اداب و اعمال چله کلیمیه

شوکا88

New member
چله کلیمیه
از اول ماه ذی القعده شروع میشه تا روز عرفه گفته شده اگه ختمی رو میخوایم انجام بدیم از اول ذی القعده تا روز عرفه یعنی 40روز انجامش بدیم خیلی خیلی حاجت میده.این مدت اسمش چله کلیمیه هست ومدت زمانیه که حضرت موسی انجامش داد وبعداون چله خدارو روئیت کرد میگن اگه میخوایم چله ای روبرداریم اگه تو این روزها باشه به حاجت خیلی نزدیکه

استاد فرزانه، حضرت آیت الله جوادی آملی درباره این اربعین چنین می¬فرمایند:

«از اول ذیقعده تا دهم ذی حجّه که اربعین موسای کلیم است، این یک فصل مناسبی است؛ بهار این کار است. این اربعین گیری،این چله نشینی همین است ! وجود مبارک موسای کلیم ۴۰ شبانه روز مهمان خدا بود. فرمود : و واعدنا موسی ثلاثین لیلهً فاتممناها بعشر فتمّ میقات ربّه اربعین لیله. به او وعده دیدار و ملاقات خصوصی دادیم؛ آمد به دیدار ما. اوّل ۳۰ شب بود؛ بعد ۱۰ شب اضافه کردیم، راهش باز بود؛ جمعاً شد۴۰ شب.

فرمود : او۴۰ شب مهمان ما بود. چون برکاتی که در شب نصیب انسان می شود، در روز نمی شود. روز مشغول کار و گفتن و خریدن و فروختن است؛ در قرآن کریم فرمود: شب را در یابید. انّ لک فی النّهار سبحاً طویلاً. درس است، بحث است، گفتن است، شنیدن است، دیدار است، مصاحبه است، مناظره است؛ با یک کثرت همراهید. امّا انّ ناشئه اللّیل هی اشدّ وطئاً و اقوم قیلاً. شب یک نشئه ای دارد، شب یک حسابی دارد، یک کتابی دارد ؛ شب کجا، روز کجا ! فرمود : روز، کار فراوانی دارید؛ می گوئید، می شنوید، می خوانید، می خورید؛ این کارهای روزتان است. به وجود مبارک پیامبر (ص) فرمود : روز، کارهای فراوانی داری، شب را دریاب ! هر کس به جائی رسید، از شب زنده داری به جائی رسید.

در طول سال آدم می تواند چله بگیرد، ولی بهارش این ۴۰ شب است؛ یعنی از اوّل ذی قعده تا دهم ذیحجّه،آدم مواظب دهانش باشد که غذای بد وارد نشود؛ مواظب زبانش باشد که حرف بد نزند؛ مواظب گوشش باشد که حرف بد نشنود؛ مواظب چشمش باشد که نگاه بد نکند؛ آنوقت سائر کارها خوب است. اینقدر کارهای حلال هست که آدم فرصت نمی کند به سراغ کار حرام برود ! فرمود : لزومی ندارد که آدم کار خلافی رامرتکب شود، مثل اینکه اینقدر غذای حلال هست که دیگر آدم فرصت نمی کند به سراغ غذای حرام برود!»

طی این چهل روز در وقت با خواندن یک سوره مانند: حمد ، قل هو الله و یس و یا تعداد۱۱۰صلوات یا خواندن حدیث کساء یه هر چله دیگری.. چله را ادامه دهید وسعی کنید نمازهای واجب را حتی المقدور اول وقت و با جماعت بخوانید، تقوا پیشه کنید و از معاصی وگناهان ریز و درشت بپرهیزید تا از برکات آن بهره مند شوید.

امروز پنج شنبه اول ذی القعده6.6.93

آخرین ویرایش:

pashmak

New member
ممنون شوکای خوب
کاش عنوان واضح تری میزاشتی چون من دیشب نگاه نکردم ویه روز از دست دادم
باز م ممنون
انشالله همه حاجت روا بشیم

IL-2

Well-known member
من تازه این تاپیک رو کشف کردم ...
شوکا جان ممنووووووووووووووون ...

AWWA

New member
من تازه این تاپیک رو کشف کردم ...
شوکا جان ممنووووووووووووووون ...

کاش زودتر کشف میکردی:sadsmiley: چهار روز دیرتر فهمیدیم...ولی خب باز بهتر از هیچیه

ممنون شوکا جان

AWWA

New member
خیلی دلم گرفت ... من میخواستم دقیقا از روز ولادت حضرت معصومه یه چله رو شروع کنم ولی مهمون اومد نشد. حالا که اینو دیدم بدجور دلم گرفت

IL-2

Well-known member
سلام دوستان

حدودا 5 روز دیگه مونده

امیدوارم امسال جا نمونیم

با تشکر از شوکا عزیز بابت تاپیک :rose:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

baran-

New member
دوستان التماس دعا...
برای همدیگر هم دعا کنیم که دعا در حق دیگران به استجابت نزدیکتر است..
پ.ن:تاپیک بالا بیاد:)))

بالا