آموزش استفاده از جعبه یادگیری لایتنر

mj1919

New member
آموزش استفاده از جعبه یادگیری لاینتر برای دانشجویان سایت علوم پزشکی
آماده سازی و تدوین: مجتبی(mj1919)


یکی از روش های مؤثر یادگیری مطالب ،استفاده از جعبه‌ی لایتنر است.
در این جا نحوه‌ی کار با این جعبه را توضیح می‌‌دهیم و امیدواریم شما با استفاده از این ابزار ساده و سودمند،بر یادگیری خود بیفزائید و در زمان محدودتر با کیفیت بهتر مطالب بیش‌تری را به خاطر بسپارید.

این وسیله توسط محقق اتریشی " سباستین لایتنر" طراحی شده است و مطالب را از حافظه‌ی کوتاه مدت شما به حافظه‌ی بلند مدت منتقل می‌‌نماید. یادگیری به کمک این روش شما را از تکرار مطالب بی نیاز می‌‌سازد. همین امر یادگیری را شیرین و جذاب می‌‌کند.اساس علمی:
این وسیله بر اساس تجارب روان شناسی و تربیتی زیر طراحی شده است:
1. اگر انسان یک مطلب یا مفهوم را به خوبی فرا بگیرد بعد از یک روز تا یک هفته تقریباً 45% آن را فراموش می‌‌کند و بعد از یک ماه 80% آن را فراموش می‌‌کند. به این ترتیب فقط 20% مطلب وارد حافظه‌ی درازمدت می‌‌شود. جعبه‌ی لایتنر برنامه را به گونه ای تنظیم می‌‌کند تا با بیش‌ترین تکرار در قسمت خطرناک منحنی فراموشی،مطالب به حافظه‌ی دراز مدت هدایت شود.
2. قانون یادگیری اسکینر: بر اساس این قانون هرگاه بعد از هر عملی پاداش دریافت شود، انجام آن عمل تشدید خواهد شد. امتیاز بیش‌تر، پاداش موفقیت در بازی است. این امتیاز شما را علاقمند می‌‌کند تا کماکان، با شدت بیش‌تری به بازی ادامه دهید.

این خاصیت در جعبه‌ی یادگیری لایتنر استفاده شده است، یعنی فرد تنها زمانی به قسمت بعدی می‌‌رود که مطلب را آموخته باشد، این عمل درست مانند امتیاز دادن، فرد را به ادامه‌ی فرایند یادگیری تشویق می‌‌کند.


retention-leitner.png


مزایای این وسیله:
1. از تکرارهای غیر ضروری جلوگیری می‌‌کند: شما برای آنکه مطلبی را از حافظه‌ی کوتاه مدت به بلند مدت منتقل کنید نیازمند تکرارهای مکرر هستید. وقتی صفحه ای را برای چندمین بار مطالعه می‌‌کنید، مجبورید مطالبی را نیز که قبلا آموخته اید مجددا مرور کنید. در صورتی که دیگر لزومی به تکرار نیست و تکرار بی جهت آن‌ها باعث اتلاف وقت و انرژی، بی حوصلگی و در نتیجه دل زدگی شما می‌‌شود. اما جعبه‌ی لایتنر فقط مطالب چموش و رام نشدنی را شکار کرده و ما را وادار به تکرار آن‌ها می‌‌کند.
2. اگر شما روند یادگیری را برای مدتی رها سازید، هیچ اختلالی در کار یادگیری ایجاد نمی شود جز آنکه مجبور می‌‌شوید کارت‌ها را بار دیگر مرور کنید. البته توصیه ما این است که کار را به طور منظم ادامه دهید.
3. با گرفتن امتیاز و مشاهده پیوسته موفقیت ، یادگیری برای شما از عملی خسته کننده به یک بازی لذت بخش و دل‌نشین تبدیل می‌‌شود

IMG_3129.jpg

یک نمونه دست ساز از جعبه لاینتر


مراحل کار با جعبه لایتنر :

1- روز اول :

تعدادی از برگه ها را تکمیل میکنید و پس از اینکه هر دو روی برگه را یکی دو بار(چند بار، آنقدر که به تسلط نسبی برسید) مرور کردید ، برگه ها را در خانه اول جعبه قرار دهید.

2- روز دوم :
ابتدا برگه هایی را که دیروز تهیه کرده بودید از خانه اول بردارید .سوال ها را از روی برگه بخوانید و سعی کنید جواب ها را به خاطر بیاورید.آنهایی را که بلد نبودید مجددا در خانه اول قرار دهید و آنهایی را که بلد بودبد به خانه دوم منتقل کنید و پشت این برگه ها یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار دهید(این کاغذ اسمش کاغذ نشانه است، که با سلیقه خودتان تعدادی –نزدیک30عدد- از آنها را تهیه کنید). در پایان برگه هایی را که در روز دوم برای اولین بار تهیه کرده اید در خانه اول قرار دهید.

3- روز سوم :

به برگه های خانه دوم دست نمیزنید زیرا خانه دوم هنوز تکمیل نشده است و ظرفیت دو گروه برگه را دارد.باز هم از برگه های خانه اول شروع کنید و برگه هایی که جواب سوالاتشان را بلد هستید به خانه دوم منتقل میکنید و در پشت کاغذ رنگی قرار میدهید تا این برگه ها با برگه های روز گذشته مخلوط نشوند . برگه هایی که پاسخشان را بلد نیستید بهمراه برگه های جدیدی که امروز تهیه کرده اید در خانه اول قرار دهید.

4- روز چهارم :
چون ظرفیت خانه دوم روز قبل تکمیل شده از این خانه شروع میکنیم ولی فقط برگه های ردیف جلوتر را برمیداریم و اگر به سوالات پاسخ صحیح دادیم آنها را در ابتدای خانه سوم قرار میدهیم و پشت این برگه ها یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار دهید. ضمنا برگه های باقیمانده در خانه دوم را جلوتر میبریم و کاغذ رنگی را در پشت این برگه ها میگذاریم.سپس به خانه اول برمیگردیم و برگه هایی را که پاسخشان را بلد هستیم در خانه دوم و پشت کاغذ رنگی قرار میدهیم و برگه هایی را که پاسخشان را بلد نیستیم بهمراه برگه های جدیدی که امروز تهیه کرده ایم در خانه اول قرار میدهیم.

5- خانه سوم برای چهار گروه برگه در نظر گرفته شده و باید چهار روز صبر کنبد تا این قسمت تکمیل شود. البته هر روز پس از ورود برگه ها از خانه دوم به خانه سوم پشت این برگه ها یک کاغذ رنگی میگذارید.

6- خانه چهارم جای هشت گروه برگه را دارد و هشت روز پس از ورود اولین برگه ها پر خواهد شد. خانه پنجم جای پانزده گروه برگه را دارد و شانزده روز طول میکشد تا تکمیل شود.

اگر در کار مرور وقفه ای نیندازید 30 روز طول خواهد کشید تا هر 5 قسمت جعبه تکمیل شود.همیشه بین هر دو گروه برگه یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار دهید تا برگه های مربوط به روزهای مختلف با هم مخلوط نشوند .از روز سی و یکم به تدریج برگه ها از داخل جعبه خارج میشوند و شما میتوانید این برگه ها را بایگانی نمایید زیرا پس از 5 بار تکرار موفقیت آمیز هر برگه در زمانهای متفاوت میتوانید مطمئن باشید که آن موضوع را برای همیشه فرا گرفته اید و هیچگاه آن را فراموش نخواهید کرد.

Leitner_system_torn.svg.png

نحوه ی حرکت فلش کارتها در جعبه ی لایتنر


leitner3.bmp

جعبه ی یادگیری آماده، دارای فلش کارت


توجه :

1- تازماني که يک خانه تکميل نشده به آن کاري نداريم .
2- در هر مرحله اي که قرار داشتيد اگر برگه اي را بلد نبوديد بايد آن را به خانه اول منتقل کنيد
3- هر روز بعد از اينکه مرورهاي لازم را انجام داديد ، ميتوانيد برگه هاي جديد با مطالب جديد تهيه کنيد و در خانه اول قرار دهيد .
4-منابع زیر را برای نحوه ی استفاده از جعبه ی یادگیری بخونید، اگه جواب تونو نگرفتید، همینجا بپرسید

https://fa.wikipedia.org/wiki/جعبه_لایتنر

گروه مشاوره اردکان - جعبه يادگيري لايتنر(۲)

نرم افزار لایتنر برای کنکور، دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دانشجویان، آزمون زبان، آموزش افزایش یادگیری زبان انگلیسی، مقالات تقویت

وب سایت شخصی محمد هادی مصلحی

MECH - آموزش جعبه لایتنر

جعبه یادگیری لایتنر

جعبه یادگیری لایتنر


آموزش فلش کارت نویسی (تجربیاتم)
1- مطالب مورد نظر از کتاب تون رو یکبار بخونید(مثلا یک فصل از کتاب-15ص-)
2- بعد مطالعه، همانروز نکات مهم رو بصورت فلش کارت بنویسید.
3- هر فلش کارت یک سوال دارد و سمت دیگرش جواب یا حوابها
4-سعی کنید که سوال ها را دلخواه و جواب اش کوتاه باشه. بعبارتی جوابها رو نباید طولانی بنویسید
5-سوالها را طوری بنویسید که انگار میخواهید از این مطلب سوال کنکور طراحی کنید
6- اگه دید مورد 5 رو داشته باشید، طبیعتا اول بار که فلش های یک مطلب رو می نویسید می روید سمت نکات خیلی مهم.
7- دفعه ی دومی که فصل از کتاب رو می خونید، نکات جدیدی میبینید، حالا اون ها رو هم بنویسید
8- هرروز ی که فلش جدید می نویسید، مطالعه شون کنید،
9- اگه فلشی که جدید نوشتید، مرور نشده، وارد جعبه نکنید
10- حالا هر موقع که فلش کارتها رو مرور می کنید(از توی جعبه) حتما اونها رو ویرایش کنید
11- ویرایش: قابل فهم تر کنید فلش ها رو
12- اگه مطلبی که نوشتید میشه توی 2-3 تا فلش تیکه تیکه کرد، جدا جدا بنویسید .
13-تجربه شخصی: اگه میتونید، واسه ی هر فلش کارتی که می نویسید، با شماره ص و حرف اختصاری منبعشم بنویسید، توی مرور فوق العاده کمکتون میکنه(مثلا بالا سمت راست فلش کارت، بنویسید : em213 یعنی این مطلب از ص 213 کتاب ژنتیک امری نوشته شده واسه ی فلش کارتهای دیگه از همون ص، دوباره بزنید em213 ، نیازی نیست بقیه را زیر-شماره بزنید)
14- موقعی که فلش ها را دارید مرور می کنید و از توی جعبه از خودتان می پرسید، اگه مطلبی گنگ بود و یا نیاز به فلش کارت نویسی مجدد بود، از همون شماره ص استفاده کرده و به کتاب مراجعه می کنید.
15- ساعاتی که تمرکز کافی و انرژی دارید رو برای مطالعه بذارید، زمانیکه انرژی تون کمتره رو برای فلش نویسی و مواقعی که انرژی کتاب خوندن ندارید رو برای خوندن و فلش کارتها و استفاده از جعبه.
16- باید بدونید که هر روز شاید شما، از 10 ساعت مطالعه، دو تا 3 ساعت صرف فلش کارت نویسی همزمان با مطالعه کنید، که این زمان نیزمند انرژی و انگیزه ی زیادی است.

یک صفحه ی مفید از سایت جی5 برای فلش نویسی:
فیش نویسی | وب سایت رسمی جی 5

تهیه ی جعبه ی یادگیری
1- از کتابفروشی ها مدل ساده ای می تونید تهیه کنید(بین 5تا 8 هزار تومان و شاید ارزان تر)(مثل نمونه ی سبز رنگ در همین صفحه)

2-تهیه ی جی 5 از شرکت آقای مالکی(10 هزار و پانصد تومان)
از هر کدام از روش های بالا که برای خرید اقدام کردید، بایستی یک کار را انجام دهید:
به سایت G5 برید و مزایای استفاده از این روش رو بخونید، و مصاحبه های افراد موفق رو هم در مورد آن بخونید.
(موتور موفقیت، انگیزه است)
3- می تونید خودتون با جعبه های کاغذی بسازید(اصلا توصیه نمی کنم، برای اهدافتون باید ارزش قائل بشید!)

تهیه ی فلش کارت
1- خرید از سایت G5 (من اصلا توصیه نمی کنم چون خیلی گرون در میاد!)
2- خرید یک بسته کاغذ A4 و برش آنها آنها به 16 تا فلش کارت (3تا برش از طول و 3 تا از عرض، یعنی مث اینکه کاغذ رو از طول و عرض به طور متناوب 4 بار تا بدید، اون اندازه میشه) برای اینکار به یک صحافی یا چاپخانه برید – با 2 هزار تومن میتونید 300-400 تا کاغذ رو برش بزنید
 

mj1919

New member
ولي من خودم درست كردم خيليم راضيم

خیلی خوشحالم از اینکه رضایت دارید.
من هم به مدت 3-4 سال از جعبه ی دست ساز خودم استفاده می کردم!
اینکه از درس خوندن با کمک جعبه ی یادگیری لذت ببرید شرطه، و نه الزاما استفاده از برند خاصی!

موفق باشید
 

bacillus.bs

New member
خیلی خوشحالم از اینکه رضایت دارید.
من هم به مدت 3-4 سال از جعبه ی دست ساز خودم استفاده می کردم!
اینکه از درس خوندن با کمک جعبه ی یادگیری لذت ببرید شرطه، و نه الزاما استفاده از برند خاصی!

موفق باشید
ولي يه جاهاييش مشكل دارم مثلا توي قسمت چهارم بايد هر روز برگه ها را جلو برد تا به مرز خونه ي بعدي برسيم؟
بعد بخونيمش؟
 

mj1919

New member
ولي يه جاهاييش مشكل دارم مثلا توي قسمت چهارم بايد هر روز برگه ها را جلو برد تا به مرز خونه ي بعدي برسيم؟
بعد بخونيمش؟

من تصور می کنم که شما مطابق با روش جی 5 دارید با جعبه کار می کنید،
به نظر من روش آقای مالکی (جی 5) خیلی هم درست نیست. البته کلیت اش درست است. ولی اینکه بین کارت ها جداکننده قرار ندی و برای هر باکس یک مرز قرار بدی اشتباه است. چرا؟
آقای مالکی این روش جعبه ی لایتنر را یکمی تغییر داده تا با روش جی 5 ، هر کاربر جی 5، به عنوان مصرف کننده ی دائمی کاغذهای جی برگ تبدیل بشه.

ولی اگه مطابق تصویر زیر شما در:
خانه1: یک دسته
2:2
3: 4دسته
4: 8 دسته
5: 15 دسته

کاغذ فلش کارت قرار بدید
و این قانون را رعایت کنید که در هر باکس این تعداد دسته کاغذ باید باشد، مشکل شما حل میشه

LeitnerBox.gif
 

bacillus.bs

New member
ميدونم وقتي ميرسه به خانه ي 5 يا 4 بين كاغذاي رنگي بايد هر روز جلو برد بدون اين كه بخونيم؟
 

fateme67

New member
منم برا کنکور، زبان رو اینطوری خوندم...خیلی عالی بود..من کشوی میز مطالعه م رو کرده بودم جعبه لایتنر!!!!!!:pآخه خیلی لغتام زیاد بودن..خیلی بهم کمک کرد تو حفظ کردن لغت:ad54ad:
 

najma

New member
من همیشه از جعبه لایتنر میترسیدم بچه ها ...آخه منو یاد پشتیبان قلم چیم و کلا قلم چی میندازه ... برا همین ازش استفاده نکردم هنوز ... :14:
 

parnia

New member
من فکر میکنم این کارخیلی وقت گیره...اصن همش آدم باید بنویسه...شایدم خوب باشه ها...ولی از امتحانش میترسم...ترجیح میدم بجا نوشتن فقط بخونم و تست بزنم..:dadad4:
 

foroozan

New member
من فکر میکنم این کارخیلی وقت گیره...اصن همش آدم باید بنویسه...شایدم خوب باشه ها...ولی از امتحانش میترسم...ترجیح میدم بجا نوشتن فقط بخونم و تست بزنم..:dadad4:

کاملا باهات موافقم:thumbsupsmileyanim:
 

foroozan

New member
منم خیلی دوست دارم از این روش استفاده کنم اما میترسم وقتمو بگیره.
واینکه اگه ممکنه بگید بایه روش ساده چطور میتونم تو خونه درستش کنم که البته کارآمد هم باشه ها؟
 

mj1919

New member
کاملا باهات موافقم:thumbsupsmileyanim:

من فکر میکنم این کارخیلی وقت گیره...اصن همش آدم باید بنویسه...شایدم خوب باشه ها...ولی از امتحانش میترسم...ترجیح میدم بجا نوشتن فقط بخونم و تست بزنم..

ممنون از اینکه نظرتون رو با دوستان به اشتراک میذارید.

ولی مطمئن باشید افراد زیادی هستند که از این روش یادگیری استفاده می کنند" در دنیا و در ایران(با یک سرچ با افراد و سایتهای زیادی آشنا می شید)

از همه ی دوستان خواهش می کنم، که فقط تجربیات مثبت خود را در اینجا به اشتراک بذارند، اگر کسی با این روش به موفقیت نرسید نمی شه گفت که این روش اشتباه است و یا مناسب نیست.

باید با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید از همه یا بخشی از این تکنیک استفاده کنید.

با تشکر
 

parnia

New member
باوشه....:dadad4::dadad4:
روشی خوبیه....خب بستگی به روش خوندن هرکس داره ...ایشالا به هر روشی که میخونید موفق باشید دوستان.:thumbsupsmileyanim:
 

mj1919

New member

mj1919

New member
ميدونم وقتي ميرسه به خانه ي 5 يا 4 بين كاغذاي رنگي بايد هر روز جلو برد بدون اين كه بخونيم؟

آها
الان متوجه شدم، ایراد کار شما اینجاست:
هرزمان که می خواهید دسته فلش کارتهای جدیدی وارد جعبه کنید. ابتدا باید یک جا برای باز کنید.
برای اینکار ، اول سراغ آخرین باکس برید(اگه باکس ها تون پر شده سراغ باکس 5 برید) و آخرین دسته را خونید و از جعبه خارج کنید. حالا یک جای خالی پشتش ایجاد میشه . و همینطور بیاید به قبل تا اینکه باکس یک خالی بشه اونوقت دسته امروز رو بذارید تو همون باکس اول که خالی شده.
 

mohana

Well-known member
منم میخوام برا خودم درست کنم......
برای حفظ لغات زبان...
همش یادم میره لغاتو...از خودم ناامید شدم دیگه:sad:
ان شاءالله که با این روش جواب بگیرم

ممنون از شما
 
بالا