آداب و رسوم سنتی مراسم عروسی

AWWA

New member

مراسم عروسی در استانهای مختلف کشورمون با آداب و رسوم خاصی برگزار میشه که هرکدوم به نوبه خودشون زیبا و نشان از اهمیت ازدواج در فرهنگ ایرانی داره. توی این تاپیک از سنتهای قشنگی که در مراسم عروسی منطقه خودتون هست برامون صحبت کنین.

AWWA

New member

مادر من اهل استان آذربایجان غربیه. عروسیا اونجا خیلی با شکوهتر و سنتی تر از آذربایجان شرقی(حداقل در مقایسه با شهر خودمون)برگزار میشه. مثلا:

روز عروسی خانواده عروس حدود بیست تا بالش کوچیک با روکش ساتن و پشم گوسفند یا پشم شیشه در اندازه کوچیک درست میکنن و آخر مراسم، عروس به چند نفر از فامیل داماد هدیه میده. این رسم خوشقدم و با برکت بودن عروس در خونواده جدید رو نشون میده.

بعد عروسی، داماد با یه درختچه که با سیب و شکلات و گل تزئین شده بالای بام میره و سیبها رو به سمت پسرهای مجردی که پایین وایسادن پرتاب میکنه و اینطوری برای اونام آرزوی ازدواج میکنه.

آخرین ویرایش:

AWWA

New member

فردای عروسی خونه داماد مراسم پا تختی برگزار میشه و خانومهای درجه یک فامیل دعوت میشن. توی این مراسم کارهای مختلفی انجام میشه .....

اولش عروس رو درمقابل آینه ای مینشونن و سفره ای پهن میکنن که توش کاسه آب، سیب و تخم مرغ و از اینجور چیزا هست. عروس به آینه نگاه میکنه و بقیه براش از خدا آرزوی خوشبختی میکنن. عروس سیبا رو ورمیداره و به سمت دخترای مجرد پرت میکنه. بعد ظرف آب رو ورمیداره و با دست روی مهمونا میپاشه و روشنایی رو برای بقیه میخواد. بعدش ظرف برنج خام رو ورمیداره و تو دست هر کس یه ذره ازشو میریزه . معمولا بقیه این برنجو یا تو کیفشون میریزن برای افزایش رزق و روزی یا تو خونه کنار بقیه برنجا میریزن تا برکت بیشتری داشته باشه.

بعد عروس تخم مرغهارو تو حیاط به سمت دیوار پرت میکنه تا چشم بد از خونش دور بشه.

در آخر هم یه بسته کوچولوی شیکی رو به مهمونا میدن که توش کبریت و سوزن تزئین شده هست .

آخرین ویرایش:

AWWA

New member
بچه ها یعنی تو شهرای شما هیچ سنتی از گذشته تا حالا تو عروسیا باقی نمونده:smiliess (12):

من همیشه به حفظ سنتها علاقه داشتم...از بین کشورام،کشورایی مثل ژاپن و کره رو دوس داشتم چون عروسیهاشون سنتی برگزار میشه. عروسی فقط یه مجلس شادی نیست نماد فرهنگ و تمدن یه کشوره.

love virology

New member
ما حنا بندون انجام میدیم / البته اگر عروسی در روستا برگزار شه دومادو روی تخت میزاریم شاباش بهش میدیم ساق دوشا میان شاباشا رو جمع میکنن عروسی در روستا خیلی قشنگ تره

AWWA

New member
آره عروسیای روستا قشنگترن.....همه خودشونن و نقش بازی نمیکنن.

AWWA

New member
آره عروسیای روستا قشنگترن.....همه خودشونن و نقش بازی نمیکنن.

میشه بپرسم شما برای کدوم منطقه ایران هستین(اختیاریه اگه جواب ندین اشکال نداره) طرفای شمام عروس یا دوماد یه وسایلی رو برای تبرک پخش میکنن؟

love virology

New member
من خودم جنوبی بختیاری هستم / روستا ما هم بختیاری نشین هست/ منظور سوال نفهمیدم

AWWA

New member
تو آذربایجان غربی (شاید بعضی شهراشون) معتقدن چیزی که از دست عروس و دوماد به دستشون میرسه خیلی با برکته.....برا همین عروس یه وسایلی مثل بالشتک، برنج ویا آب رو بین مهمونا پخش میکنه. دومادم سیب پرتاب میکنه. خواستم ببینم سمت شمام از اینجور کارها هست؟

آخرین ویرایش:

love virology

New member
ما یه جور دیگه هست ظهر عروسی ساق دوشا با چند تا از فامیل نزدیک داماد با ساز و دهل میزنن صحرا گوشت کباب میکنن و میزنن و میرقصن و رقص محلی انجام میدن تا شب عروسی / دوباره شب عروسی رقص و اینا هست دوباره شیشک میکشن و ساق دوشا میرن خونه داماد و خود داماد کباب خودمم برام سواله نپرسیدم این چه رسمیه / غذای محلی میدن هنوز بعضی ها نه ولی مراسم پاتخنی و حنا بندون و تخت دومادو اینا پا برجا هست

AWWA

New member
پس خوش به حال ساقدوشا:tonguesmiley:

جالبه چه اهمیتی میدن به ساقدوشا.....طرفای ما ساقدوش کمرنگ شده....ولی آذربایجان غربی(شهر مامانم)همچنان اهمیت داره. روز عروسی اونا از داماد میخوان یه کاری بکنه و اگه نکرد باید بهشون پول بده. مثلا میخوان که صدای یه پرنده دربیاره یا با پرش راه بره....خیلی خنده دار میشه:)

love virology

New member
عروسی های اذری ها هم جالبه رسم های قشنگی دارن / من که خودم عاشق این رسوم هستم

AWWA

New member
منم خیلی علاقه دارم. حیفه اگه این رسما فراموش بشن

yara

New member
اوا جان ممنون عزیزم تاپیکهات خیلی جالب هستن:heart:..... یکی از دلایل فراموشی سنتهای عروسی مربوط میشه به وصلت دو قومیت مختلف....در این صورت برای اینکه اختلافها کمتر بشه ناچارا عروسی رو به صورت ساده میگیرن

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mahii

AWWA

New member
اوا جان ممنون عزیزم تاپیکهات خیلی جالب هستن:heart:..... یکی از دلایل فراموشی سنتهای عروسی مربوط میشه به وصلت دو قومیت مختلف

در این صورت برای اینکه اختلافها کمتر بشه ناچارا عروسی رو به صورت ساده میگیرن

لطف داری یارا جونم:rose::28:

آره درسته متاسفانه هیچ کدومم از حرفشون کوتاه نمیان:)

abtin13

New member
تو آذربایجان غربی (شاید بعضی شهراشون) معتقدن چیزی که از دست عروس و دوماد به دستشون میرسه خیلی با برکته.....برا همین عروس یه وسایلی مثل بالشتک، برنج ویا آب رو بین مهمونا پخش میکنه. دومادم سیب پرتاب میکنه. خواستم ببینم سمت شمام از اینجور کارها هست؟

سیب که کلا رسم ترک هاست که از سمت داماد به سمت عروس پرتاب میشه.بالشتک رو هم من بیشتر تو اورمیه توی عروسی کردها دیدم

AWWA

New member
سیب که کلا رسم ترک هاست که از سمت داماد به سمت عروس پرتاب میشه.بالشتک رو هم من بیشتر تو اورمیه توی عروسی کردها دیدم

از سمت داماد به عروس؟ اینو ندیدم.....داماد و عروس به سمت مجردا پرتاب میکنن.

آذربایجان غربی معروف به هفتادو دو ملته.....بعضی مراسم بین کردها و ترکها و مسیحیا باهم مخلوط شده اونجا

abtin13

New member
تو اردبیل یکی از مراسمات رایج بستن کمر عروسه. این مراسم شبی که عروس از خانه پدر به خانه داماد می ره انجام می شه. برادر کوچکتر داماد یا یکی از پسرای فامیل نزدیک داماد شالی را که رنگ قرمز داره 7 بار به دور کمر عروس گره می زنه و باز میکنه و موقع بستن کمر عروس این شعر رو می خونه

آنام باجیم قئز گلین /جای مادر و خواهر منی ای عروس
الی ایاغی دوز گلین/سر تا پایت بی عیب و ایراد است
یئدی اوغول ایسته رم/هف پسر از تو می خواهم
بیرجه دنه قئز گلین/ و یک دختر مثل عروس

مادر شوهر هم خطاب به عروس میگه:
گلين گلير خان گلير/ عروس مى‌آيد خان مى‌آيد
ائولرى ييخان گلير /خانه خراب کن مى‌آيد
الينده اولگوج تييه /دست به تيغ است
باشلارى قيرخان گلير/ براى تراشيدن سرها مى‌آيد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: AWWA

abtin13

New member
از سمت داماد به عروس؟ اینو ندیدم.....داماد و عروس به سمت مجردا پرتاب میکنن.

آذربایجان غربی معروف به هفتادو دو ملته.....بعضی مراسم بین کردها و ترکها و مسیحیا باهم مخلوط شده اونجا

شاید تو منطقه ما اینطوری باشه
اورمیه شهر خیلی خوبیه.دوستای خوب زیادی اونجا دارم، کرد ترک آشوری

AWWA

New member
خیلی خوب بود آقا آبتین.:rose:.....چقد قشنگ نوشتین. اینو طرفای مام میخونن ولی تاحالا درستو حسابی متوجه حرفاشون نشده بودم:)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abtin13
بالا