حذف سهمیه مردان در پذیرش رشته پرستاری دانشگاهها?????منصفانه است؟؟؟؟؟؟؟

ariya21

New member
میرزابیگی اعلام کرد

اعتراض نظام پرستاری به حذف سهمیه مردان در پذیرش رشته پرستاری دانشگاهها

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: تصمیم حذف سهمیه مردان در رشته پرستاری شوک آور و بر خلاف سیاستهای کشور و نیاز بیماران است که طی مکاتبه با وزیر بهداشت و وزیر علوم مراتب اعتراض این سازمان را اعلام کردیم و امیدواریم هر چه سریعتر سهمیه جنسیتی مردان در این رشته به حالت قبل برگردد.
اعتراض نظام پرستاری به حذف سهمیه مردان در پذیرش رشته پرستاری دانشگاهها

غضنفرمیرزابیگی در گفت و گو با خبرنگار نظام پرستاری افزود: حذف سمهیه جنسیتی مردان در پذیرش رشته پرستاری با توجه به کمبود شدید پرستار مرد در کشور تصمیم بسیار اشتباهی است که امسال در وزارت علوم صورت گرفته و همه را شوکه کرده است.

وی گفت: ظاهراً این تصمیم در وزارت علوم گرفته شده است که سهمیه جنسیتی مردان از این رشته حذف شود و همه دانشجویان پرستاری از بین خانمها گرفته شود در حالی که با توجه به سیاستهای کلان کشور نیاز و کمبود شدیدی از نظر پرستار مرد داریم و هیچ مرجعی نباید چنین تصمیم نادرستی بگیرد زیرا تبعات آن دامن مردم را می گیرد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: با توجه به کمبود شدید پرستار مرد در کشور سهمیه جنسیتی برای مردان در این رشته از سالهای بسیار قبل و به خصوص از زمان جنگ برقرار شد و حتی قبل از آن نیز چنین سهمیه ای وجود داشت که به سهمیه 20-80 معروف شده بود یعنی 20 درصد ظرفیت رشته پرستاری به مردان و 80 درصد به خانمها اختصاص داده شده بود و تا 3 سال قبل نیز برقرار بود.

وی گفت: در بسیاری از بخشهای بیمارستانی از جمله در اورژانسها، اتاقهای عمل، فوریتها، ارتوپدی، ارولوژی و بحرانها وجود پرستار مرد ضروری است و حتی اگر بخواهیم به صورت علمی نیز به مردم خدمات مناسب درمانی ارائه کنیم با توجه به اینکه 50 درصد بیماران مرد و 50 درصد زن هستند، نیاز به پرستار مرد یک امر طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

میرزابیگی ادامه داد: این طور نیست که نیاز خانمها به خدمات پرستاری بیش از مردان باشد ضمن اینکه این یک خواسته حضرت امام(ره) و بعد از آن مقام معظم رهبری است که تأکید دارند تا جای ممکن پرستار زن از بیمار زن و پرستار مرد از بیمار مرد مراقبت کند اما متأسفانه شاهد بودیم که مسئولان وزارت علوم امسال این تصمیم اشتباه را اتخاد کردند.

وی افزود: سهمیه 20-80 جنسیتی برای پذیرش در رشته پرستاری تا 3 سال قبل اعمال می شد اما از 3 سال قبل با توجه به کمبود شدید پرستار مرد با پیشنهاد وزارت بهداشت این سهمیه بندی به صورت 40-60 تغییر کرد یعنی سهمیه مردان به 40 درصد افزایش پیدا کرد و 60 درصد ظرفیت رشته پرستاری به خانمها اختصاص پیدا کرد.

وی گفت: این کمبود هنوز هم ادامه داشت به طوری که وزارت بهداشت از سازمان نظام پرستاری و بورد پرستاری خواست راهکار بهتری برای حل معضل کمبود پرستار مرد پیشنهاد بدهند که نهایتاً سازمان نظام پرستاری راهکار سهمیه 50-50 را پیشنهاد کرد و قرار بود از امسال 50 درصد ظرفیت پذیرش این رشته به مردان اختصاص داده شود که متأسفانه برعکس شاهد این تصمیم در وزارت علوم عجیب بودیم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری تأکید کرد: این تصمیم، تصمیم بسیار غلطی است که هیچ مبنای علمی ندارد و به آینده حرفه پرستاری و نیاز بیماران لطمه می زند و بر خلاف سیاستهای کلی نظام است. امیدواریم هر جا که این تصمیم را گرفته هر چه زودتر این تصمیم غلط را اصلاح کند و حداقل به همان وضع سهمیه 40- 60 برگردیم.

پایان خبر
کد: 3286
 

nimajoon

New member
شوخي ميكني!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:smiliess (15):
 

oruji

New member
منصفانه!!!!!!
چطور اون موقع که برای آقایون 70درصد سهمیه پزشکی درنظرمیگیرن یا تو کنکور امسال که تو 77 رشته دیگه خانم برنمیدارن حرفی از انصاف نبوده و نیست؟!!!
 

پرستاری86

New member
سلام
با کمال تشکر از این قانون جدید(من خودم مرد هستم) ان شا الله این قانون برا سال های دیگه هم اجرا بشه
این جوری بازار کار برای ما بهتر میشه:a2d3::4d564ad6:
 

shahram25

New member
اين مسخره بازيا چيه كه در ميارن دخترا رو اجازه نميدن هر رشته ايي بخونه و بعد ميان براي مردا محدوديت ايجاد ميكنن بيان بگن دانشگاه تعطيل خيال همه راحت شه
 
بالا