جدیدترین مقالات و اخبار علمی

Hamidvet

New member
سلام دوستان!
لازم هست چند نکته رو در مورد این تاپیک بگم:


1- این تاپیک رو برای این درست کردیم چون جای خالی جدیدترین دستآوردهای پژوهشی و خبرهای علمی تو سایت، حس میشد ...

2- هرکسی میتونه این موارد رو راجع به رشته خودش یا حتی رشته های دیگه بذاره ...

3- ایشالا با همت شما، به پویائی و هرچه با سوادتر شدن یکدیگر کمک کنیم ...
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: biosta

Hamidvet

New member
دختری که از نگلریا فاولری جان سالم به در برد ...

برای درمان این دختر مبتلا به آمیب، ترکیبی از داروهای ضد قارچی استفاده شد که در طی موارد اسپورادیک رخداد بیماری در سال های 1978 و 2003 نیز استفاده شده بود.
پزشکان همچنین استراحت کافی را توصیه کردند. همچنین طی درمان دارویی از دسته داروهای "ضد سرطان پستان موسوم به Miltefosine" تجویز شد؛ این دارو در شرایط in-vitro قادر به کشتن نگلریا بوده است ولی در موردی که قبلا پسری مبتلا شده بود و این دارو مورد استفاده قرار گرفته بود، دارو موثر واقع نشده بود و پسر فوت کرده بود. ولی خوشبختانه در این مورد این دختر زنده ماند.
کالی هنوز نمیتواند حرف بزند اما قادر به نوشتن اسم خود و واکنش نشان دادن به دکترها و خانواده اش است. هفته ها برای بهبودی او زمان خوهد برد.


* منبع از سایت LiveScience :

Brain-Eating Amoeba: How One Girl Survived | LiveScience
 

Hamidvet

New member
منظورتون از متاآنالیز چیه جناب بیوستای عزیز؟! :rolleyessmileyanim:
من زیاد با آمار آشنائیت ندارم :shocked:
 

biosta

Well-known member
منظورتون از متاآنالیز چیه جناب بیوستای عزیز؟! :rolleyessmileyanim:
من زیاد با آمار آشنائیت ندارم :shocked:

به طور کلی ، ترکیب نتایج مقالاتی که روی موضوع مشخص و یکسانی ارائه شده اند و روش انجام یکسانی دارند تا که اگر در مقاله ای بیان شده داروی x موثر هست و در مقاله دیگر بیان شده چندان موثر نیست با ترکیب نتایج این مقالات بتوان به نتیجه ای نهایی رسید
این گونه مقالات که به روش متا آنالیز بدست می آیند از تمامی مقالات هم ردیف خود سطح و اعتبار بالاتری را دارند .
 

Hamidvet

New member
به طور کلی ، ترکیب نتایج مقالاتی که روی موضوع مشخص و یکسانی ارائه شده اند و روش انجام یکسانی دارند تا که اگر در مقاله ای بیان شده داروی x موثر هست و در مقاله دیگر بیان شده چندان موثر نیست با ترکیب نتایج این مقالات بتوان به نتیجه ای نهایی رسید
این گونه مقالات که به روش متا آنالیز بدست می آیند از تمامی مقالات هم ردیف خود سطح و اعتبار بالاتری را دارند .

[SIZE=3]ممنون، بعد اونوقت مقالات متاانالیز امتیاز بیشتری هم میگیرند؟!
منم میتونم یک مقاله متاآنالیز از آنالیز نتایج چند مقاله مثلا جمع کنم و ارائه بدم به یک نشریه؟!
چقدر نسبت به یک مقاله پژوهشی راحتتر یا سخت تره کار کردن این جور مقالات؟ ...
[/SIZE]
 

Hamidvet

New member
زیباترین معادلات ریاضی در جهان

قانون نسبیت عمومی - General Relativity : این معادله توسط انیشتین به عنوان بخشی از نظریه نسبیت در سال 1915 میلادی ارائه شد. به عقیده ماریو لیویو، متخصص فیزیک فضائی علم تلسکوپ فضائی، تمام نبوغ انیشتین در این رابطه جاری است. سمت راست این معادله محتوای انرژی جهان ما، از جمله انرژی تاریک را نشان میدهد و در سمتی دیگر هندسه فضا-زمان حضور دارد.


gen-relativity2.jpg
 
آخرین ویرایش:

biosta

Well-known member
تو کشور انگشت شمار هستند کسانی که روش متا آنالیز رو به درستی انجام می دهند
صرفا" نه به خاطر این که شناخته شده نیست .
به خاطر این که یک تخصص هست و شخصی چند سال وقت می گذارد تا روش هایش را به درستی یاد بگیرد .
مثل پزشکی که یک متخصص اول می شود پزشک عمومی و بعد می رود چند سال وقت می گذارد تا که تخصص بگیرید
مابقی رشته ها از جمله آمار نیز چنین هست وعلم امار چندین و چندین شاخه تخصصی دارد که هر استاد آماری تو یک شاخه تخصص دارد .
 

Hamidvet

New member
مدل استاندارد:
از دیگر تئوری های مسلم علم فیزیک، مدل استاندارد است که گردهم آمدن اجزائی اساسی را توجیه و تفسیر میکند که امروزه به نظر میرسد جهان و هستی مارا شکل میدهند. این فرضیه در معادله ای بنام مدل استاندارد لاگرانژی جای میگیرد. این مدل به طور موفقیت آمیزی تمامی اجزای اصلی نیروهایی که ما در آزمایشگاه دیده ایم را شرح میدهد به استثنای جاذبه و احتمالا به همین دلیل است که هنوز با نظریه نسبیت عمومی انطباق ندارد.


standard-model-equations.jpg
 

Hamidvet

New member
دیفرانسیل و انتگرال:
بذر این عمل در زمان هایی قدیم ریخته شد اما عمده این کار و پیشرفت آن در قرن 17 میلادی و توسط ایزاک نیوتن پایه گذاری شد کسی که از calculus برای توصیف حرکات سیاره ها و خورشید استفاده میکرد.


calculus-equation.jpg
 

Hamidvet

New member
Pythagorean Theorem :
معادله ای ساده و قدیمی و در عین حال جذابی که هر دانش آموز بدوی در علم هندسه با آن آشناست ...

shutterstock_121457527.jpg
 

Hamidvet

New member
معادله یولر:
در مورد طبیعت کره ها توضیح میدهد؛ اگر شما سطح یک کره را ببرید، آنگاه لبه ها=E ، رئوس=V و سطوح=F میشود و چنین رابطه ای بین آنها برقرار است :


euler-equation.jpg
 

Hamidvet

New member
یک عنکبوت آبزی موسوم به Diving Spider بنام Argyroneta aquatica ، بوسیله حباب هوائی که بر دور خود بوجود می آورد میتواند در زیر آب نیز شکارگری کند

5-Argyroneta-a.jpg


این حباب هوا میتواند به دور کل سر و شکم وی باشد و یا فقط شکم را در بر گیرد.


45.jpg
 

simin69

New member
کدام کودک باهوش‌ تر است؟ همه والدین دوست دارند فرزندی مستعد و باهوش یا شاید بهتر است بگوییم تیزهوش داشته باشند. بخصوص در زمانه‌ای که ظاهرا آرزوی والدین حد و مرزی نمی‌شناسد، اما آیا واقعا ما می‌توانیم در میزان بهره‌مندی فرزندان‌مان از هوش و استعداد ذهنی موثر باشیم و آیا علم، چنین تاثیری را تائید می‌کند؟


به نقل از جام جم ؛ شاید برای بسیاری از والدین خالی از لطف نباشد که بدانند آنها هم می‌توانند تاثیراتی در افزایش یا کاهش ضریب هوشی فرزندشان داشته باشند. شاید هم این مطلب برای برخی بسیار حیاتی باشد. بخصوص برای والدینی که دوست دارند فرزندشان به نابغه‌ای بی‌بدیل مثلا آلبرت اینشتین تبدیل شود. هر چند این هم از شوخی‌های روزگار است! اگر آلبرت دیگری متولد شود، آن هم به تعداد آرزومندانی که دوروبرمان سراغ داریم، فکر می‌کنم دیگر اینشتین بودن امر کاملا معمولی و پیش پا افتاده خواهد بود نه یک اتفاق محیرالعقول!

شیر مادر

پژوهش‌هایی که تاکنون صورت پذیرفته است رابطه‌ای را میان شیرخوردن از سینه مادر و رشد شناختی و ادراکی کودکان نشان می‌دهد. برخی از این پژوهش‌ها حتی پا را فراتر گذاشته و تاثیر شیردادن مادر به فرزند را گسترده‌تر از این دیده و آن را در ارتقای موقعیت اجتماعی آینده کودک نیز سهیم دانسته‌اند. با این حال هرگز بدرستی معلوم نشده است آیا این آثار مثبت فقط حاصل شیر مادر است یا حاصل پیوندی که شیر دادن مادر به فرزندش میان آن دو ایجاد می‌کند؟ شاید هم موقعیت اجتماعی و تحصیلات شخص مادر (و پدر) است که خواه ناخواه در ایفای نقش مادر و پدری‌شان بروز کرده و در شکل‌گیری ضریب هوشی فرزندشان تاثیر می‌گذارد.

اکنون محققان بیمارستان اطفال بوستون ادعا می‌کنند به جامع‌ترین بررسی در این زمینه دست زده‌اند تا دقیقا مشخص کنند شیرخوردن از سینه مادر تا چه اندازه می‌تواند بر رشد مغزی نوزادان تاثیر گذارد و احیانا چه سهمی از این رشد را به عهده دارد؟ آنها برای این کار تمام عوامل شناخته‌شده‌ای را که ممکن است در شکل‌گیری هوش کودک سهمی داشته باشند مورد بررسی و حلاجی قرار داده‌اند. این عوامل از ضریب هوشی مادر گرفته تا درآمد و تحصیلات پدر و مادر را شامل می‌شود. حتی مسائلی مانند این که آیا کودکان در طول روز زمانی را خارج از منزل و در مراکز نگهداری از کودکان مانند مهد کودک می‌گذرانند نیز مورد توجه این پژوهشگران بوده است. آنها همچنین اطلاعات جزئی و دقیقی از 1312 کودک و مادر جمع‌آوری کرده‌اند. این که مادر چه مدتی از سینه خودش به کودک شیر می‌دهد، آیا نوزاد فقط از سینه مادر شیر می‌خورد و این که مادر چه میزان ماهی مصرف می‌کند؟ میزان مصرف ماهی در دوران شیردهی بسیار مهم است زیرا اسیدهای چرب امگا3 موجود در برخی ماهی‌ها پس از گوارش در بدن مادر به شیر او راه پیدا می‌کنند و امروزه برای ما مسلم است که این اسیدهای چرب بر رشد مغزی کودک تاثیر مثبتی می‌گذارند. تاثیر تغذیه مستقیم از شیر مادر به قدری است که امروزه یافته‌های علمی می‌گویند هر چه مادر بیشتر از سینه خود به کودکش شیر بدهد، بیشتر احتمال دارد فرزندش در آزمون‌های واژگان در سه سالگی و در آزمون‌های هوش هفت سالگی امتیازات بالاتری به دست آورد. تغذیه شیر از سینه مادر طی سال اول زندگی می‌تواند ضریب هوشی فرزند را هنگام ورود به مدرسه حدود 4 امتیاز ارتقا دهد.

اما آیا این همه صرفا کار شیر مادر است؟ برای پاسخ به این پرسش اکنون پژوهش‌هایی در حال انجام است که مواد غذایی مانند اسیدهای چرب موجود در شیر مادر را در کانون توجه قرار داده است، اما این پژوهش‌ها هنوز شواهد محکمی به دست نیاورده‌اند که نشان دهد این مواد غذایی عامل اصلی افزایش ارتباط سلول‌های عصبی یا افزایش رشد نواحی شناختی مغز است.

با این حال و حتی در غیاب این شواهد هم، آخرین یافته‌های علمی که در دهه‌های اخیر رو به افزایش است حاکی از تاثیر انکارناپذیر شیر مادر است و بسیاری از محققان می‌کوشند مادران را تشویق کنند در ماه‌های نخست زندگی فرزندشان، او را فقط و مستقیم از شیر خود تغذیه کنند. مثلا آکادمی طب اطفال آمریکا و سازمان بهداشت جهانی به مادران توصیه می‌کند در شش ماهه نخست زندگی کودکشان فقط از شیر خودشان به آنها بدهند و این کار را نیز صرفا از طریق شیر دادن مستقیم انجام دهند نه این که شیر خود را بدوشند و مثلا از طریق شیشه به کودکشان بدهند. همچنین این مراکز به مادران توصیه می‌کنند تغذیه با شیر مادر باید دست‌کم تا یک سالگی کودک ادامه یابد.

اما نه فقط شیر مادر

اما فقط شیر خوردن از سینه مادر نیست که می‌تواند تاثیری اساسی بر شکل‌گیری و رشد قوای شناختی کودک داشته باشد. اکنون علم بوضوح برای ما آشکار کرده است که مادران حتی پیش از تولد کودکشان و در دوره بارداری نیز می‌توانند تاثیر مهمی بر هوش فرزندان خود بگذارند. عوامل متعددی در افزایش توان ذهنی و افزایش هوش فرزندان موثر است و این عوامل در یک دوره زمانی چند ساله از شکل‌گیری جنین در رحم مادر تا چند سال نخست زندگی دست به کار تیزهوشی یا کندذهنی کودکان‌اند:

ژنتیک: محققان از تحلیل‌های گسترده ژنوم انسان و نیز تصاویر مغز برای تعیین ژن‌هایی که والدین به کودکانشان منتقل می‌کنند، استفاده کرده‌اند. این کار برای تشخیص ژن‌هایی بوده است که در واقع اندازه مغز و ضریب هوشی فرد را تعیین می‌کنند. آوریل 2012، دانشمندان دو ژن را تشخیص دادند که هم بر اندازه مغز و هم بر ضریب هوشی تاثیر می‌گذارد، اما در عین حال همین ژن‌ها سبب افزایش خطر ابتلا به اختلالات مغزی مانند آلزایمر هم می‌شود.

آلاینده‌ها: همواره توصیه‌های فراوانی به مادران باردار می‌شود که تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض انواع آلودگی‌های محیطی پرهیز کنند. این توصیه‌ها بخصوص در تهران و شهرهای بزرگ کشورمان در روزهایی که آلودگی هوا به وضع هشدار می‌رسد، بسیار شنیده می‌شود. در واقع صرف‌نظر از تمام مشکلاتی که آلاینده‌های محیطی می‌توانند برای سلامت جنین به همراه داشته باشند، یافته‌های علمی نشان می‌دهد مادرانی که طی دوران بارداری در معرض آلاینده‌هایی نظیر سرب، جیوه و تمام آلاینده‌هایی که از اگزوز اتومبیل خارج می‌شوند و حتی سموم دفع آفات کشاورزی قرار دارند، رشد مغزی و ذهنی کودکشان را در معرض خطر قرار می‌دهند. فرزندان چنین مادرانی ممکن است بیش از سایر کودکان در معرض خطر ابتلا به انواع مشکلات مغزی و ذهنی از اوتیسم گرفته تا ضریب هوشی پایین قرار داشته باشند.

ترتیب تولد: شاید ترتیب تولد در نگاه نخست، مساله چندان مهمی در میزان بهره‌مندی فرزندان از هوش به نظر نرسد. شاید هم دوروبر خودمان خانواده‌های زیادی را بشناسیم که اتفاقا فرزندان میانی یا فرزند آخر از فرزند ارشد خانواده باهوش‌تر است. با این حال، مطالعه‌ای که سال 2007 انجام شده نشان می‌دهد ضریب هوشی فرزند ارشد خانواده به طور میانگین حدود سه امتیاز بیش از فرزند بعدی خانواده است. توجه داشته باشید که «به طور میانگین» یعنی نه در همه موارد، اما چرا باید فرزند ارشد از هوش بهره بیشتری ببرد؟ این مسأله بیشتر به مسأله سروکله زدن والدین با کودکان‌شان برمی‌گردد. در واقع ممکن است والدین زمان بیشتری را با نخستین فرزند خود صرف کنند. از آنجا که این زمان عموما به بازی‌کردن با آنها یا خواندن کتاب و داستان برای آنها می‌گذرد، بر رشد قوای ادراکی و شناختی این فرزندان تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

تنبیه بدنی: تنبیه بدنی برای برخی والدین در حکم ابزاری بسیار قوی است تا کودکشان را البته به ظاهر به قالبی درآورند که مطلوبشان است، اما این ابزار زودبازده بسیار مخرب و خطرناک است. مطالعات نشان می‌دهد میان تنبیه بدنی کودکان و ضریب هوشی پایین‌تر آنها رابطه‌ای برقرار است. در واقع آسیب‌های روحی ـ روانی ناشی از تنبیه بدنی می‌تواند سبب بروز استرس و ترسی شود که مسلما مانع یادگیری است. به این ترتیب کودک و والدین در یک دور باطل گرفتار خواهند شد
 

simin69

New member
اوکسی‌توسین یا به اصطلاح هورمون دوست داشتن


یک بررسی جدید نشان می‌دهد که اوکسی‌توسین ممکن است زخم‌ های عاطفی ما را عمیق‌تر کند.
اوکسی‌توسین یا به اصطلاح هورمون دوست داشتن به طور معمول با صمیمیت، مهربانی و اعتماد ارتباط داده شده است. در واقع همین قدرت عشق‌آفرینی این هورمون بوده است که اخیرا گروهی از پژوهشگران را برانگیخت تا اسپری بینی حاوی آن را برای تاثیرگذاری مثبت بر عواطف افراد بسازند.
اما ظاهرا این هورمون ممکن است نقشی کلیدی در برانگیختن اضطراب‌ های عمیق و تعارض‌های عاطفی هم داشته باشد که زخم‌های حاصل از آنها ممکن است برای سال‌ها طول بکشد.
یک بررسی جدید بوسیله یلینا رادولویک از دانشکده پزشکی فینبرگ دانشگاه نورث‌وسترن در آمریکا نشان می‌دهد
اوکسی‌توسین اضطراب‌های اجتماعی ناشی از دردهای عاطفی شدید، چه ناشی از مورد زورگویی قرار گرفتن در مدرسه در دوران کودکی باشد، چه گیر کردن در چرخه معیوب یک رابطه آزارگرانه، را "تقویت می‌کند".
رادولویک و همکارانش کشف کردند که اوکسی‌توسین یک مولکول پیام‌ دهنده به نام "کیناز تنظیم‌شونده با پیام خارج‌سلولی" (erk) را تحریک می‌کند که معمولا 6 ساعت پس از یک تجربه اجتماعی منفی فعال می‌شود.
به گفته پروفسور رادولویک erk با تحریک کردن مسیرهای عصبی ترس در مغز که بسیاری از آنها از ناحیه‌ای به نام "دیواره جانبی" می‌گذرند، باعث تشدید ترس می‌شود. این ناحیه مغز در پاسخ‌های عاطفی و پاسخ به استرس نقش دارد.
او می‌گوید: "با شناخت نقش دوگانه سیستم اوکسی‌توسینی در برانگیختن یا تخفیف دادن اضطراب، بسته به بافت اجتماعی، ما می‌توانیم اثرات درمانی اوکسی‌توسین برای افزایش خشنودی فردی را به حد مطلوب برسانیم و از بروز واکنش‌های منفی ناشی از آن جلوگیری کنیم."
اوکسی‌توسین اغلب به عنوان هورمونی جادویی مطرح می‌شود، نوشدارویی که باعث می‌شود ما به آدم‌هایی آرام‌تر و مهربان‌تر بدل شویم.
تحقیقات پیشین بیانگر آن بوده‌اند که اوکسی‌توسین می‌تواند به کاهش هراس اجتماعی و تخفیف استرس کمک کند، و باعث شود ما باگذشت‌تر شویم، یعنی صفاتی که مشخصه انسانیت ماست.
از طرف دیگر به نظر می‌رسد این آخرین یافته‌ها نشان می‌دهد که اوکسی‌ توسین سویه تاریکی هم دارد که تازه دارد شناسایی می‌شود، و البته این سویه‌ها هم بخشی از انسانیت ماست
____________________________________
 

simin69

New member

این استیل کولینم عجب موجودیههههههههههههه یعنی زمانی که عضلات اسکلتی دارن منقبض میشن یا پاراسمپاتیک روی قلب اثر میذاره ما توانایی یادگیری و تخیل به یاد آوریمون افزایش پیدا میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
 

Soroush Star

New member
پشه دینگو، هند را در وحشت فرو برده است .


رسانه های هند گزارش دادند که پشه دینگو صدها هندی را به کام مرگ کشاند. دینگو پشه بسیار خطرناک در شبه قاره هند است که نیش آن می تواند انسانی را به کام مرگ بکشاند. تب کشنده از نیش حشره دینگو که خطرناکتر از مالاریا توصیف شده و هزاران نفر را تنها طی چند روز آلوده کرده، هند را در وحشت فرو برده است.
تب دینگو در سه ایالت هند طی ده روز گذشته چند هزار نفر را مبتلا به بیماری کرده است. ناقل بیماری پشه ای است به نام
آئدس که در آب های راکد تخم گذاری می کند و پس از نیش زدن، ابتدا تب و سپس جوش های قرمز رنگ بر سطح پوست ظاهر می شود که در صورت عدم مداوای ابتدایی ظرف ۲۴ ساعت، احتمال مرگ فرد مبتلا به بیماری ۸۰ درصد می شود. وزیر بهداری هند از مردم خواست دچار وحشت نشوند، چون این بیماری تحت کنترل است. وی از شهروندان خواست از نگهداری آب در خانه به صورت راکد پرهیز کنند. در روزهای گذشته روزنامه های هند از مرگ تعداد زیادی از بیمارانی که پشه دینگو آنها را گزیده بود خبر داده اند . در دهلی نو نیز مرگ چند دانشجو و کودک گزارش شده است. بیشتر موارد مرگ ناشی از گزش این پشه به علت تاخیر در مراجعه به پزشک و درمان آن بوده است. تب بالا و سر درد شدید از مهمترین علایم این بیماری مرگ بار است و بیمار بلافاصله باید بستری شود. این بیماری همچنین موجب ایجاد مشکل در بینایی، درد عضلانی و استخوانی ، حالت تهوع و ضعف عمومی بدن می شود . در موارد حاد این بیماری خونریزی و تشنج موجب مرگ بیمار می شود. تشنگی شدید ، بی قراری و احساس خواب آلودگی از دیگر علایم این بیماری است . علایم این بیماری پس از ۳ تا ۵ روز از نیش زدگی ظاهر می شوند . روش درمانی خاصی برای این بیماری وجود ندارد اما اگر به موقع به پزشک مراجعه شود می توان با دارو آنرا درمان کرد . این پشه در داخل خانه ، در مکان های تاریک ، مانند کمد لباس و در بیرون خانه در مکانهای خنک و سایه اقامت میکند. دینگو ماده در کنار آب تخم گذاری میکند به همین علت فصل بارش های موسمی بیشترین زمان انتشار این پشه خطرناک است. هر سال با آغاز فصل بارش و تخم گذاری این پشه کوچک و خطرناک عده زیادی در مناطق مختلف هند در اثر گزش این پشه جان خود را از دست می دهند .
آشانایی با علایم تب دینگو
۱- تب شدید
۲- سر درد شدید معولا پیشانی دچار درد میشه.
۳- درد پشت پلک چشم که باعث ایجاد مشکل در حین حرکت دادن چشم میشه.
۴- درد عضلانی و استخوانی
۵- استفراغ و ضعف عمومی بدن
آشنایی با علایم تب خونریزی دهنده ( Haemorrhagic ) دینگو
۱- تمام علایم ۵ گانه فوق بعلاوه خون ریزی و تشنج که باعث مرگ میشه.
۲- تشنگی شدید
۳- استفراغ همراه با خون و یا بدون خون
۴- بی قراری و احساس خواب آلودگی
۵-دفع مدفوع سیاه
این علایم بعد از ۳ تا ۵ روز از نیش زدگی ظاهر میشوند.
درمان
روش درمانی خاصی برای این بیماری وجود ندارد اما اگر به موقع متوجه بیماری شوید، بیمار می تواند با داروهای مناسب از خطر مرگ رهایی یابد.


تحت هیچ شرایط نباید از آسپرین و بروفن استفاده کرد زیرا باعث تشدید خونریزی و درد شدید معده میشود.
در صورت تجویز پزشک از از پاراستامول می توان استفاده کرد.
 

Hamidvet

New member
متاسفانه باید به اطلاع مردان عزیز برسونم که HPV یا Human Papilloma Virus در اسپرم مردان آلوده دیده شده است ... :sad:
که این قطعا به باروری مردان آسیب میزند؛ این قضیه(کاهش باروری) بویژه در مبتلایان به HPV به عنوان شایع ترین بیماری ویروسی منتقله از طریق آمیزشی و مبتلایان به کلامیدیا تراکوماتیس به عنوان شایع ترین بیماری باکتریائی منتقله از طریق آمیزشی ایجاد میشود.
اسپرم های مبتلا به HPV قادر به حرکت عادی موجدار خود نخواهند بود.


منبع:
Medical laboratory and biomedical science: HPV Found in Sperm

aa.jpg
 
بالا