احتمال تغییر منابع دروس مامایی

mw.ashel

New member
دکتر فاطفه واثق رحیم پرور عضو هیات علمی گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران از احتمال تغییر منابع دروس مامایی در آزمون ها و برنامه درسی دانشجویان این رشته خبر داد. ايشان به نقش موثر ماماها در تامین سلامت زنان جامعه اشاره کرد و گفت: شناساندن نقش و هویت واقعی ماماها، ارتقای سطح آموزش مامایی از طریق اصلاح منابع درسی دانشجویان این رشته بر اساس کتب مامایی محور و راه اندازی مرکز زایمان برای ماماها، از جمله راهکارهای ریشه ای در ارتقای سلامت زنان و پیشرفت جایگاه مامایی در کشور است.دکتر رحیم پرور با اشاره به اینکه دانشجویان مامایی باید طی تحصیل، آموزش چگونگی اداره بارداری طبیعی را بدون بکارگیری مداخلات (البته فقط در مواقع غیرضروری) بگذرانند، افزود: با توجه به سطح مامایی در کشورهای پیشرفته دنیا و مدنظر گرفتن مداخله کمتر در روند زایمان، کسب این مهارت باید از طریق تدریس و مطالعه کتب درسی مختص حرفه مامایی که توسط ماماها نوشته شده است، حاصل شود. وی در ادامه با بیان اینکه باید منابع درسی دانشجویان مامایی در دانشگاه های کشور نیز همانند کشورهای پیشرفته دنیا بر اساس منابع آموزشی توصیه شده توسط کنفدراسیون بین المللی ماماها تنظیم شود، افزود: خوشبختانه بورد مامایی و بهداشت باروری در صدد تقویت استفاده از منابع درسی مامایی در تدریس دانشگاهی و آزمون های تحصیلات تکمیلی این رشته است که با توجه به رای گیری اعضای بورد، مقرر شد منابع درسی دانشجویان این رشته نیز بر اساس کتب مامایی محور تغییر داده شود. عضو هیات علمی گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه ارتباط بین ماماهای کشورهای مختلف منجر به تبادل اطلاعات و روش های اثربخشی بهتر هزینه ها است، تصریح کرد: استفاده از ماما ها در روند زایمان طبیعی منجر به صرفه جویی اقتصادی دولت است به شرطی که دستورالعمل هایی وجود داشته باشد که بر اساس آن مراقبت های دوران باراری و زایمان، توسط ماماها انجام و تنها در صورت وجود مشکل به متخصصان زنان مراجعه شود. واثق رحیم پرور با بیان اینکه وضعیت تایید صلاحیت مامایی اساسی ترین تفاوت مامایی در ایران و اروپا است، خاطر نشان کرد: در اروپا ماماها و پرستاران قبل از اشتغال به کار، لازم است در آزمونی شرکت و گواهی قبولی را دریافت کنند که این آزمون ها، بر اساس نیاز آن کشور طراحی می شوند، چرا که تایید صلاحیت پرستاری و مامایی به عنوان ضمانت عمل می کند که تنها آن دسته از کسانی که برای انجام مراقبت های پرستاری یا مامایی با صلاحیت هستند، می توانند در این زمینه فعالیت کنند. وی با بیان اینکه با اجرای طرح "تحول نظام سلامت"، فعالیت های موثری برای ماماها در حال انجام است، یادآور شد: در راستای انجام این طرح، رایگان شدن زایمان طبیعی در کشور و اختصاص ضریب کاری بیشتر به عاملین انجام این زایمان، بیانگر توجه دولت برای ترویج زایمان طبیعی در جامعه است و در این راستا باید برای تخصیص ضریب کار به ماماها، نظارت بیشتری وجود داشته باشد چرا که این ضریب طبق دستورالعمل در بعضی از بیمارستان ها به رغم انجام زایمان توسط ماماها اجرا نمی شود. عضو هیات علمی گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در پایان با اشاره به اینکه رشته مامایی در کشور ما از سوی خود ماماها و سایرین مظلوم واقع شده است، یاد آور شد: امید است که سایر گروه ها و سازمان های کشور، به منظور ارتقای سلامت زنان، نقش و هویت اصلی مامایی را درک کنند و از ماماها در تمام شرایط به عنوان یکی از ستون های اصلی سلامت زنان حمایت شود.

احتمال تغییر منابع دروس مامایی

 

MW.Bita

New member
خدارو شکر انگار بالاخره حق این قشر مظلوم و زحمتکش داره احیا میشه. امیدوارم تمامی همکارانم سالم و موفق و سربلند باشند. امین
 

nahid_7

New member
واااااااااای نکنه منابع رو عوض کنن واسه ارشد !!!!:21::smiliess (7):
یعنی احتمالش هست !؟؟؟؟؟؟؟:33::33:
 

mw.ashel

New member
خدارو شکر انگار بالاخره حق این قشر مظلوم و زحمتکش داره احیا میشه. امیدوارم تمامی همکارانم سالم و موفق و سربلند باشند. امین


در مورد بيمه هاي ماما ، بر اساس آخرين اطلاعاتم پيرو بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با قشر ماماها ، قراره در چند شهر به صورت پايلوت اجرا بشه و بقيه کارها هم زمان ميبره و اميدوارم تمام مشکلات جامعه پزشکي روزي حل بشه.
 

emi

New member
حتما منابع میشه کتاب مایلز!!!
این کتاب افتضاحه.خدا کنه این کار نکنن
 

nahid_7

New member
آخه این همه هزینه کردیم قبلا کلی کتاب خریدیم منابع رو تکمیل کردیم فقط 2جلد درسنامه گلبان 280تومن، حالا اگه قرار باشه منابع عوض شه دوباره باید کلی هزینه کنیم واسه خرید کتابای جدید !
 

سحر1991

New member
تغییر منابع از کتب قوی و پرباری مثل ویلیامز و نواک به مایلز و وارنی به معنای واقعی جنایته! من این رو به یکی دو نفر از اعضای بورد که از اساتید هستن هم عرض کردم. مایلز رو میشه با کتاب داستان هم تراز فرض کرد! چون هیچ اطلاعات مفیدی در اختیار دانشجو قرار نمیده، دوستانی که فصول مایلز رو مطالعه کردن میتونن تصدیق کنن که در واقع از نظر مایلز ماما فقط یه مددکاره که ابدا مداخله قابل ملاحضه ای انجام نمیده، یه ساپورتر روانی که فقط حضور داره تا قوت قلبی باشه برای خانمی که به هیچ وجه مورد پاتولوژیک نداره! به این ترتیب اگر ماما ویلیامز و نواک نخونده باشه دو نفر متخصص زنان که با هم صحبت بکنن حتی متوجه اصطلاحاتی که بکار میبرن نخواهد شد. حتی اسم دو تا دارو رو نخواهد دونست. خواهش میکنم شما هم این پست رو حذف کنید و به این شایعات دامن نزنید. این خبر مربوط میشه به چندین ماه گذشته که همین سایت قرار داده بود اما دیدید که در کنکور امسال حتی یک سوال هم از چهار فصل مایلز طرح نشده بود. به شدت با تغییر منابع مخالفم. اکثریت اعضای بورد هم با این تغییر مخالف هستن وگرنه تا حالا این تغییر صورت گرفته بود.
 

emi

New member
کاملا با نظر سحر خانم موافقم.این کتاب هیچ بار علمی نداره
 

MW.Bita

New member
به نظر من اگر قرار بود رفرنس رو مایلز قرار بدن امسال هم از مایلز سوال میدادن ولی ظاهرا امسال بر خلاف دوسال گذشته هیچ سوالی نداده بودن. اگر نواک رفرنس نباشه پس چطور سوالات بیماریهای زنان رو میخوان بدن و ماماها چطور میخوان بیمارانشون رو معالجه کنند؟؟؟؟؟؟من که سر از کار اینا در نمیارم .هر چند از بابت تلاشها برای بیمه ماماها و افزایش ظریب کاری شون خیلی خوشحال شدم واینکه گفته زایمان و کنترل دوران بارداری در صورت نداشتن مشکل خاص باید به عهده ماما باشه.
 

nahid_7

New member
منم با شما موافقم بیتا جان ، کلا سنجش 4-5 فصل مایلز رو برای ارشد مشخص کرده بود که محدود به آموزش های قبل زایمان ، راحتی و حمایت مادر در طی لیبر ، ورزش های دوران حاملگی و از قبیل مباحث هستش...
فکر نمی کنم خیلی عاقلانه باشه که رفرنس ها رو عوض کنن، ویلیامز کتاب بین المللی هستش که هر 4سال 1بار به روز رسانی میشه و این خیلی مهمه، واقعا یه رفرنس استاندارد در سطح دنیاس، آقای دکتر قاضی جهانی و تیمشون هم که انقدر عالی ترجمه می کنند و در اختیار ما گذاشتن که واقعا جای بحثی باقی نمی مونه ، فقط میتونم بگم عوض کردن رفرنس ها بزرگترین اشتباه و خیانت در حق بچه های مامایی هستش.
 
بالا