بحث و تبادل نظر در مورد اینترنت 3g,4g اپراتورهای موبایل

Persian-Masoud

New member
درود.
در این تاپیک به بحث در مورد اینترنت نسل سوم و چهارم (4G,3G) که توسط اپراتورهای ایرانسل و همراه اول و رایتل عرضه خواهد شد خواهیم پرداخت.


3G-4G.jpg


این دو اپراتور قدرتمند با پایان دوره انحصاری عرضه نسل سوم توسط اپراتور رایتل که در این زمینه ناموفق بود از شهرویر ماه سال 93 آزاد به ارائه خدمات نسل سوم خواهند بود.
لازم به ذکر است ایرانسل چند سال است که آمادگی خود را جهت ارائه این سرویس اعلام کرده است.
امید است از شهریور ماه بدون فوت وقت شاهد ارائه سراسری اینترنت 3G در کشور باشیم.n00183782-b.jpg


براساس پیش بینی های انجام شده موسسات تحقیقاتی تا چهار سال آینده نسل سوم موبایل در کشور ما بیش از 30 میلیون مشترک خواهد داشت که با وجودی که 60 درصد جمعیت کشور را گروه سنی 15 تا 40 سال تشکیل می دهند این سرویس مورد استقبال این گروه که علاقه مند به استفاده از تکنولوژی های نوین هستند قرار می گیرد.

تحقیقاتی اینفورما پیش بینی کرد که تعداد مشترکان فعال فناوری نسل سوم موبایل در ایران تا سال 2014 به بیش از 30 میلیون نفر برسد. این تحقیقاتی در گزارش تفصیلی خود از وضعیت بازار ارتباطات ایران سهم ایرانسل از بازار پهنای باند موبایل را تا سال 2014، حدود 42 درصد پیش بینی و اعلام کرد که در حال حاضر هیچ یک از اپراتورهای تلفن همراه ایران سرویس های نسل سوم تلفن همراه را ارائه نمی دهند.

این گزارش می افزاید : ایران در اردیبهشت ماه سال جاری پروانه نسل سوم را به همراه انحصار دو ساله برخورداری از آن به تامین تلکام اعطا کرد که پس از گذشت این زمان دیگر اپراتورها که از هم اکنون مشغول برنامه ریزی برای تصاحب مجوز این فناوری هستند، می توانند نسبت به دریافت پروانه آن اقدام کنند که این امر موجب افزایش رقابت در بازار دیتای تلفن همراه و رشد تعداد مشترکان پهنای باند موبایل در ایران خواهد شد.

اینفورما در تشریح بازار دیتای تلفن همراه ایران نوشت که بازار دیتای موبایل در ایران هنوز در دوران طفولیت خود به سر می برد به طوری که همراه اول و ایرانسل تنها سرویسهای دیتای مبتنی بر gprs ارائه می دهند و تالیا نیز نسبت به ارائه سرویسهای مبتنی بر wap اقدام کرده و این بازار هنوز مبتنی بر پیام کوتاه است که گزینه ارزانتری نسبت به مکالمه تلفنی به شمار می رود.
تنظیمات لازم برای استفاده از نسل سوم اینترنت


اکثر گوشی‌های استاندارد موجود در بازار ایران بدون نیاز به انجام تنظیمات دستی قابلیت اتصال به شبکه اینترنت همراه ایرانسل GPRS را دارند، و مشترکین برای استفاده از سرویس 3G تنها کافی است گزینه مربوط به فعال سازی سرویس WCDMA) 3G) را در تلفن همراه خود فعال نمایند (برای اطلاع از روش فعال‌سازی به قسمت تنظیمات دستی که در ادامه می آید، مراجعه نمایید). درصورتی که تلفن همراه شما به صورت خودکار به شبکه اینترنت متصل نشد، لازم است تنظیمات زیر به صورت دستی انجام شود.
تنظیمات خودکار سرویس 3G

برای دریافت تنظیمات به صورت خودکار ابتدا به وب سایت ایرانسل مراجعه نمایید، از طریق منوی "تلفن همراه> راهنمایی> گوشی‌هایی با قابلیت GPRS"، اطمینان حاصل کنید که گوشی تلفن همراه تان قابلیت دسترسی به اینترنت را دارا است. همچنین می‌توانید با کلیک بر وری لینک موجود، تنظیمات مورد نظر خود را دریافت کنید و یا با شماره گیری کد #6*3*130* برای ارسال تنظیمات درخواست کنید. پس از چند لحظه این تنظیمات برای شما ارسال خواهد شد و کافیست آن را در گوشی خود ذخیره کنید.
لازم به ذکر است که تمام گوشی‌هایی که تنظیمات GPRS بر روی آنها انجام شده است، قابلیت کارکرد در شبکه 3G را دارا هستند و نیازی به انجام مجدد تنظیمات نیست و فقط میبایست گوشی از نظر فنی قابلیت پشتیبانی از نسل سوم را داشته باشد. دارا بودن این قابلیت را می‌توانید در صفحه مشخصات گوشی خود در سایت mobile.ir مشاهده نمائید
تنظیمات دستی سرویس 3G

برای استفاده از سرویس 3G، صرف نظر از سیستم عامل گوشی (Android-iOS) مورد نظر، لازم است تا مراحل زیر انجام شوند:

انجام تنظیمات مربوط به 3G
فعال سازی سرویس 3G بر روی گوشی موبایل


تنظیمات برای گوشی هایی با سیستم عامل اندروید

جزئیات مربوط به دسترسی به این تنظیمات می‌تواند با توجه به مدل گوشی قدری متفاوت باشد
مرحله اول: مراجعه به
Setting>More>Mobile network>Access Point Name>New APN
و وارد کردن اطلاعات زیر:
(این تنظیمات را می‌توان با استفاده از تنظیماتی که در ادامه متن آمده به صورت اتوماتیک نیز بر روی گوشی فعال نمود)
Connection Name Irancell-3G
APN mtnirancell
WAP 1.0 Proxy 10.131.26.138
Port 9201
WAP 2.0 Proxy 10.131.26.138
Port 8080

مرحله دوم: مراجعه به
Setting>More>Mobile network>3G service>Network Mode>GSM/WCDMA (auto mode)
و قرار دادن Network Mode بر روی auto mode
تنظیمات برای گوشی هایی با سیستم عامل iOS

برای انجام فعال سازی سرویس 3G برروی تلفن همراه خود به روش زیر عمل نمایید:
به Setting>Cellular>cellular Data & Enable 3G مراجعه کنید.
cellular Data و Enable 3G را در حالت ON قرار دهید.

Irancell-3G-Settings_iPhone.jpg

 
آخرین ویرایش:
بالا