بایدها ونبایدهایی کا درباره الرژی فصلی باید بدانید

goleroz

New member
حساسيت و آلرژي*هاي فصلي از جمله شايع*ترين بيماري*ها و اختلالات رايج در فصل بهارند كه با تغيير فصل در بسياري از مردم ديده مي*شوند؛ يكي از مهم*ترين دلايل بروز حساسيت فصلي به*ويژه در فصل بهار گرده*افشاني گل*ها و گياهان در طبيعت است كه به*همراه باد به سراسر شهرها منتقل مي*شود. براساس آمار ارائه شده 16 درصد از مردم جهان همزمان با آغاز فصل بهار اين بيماري را تجربه مي*كنند كه متاسفانه نيمي از آن*ها مجبورند علائم اين بيماري از قبيل آبريزش بيني، التهاب مجاري تنفسي، آبريزش چشم و خارش پوست را براي مدت زمان طولاني چه بسا تا پايان فصل بهار تحمل كنند.

مكتب طب سنتي ايران شيوه*هاي درماني موثر و ماندگاري را براي درمان انواع آلرژي*ها از جمله آلرژي*هاي فصلي به بيماران توصيه مي*كند كه در مقايسه با شيوه*هاي درماني طب مدرن بسيار موفق عمل كرده است؛ در اين رابطه با دكتر ژيلانقيبي هرات مشاور طب سنتي و متخصص فيزيولوژي پزشكي گفت*وگو كرديم تا از شيوه*هاي درماني طب سنتي ايران در درمان آلرژي*ها بيشتر بدانيم.


چرا آلرژي سراغ*مان مي*آيد؟

زماني كه بدن فردي نسبت به عواملي كه در حالت طبيعي نسبت به آن*ها واكنش نشان نمي*دهد، تحريك*پذير و واكنش*زا شود به او مي*گوييم دچار بيماري آلرژي يا آلرژي فصلي شده است. درحقيقت با پيدايش آلرژي در بدن برخي از عوامل خارجي مانند موادغذايي، داروها و بوها موجب تحريك بيمار شده و علائمي مانند خارش، سوزش، التهاب، قرمزي پوست، آب ريزش، عطسه و... را در فرد مبتلا به*وجود مي*آورد. درمانگران طب سنتي ايران علت بروز اين واكنش*ها در بدن را حساسيت سيستم ايمني بدن مي*دانند. در اين حالت سيستم ايمني بيمار بيشتر از سيستم ايمني افراد عادي نسبت به مواد خارجي از خود واكنش نشان مي*دهد. به*عنوان مثال همه مردم با مصرف آناناس دچار آلرژي نمي*شوند اما برخي افراد وجود دارند كه به*دليل حساسيت بالاي سيستم ايمني خود با مصرف كمترين ميزان از آناناس ممكن است دچار برخي از علائم ذكرشده، شوند و به ناچار عوارض ناشي از اين بيماري را تا چند روز با خود داشته باشند.


آلرژي از ديدگاه طب مدرن و سنتي

در طب سنتي ايران به اين دليل كه ريشه ابتلا به آلرژي در انواع مختلف آن ماده صفرا معرفي شده به همين دليل توسط درمانگران اين شيوه درماني گروه*بندي يا دسته*بندي خاصي براي آلرژي درنظر گرفته نشده است. اما به*طور كلي بيماري آلرژي خود را به اشكال مختلف نشان مي*دهد. اين بيماري مي*تواند از فرم*هاي ساده مانند خارش يا سوزش پوست، گلو يا چشم شروع شود و گاهي ممكن است آنقدر شديد باشد كه به*دليل انسداد مجاري تنفسي به مرگ منتهي شود. در موارد بسيار شديد آلرژي، تورم در مجاري تنفسي رخ مي*دهد و تنفس فرد با اختلال روبه*رو مي*شود و اين عاملي است كه در بيماران مبتلا به آلرژي كه پيش*زمينه آسم يا بيماري*هاي تنفسي دارند بسيار خطرناك است. آلرژي*ها از ديدگاه طب مدرن از يكديگر تفكيك شده و هر كدام درمان خاص خود را دارند.
تشديد آلرژي در فصل بهار

آلرژي*هاي شايع در زمينه سيستم تنفسي از جمله انواع آلرژي*هايي هستند كه در فصل بهار در بسياري از مردم ديده مي*شوند. اين نوع آلرژي به*دليل افزايش حساسيت مجاري تنفسي و دستگاه تنفسي بيمار، او را نسبت به مقدار اندكي از گرده گل يا گرد و غبار موجود در هوا دچار مشكل مي*كند. به اين ترتيب از آنجا كه گرده*افشاني اغلب گياهان و گل*ها در اين فصل صورت مي*گيرد بيشتر آلرژي*هاي تنفسي، پوستي و آلرژي*هايي كه با علائمي مانند آبريزش بيني، تورم چشم، سرخي چشم و آبريزش چشم همراه هستند در اين فصل ديده مي*شود. درمانگران طب سنتي در گذشته به بيماران*شان توصيه مي*كردند براي رهايي از اين عوارض در فصل بهار به سرزمين*هايي خشك*تر كه ميزان گل و گياه در آن*ها كمتر است كوچ كنند كه متاسفانه امكان اجراي اين توصيه در زندگي امروزي با مشغله*هايش امكان*پذير نيست.


افزايش صفرا عامل بروز آلرژي

براساس ديدگاه*هاي منتشر شده در متون كهن طب سنتي ايران، اين مكتب به*وجود 4 خلط سودا، صفرا، بلغم و خون در بدن انسان معتقد است. در همين متون كه تعداد بي*شماري از آن موجود است به بيماري به*عنوان آلرژي پرداخته نشده. اما در اين كتب براي مواردي مانند افزايش صفرا در بدن يا ابتلا به سوءمزاج صفراوي علائمي مانند خارش، التهاب، سوزش، قرمزي يا آب*ريزش بيني و چشم عنوان شده كه بسيار شبيه و نزديك به علائم بيماري آلرژي است بنابراين درمانگران و متخصصان طب سنتي علت بروز آلرژي*ها را در بدن افزايش بيش از حد صفرا در بدن مي*دانند و براي درمان آن پيش از هر چيز به كنترل و مهار اين خط و ايجاد تعادل آن در بدن مي*پردازند.


چرا بايد سريع*تر براي درمان اقدام كنيد

همانطور كه پاسخ*دهي افراد به داروهاي شيميايي متفاوت است در مورد داروهاي گياهي يا شيوه*هاي طبيعي درمان نيز پاسخ*دهي افراد متفاوت است، همچنين مقدار دارو و طول درمان نيز در افراد مختلف متفاوت است.

يك علت آن، اين است كه سيستم و ساختار بدني افراد با يكديگر تفاوت دارد و دليل ديگر مدت زمان ابتلا به بيماري است. هر قدر مدت زمان كمتري از بيماري گذشته باشد بيماري زودتر درمان مي*شود، بيماري*اي كه مزمن شده باشد قطعا ديرتر درمان مي*شود و در نهايت جديت و پيگيري بيمار در رعايت دستورات پزشك در اين زمينه تاثير*گذار است اما مدت زمان درمان در اين شيوه در مقايسه با طب مدرن بسيار كوتاه است. بيماراني وجود دارند كه به*مدت 4 سال به كلينيك*هاي درمان آلرژي مراجعه مي*كنند اما همين بيماران پس از نخستين جلسه حجامت و درمان، تاثيرهاي بي*نظيري را در علائم خود مشاهده مي*كنند.


تاثير حجامت در بهبود آلرژي

بيشتر بيماران پس از حجامت با بهبود بخش بسيار زيادي از علائم*شان روبه*رو مي*شوند. اين شيوه در درمان انواع آلرژي*ها موفق عمل كرده و يكي ديگر از راه*هاي كاهش ميزان صفرا در بدن است. تجويز تعداد بار انجام حجامت بسته به نوع بيماري و نظر پزشك دارد. گاهي بيمار با يك بار حجامت نشانه*هاي بهبود را احساس مي*كند و گاهي نياز به 2 تا 3 بار حجامت ديده مي*شود. بيماراني بوده*اند كه علائم عطسه، خارش، كهير و سوزش*هاي پوست*شان پس از انجام حجامت به*طور كلي از بين رفته. علاوه*بر خاصيت حجامت در كاهش ميزان صفرا در بدن، تاثير آن در متعادل*سازي* و تنظيم عملكرد دستگاه ايمني بدن نيز بسيار چشمگير است. اين شيوه يكي از موفق*ترين شيوه*هاي درمان طب سنتي ايران در درمان آلرژي*ها شناخته شده است.


اهميت پاك*سازي بدن از صفرا

همانطور كه مي*دانيد صفرا در كبد توليد شده و در كيسه صفرا جمع مي*شود. هنگام ميل كردن غذا به*ويژه غذاهاي چرب، صفرا ترشح مي*شود تا به شكسته شدن چربي*ها و هضم غذا كمك كند. در طول فرآيند هضم و جذب مواد*غذايي مقداري از اين صفرا در انتهاي روده بازجذب شده و به كيسه صفرا باز مي*گردد. درصورتي كه فردي مبتلا به يبوست باشد ميزان باز جذب صفرا بيشتر شده و در نتيجه بيمار را به سوءمزاج صفرا دچار مي*كند. به اين ترتيب ميزان صفراي بدن بيمار از حد مجاز بيشتر شده و اين مسئله موجب تقويت علائم بيمار مي*شود. در اين مرحله درمانگر طب*سنتي براي درمان بيمار و دفع صفراي اضافه از بدنش با تجويز داروهاي گياهي و رژيم غذايي خاص به لينت مزاج بيمار كمك مي*كند. به اين ترتيب بيمار با دفع چند باره در طول روز موجب تخليه ميزان اضافي صفرا از بدنش مي*شود.


كنترل آلرژي فصلي با گياه درماني

برخي از گياهان دارويي خاصيت تنظيم*كنندگي و متعادل*سازي* عملكرد سيستم ايمني بدن را دارند. از برخي از اين گياهان براي بهبود عملكرد سيستم ايمني استفاده كرده و از برخي از آن*ها براي كاهش علائم بيمار استفاده كرده به*عنوان مثال به بيماري كه به كهير مبتلا شده توصيه مي*كنيم از خاكشير استفاده كند يا به*صورت خوراكي يا موضعي از آب گل ختمي، آلوورا يا آب اسفرزه مصرف كند.

اين گياهان طبع سرد و مرطوبي دارند كه در درمان آلرژي*ها بسيار موثر است. اشكال دارويي و صنعتي آن*ها نيز در داروخانه*ها موجود است حتي برخي از درمانگران طب رايج از برخي از اين داروهاي گياهي در كنار داروهاي شيميايي براي كنترل آلرژي بيمارشان استفاده مي*كنند.


اين توصيه را جدي بگيريد

براساس تجربه شخصي*اي كه در طول 22سال فعاليت و پژوهش در اين حوزه به دست آورده*ام، مي*توانم بگويم طب مدرن هنوز نتوانسته درمان قطعي و حتمي براي آلرژي*ها ارائه دهد. اين طب تنها مي*تواند با كمك داروهايي كه دارد علائم شايع اين بيماري را كنترل كند. در اين شيوه بيمار پس از مراجعه مكرر به كلينيك*هاي تخصصي درمان آلرژي و پس از آزمايش*ها و تست*هاي مختلف سرانجام با فهرستي از موادغذايي روبه*رو مي*شود كه در طول زندگي از مصرف آن*ها بايد پرهيز كند درحالي*كه خود بيمار قطعا مي*داند چه مواد*غذايي در او ايجاد حساسيت مي*كند و حال او را دگرگون مي*سازد. بنابراين اين كلينيك*ها بسياري از تنها مي*توانند با تجويز داروهاي شيميايي علائم را كنترل كنند اما در طب سنتي درمانگر به درمان ريشه*اي آلرژي*ها مي*پردازد. در اين شيوه درمانگر يا متخصص طب سنتي با كنترل و متعادل*سازي* ميزان صفرا و تنظيم عملكرد سيستم ايمني بدن اين بيماري را درمان مي*كند. ضمن آن*كه بيمار را از عوارض بسياري از داروهاي شيميايي در امان نگاه مي*دارد و البته هزينه*هاي درمان در اين 2 شيوه درماني قابل مقايسه نيست زيرا در طب مدرن بيمار بايد داروهاي شيميايي را تا مدت زمان طولاني يا براي هميشه مصرف كند و اين هزينه*هاي زيادي را به او تحميل مي*كند درحالي*كه در طب سنتي با چند جلسه درماني و اصلاح شيوه زندگي اين بيماري با حداقل هزينه درمان مي*شود.


هرگز خطر نكنيد

در برخي شرايط كه بيمار به آلرژي*هاي فصلي و تنفسي مبتلاست ممكن است تحت فشار قرار گرفته و دچار حمله*هاي تنفسي شود به*گونه*اي كه امكان تنفس كردن براي او وجود نداشته باشد؛ همانطور كه اشاره كردم در طب سنتي فصلي براي بيماري آلرژي و اقداماتي كه در اين زمينه بايد براي بيمار درنظر گرفته شود هيچ تجويزي وجود ندارد بنابراين درمانگر طب سنتي در اين شرايط نمي*تواند اقدام لازم را براي خارج كردن بيمار از اين وضعيت ارائه كند. در اين شرايط نزديكان بيمار لازم است او را فورا به متخصص يا درمانگر طب مدرن برسانند تا اقدامات لازم براي بازگشت تنفس طبيعي براي او لحاظ شود. بنابراين وقتي بيماري را داريم كه دچار تنگي نفس شده و مي*دانيم كه تزريق كورتون مشكل او را برطرف مي*كند؛ همين كار را به او توصيه مي*كنيم تا شرايط بحران را سپري كند، زيرا اين شيوه اثبات شده و تحقيق شده است.


عوارض برخي داروهاي شيميايي

يكي از پرمصرف*ترين داروها براي درمان آلرژي*ها، كورتون است كه به*صورت خوراكي و تزريقي تجويز مي*شود. اين دارو موجب اختلال در عملكرد غده فوق كليوي مي*شود كه نقش زيادي در عملكرد سيستم بدن دارد. مصرف بلندمدت اين دارو باعث پوكي استخوان، چاقي، افزايش عفونت در بدن مي*شود يا مصرف داروهايي مثل آنتي*هيستامين*ها نيز كه براي رفع خارش تجويز مي*شوند با عوارضي نظير بي*حسي و خواب آلودگي همراه هستند و اين داروها عموما بيمار را از انجام فعاليت*هاي روزمره باز مي*دارند.
 
بالا