خانمها و آقایان اگه جواب ندید باهاتون قهر میشم اگرم جواب بدید دعاتون میکنم!:sarma:

آخرین ویرایش:

karim1

New member
مرسی آخه توی کتابه گفته بود از راه ضریب متابولیک به این جواب رسیده!پس یعنی نیازی به مادل متابولیک نیس؟؟

خب اونی که من گقتم هم بر اساس همینه. اونجایی که گفتم دو برابر در واقع همین ضریب متابولیکه که دو برابر میشه ( این یه قانون کلی نیست یعنی همیشه نمیشه بهش استناد کرد)
من فقط یه کم ساده تر گفتم :p

karim1

New member
-کدامیک به ازای کیلوگرم وزن به انرژی بیشتری نیاز دارد؟1-بافت چربی 2-مغز 3-کبد 4-قلب.توی کتابم گفته قلب میشه درسته؟یعنی چون گفته به ازای کیلوگرم کبد نمیشه؟:(50):
-پس از 51 سالگی نیاز روزانه زنان و مردان به انرزی به ترتیب چند کیلوکالری کاهش میابد؟1-200و500 2-300و600 3-350و700 4-400و700 نوشته گزینه یک میشه چرا؟:shocked:
-اثر گرمایی غذا چه تاثیری بر bmr دارد؟گفته افزایش اما به نظر من tefکاملا مستقل از bmrهست و نباید روش تاثیر بذاره!
-در پیاده روی و کوهنوردی به ترتیب چند کیلو کالری انرژی در دقیقه مصرف میشود؟یعنی ما باید کل جدول صفحه11کراوس شیدفرو حفظ باشیم؟مگه میشه؟:5:
خانمها و آقایان اگه جواب ندید باهاتون قهر میشم اگرم جواب بدید دعاتون میکنم!:sarma:

- آره قلب درسته
- با افزایش سن ffm کم میشه و به fm افزوده میشه پس انرژی مصرفی هم کم میشه اما اینکه چقدر منم دقیق نمیدونم
- اینو نمیدونم
- نه بابا اینا همش هندیه

کلا میخوام اینو بگم که زیاد به تست های قبل از سال 80 گیر ندین اکثرا دیگه الان از رده خارج محسوب میشن. کم کم که جلو بری میفهمی کدوم تستا به درد بخور ترند.

اطلسی

New member
- آره قلب درسته
- با افزایش سن ffm کم میشه و به fm افزوده میشه پس انرژی مصرفی هم کم میشه اما اینکه چقدر منم دقیق نمیدونم
- اینو نمیدونم
- نه بابا اینا همش هندیه

کلا میخوام اینو بگم که زیاد به تست های قبل از سال 80 گیر ندین اکثرا دیگه الان از رده خارج محسوب میشن. کم کم که جلو بری میفهمی کدوم تستا به درد بخور ترند.

ولی به نظره من سوال اول کبد درسته

دختر شرقی

New member
سلام بچه ها ... من چند تا سوال داشتم اگه بتونید کمکم کنید ممنون میشم...:33:

hbp چیه ؟ (نیفیدیپین در درمان hbp استفاده میشود)
منظور از tm چیه؟(هر زیر واحد کانال پتاسیمی شش tm دارد)
لیگاند چیه؟
pdcaas امتیاز تصحیح شده ی اسید آمینه است ...یعنی چی؟
bcaa مخفف چیه؟
مرسی بچه ها...

karim1

New member
سلام بچه ها ... من چند تا سوال داشتم اگه بتونید کمکم کنید ممنون میشم...:33:

hbp چیه ؟ (نیفیدیپین در درمان hbp استفاده میشود)
منظور از tm چیه؟(هر زیر واحد کانال پتاسیمی شش tm دارد)
لیگاند چیه؟
pdcaas امتیاز تصحیح شده ی اسید آمینه است ...یعنی چی؟
bcaa مخفف چیه؟
مرسی بچه ها...

Hbp = فشار خون بالا

tm = transmembrane

لیگاند به طور کلی به مولکول یا کمپلکسی گفته میشود که با پیوند و ترکیب با یک بیومولکول یا یک گیرنده، هدف بیوشیمیایی خاصی را دنبال کند آنتی بادی, هورمون و... هم نوعی لیگاند محسوب میشه

The PDCAAS is based on amino acid requirements of children ages 2 to 5 years and represents the amino acid score after correcting for digestibility.

bcaa = اسید امینه شاخه دار

نوتر

New member

جواب سوال یقینا قلب هست. قلب و کلیه به ازای کیلوگرم وزن بدن بیشترین انرژی مصرفی رو دارند. اگه وزن مد نظر طراح نباشه عضلات اسکلتی جواب میشه که 22% انرژی رو مصرف میکنن. اگه سوال بر حسب وزن نباشه و عضلات اسکلتی هم در گزینه ها نباشه کبد با 21% جواب میشه.

در مورد سوال 51 سالگی سال و فصل سوالتونو مشخص کنید

اثر گرمازایی غذا 10% انرژی متابولیکی پایه هست و چنانچه اثر گرمازایی بیشتر بشه انرژی پایه متابولیک بیشتر و اگر کمتر شه کمتر میشه(بعضا 10% کل انرژی رو هم در نظر میگیرند)

هر 10 سال یکبار این سوالات کوهنوردی و طناب زنی میاد که کسی نمیزنه. نیازی به حفظ کردن نیست.

آخرین ویرایش:

ir_pari

New member
جواب سوال یقینا قلب هست. قلب و کلیه به ازای کیلوگرم وزن بدن بیشترین انرژی مصرفی رو دارند. اگه وزن مد نظر طراح نباشه عضلات اسکلتی جواب میشه که 22% انرژی رو مصرف میکنن. اگه سوال بر حسب وزن نباشه و عضلات اسکلتی هم در گزینه ها نباشه کبد با 21% جواب میشه.

در مورد سوال 51 سالگی سال و فصل سوالتونو مشخص کنید

اثر گرمازایی غذا 10% انرژی متابولیکی پایه هست و چنانچه اثر گرمازایی بیشتر بشه انرژی پایه متابولیک بیشتر و اگر کمتر شه کمتر میشه(بعضا 10% کل انرژی رو هم در نظر میگیرند)

هر 10 سال یکبار این سوالات کوهنوردی و طناب زنی میاد که کسی نمیزنه. نیازی به حفظ کردن نیست.

پاسخهاتون بسیار قابل فهم بود ممنون
اون سوال هم دکتری تغذیه82

آخرین ویرایش:
بالا