خشكي چشم

maxin

Well-known member
يك فيلم يا اتفاق ناراحت كننده مي تواند باعث شود چشمان شما اشك آلود شود، ولي بايد بدانيد چشمان شما تمام مدت در حال توليد اشك هستند. چشمان سالم به صورت دائم با لايه اي از اشك پوشيده شده اند به نحوي كه بين لحظات پلك زدن نيز اين لايه دائم وجود دارد. اين لايه باعث مي شود كه از خشكي چشم جلوگيري شود و چشمان شما پاك و سالم و با ديد متناسب باشد.

كاهش توليد اين مايع مي تواند باعث مشكلات زيادي شود. وظيفه اصلي اشك چشم مرطوب نگه داشتن و شست و شوي دائمي كره چشم و رساندن اكسيژن و مواد غذايي به قرنيه است. با هر نوبت پلك زدن اشك اضافي از طريق 2 سوراخ كوچك در گوشه داخلي پلك ها به داخل بيني تخليه مي شود. اشك چشم از سه لايه تشكيل شده است، موكوسي عمقي، لايه آبكي مياني و لايه چربي سطحي. لايه موكوسي عمقي، لايه روي قرنيه و ملتحمه را مي پوشاند و به پخش شدن لايه آبكي اشك در سطح چشم كمك مي كند. لايه آبكي مياني، لايه اي است كه قسمت اصلي اشك را تشكيل مي دهد.

عواملي كه باعث بروز خشكي چشم مي شوند شامل بالا رفتن سن، فاكتورهاي محيطي (مثل محيط هاي گرم و خشك، باد شديد، هواي سرد و خشك، وسايل گرمازا مثل بخاري و گرد و غبار و دود)، كار كشيدن از چشم به مدت طولاني و كم پلك زدن (مثل خيره شدن به تلويزيون و كامپيوتر)، مصرف برخي داروها (مثل آنتي هيستامين و ضدافسردگي، داروهاي قلب، قرص جلوگيري از بارداري و برخي قطره هاي چشمي)، تغييرات هورموني (مثل يائسگي و بارداري)، بيماريهاي تيروئيدي، بيماريهاي سيستم ايمني، كمبود ويتامين a و استفاده از لنز تماسي مي باشند.

براي درمان بايد مايعات كافي نوشيد، به صورت ارادي (بخصوص هنگام ديدن مانيتور و تلويزيون) پلك زد، از دود و گرد و غبار پرهيز نمود و در فصول سرد سال از بخور در كنار دستگاههاي گرمازا استفاده كرد. در صورت بي نتيجه بودن به پزشك مراجعه كنيد.

منبع:شفا
 
بالا