ڕۆژی جلی کوردی پیرۆز بێت( روز لباس کوردی مبارک)

Martian

New member
روز لباس کوردی و پوشیدن آن مبارک.
ڕۆژی جڵ و به‌رگی کوردی پیروز بێت
'Happy Kurdish Traditional Clothing Day'

لباس من تاریخ من است. یادگار نیاکان من است. جلوەای از بودن من ،
و سند ماندگاری من است.
لباس من شاهکار دوزندگان زبر دستی است که مکتب نرفته خلقش کردند.
لباس من ،آنی است که بیش از 3سال متوالی در میان تمامی لباس های
ملل دنیا در فستیوال لباس های جهان در فرانسه اولی ها را از آن خود کرد.
کمتر غیر کوردی است که بادیدنش جمله"زیباست به راستی زیباست" را
بیان نکرده باشد.
لباس من در طی دوران های متوالی در مقابله با دیدگاه های کورد ستیزانه، "دالاهو آسا" ماندگاریش را پاس داشته است.
لباس من شاداب است چون بهار،خوش رنگ است چون رنگین کمان،
زیباست چون رویا ،بزم آور است چون تنبور ،خوش نقش است چون
طاووس،جاودانه است چون خورشید.
روز لباس کوردی بر عزیزان کرماشان، لکسان، ئیلام، سنه، مەهاباد،سەقز،ورمی (ارومیە)، شنو،هەولیر (اربیل)، دیاربکر، قامیشلی ،قوچان و.... و بر تمامی انسان های شریف سرتاسر گیتی که آنرا زیبا و فاخر میدانند، پیروز باد.

ئه‌مڕۆر ڕۆژی جلی کوردییه‌ له‌ باشووری کوردستان به‌ڵام به‌داخه‌وه‌ له‌ ڕۆژهه‌ڵاتی کوردستان که‌س ئاگای له‌م ڕۆژه‌ نییه‌!
نازانم ئه‌م ڕۆژه‌یان پێ باش نییه‌ یا ئه‌م ڕۆژه‌ به‌ ئی باشووری کوردستان ده‌زانن. ئێتر نازانم به‌ڵام ڕۆژی جلی کوردی ئی هه‌موو کوردێکه‌ و باشوور و باکوور و ڕۆژهه‌ڵات و ڕۆژئاوا هیچ جیاوازیێکی نییه‌ و هه‌موو کوردستانه‌. هیوادارم له‌ ساڵی دهاتوو له‌ هه‌موو به‌شه‌کانی کوردستان ئه‌م یاده‌ بکرێته‌وه‌ و هه‌موویان بیریان نه‌ته‌وه‌یی بێت . هه‌ر چه‌ند له‌ زۆربه‌ی ڕۆژهه‌ڵاتی کوردستان و به‌تایبه‌ت نۆدشه‌ هه‌موو ڕۆژ خه‌ڵک جلی کوردی له‌به‌ر ده‌که‌ن به‌ڵام ئه‌بێ له‌ ڕۆژی جلی کوردی ئه‌م یاده‌ بکرێته‌وه‌ و هه‌موومان شانازی به‌ جلی کوردی بکه‌ین و یاده‌ بکه‌ین به‌ بۆنه‌یه‌کی نه‌ته‌وه‌یی و نیشتمانی......

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: crazy
بالا