افسردگی زمستانی

bittta

New member
افسردگی زمستانی، عارضه* خلقی است که در طول دوره*ای از سال که روزها در آنها کوتاه می*شود، به خصوص در کشورهای واقع در عرض**های جغرافیایی بلندتر برخی افراد را مبتلا می*کند.

انجمن روان*پزشکی آمریکا در اواخر دهه ۱۹۹۰ افسردگی زمستانی را با عنوان «اختلال خلقی فصلی» (SAD) شناسایی کرد، و اکنون بیشتر این عارضه با نام مخفف یعنی SAD مورد اشاره قرار می*گیرد.

افرادی که دچار افسردگی هستند، معمولا خلق اندوهگین*شان را به صورت بروز دوره*های متناوب تجربه می*کنند. از این لحاظ مبتلایان به افسردگی زمستانی تنها این تفاوت را با مبتلایان به افسردگی معمول دارند، که نوسان*های خلق*شان بر اساس فصل*هاست، و معمولا افسردگی*شان در پاییز شروع می*شود و تا بهار ادامه پیدا می**کند. البته گونه*ای از افسردگی تابستانی هم وجود دارد، که تعداد افراد کمتری را مبتلا می*کند.

مبتلایان به SAD در زمان*های دیگر سال هم افسرده می*شوند، اما تعریف انجمن روان*پزشکی آمریکا ایجاب می*کند که دوره*های افسردگی فصلی در افرادی که این تشخیص در آنها داده می*شود، «به طور قابل* توجهی بیشتر» از دوره*های افسردگی غیرفصلی باشد.

و اگر دقیق*تر سخن بگوییم، تشخیص SAD نیاز به آن دارد که دو سال متوالی افسردگی غیرفصلی نداشته باشید.

نور درمانی، که شامل نشستن در جلوی نور مصنوعی درخشان برای نیم*ساعت یا بیشتر در هر روز، خلق و خوی برخی از افراد مبتلا به این عارضه را بهبود می*بخشد. اما داروهای ضدافسردگی هم ممکن است همین تاثیر مفید را داشته باشند. همچنین شواهدی وجود دارد، هر چند شواهد موردی، وجود دارد که افراد مبتلا به SAD اگر مدت بیشتری را در بیرون از خانه باشند، پرده*های جلوی پنجره*ها را کنار بکشند، روشن*تر کردن فضای درون خانه- یا به طور خلاصه انجام دادن اقداماتی برای افزایش قرارگیری در مقابل نور خورشید- احساس بهتری پیدا می*کنند.

علائم اختلال خلقی فصلی
شکل زمستانی SAD را معمولا با خواب زمستانی مقایسه می*کنند. افراد فاقد انرژی می*شوند، بیشتر از معمول می*خوابند، به دنبال شیرینی و غذاهای نشاسته*ای هستند، و وزن اضافه می*کنند. ممکن است از اجتماع کناره*جویی کنند و در تمرکز دچار مشکل شوند. برخی از این افرد احساس سنگینی در دست*ها و پاها را توصیف می*کنند. یک عارضه روانی دیگر به نام افسردگی غیرمعمول (atypical depression)، که به فصل*ها ارتباطی ندارد، همین علائم را دارد.

کارشناسان در این مورد که آیا افسردگی زمستانی رابطه*ای سببی با تغییر فصل دارد،* اختلاف نظر داشته*اند، اما یقینا شواهد غیرمستقیمی وجود دارند، که فقدان نور آفتاب در زمستان بروز SAD را برمی**انگیزد. این حقیقت که نوردرمانی افسردگی زمستانی را درمان می*کند، تنها یک شاهد بر این ارتباط است.

شواهد همه*گیر شناختی نشان می*دهد که SAD در میان افرادی که در عرض*های جغرافیایی بالا (مناطق شمالی*تر) زندگی می*کنند، شایع*تر است و مدت زمان بیشتری به طول می*انجامد.

کارشناسان معتقدند که علت ریشه*ای این اختلال عدم حساسیت به نور است.

اغلب ما نسبتا بدون احساس عدم تعادل زمستان را می*گذرانیم، زیرا قرارگیری به نور*های مصنوعی درون خانه به ما کمک می*کند که با این فقدان نور طبیعی تطبیق کنیم. اما نور درون خانه ممکن است برای مبتلایان به SAD بیش از حد ضعیف باشد.

اینکه دقیقا کمبود نور چگونه بر خلق و خوی این افراد اثر می*گذارد، هنوز باید پاسخ داده شود.

درمان اختلال خلقی فصلی

شواهد علمی فعلی حاکی از آن است که نوردرمانی دست کم برای برخی از مبتلایان به SAD مفید است. همچنین شواهد فعلی نشان می*دهد که نورگرفتن در اول بامداد بیشتر از نورگرفتن در اواخر روز موثر است.

چراغ*هایی که برای نوردرمانی برای SAD به کار می*روند، ممکن است به صورت جعبه*هایی مانند تجهیزات پزشکی باشند، یا شکلی مانند چراغ*های رومیزی عادی داشته باشند.

ممکن است نور دادن به خود را به طور تدریجی آغاز کنید، اما اغلب بررسی*ها حاکی از آن است که مبتلایان به SAD نیاز دارند که حدو د ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در معرض منبع نورانی با درخشندگی ١٠٠٠٠ لاکس (lux) قرار گیرند. لاکس واحد اندازه*گیری شدت نور است، ۱۰۰۰۰ لاکس حدود شدت نور خورشید در سپیده*دم است. در اغلب خانه*ها در عصر*ها شدت نور ۳۰۰ تا ۵۰۰ لاکس است.

نوردرمانی زمان می*گیرد و مشکلاتی هم دارد، فرد باید مدت زیادی در روز را در مقابل آن چراغ*ها بگذراند. کاربرد داروهای ضدافسردگی آسان*تر است.

در حال حاضر در سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از داروی بوپروپیون با نام تجاری Wellbutrin برای مبتلایان به SAD تایید کرده است. این تایید بر مبنای چندین بررسی بوده*اند که نشان داده*اند مصرف این دارو در صورتی که در پاییز پیش از بروز علائم شروع شود، می*تواند از علائم SAD پیشگیری کند.

همچنین بررسی*های دیگر نشان* داده*اند که داروهای فلوکستین (Prozac)، سرترالین (Zoloft) و سایر داروهای ضدافسردگی گروه مهارکننده*های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) ممکن است به این بیماران کمک کنند.

در حال حاضر افراد برای برطرف شدن علائم جت*زدگی (به هم ریختن چرخه و خواب و بیداری در سفرهای هوایی طولانی) از قرص**های ملاتونین استفاده می*کنند، اما این قرص*ها ممکن است برای SAD هم مفید باشند. یک بررسی نشان داده است که مصرف قرص*های ملاتونین در بعدازظهرها به برخی از مبتلایان به SAD کمک می*کند تا ساعت*های زیستی*شان را تنظیم شود.....
 

hadis90

New member
سلام به خانم روانشناس خودمون ..........:
خیلی جالب بود ............الان که درست فکر می کنم فکر کنم دچارش شدم ...آره ............
خانم دکتر چی کار کنم ؟
نه .ولی جدی چند روزه حالم زیاد مساعد نیست ..یعنی به طور کلی می توانم بگم کلافم ..همش به دوسال دیگه فکر می کنم ..ارشد بدم ..پروژمو چکار کنم ..کارورزی اذیتم نکنه ...اصلا نمی دوانم چرا این طور شدم ..یه طرحیم در دست کار دارم همش عقب میندازمش انار از یه چیزی می ترسم ...:1dco2x0p1lilzhfpg1t
نمی دانم چمه ...
شما اگه فهمیدید خانم دکتر خبرم کنید ..........خوشحال میشم ..:beguiled:.
ممنون:thanks:
 

factorVIII

Member
مطلب جالبی بود..میشه از بیماریهای روانی که تو ایران بیشتر دیده میشه توضیح بدید.... درمورد افراد bipolar .... افراد schizoed...ممنون از لطفتون
 

shahram25

New member
خوبي وتفاوت اين افسردگي در فصل بودن و گذرا بودن و مقطعي بودنشه كه البته دوست خوبم بيتا يادش رفته بگه كه در دي اس ام 4 تي ار گويا جزو اختلات رسمي رواني امريكا قرار نگرفته و در ضميمه به همراه افسردگي بعد از زايمان قرار گرفته
 
بالا