بزرگترین ویروس جهان

waria

New member
پژوهشگران موفق شدند بزرگترین ویروس جهان را در آب*های کشور شیلی با بیش از هزار ژن کشف کنند .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ، نقشه ژنتیکی این ویروس به نام “مگاویروس چیلنسیس” شش و نیم بار بزرگتر از کد دی ان ای رکورد*دار قبلی به نام “میمی ویروس” است که در سال ۱۹۹۲ پیدا شد.

این ویروس تازه ۱۰ تا ۲۰ بار بزرگتر از ویروس*های متوسط است.

قطر این ذرات تقریبا هفت دهم میکرومتر است.

دانشمندان به نشریه علمی “پی ان اِ اس” گفتند که این ویروس احتمالا آمیب*ها را که آزادانه در دریا شناور هستند آلوده می*کنند.

ژان میشل کلاوری از دانشگاه اکس_مارسی در شهر مارسی فرانسه توضیح داد: “مگاویروس از بعضی باکتری*ها بزرگتر است. برای دیدن آن به یک میکروسکوپ الکترونی نیازی نیست. می*شود آن را با یک میکروسکوپ نوری معمولی هم دید.”

ویروس*ها برخلاف باکتری*ها نمی*توانند خود به خود تکثیر شوند و برای تکثیر باید به یک سلول میزبان نفوذ کنند.

مگاویروس هم مثل میمی*ویروس از بیرون ساختاری پرز مانند دارد که احتمالا باعث جذب آمیب*هایی می*شود که در پی صید باکتری*هایی با ظاهری مشابه هستند.

مطالعه دی ان ای این ویروس عظیم نشان می*دهد که بیش از هزار ژن دارد که از آن برای تکثیر – پس از ورود به سلول میزبان – استفاده می*کند.


مگاویروس در آب*های لاس کروسس در بخش میانی شیلی پیدا شد. این جزو موادی بود که در یک پژوهش بیولوژیکی از اقیانوس جمع*آوری شدند.

پروفسور کلاوری گفت که این شیوه تازه*ای برای انجام تحقیقات ویروس شناسی است.

او گفت: “تا پیش از این ما فقط در پی کشف ویروس ها بودیم چون باعث بیماری در انسان، حیوانات یا گیاهان می*شدند. اما اکنون شاخه*ای را معرفی کرده*ایم که شاید بشود آن را ویروس*شناسی زیست محیطی خواند و همه جا دنبال ویروس*ها هستیم.”

“ما به دریاچه*ها، دریاها و اقیانوس می رویم، آب را برمی*داریم و فیلتر می*کنیم. سعی می*کنیم ویروس را الک کنیم.”

به طور کلی علاقه بیشتری به ویروس*های اقیانوسی وجود دارد زیرا آنها تاثیری عمده بر جمعیت پلانکتون*ها دارند؛ موجودات میکروسکوپی که اساس بسیاری از زنجیره*های غذایی در دریاها را تشکیل می*دهد.

ویروس*ها همچنین فایده دیگری هم در زمینه چرخه*های ژئوشیمیایی زمین دارند.

پلانکتون*هایی که در اثر ویروسی شدن از بین می*روند به اعماق دریاها نزول می**کنند و کربن آنها به دام می*افتد.
 
بالا