در ایران زیست شناسی( علوم جانوری) چه بازارکاری ای می تواند داشته باشد؟

مجید دیجی

مدیر بخش
در ایران زیست شناسی (علوم جانوری) چه بازارکاری ای می تواند داشته باشد؟
در تمام دنیا شغل ها و مشاغل گوناگونی وجود دارد که حتی به گوش ما نخورده یا اینکه انجامش توی مملکت با توجه به اعتقادات فرهنگی مذهبی یا قوانیین به نظر ریسک به حساب میاد
البته خیلی از کارها ریسک زیادی داره وباید دولت و مجلس برای انجام اون کمک مالی ، تجهیزاتی و... انجام دهد .
1-در خیلی از شهرهای دنیا فروشگاههایی وجود دارد که در آنها جانوران کوچک و بزرگ از سگ و گربه گرفته تا مار ، عقرب ، همستر ، عنکبوت های بزرگ بی آزار ، ماهی های گوشتخوار و............ پرورش و فروخته می شوند که در کنار آنها انواع غذاهای این موجودات هم به فروش می رسد که درآمد خوبی هم دارند.
2. تولید آگارهای آزمایشگاهی(بجای واردات آن ها)
3-پرورش حیوانات در حال انقراض جهت فروش آنها به باغ وحش ها در سراسر دنیا
4-تولید گیاهان دارویی یا عصاره گیری از آنها(بچه های زیست شناسی چون تعداد زیادی از واحدهای گیاهی و آزمایشگاههای اون ها رو پاس می کنند می تونند بعد از گذروندن 3 ماه آموزش فنی و حرفه ای به این توانایی دست پیدا کنند)
5-تولید گیاهان گوشتخوار و انواع گیاهان تزئینی گلخانه ای(فنی حرفه ای آموزش این رو هم داره )
6- واردات حیوانات جدید مانند روباه جهت تولید در تولبدی های جدید (این حیوانات جهت پوستشان پرورش داده می شوند)
7-عکاسی از زیست بوم ایران جهت چاپ ژورنال های بین المنلی
8-تولیدات انواع خوراک دام و تیور
9-رباتیک==جهت نسخه برداری از حیوانات و حشرات در تولید ربات های هوشمند(به عنوان مثال برای پرواز نوعی رباط از پرواز نوعی سنجاقک استفاده شده است ، یا اینکه از پاهای سوسک حمام برای حرکت نوعی ربات الگو برداری شده است و......)
10-مبارزه با آفات با استفاده از آفت کش ها زنده مثل کفش دوزک ها(تولید و صادرات همچین کفش دوزک هایی بسیار درآمد زاست)
11-همکاری با باغ وحشها جهت گسترش بانک ژنتیکی و......
12-همکاری با موزه ها جهت نگهداری ، تاکسی درمی ، کلکسیون حشرات ، شناسایی گونه های جدید در منطقه موزه
13-تولید قاب هایی که در آن ها حشرات و بندپایان خشک شده نگهداری می شود(این کار هم در خارج ایران درآمد خوبی داره)
14-همکاری با شرکت های امنیتی ( تولید زره پوشهای جدید با الگو برداری از بدن حشرات یا ربات های جاسوس در هیبت جانوران و...)
15-همکاری با شرکت های حفظ محیط زیست جهت توسعه وبازسازی اکولوژی و.......
16-همکاری با شرکت هایی که انرژی پاک تولید می کنند
17-همکاری با کارخانه ها جهت کمتر آلوده کردن محیط زیست و حفظ اکولوژی منطقه اطراف کارخانجات
18-همکاری با شرکت های دانش بنیان
19-تولید همستر و موش های آزمایشگاهی استریل جهت کاربردهای آزمایشگاهی
20-تولید انواع اعضا مصنوعی (همانطور که میدونید شخصی با الگو برداری از پای چیتا توانسته اندام مصنوعی بسازه که با اون میشه سریع تر از پای انسان دوید)
21-تولید سوسک حمام جهت خوراک ماهی ، طیور و ...
البته اینکه آدم دور وایسه و بگه من ایده میدم بقیه استفاده کنند و یا اینکه یه گوشه بشینه و خیال پردازی کنه آسون هست ، اما اگر نهادهایی مثل وزارت کشاورزی ، امور دام پزشکی ، مجلس و نمایندگان آن ، همچنین دولت از فارغ التحصیلان رشته های علوم پایه وبه خصوص زیست شناسی که واقعا مادر خیلی از رشته های بزرگ هست حمایت کنه هم در آمدزایی برای دولت و مملکت بیشتر میشه و هم میزان بیکاری به شدت کاهش پیدا میکنه .
البته این رو هم بگم که اداره کشاورزی از طرح های تولیدی حمایت میکنه ولی باید از همون ابتدا سرمایه زیادی جهت راه اندازی و ساخت تجهیزات اولیه داشته باشی .
شاید مشکل خیلی از بچه ها (از جمله خود من ) هم همین باشه که سرمایه اولیه قابل توجهی ندارن
-------------------------------------
کلمات کلیدی : بازار کار زیست شناسی ، بازار کار زیست شناسی با گرایش علوم جانوری ، بازار کار علوم جانوری
 
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Ana67

مجید دیجی

مدیر بخش
البته من کارهای آزمایشگاهی که بچه ها میتونن تو حوزه خودشون انجام بدن رو فاکتور گرفتم
به نظر شما روشهایی که بالا گفتم با توجه به اینکه حمایت های مالی صورت بگیره چقدر میتونه کارایی داشته باشه ؟
:thumbsupsmileyanim:
 
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساحل

raven

Member
daghighaaaaaaaaan to in reshte yeki mese man hast ke talash nemikone... kheili ha ham hastan ke vaghan talash kardano natijeye zahamateshun ro didan.faghat midunam harkas harja ke zahmat keshide baedan natijasho dide
 

مجید دیجی

مدیر بخش
شاید یکی از مکان هایی که وجود یک واحد زیست شناس ضروری است شهرداری های کشورمان است . در تمام کشورهای پیشرفته زیست شناسان در کنار سازندگان منازل ، برج سازان ، کسانی که خیابان سازی و شهرک سازی می کنند ، کسانیکه پارک ها ، پارکینگ ها و سایر خدمات شهری از جمله دفع حیوانات و جوندگان مزاحم سلامتی ، کنترل بیماری های شهری و... هستند و به آنها مشاوره می دهند .
مثلا در کشور آلمان بحث انرژی های تجدید پذیر (مثل گرمایش وسرمایش زمین ، انرژی باد ، انرژی خورشیدی ) بسیار جا افتاده است که گاهی همین شبکه های تلوزیونی خودمان، مستندهایی از این موضوع پخش می کند .
یا بحث ساخت مسکن با کمترین آسیب به منابع طبیعی این ثروت آیندگان یکی از زمینه های شغلی در شهرداری ها شهرها می تواند باشد.(آیا میدانید که ساخت یک منزل مسکونی به خصوص ویلا سازی که در کشورما رو به افزایش نیز هست چقدر به محیط زیست می تواند آسیب برساند)
بحث اتوبان کشی و خیابان کشی بدون آسیب رساندن به زیست بوم و اکولوژی منطقه (آیا میدانید به علت روش های غلط راه سازی و بدون مطالعه زیست محیطی سالانه چه تعداد موجود زنده که مثل من و شما حق زندگی دارند از بین می روند ؟)
بحث شهرک سازی که خود به همراه سد سازی می تواند یکی از دلایل مهم از بین رفتن بسیاری از اکوسیستم های زنده ، کم یاب و حتی شناسایی نشده باشد (تاریخ و آیندگانمان در قبال رفتار وحشیانه ما با محیط اطرافمان قضاوت خواهد کرد)
بحث دفع حیوانات و جوندگان در محیط شهرها که اکنون در حال انجام است > اما جای سوال است که این افراد تاکنون در انجام این کار موفق بوده اند و جای سوال دارد جای خالی زیست شناسان را چه افرادی پر کرده اند؟؟؟؟؟
کنترل بیماری های شهری مانند آلودگی هوا از جمله مسمویت های تنفسی ، سرطان های گوناگون و...


تا بیش از 60 سال قبل دود ذغال سنگ عامل مهم آلودگي در هواي شهرهاي اروپا بود. در فاجعه عظيم مه دود شيميايي لندن در سال 1952 بيش از 4000 نفر جان باختند. امروزه به بركت رفتارهای صحیح زیست محیطی ،‌بعضي شهرهاي كشورهاي صنعتي نسبتا عاري از دود هستند . این سخن یعنی ما در حال تکرار رفتار 60 سال پیش کشورهای اروپایی هستیم . اما نه با دود زغالی که کارخانه ها مسبب آنند بلکه با روش های غلط زندگی روش هایی که در آنها نه تنها خودمان و فرزاندانمان را نابود می کنیم بلکه آیندگان را نیز به چالش خواهیم کشید .
بحث دفن یا بازیافت پسماندهای شهری را که خودتان هنگامی که به دامن طبیعت می روید و با مناظر زشت پراکندگی پلاستیک ها در طبیعت مواجه می شوید دیده اید . آیا یک زیست شناس نمی تواند با مطالعات دقیق و مشورت دادن به بازیافت و تولید انرژی از این طلای کثیف رفتارهای مناسب تری را رقم زند ؟
در کشور ما به لطف مخازن بزرگ نفت و گاز (که استخراج و پالایش آنها نیز آلودگی فراوانی به دنبال دارد) دیگر خبری از بیودیزل ها یا همان سوخت های سازگار با محیط زیست نیست...:14:


به نظر شما با توجه به دلایلی که گفتم جای زیست شناسان یا بهتر بگویم گروه های زیست شناسی در شهرداری ها خالی نیست ؟:33:
-----------------------------------------
کلمات کلیدی : بازار کار زیست شناسی ، بازار کار زیست شناسی با گرایش علوم جانوری ، بازار کار علوم جانوری
 
آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
یکی از حوزه های که فارغ التحصیلان می توانند در آن مشغول به کار شوند . توریسم طبیعت گردی است.
کشور ایران با تنوع اقلیمی و زیستی کم نظیر خود، از سالها پیش جهت حفاظت از منابع طبیعی ، تنوع زیستی و چشم اندازه های بی بدیل خود تقسیم بندیهای متفاوتی از حفاظت مانند پارکهای ملی،آثار طبیعی ملی، پناهگاههای حیات وحش ،مناطق حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع را به مرحله اجرا گذارده است . در بسیاری از کشورها حتی کشورهای آفریقایی طبیعت گردی یکی از منابع در آمدزا و ارز آور است . که در ایران متاسفانه به آن توجهی نشده است . و حمایت مسئولان را می طلبد.
بچه های زیست شناسی با توجه به پاس کردن دروس جانورشناسی ، رفتار شناسی ، جغرافیای جانوری ، حشره شناسی و... می توانند بسیار در این شغل موفق باشند .
توریسم یکی از روش های مبارزه با بیکاری و درآمدزا در تمام سنین است و اگر افراد بتوانند با توجه به تخصوصشان در این حوزه فعالیت کنند بسیار موفق خواهند بود .
آمریکا در سال 2012 با کسب درآمدی بیش از 128 میلیارد دلار :smiliess (15):در رتبه‌ی نخست پردرآمدترین کشورهای جهان از محل صنعت گردشگری قرار گرفت.
 

مجید دیجی

مدیر بخش
این قسمت رو فقط برای این مینویسم تا درک عمیق تری از زیست شناسی پیدا کنید
کافیست فقط کلمه زیست شناسی فضایی رو در گوگل سرچ کنید تا با حجوم مقالات و صفحاتی که با اشتیاق تمام در این باره صحبت کردن برخورد کنید که در راس آن سایت ویکی پدیاست که خیلی جالب به این قضیه نگاه کرده .
حالا چه ربطی به بازار کار داره ؟ خوب کشور ما در حال سرمایه گذاری روی این رشته هست و همین طور که میدونید چند وقت پیش یه میمون رو هم فرستادند فضا.... خوب این جور کارا توی حیطه کاری ماهاست دیگه_میدونید توی دنیا برای جایگزینی جلبک ها یا میکروب روی سیارات دیگه چقدر بحث شده ؟ یا روی این موضوع که آیا در سیارات دیگه حیات هست یا نه ؟ خوب تو کشورهای پیشرفته به زیست شناسان پول میدن و یا اون ها رو استخدام می کنن که این کارا رو انجام بده .... خوب حالا که آقایون دارن توی این صنعت سرمایه گذاری می کنن چرا ما از قافله عقب باشیم ؟؟؟؟؟؟؟ اون ها باید روی ماها هم سرمایه گذاری کنن...
حالا ما چه کار میتونیم انجام بدیم ؟ فرض کنید ایران در آینده نچندان دور قصد داشته باشه به فضا یه ایستگاه قابل سکونت پرتاب کنه اما این سفینه بخاطر اینکه در تولید سوخت بتونه خود کفا باشه باید اکسیژنش رو خودش تولید کنه... خوب اینجاست که من و شما به عنوان یک زیست شناس احتیاج پیدا می کنن تا با فرایندهایی که توی تالوفیت ها و انواع و اقسام زیست شناسی گیاهی و بیوشیمی که خوندیم وارد کار بشیم و از باکتری های ماقبل تاریخ تاکنون بررسی کنیم ببینیم که کدامشون آب و مواد مغذی کمتر و قابل دسترس در سفینه می تونن اکسیژن بیشتری تولید کنن . یه مهندس مکانیک که این توانایی ها رو که نداره .....
این فقط یکی از صدها کاری هست که میتونیم انجام بدیم من خودم هزار تا ایده هیجان انگیز توی ذهنم دارم .

agah-(7-of-13).jpg

مدیر پروژه اعزام انسان به فضا در مورد هزینه های پرتاب کاوشگر پژوهش گفت : هزینه پرتاب کاوشگر پژوهش هفت میلیارد تومان اعلام شده است که این رقم شامل حامل، اجزا و خود محموله است. پرتاب قبلی (کاوشگر پیشگام) با هزینه ای بالغ بر سه میلیارد تومان انجام شد. یکی از مهمترین دلایل افزایش هزینه های کاوشگر پزوهش به دلیل استفاده از حامل بسیار پیشرفته تر در این کاوشگر است.
منبع آفتاب
 
آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
یکی از محل هایی که برای زیست شناسان با گرایش جانوری جالب و خوب هست جنین شناسی در قسمت تحقیقاتی است(مثل رویان) . چون رشته های دیگه جنین شناسی انسان رو می خونن ولی ما جنین شناسی خزندگان ، دوزیستان و پرندگان در آزمایشگاه و جنین شناسی پستانداران رو سرکلاs می خونیم . اگه کمی هم مثل بعضی ها کنجکاو باشید با سوال پیچ کردن استاد جنین شناسیتون میتونید سر از کلاs های جنین شناسی انسان در رشته های پزشکی در بیارید . البته کلیاتش رو احتمالا استادتون سرکلاs درس میگه . اما باید از استادتون بخاید که براتون توضیح بده .07769470093556787024.jpg
البته جای تاسف داره که در کشور ما فقط شرکت های دولتی و نیم دولتی یا وابسطه به دولت کارای تحقیقاتی بزرگ رو انجام می دهند . اگه فقط یه کم پول هایی که توی کارای عمرانی (ساخت وساز ) وارد کارهای پژوهشی میشد وضعیت خیلی چیزها فرق می کرد . توی ایران همه شرایط(نیروی متخصص ، جوانان باهوش کنجکاو ، تجهیزات آزمایشی و...) آماده هست . اما متاسفانه افراد سمایه گذار ریسک ورود به اینکارها رو قبول نمی کنن.
سریال شکار مغزها رو دیدید توی این مجموعه داستانی آدم های حرفه ای استخدام میشدن که پژوهشگران را به هر قیمتی شده وارد پژوهشکده مورد نظرشون کنن . شاید به پرسید چرا ؟ خوب وقتی مثلا هزینه یک آمپول برای بیماران رماتیسمی 10 میلیون تمام میشه و هر بیمار سالانه به چند تا از این ها احتیاج داره با یه حساب سر انگشتی در دنیا چند صد میلیون بیمار رماتیسمی وجود داره و در آمد حاصل از فروش فقط یک قلم دارو چقدر هست ؟ میبینیم واقعا کار اون ها عجیب نیست . و اینکه هر چه در این زمینه سرمایه گذاری شود باز هم کم است .
 
آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
بازار کار در تحقیقات دارویی....
آیا تا به حال کتاب فارمکولوژی دارویی رو ورق زدید؟ توی این کتاب جالب اسامی داروها ، خواص درمانی ، عوارض دارویی و... نوشته شده است . فکر می کنید این کارها یعنی پیدا کردن عوارض جانبی داروها و تستش توست چه توسط کسی انجام میشه ؟ پزشکان؟ نه اشتباه می کنید....
یک دارو پس از طی مراحل اولیه ساخت وارد فاز دوم می شود که امتحان روی موجودات کوچک است . مثلا فرض کنید یک داروی جدید قرار است وارد بازار شود . چند موش یا همستر می آورند و در دوز های پایین و بالا از دارو به او می خورانند یا تزریق می کنند سپس شروع به محاسبه عوارض جانبی آن می کنند و سپس آمار و ارقام را روی نمودارها آورده و آنرا گزارش می کنند . سپس موش را به آرامی میکشند . و اعضا بدنش مثل کلیه ، کبد ، قلب ، مغر، سیتم گوارش ، چشم ، ستون فقرات و رگ هایشان را جدا می کنند و در آزمایشگاههای بافت شناسی به صورت لایه های باریک می برند (cut) و زیر میکروسکوپ با نمونه های سالم مقایسه کرده و تغییرات بوجود آماده را گزارش می کنند . و سپس وارد فاز بعدی یعنی امتحان روی میمون و... می رسد .
خوب دانش آموختگان رشته زیست شناسی با توجه به پاس کردن دروس آمار زیستی ، فیزیولوژی ، بافت شناسی ، سلولی ملکولی و... تمام توانایی های انجام چنین کارهایی رو دارند .
376922_e8khiw7r.jpg
------------------------------------
کلمات کلیدی : بازار کار زیست شناسی ، بازار کار زیست شناسی با گرایش علوم جانوری ، بازار کار علوم جانوری
 
آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
رشته زيست شناسي با گرايش علوم جانوري، مجموعه اي از اطلاعات را در اختيار دانشجويان قرار مي دهد

که به کمک آن پس از فراغت از تحصيل در حوضه هاي زير قادر به فعاليت مي باشند:


1- تدريس در گرايشهاي مختلف در سطوح دبيرستاني و در سطوح بالاتر طي مدارج بالاتر.


2- فعاليت در آزمايشگاههاي مدارس و دانشگاه کشور و مراکز درماني و تحقيقاتي.


3- آموزش مطالب نظري از جمله تشريح اندام مختلف و انجام تحقيقات مختلف در مراکز مربوطه.


4- در وزارت درمان و پزشکي، جهاد کشاورزي، بيمارستانها و شهرداريها پزشکي قانوني

منبع : کانون فرهنگی آموزش - قلم چی

هرچند که‌ تعداد قابل‌ توجهی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ علوم‌ جانوری‌ جذب‌ بازار کار نمی‌شوند اما بهترین‌ دانشجویان‌ همیشه‌ موفق‌ بوده‌ و هستند. این دسته از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی گاه‌ برای‌ کارهای‌ تحقیقاتی‌ یا اداره‌ آزمایشگاه‌ها جذب‌ دانشگاه‌ها می‌شوند یا در سازمان‌ حفاظت‌ از محیط‌ زیست‌ و سازمان‌های‌ مربوط‌ به‌ فعالیت‌ می‌پردازند. چون‌ سازمان‌ محیط‌ زیست‌ برای‌ بررسی‌ اکوسیستم‌ها به‌ محققان‌ زیست‌شناسی‌ از جمله‌ علوم‌جانوری‌ نیاز دارد. همچنین‌ بعضی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ این‌ گرایش‌ وارد دنیای‌ پزشکی‌ شده‌ و در زمینه‌های‌ خون‌شناسی‌ یا انگل‌شناسی‌ فعالیت‌ می‌کنند

منبع : زیست شناسی biology
 

مجید دیجی

مدیر بخش
دبیری زیست شناسی که دیگه معرف حضورتون هست . این هم یکی از راههای جذب شدن به بازار کار هست . درآمد دبیران رو که خودتون بهتر از من می دونید در چه حاله..... اما اگر بتونید توی وقت آزادتون تدریس خصوصی بگیرید . در آمدش بد نیست . من شنیدم تا ساعتی60 هزار تومن هم بعضی هاشون میگیرن
خوب این رو بگم که آموزش پرورش جدیدا یه رو دست به فارغ التحصیلان زده و گفته که فقط از بین نیروههای دانشگاه خودش نیرو میگیره
دیگه قضاوت با خودتون خدا فقط می دونه که کی شب خواب دیده و صبح....
چی بگم توی این اوضاع خراب کاری بجای اینکه حمایتمون کنن بارمون می شن .
چی بگم از ماست که بر ماست .
سواره کی خبردارد از پیاده
585564_u3Prw1zi-300x190-215x190.jpg
 
آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
یکی از مکان های دیگه ای که فارغ التحصیلان می توانند توجه ویژه ای داشته باشند . اداره کشاورزی هست .
یکی از مباحث روز دنیا برای بالا بردن راندمان محصولات کشاورزی است . همان گونه که می دانید آفات کشاورزی که عبارتند از حشرات(مثل ملخ ها) ، جوندگان (مثل موش ها ) و...
. یکی از کارهای زیست شناسان علوم جانوری مطالعات کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت برای شناسایی مناطق آفت خیز و شناسایی این آفت ها و برنامه ریزی جهت جلوگیری و مقابله هر چه بهتر ، سریعتر ، علمی تر با این آفت هاست .(روش های نوینی در دنیا برای از بین بردن یا بوجود نیامدن در حال شکل گیری است از جمله استفاده از آفت کش های زنده مثل کفشدوزک ها )
جانورشناسان با پاس کردن درس هایی همچون حشره شناسی ، آمار زیستی ، جانور شناسی و جغرافیای جانوری این قابلیت را پیدا می کنند .
البته ناگفته نماند که افراد باید دوره کوچکی را نیز بگذرانند و کارگاه های کنترل آفات را هم بروند ....
tjlocust2-218_172.jpgtjlocust-218_172.jpg
 
آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
یکی از مکان های دیگر که امکان کار برای زیست شناسان وجود دارد پالایشگاهها و مناطق حفاری نفت است ....
احتمالا چند مدت پیش نابودی تعداد زیادی از لاک پوشت های ایرانی را توسط چشم بادمی ها شنیده باشید (میتونید کمی سرچ کنید)
تقریبا در هر جایی که اسم حفاری برای نفت آمده اکولوژی های آن منطقه ، آب های زیر زمینی ، چشمه ها ، آب و هوا و... به طور کامل تغییر کرده است .
برای حفظ زیست بوم و همچنین زیست کره یک منطقه حضور قدرتمند اکیپ های قدرتمند زیست شناسی که به حالت ناظر بوده و تحت نفوذ هیچ ارگانی نباشند ضروری است . این موضوعی است که متاسفانه در کشور عزیزمان وجود ندارد . نهادهای مربوطه باید تا قبل از بین رفتن باقی مانده اکولوژی ها چنین نهادی را پایه ریزی کنند .

%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%DA%AF%DB%8C%20%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%20%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7%DB%8C%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%86%D8%B2%DB%8C%20(2).jpg
 
آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
ممنونم
گفتید زیست دریا یاد مطلبی افتادم
چند وقت پیش مطلبی رو توی اینترنت دیدم تحت عنوان پرورش جلبک برای غذای دام...(البته توی کشورهای شرقی از انواع خاصی جلبک به عنوان غذا استفاده می کنند )
توی این مطلب نوشته بود که با روشی بسیار ساده بدون استفاده از امکانات خاصی می شد روزانه تا 2 تن جلبک برداشت کرد. این جلبک ها حاوی انواع اسید آمینه هستند که باعث میشد دام پرور دیگه احتیاجی به مکمل های غذایی برای بهتر شیر دان و زاد و ولد بهتر نداشته باشه .
یه مطلب دیگه ای هم دیدم در مورد کشت آبزیان(مثل میگو) در سبدهایی توری شکل درون دریا
البته اگر کسی بخواد در زمینه زیست دریا کار کنه به نظر من اگر در زمینه پرورش "زیر چرخه های هرم غذایی موجودات دریا "مثل پلنکتون ها و یا جلبک های تک سلولی برای حفظ ماهیان بومی خلیج فارس و دریاچه خزر کارکند خیلی خوب و عالی است .
images

یا اگر شخصی بتواند گروههای "ان جی او" "NGO" محیط زیست جهت پاکسازی سواحل دریا و خود دریا ها از زباله گردشگران و.. به صورت پیمانکری تاسیس کند بسیار کار عالی و قابل تحصینی انجام داده است.
db_latiyan_00101-300x225.jpg

همچنین اگر شخصی بتواند در زمینه حفظ محیط دریا از آلودگی صوتی و سوختی قایق ها ، لنج ها ، ناو های جنگی ، کشتی های تجاری و باربری کار کند باز هم جای تقدیر دارد .
ابته همون طور که بارها گفتم تمام این کارها نیازمند حمایت همه جانبه دولت و تمام نهادها داره تا اینکه انشاالله بتونیم ایران را آبادتر کنیم.
پیوست : آلودگی صوتی محیط دریا چیست : آلودگی حاصل از امواج صوتی ای که کشتی ها جهت ارتباط با یکدیگر از آن استفاده می کنند و باعث انحراف دولفین ها و وال ها از مسیر حرکتی اصلیشان می شود . که نتیجه آن برخورد با ساحل و کشته شدن دسته جمعی آن ها می شود .

01020147393600-300x178.jpg
 

مجید دیجی

مدیر بخش
تولید کود از استخوان
در اروپا استخوان حیواناتی که در کشتارگاهها کشته شده اند را آورده در کوره های بزرگ بدون اکسیژن سوزانده و برای مصارف کشاورزی از آن استفاده می کنند....
استفاده از این روش یعنی یکی از روش های رهاسازی صنعت کشاورزی از صنایع پتروشیمی ، و بازگشت این رشته به سمت زیست شناسی چون همانطور که می دانید در حال حاظر این کودها از پالایشگاهها می آیند و باعث تخریب زمین های کشاورزی در بلند مدت می شوند . اما با این روش دیگر در کودها خبری از فلزات سنگین و بازگشت این فلزات به چرخه زندگی نیست و محیط زیست نیز تخریب نمی شود.

این روش یکی از صدها روشی است که فارغ التحصیلان زیست شناسی به دلیل پاس کردن درس هایی همچون شیمی عمومی 1و2 و آزمایشگاه، شیمی آلی و آزمایشگاه ، بیوشیمی1و2 ،فیزیولوژی گیاهی و آزمایشگاه و اکولوژی و آزمایشگاه قادر به انجام آن هستند .

پیوست :
1-تريپل سوپر فسفات (TSP) كه به سوپر فسفات تغليظ شده (CSP) نيز معروف است منحصراً بعنوان كود استفاده مي‌گردد. TSP يك كود فسفاته مغذي جامد مي‌باشد كه از اسيد فسفريك و سنگ فسفات بدست مي‌آيد. اين محصول معمولاً شامل 46-44% انيدريد اسيد فسفريك (P2O5) مي‌باشد كه بيش از دو برابر مقدار آن در نرمال سوپر فسفات مي‌باشد. بجهت سهولت استفاده، تريپل سوپر فسفات عمدتاً بصورت گرانول توليد مي‌گردد.
(GTSP). نوع پودري فلة اين ماده (ROP) نيز توليد مي‌شود كه بصورت مستقيم قابل استفاده نبوده و منحصراً بصورت مخلوط با كودهاي ديگر بشكل NP و NPK به مصرف مي‌رسد. مهمترين جزء TSP، مونو كلسيم فسفات مونو هيدرات (CaH4[PO4]2.H2O) مي‌باشد كه تقريباً 63 تا 73% وزني TSP را تشكيل مي‌دهد. طي سالهاي متمادي، بازار TSP‌دچار ركود شد و عملاً تمام رشد بازار مصرف كودهاي فسفاته متوجه آمونيوم فسفات گرديد. با اين وجود از سال 2002 روند توليد و مصرف TSP مجدداً متحول شد و به در حال حاضر مقدار آن در سال 1993 رسيده است.
2-در اروپا، توليد كلسيم سيليكون فسفات بعنوان يك محصول فرعي در صنايع فولاد جهت كود فسفاتي مورد استفاده قرار گرفت و همچنين از فسفرموجود در سنگ آهن در نهايت براي توليد كودهاي فسفاتي استفاده شد.
 
آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
یکی از مشاغل دیگه ای که من توی ایران ندیم استفاده از پودر چوب برای سوخت هست ....
سالانه در کشورمان مقدار زیادی از شاخ های درختان به علت حرص یا خشکیدگی و... قطع و چون قابل استفاده نیستند سوزانده می شوند.
اما در بعضی از کشورهای پیشرفته دستگاههایی درست کرده اند که چوب را پودر کرده سپس به آن موادی جهت بهتر سوختن اضاف شده و در آخر پرس کرده و در شومینه و بخاری جهت گرمایش استفاده می کنند . این روشی کاملا سازگار با محیط زیست هست چون چوب به هر حال قرار است که بسوزد پس چه بهتر که از آن استفاده بهتر شود .
در گذشته مدفوع گاو را جمع آوری می کردند و آن را به صورت قالبی در می آوردند و در فصل سرما به عنوان سوخت استفاده می کردند .
در کشور هند از فاضلاب ( از گاز متان حاصل از فعالیت باکتری ها ) گاز برای استفاده در صنایع استفاده می کنند .
در بعضی از شهرهای اروپایی از انرژی حاصل از سوخت زباله ها انرژی برق تولید می کنند.
و.........
 

مجید دیجی

مدیر بخش
حفظ آثار باستانی
یکی دیگر از مناطقی که زیست شناسان عزیز میتونن در آن به کار مشغول شوند مناطق باستانی است . همان طور که اطلاع دارید در دنیا به علت تغییر آب و هوا یکی از مناطقی که در معرض خطر قرار گرفته مناطق است . باران های اسیدی ، رویش گیاهان خود رو ، رویش گیاهان غیر بومی ، کشاورزی در اطراف این مناطق ، سد سازی و... از جمله عواملی هستند که موجب تخریب این مناطق به ارث مانده از گذشتگانمون را در پی دارد . بخش زیست شناسی می تواند تا حدود قابل توجهی بخشی از این تهدیدات را از بین ببرد.
فرض کنید فلان گیاه فرصت طلب در یک منطقه باستانی شروع به رشد کرده است و مسئولان مربوطه نمی خواهند از سم ها و علف کش های طبیعی برای خشکاندن این گیاه استفاده کنند چون این علف کش برای بافت منطقه به علت ساختارشیمیایی اش مضر است . در اینجا حضور یک زیست شناس آگاه ضروری است که به ایشان بگوید مثلا برای از بین بردن این آفات از ملخ های مصری استفاده کنید.
 
بالا