آینده شغلی پزشکی مولکولی

mj1919

New member
سلام به همگی

پزشکی مولکولی در مقطع دکتری ،همینی که الان داره سالی 59 نفر! میگیره، یک اشتباه بود! یک کاربدون برنامه ریزی دیگه در سیستم وزارت بهداشت!

فارغ التحصیلان این رشته، نه پزشک هستند! و نه فارغ التحصیل رشته های علوم پایه پزشکی! و نه اجازه ی مطب دارند، و نه اجازه ی آزمایشگاه!

در ثانی، با خودتون فکر کنید، که این اساتید، دانشگاه آینده، چه واحدهایی رو می تونند تدریس کنند؟؟؟ ژنتیک؟ زیست؟ بیوشیمی؟ .... نه! برای همه ی این رشته ها فراغ التحصیل متخصص جدا، داریم! پس به عنوان مدرس هم جایگاه بدی دارند!

(اینم عرض کنم که یکی از دوستام با میانگین 40 درصد در یکی از دانشگاههای تیپ یک قبول شد! اسم نمی برم! قبول شدندش سخت نیست! 59 نفر میگیره! ولی ببینید کدوم دانشگاهها!!!!!!!!!!!!)

من اصلا پیشنهاد نمی کنم!

میتونید بگید منظورتون از *موازی کاری به تمام معنا* چیه جناب دکتر ؟! ...

دکتر جان، توی پست بالا مفصلا نوشتم

Hamidvet

New member
دکتر جان، توی پست بالا مفصلا نوشتم

مرسی دکتر عزیز ..

پس یعنی کارهائی که در مقوله Molecular Medicine در خارج انجام میشه، در ایران شدنی نیست؟ یا اینجا بها نمیدن؟ یا اصلا این رشته بدرد اینجا نمیخوره؟! ...

mj1919

New member
مرسی دکتر عزیز ..

پس یعنی کارهائی که در مقوله Molecular Medicine در خارج انجام میشه، در ایران شدنی نیست؟ یا اینجا بها نمیدن؟ یا اصلا این رشته بدرد اینجا نمیخوره؟! ...

نه منظورم این نیست،
درسته که خیلی کارهای دانشگاههای خارج کشور تاپ هستند، ولی در اینجا منظورم این نبود.

منظورم اینه اگه این رشته واسش برنامه ریزی بشه، جایگاهش تعریف بشه، رسالتش مشخص بشه، خیلی رشته ی خوبیه،
در حال حاضر خود ورودی های این رشته هم نمی دونند داستان چیه (هنوز فارغ التحصیل نداده)، در ثانی من هنوز توی درخواستهای هیئت علمی این رشته رو ندیدم، پس هنوز جایگاه تدریس و تحقیقش مشخص نیست.
البته من وافعا نمی دونم 5-6 سال دیگه چطوریه شاید سیسات گذاری بشه و جایگاه خوبی بدست بیاره، ولی بهترین پیشنهاد اینه که اعضای بردش رو پیدا کنید، و مستقیم و دسته اول از خودشون بپرسید که برنامشون چیه

Hamidvet

New member
در سایت " دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی تهران" اولویت های تحقیقاتی گروه پزشکی مولکولی رو به این مباحث اختصاص داده است :

- درمان و شناخت سرطان
- بیومارکرها و تشخیص بیماریها
- مطالعات سلولهای بنیادی

و در لینک زیر نیز سرفصل دروس آموزشی پزشکی مولکولی آورده شده است :

http://samt.tums.ac.ir/Uploads/Public/molcular/sar%20fasle%20doruse%20amuzeshi%20pezeshki%20molkuli.pdf

varia

Well-known member
برا این رشته در هر دانشگاه زمینه های متفاوتی رو ذکر کردند. ولی اونچه که تقریبا میشه گفت مشترکه تحقیقات مولکولی ژنتیکی، مولکولار بیولوژیک و بیماریهای متابولیکی (ونیز سرطان)هستند.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: maxin

varia

Well-known member
بله این گرجود پروگرم دانشگاه مری لند است، ولی باید عرض کرد "ميان ماه من تا ماه گردون ، تفاوت از زمين تا آسمان است!"
این برنامه برای MD ها DDS ها است. لطفا در how to apply ببینید.

رسالت این رشته در کشور ما، یک موازی کاری به تمام معنا است!

دکتر من فقط خواستم در جواب یکی از دوستان که گفته بودند در دیگر کشورها این رشته در مقطع کارشناسی عرضه میشه این پست نوشتم که از دانشگاه های مطرح یه نمونه بیارم.
در مورد حیطه فعالیت هم انصافا رشته خیلی جذاب و کاربردی ای هست.
اینکه در ایران جا نیافتاده و در ردیف جذب هیئت علمی های آموزشی فعلا نیست شاید بخاطر جدید بودنشه(مثل بیولوژی تولید مثل یا مهندسی بافت) و یا همون گفته شما که بقیه رشته های مولکولی phd جداگانه دارند.
ولی اگه فردی با انگیزه و با دید خدمت به کشور در زمینه علمی وارد این رشته بشه جا برای کار زیاد داره.

drmajid45

New member
حالا کلا به دانشجویان مقطع دکترا حقوق میدن؟؟؟ چنده این حقوق

saba93

New member
سلام به همه دوستان عزیز
اگر اطلاعات کاملی درمورد رشته پزشکی مولکولی می خواهید می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید.
برنامه هاي درسي و سرفصل دروس-معاونت آموزشی - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران-پزشكي مولكولي
ولی اگر واقعیت فعلی را می خواهید پس از آنکه وزارت بهداشت در سالهای 87 و 88 تعداد محدودی دانشجو در این رشته گرفت مثلاً در سال 88 فقط 14 دانشجو در سراسر ایران آن هم در چند دانشگاه خوب مانند تهران و ایران، ناگهان بدون آنکه آینده کاری این تعداد دانشجویی که واقعاً بسیار باسواد بودند و برخلاف آنچه دوستان گفتند بسیار به سختی و با تلاش زیاد در این رشته قبول شده بودند، شروع به پذیرش بی رویه نمود که شاید آنچه دوستان گفتند برای پذیرفته شدگان بعدی چندان هم نامربوط نباشد.
واقعاً جای تأسف است که اینقدر بی برنامگی در باعث هدر رفتن عمر و جوانی و بیت المال می شود بی آنکه از این نیروی عظیم استفاده مؤثری شود.

fereshte706

New member
سلام دوستان.وقت بخیر.کسی میدونه از ارشد فیزیولوژی پزشکی میشه پزشکی مولکولی خوند؟منظورم تو مصاحبست که آیا قبول میکنن؟و اینکه حنما پایان نامت باید مولکولی باشه تا مصاحبه ردت نکنن برای این رشته؟ممنون میشم راهنماایی کنید.:riz304:

varia

Well-known member
سلام دوستان.وقت بخیر.کسی میدونه از ارشد فیزیولوژی پزشکی میشه پزشکی مولکولی خوند؟منظورم تو مصاحبست که آیا قبول میکنن؟و اینکه حنما پایان نامت باید مولکولی باشه تا مصاحبه ردت نکنن برای این رشته؟ممنون میشم راهنماایی کنید.:riz304:

سلام.
بله، ارشد فیزیولوژی از رشته های مورد پذیرش برای این رشته هست.
خب فکر کنم پایان نامه فیزیولوژی هرچی باشه میشه یه ربطی با پزشکی مولکولی داد! چون حیطه موضوعات مولکولی گسترده هست.

مهم نمره کتبیتون هست ولی مصاحبه هم مهم هست (تو مصاحبه علاوه بر سی وی خوب و یا حتی معمولی نحوه ارائه خودتون به اساتید مهم هست).

پزشکی مولکولی چون ارشد نداره همه شرکت کننده هاش از رشته های مختلف هستند.

fereshte706

New member
سلام.
بله، ارشد فیزیولوژی از رشته های مورد پذیرش برای این رشته هست.
خب فکر کنم پایان نامه فیزیولوژی هرچی باشه میشه یه ربطی با پزشکی مولکولی داد! چون حیطه موضوعات مولکولی گسترده هست.

مهم نمره کتبیتون هست ولی مصاحبه هم مهم هست (تو مصاحبه علاوه بر سی وی خوب و یا حتی معمولی نحوه ارائه خودتون به اساتید مهم هست).

پزشکی مولکولی چون ارشد نداره همه شرکت کننده هاش از رشته های مختلف هستند.

ممنونم ولی پایان نامه من روی قلبه و مولکولی نیست.ممکنه بخاطر این موضوع مصاحبه ردم کنن؟؟

varia

Well-known member
ممنونم ولی پایان نامه من روی قلبه و مولکولی نیست.ممکنه بخاطر این موضوع مصاحبه ردم کنن؟؟

نه مطمئن باشید بخاطره موضوع پایان نامه کسی رو رد نمیکنند. فوقش نمره کم میدن ولی آیتمهای دیگه (کتبی،زبان،معدل، تالیف ...) بخصوص کتبی میتونید جبران کنید.

sepide.s

New member
سلام دوستان.چرا تاپیک پزشکی مولکولی انقد خلوته.لطفا کسانیکه میخوان واسه ی دکترای این رشته کنکور بدن بیان اینجا و اطلاعاتی که راجب این رشته و آینده ی اون دارن بدن.من خودم خیلی دنبال این موضوعم.ولی تردید دارم.ممنون میشم بیاین اینجا و راجبش باهم تبادل نظر کنیم این تردید و ابهامه راجب این رشته بیشتر برداشته بشه.

زینبی

New member
به نظر من اسمش که به قول یکی از دوستامون خیلی خوبه!
حالا جدای اون اگه روی بیماریها و درمانشون در سطح مولکولی کار میکنه حتما باید رشته ای باشه که بازار کارم اداره. حداقل بیشتر از رشته های دیگه زیست شناسی. مگه نه؟
همهرشته ها وقتی تازه میان خوب هنوز هیت علمی و این چیزا مشخص نیست ولی به نظر من بعدا درست میشه.
یه

زینبی

New member
بچه ها یک چیزی هم بگما
ما اگه رشته جدید باشه می گیم هنوز هیچ چی نداره. اگرم جا افتاده باشه میگیم اشباع شده. خداییش اینجوری نیست یکم؟
منکه علاقه دارم ولی خوب کارشناسی ارشد معلوم نیست چه رشته ای برم. خوشبحال اونایی که کارشناسی ارشدشون میخوره به این رشته

بالا