تاپیک تخصصی ویروس آنفلوانزا

vet lab sciences

New member
با سلام.
بر اساس گزارش نهادهای ملی و بین المللی در زمینه بهداشت و سلامت، سالانه افراد بسیار زیادی بر اثر انواع بیماری ها جان خود را از دست می دهند که در این میان بیماری های قلبی و گوارشی و حوادث مختلف در صدر آن قرار دارند. بیماری هایی نیز وجود دارند که علی رغم مسری بودن، به علت اینکه برای جان انسان ها کمتر خطرناک هستند به همان نسبت کمتر در معرض توجه جدی قرار داشته اند که بیماری آنفلوانزا یکی از آنهاست.

از این رو بر آن شدم تا با ایجاد این تاپیک، به شناخت و اهمیت بیشتر این ویروس کمک شود. :riz304:


277.jpg
 

vet lab sciences

New member
متوقف کردن (شیوع) ویروس های آنفلوانزا

Stemming_influenza_viruses.PNG

-غالب سویه هایی که انسان را آلوده می کنند از ساب تایپ های H1 و H3 گلایکوپروتئین هماگلوتینین هستند.

-آنتی بادی ها عمدتا قسمت راسی هماگلوتینین را مورد هدف قرار می دهند.

-قسمت ساقه ای هماگلوتینین در تمام ساب تایپ های ویروس آنفلوانزا نسبتا حفاظت شده است.

-آنتی بادی های نوترالیزان وسیع الطیفی (bnAbs) که این ناحیه (stem region) را مورد هدف قرار می دهند، باعث به وجود آمدن ایمنی علیه چندین سویه از ویروس آنفلوانزا می شوند (heterosubtypic protection).

-پروتئین های ثابت ساقه ای هماگلوتینین H1 (یا HA-SSs) فیوز شده با ساب یونیت فریتین هلیکوباکتر پیلوری، نانو پارتیکل های خود مونتاژ شونده را به وجود می آورند (H1-SS-nps)، استراتژی ای که باعث افزایش توانایی هماگلوتینین در تحریک آنتی بادی ها می گردد.

-استراتژی دیگر استفاده از آنتی ژن های ثابت ساقه ای (mini-HAs) است که توسط bnAbs شناسایی می شوند.


HA_of_flu_virus.JPG

به خاطر حفظ اصل خلاصه نویسی فقط یکی از میزان کارایی های approachهای گفته شده (نانوپارتیکل های خود مونتاژ شونده و مینی هماگلوتینین) رو ذکر می کنم.

میزان کارایی نانوپارتیکل های H1-SS:

-ایمونیزاسیون با این نانوپارتیکل ها هم در موش و هم در موش خرمایی آنتی بادی های علیه ساب تایپ های گروه 1 HA (شامل H1، H2، H5 و H9) را بیرون کشید، در حالی که آنتی بادی های علیه ساب تایپ های گروه 2 HA (شامل H3 و H7) فقط در موش (معمولی) مشاهده گردید.

-موش ها و موش های خرمایی که با نانوپارتیکل های H1-SS ایمونیزه شده بودند، در برابر عفونت کشنده (و معروف) ویروس H5N1 مقاوم شدند در حالی که حیواناتی که با نانوپارتیکل های خالی ایمونیزه شده بودند، مردند.


-در نهایت هر دو مطالعه نقش کلیدی آنتی بادی ها در حفاظت هتروساب تایپیک به دنبال عفونت با ویروس H5N1، توسط انتقال ایمونوگلوبولین از موش ایمونیزه شده با H1-SS-nps و H1 mini-HAs به صورت توأمان را تأیید کردند.

**در مجموع، این مطالعات آشکار کردند استراتژی های واکسیناسیونی که آنتی بادی ها را مستقیما علیه ناحیه ساقه ای هماگلوتینین بیرون می کشند، علیه چندین سویه از ویروس آنفلوانزا، محافظت کننده هستند و راهی را برای توسعه واکسن جهانی آنفلوانزا سنگفرش می کنند.**

در صورت تمایل برای دانلود نسخه انگلیسی و کاملتر مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید:

Stemming influenza viruses

Nature Reviews Microbiology | published online 7 September 2015
 

vet lab sciences

New member
سلام.
تو این روزهایی که ویروس آنفلوانزا شیوع وسیعی داره و خواهد داشت و دست برقضا میزان پاتوژنیسیته و خطرش هم قابل کتمان یا سهل انگاری نیست و نباید اون رو با سرماخوردگی معمولی اشتباه گرفت!، شاید علاقمندانی از همین انجمن مشتاق باشن با ساختار ویروس، چرخه تکثیر، نحوه بیماری زایی و واکسنش به صورت انیمیشن آشنا بشن، از این رو آشنایی این علاقمندان از طریق گلچین انیمیشن هایی که در دو پارت جداگانه در لینک های زیر قابل دانلود هستند، مایه مباهات بنده ست. 
بالا