رفع اشکال و پرسش و پاسخ ژنتیک انسانی

parhey

New member
تو کتاب امری توالی تلومر رو نوشته ttaggg,و تو چند جای دیگه که من دیدم ttggggبود...کدوم درسته؟

parhey

New member
توکتاب امری نوشته اگر سانترومردر انتهای کروموزوم باشد "آکروسانتریک"می گویند!بعد تو کتاب زیست دکتر مجد نوشته "تلوسانتریک "می گویند و آکروسانتریک حالتیه که در نزدیکی انتها باشه:33:نظرتون؟؟؟

vatson

New member
توکتاب امری نوشته اگر سانترومردر انتهای کروموزوم باشد "آکروسانتریک"می گویند!بعد تو کتاب زیست دکتر مجد نوشته "تلوسانتریک "می گویند و آکروسانتریک حالتیه که در نزدیکی انتها باشه:33:نظرتون؟؟؟

در اکروسانتریک، سانترومر به انتها بسیار نزدیک هست. ولی در تلوسانتریک سانترومر درست در انتها قرار داره. کروموزوم تلوسانتریک در انسان وجود نداره.

parhey

New member
در اکروسانتریک، سانترومر به انتها بسیار نزدیک هست. ولی در تلوسانتریک سانترومر درست در انتها قرار داره. کروموزوم تلوسانتریک در انسان وجود نداره.

عزیزمی:rose:
مرسی واتسون:)

parhey

New member
ببخشید یه سوال داشتم:
تو سیستم نامگذاری کروموزوم ها فصل سه صفحه 52ترجمه یوسفیان
تو بخش توضیح نوشته:15q12 رو میگیم باند دوازده روی بازوی بلند کروموزوم 15
ولی تو مثالش نوشته
2p23 به عنوان ناحیه 2 باند 3 روی کروموزوم 2بازوی کوتاه
چرا؟؟؟
فرق اون دوتا چیه که 12 و23 رو کلا جدا تفسیر کرده؟؟

حسان

Well-known member
ببخشید یه سوال داشتم:
تو سیستم نامگذاری کروموزوم ها فصل سه صفحه 52ترجمه یوسفیان
تو بخش توضیح نوشته:15q12 رو میگیم باند دوازده روی بازوی بلند کروموزوم 15
ولی تو مثالش نوشته
2p23 به عنوان ناحیه 2 باند 3 روی کروموزوم 2بازوی کوتاه
چرا؟؟؟
فرق اون دوتا چیه که 12 و23 رو کلا جدا تفسیر کرده؟؟

طبق سیستم نامگذاری بین المللی اونچه ک در مثال اورده درسته...

Zeinab.A

New member
سلام دوستان سال نو همگی مبارک
فصل 5 چندتا اشکال داشتم اگه لطف کنید کمکم کنید ممنون میشم

1- آنالیز کانتیگ (Contig Analysis) یعنی چه؟
2- نامگذاری جهش ها چجوریه؟ مثلا p.phe 508 del یا p.gly 542x یهنی چی؟

e-arab

New member
در مورد نامگذاری در جهش ها در دو سطح مختلف میشه نامگذاری کرد: 1 درسطح پروتئین 2 در سطح cDNA
اگه در سطح پروتئین نوشته بشه اول یه p.نوشته میشه و اگه در سطح cDNA نوشته بشه اولشC. نوشته میشه
p.phe 508 del پس این یعنی اسید امینه 508که فنیل الانینه حذف شده
p.gly 542x یعنی اسید امینه 504 که گلایسینه به کدوم خاتمه تبدیل شده(جهش بی معنی یا nonsense)

سلولی

New member
چگونه میتوان فهمید دو موتان مغلوب الل یکدیگرند؟
نیتروس اسید باعث چه جهشی میشه؟
دریوکاریوت کدام فاکتور مانع اتصال دو زیرواحد کوچک وبزرگ ریبوزوم میشوند؟

narges1125

New member
دوستان مهم ترین یا پرسوال ترین فصل های امری کدام اند؟

بیین دوست عزیز با این سوالایی که ما دیدیم همه ی فصل ها رو باید موبه مو خوند اصلا نمبشه ریسک کرد همه همه شو یخون مثلا من خودم امسال واسه سلولی آپوپتوز رو نخوندم با اینکه خ خونده بودم درصد سلولی خوب نشد

farim

New member
تفاوت جایگاه آغاز نسخه برداری با جایگاه آغاز ترجمه چیه؟

sepide.s

New member
بیین دوست عزیز با این سوالایی که ما دیدیم همه ی فصل ها رو باید موبه مو خوند اصلا نمبشه ریسک کرد همه همه شو یخون مثلا من خودم امسال واسه سلولی آپوپتوز رو نخوندم با اینکه خ خونده بودم درصد سلولی خوب نشد

دقیقا همینطوره..امسال از بخش های پرتکرار خیلی سوال نیومد ولی از مباحثی که فکرشو نمیکردی چهارپنج تا سوال پشت سرهم دادن.از هیچ مبحثی یا فصلی نگذرید.

payiz_zxc

New member
سلام دوستان.من فصل 6 امری دارم میخونم،اما مطلب در مورد imprint و همین طور مطلب الگوگیری اولیه متوجه نمشم.از روی لودیش فصل 22(زیست شناسی سلولی مولکولی و تکوین)یک کم خوندم ولی بازم نفهمیدم.منبع دیگه ای دارین بخونم تا بفهمم این چی میگه؟سومیت زایی و مسیر سونیک هدج هوگ پچد گلی این ها هم متوجه نمیشم؟

farim

New member
تو فصل 7 امری الگو های توارث سندرم پرادرولی حذف بینابینی کروموزوم 15 از همولوگ پدری وسندرم آنجلمن حدف بینابینی کروموزوم 15 از همولوگ مادری تا اینجا ش فهمیدم ولی تصویر 7 .23 اومده منطقه نشان گذاری ژنومی هر دو سندرم تو یه بازوی بلند کروموزوم 15 کشیده مگه نباید از هم جدا باشند منشا پدری ومادری مگه ندارن؟

azadeh94

New member
سلام دوستان
یه سوال داشتم ممنون میشم که جواب بدین.
من واقعا گیج شدم. در تقسیم بندی توالیهای dna نوشته dna خارج ژنی دو گروه است یکی پشت سرهم و دیگری پراکنده. اما باز وقتی داره توضیح میده میگه dna تکراری پشت سرهم یا بسیار پراکنده اند یا محدودند. ممنون میشم یکی مفهوم این جملات رو برام توضیح بده.

بالا