شبکه‏‌‌‌های اجتماعی و ترویج بدحجابی

مجید دیجی

مدیر بخش
خوب بعد از بحثی که تو قسمت " http://olumpezeshki.ir/thread14532.html " شکل گرفت . تصمیم گرفتم یکمی بحث های این چنینی رو باز کنم تا بهتر بدانیم در چگونه دنیایی زندگی می کنیم ( البته من خودم رو کوچکتر از اونی میدونم که بخوام برای کسی تصمیم یا سخرانی کنم میدونم ...
شبکه‏‌‌‌های اجتماعی و ترویج بدحجابی

شبکه‌های اجتماعی سهم مناسبی در رساندن پیغام ناتوی فرهنگی به جوان‌های ما دارند. به خاطر اینکه چیزهایی را می‌گویند که جوان‌های ما دوست دارند. حرف‌های دل جوان‌ها را می‌زنند. دو سه فیلم واقعی و جالب نشان می‌دهند و در کنار آن ده‌ها نکته‌ دروغ و کذب به خورد جوانان می‌دهند.
از اهداف اصلی هجوم گسترده‌ ناتوی فرهنگی و شبیخون بی‌امان جنگ نرم حجاب است که نماد اصلی و ارزش واقعی انقلاب اسلامی است.

متأسفانه مسئله‌ بدحجابی در جامعه از مرز هشدار گذشته و با هجوم بی‌امان شبکه‌های ماهواره‌ای و ناتوی فرهنگی در جنگ نرم به مرز بحران رسیده است. در خصوص بررسی دلایل بدحجابی در جامعه و راهکارهای مقابله با آن با دکتر "مجید ابهری" به گفت‌‌و‌‌گو نشسته‌‏ایم.

جهت اطلاع از ناتوی فزهنگی به این قسمت مراجعه کنید :
ناتوی فرهنگی چیست؟

- - - Updated - - -

در حال حاضر وضعیت جامعه را از نظر حجاب چگونه ارزیابی می‌‌کنید؟
مسئله‌ی بدحجابی در جامعه از مرز هشدار گذشته و با هجوم بی‌امان شبکه‌های ماهواره‌ای و ناتوی فرهنگی در جنگ نرم به مرز بحران رسیده است. اگر بخواهیم در این مقطع سکوت کنیم، سال آینده نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم.
از نظر شما مهم‌ترین دلایل کم رنگ شدن حجاب و عفاف در جامعه‏‌ اسلامی ما چیست؟
بدحجابی حاضر نتیجه‌ 30 سال کم‌کاری نهادهای فرهنگی است. در حال حاضر یکی از اهداف اصلی هجوم گسترده‌ ناتوی فرهنگی و شبیخون بی‌امان جنگ نرم حجاب است که نماد اصلی و ارزش واقعی انقلاب اسلامی است. در 30 سال گذشته ما دچار پرکاری فرهنگی بیرونی و کم‌کاری فرهنگی درونی شده‌ایم؛ یعنی، تربیت مذهبی جای خودش را به آموزش مذهبی داده است و علی‌رغم وجود همایش‌ها، مقالات و اقلام مشابه، متأسفانه حرکتی قابل توجه و محسوس در طراحی و عرضه‌ لباس مناسب اسلامی نکرده‌ایم.
هنوز مصادیق بدحجابی به درستی تعریف نشده است. معلوم نیست رنگ مورد قبول برای پوشاک و استاندارد دانشگاه‌ها، ادارات و مراکز غیردولتی باید از سوی چه نهادی تعریف شود. نیروی انتظامی نیرویی بازدارنده برای حفظ امنیت جامعه است. برای تعریف بدحجابی و مصادیق آن و همچنین ارائه‌ طرح‌های مورد قبول باید وزارت ارشاد و سازمان‌های مرتبط با امور زنان، مثل مرکز امور زنان و خانواده، شورای فرهنگی زنان و نهادهای دولتی و غیر دولتی دیگر وارد میدان شوند و از وجود طراحان شایسته در این زمینه استفاده کنند.

آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
بدحجابی حاضر نتیجه‌ 3 محور فرهنگی و رفتاری است:
- هجوم گسترده‌‌ شبکه‌های ماهواره‌ای در تربیت و استخدام مانکن‌های خیابانی برای زشتی‌زدایی از آرایش‌های غیرمتعارف و حجاب‌های مانکنی.
- عدم آگاهی بعضی از دختران و زنان از اینکه مانکن‌های خیابانی الگوی رفتاری مناسبی برای آن‌ها نیستند، بلکه این گروه افرادی هستند برای آنکه شاکله‌ استوار حجاب را با رفتارهای غیراخلاقی بشکنند.
- والدین و خانواده‌هایی که در مقابل ارزش‌های اخلاقی و معیارهای دینی کم‌توجه هستند و در رابطه با ظاهر فرزندان خود هیچ گونه اظهار نظر یا دخالتی نمی‌کنند.
علاوه بر این‌ها، در طول 30 سال گذشته، بیش از 22 سازمان و نهاد فرهنگی میلیاردها میلیارد تومان بودجه‌ این کشور را صرف کرده‌اند و نتیجه‌ اقداماتشان وضعیت حاضر خیابان‌ها و معابر است.

آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
مهم‌ترین تأثیرات منفی بدحجابی در جامعه چیست؟
بدحجابی باعث تضعیف مبانی عفت، اخلاق و ارکان زناشویی سالم، ورود خیانت به خانواده‌ها، تحریک جنسی جوانان و بروز رفتارهای غیرمتعارف و ناهنجار جنسی از سوی بعضی از مردان می‌شود. بسیاری از تجاوزها، آدم‌ربایی‌ها، زورگیری‌ها و قتل‌ها ناشی از مناظر تحریک‌کننده‌ بعضی از زنان و دختران است.

- - - Updated - - -

نقش خانواده را در این میان چطور می‌بینید؟
خانواده اصلی‌ترین الگوی رفتاری جامعه است. وقتی می‌بینیم یک مادری حجاب دارد، ولی دخترش با ظاهر آن چنانی در جامعه حاضر می‌شود، یعنی خانواده کارکرد مناسبی نداشته است. اگر حجاب خوب است، باید دخترش را هم تشویق به حجاب کند. خانواده‌ها با رفتارهای ثابت خودشان می‌توانند اصلی‌ترین و مناسب‌ترین الگوی رفتاری برای فرزندانشان باشند.

مجید دیجی

مدیر بخش
از نگاه رفتارشناسی، پدیده‌ بدحجابی چه دلایل و ریشه‌هایی دارد؟
یکی از دلایل و ریشه‌های بدحجابی رقابت‌جویی بعضی از خانم‌هاست. برخی از خانم‌ها، بدون ارزیابی اینکه بدحجاب‌ها چه هدف و منظوری از این کارشان دارند، فقط برای تقلید و برتری‌جویی از آن‌ها پیروی می‌کنند. دلیل دیگر بدحجابی جلب توجه است. حدود 60 درصد از کسانی که بدحجاب هستند دچار نارسایی و یا ناهنجاری رفتاری‌اند و می‌خواهند جلب توجه کنند، وگرنه آرایش غیرمتعارف و پوشیدن لباس‌هایی که باعث تحریک غریزه‌ جنسی مردان می‌شود هیچ مبنا و اساس دیگری ندارد. حجاب و عفاف می‌تواند تضمین‌کننده‌ دوام، سلامت و طراوت روابط زناشویی سالم باشد.

آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
از نظر شما شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها چقدر در بدحجابی مؤثر بوده‌اند؟
بسیار زیاد. ما به جای اینکه شبکه‌های اجتماعی جذاب برای جوانان ایجاد کنیم، شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک، توئیتر، یوتیوب را فیلتر کردیم و این کار بیشتر باعث تحریک جوانان شد. شبکه‌های اجتماعی سهم مناسبی در رساندن پیغام ناتوی فرهنگی به جوان‌های ما دارند. به خاطر اینکه چیزهایی را می‌گویند که جوان‌های ما دوست دارند. حرف‌های دل جوان‌ها را می‌زنند. دو سه فیلم واقعی و جالب نشان می‌دهند و در کنار آن ده‌ها نکته‌ دروغ و کذب به خورد جوانان می‌دهند.
فکر می‌کنم جوان‌های ایرانی به لحاظ تعداد اعضا در فیس‌بوک رتبه‌ چهارم را داشته باشند. جوان دنبال مسائل هیجان‌انگیز و واقعیت‌ها می‌گردد. وقتی که ما به او نمی‌گوییم، در فیس‌بوک، توئیتر و یوتیوب دنبال این مسائل می‌گردد.

مجید دیجی

مدیر بخش
رسانه‌ها باید روش‌های شفافی را در پیش بگیرند و به جای اینکه چادری‌ها را یک قشر خاص بدانند، باید بشارت فرهنگی را در حجاب قرار بدهند. هنرپیشه‌های ما باید با حجاب کامل در جامعه ظاهر شوند. فیلم‌ها و سریال‌هایی که تولید می‌شوند باید مبیّن حجاب و عفاف در جامعه باشد. برای بانوان باحجاب باید امتیازاتی در جامعه قائل شوند و در یک جمله به جای پرکاری فرهنگی بیرونی پرکاری فرهنگی درونی را انتخاب کنند.

maxin

Well-known member
:auizz3ffy9vla57584x
ماهواره نداریم اما 99درص برنامه های خودمونم افتضاحن ):

آخرین ویرایش:

sepideeee

New member
بد حجابی فقط مخصوص خانوما نیست .. متاسفانه بین خانوما و اقایون رایج شده .. هر کدوم متناسب با جنس خودشون
باید فرهنگمون غنی بشه .. باید به همه ی قشر ها یاد داد همون جور که اسمای2000 سال پیشه ایرانیا رو پیدا می کنن و می زارن روی بچه هاشون و می گن با کلاسه .. فرهنگ قدیمیه ایران رو نگا کنن که توش حجاب خیلی با ارزش بوده ..
باید طوری رو تفکر و ذهن جوونا کار بشه .. که اگه بدحجابی رو دیدن با عقلشون انتخاب کنن بین بی حجابی و حجاب نه با چشم ....
باید یاد بگیریم .. اگه دین هم نداریم .. متناسب با فرهنگ خودمون تو جامعه رفت و امد کنیم ..

مجید دیجی

مدیر بخش
بد حجابی فقط مخصوص خانوما نیست .. متاسفانه بین خانوما و اقایون رایج شده .. هر کدوم متناسب با جنس خودشون
باید فرهنگمون غنی بشه .. باید به همه ی قشر ها یاد داد همون جور که اسمای2000 سال پیشه ایرانیا رو پیدا می کنن و می زارن روی بچه هاشون و می گن با کلاسه .. فرهنگ قدیمیه ایران رو نگا کنن که توش حجاب خیلی با ارزش بوده ..
باید طوری رو تفکر و ذهن جوونا کار بشه .. که اگه بدحجابی رو دیدن با عقلشون انتخاب کنن بین بی حجابی و حجاب نه با چشم ....
باید یاد بگیریم .. اگه دین هم نداریم .. متناسب با فرهنگ خودمون تو جامعه رفت و امد کنیم ..

آفرین
این حرفتون 100 تا لایک داره

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sepideeee

م.صفری

New member
وقتی مسئولین هنوز معنی عبارت فرهنگ سازی رو ندونن و بخوان با باتوم و ی مشت ون زنان جامعه رو ارشاد کنن بیشتر ازین نمیشه انتظار داشت
ما بیش از 30 ساله که داریم راه رو اشتباه میریم
اما روزی میفهمیم که دیگه راه برگشتی نمونده
جالب اینه که هنوزم خیلیاااا دارن ادامه میدن و لحظه ای به درستی کارشون شک ندارن
:smilies:

abtin13

New member
در مورد حجاب در قرآن اومده:
اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خویش فروافكنند، این كار براى اینكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است. احزاب 59
و به زنان مؤمن بگو كه چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینتهاى خود را جز آن مقدار كه پیداست آشكار نكنند و مقنعه ‏هاى خود را تا گریبان فروگذارند و زینتهاى خود را آشكار نكنند. نور 31

در آیه اول به همسران و دختران پیامبر و زنان مومن اشاره شده. در ایه دوم هم باز به زنان مومن اشاره شده. همسر و دختران پیامبر که مال زمان خودش بود هیچ. در مورد زنان مومن، توی یک جامعه افراد مختلفی زندگی می کنن با نظرات، عقاید . بینش های مختلف. یه عده ممکنه مومن باشن یه عده نباشن. حالا چون یه عده دوست ندارن مومن باشن باید کی رو ببینن.مگه اسلام به زور گفته که همه باید مومن باشید؟ قرآن مگه نگفته لا اکراه فی الدین؟ پس شاید علاقه ای نداشته باشه مومن باشه.حالا ما باید به زور بیاییم و این فرد رو مومن کنیم وقتی قرآن خودش میگه دین اختیاریه؟ حالا فرض کنیم که یه نفر مومن نباشه و نخواد از حجاب استفاده کنه.باید با زور و شعار "یا روسری یا توسری" با این آدما برخورد کنیم؟ یعنی این افراد حق زندگی در جامعه خودشون رو ندارن؟ وقتی قرآن خودش به صراحت هرگونه زور رو تو این موارد منع کرده چرا یه عده کاسه داغ تر از آش میشن؟ چرا می خوان با زور عقاید خودشون رو تحمیل کنن؟ این همه مشکلات ریخته تو جامعه حالا مشکل اصلی ما شده گیر دادن به نحوه پوشش مردم؟ حالا لابد اساتید می فرمایند که همه مشکلات جامعه ناشی از بی حجابیه. این جمله با اختلاف خیلی زیادی براحتی میتونه جک سال بشه.
پس بهتره به جای اینکه کاسه داغ تر از آش بشیم و با نفاسیر آنچنانی از قرآن و دستورات اسلام زندگی رو برای مردم از اینی که هست سخت تر بکنیم به فکر رفاه و معیشت و آرامش مردم باشیم نه اینکه به اسم مردم ولی به خاطر منافع خودمون از اسراییلیات حرف بزنیم و طبق اون ها هم رفتار بکنیم.

ساحل

New member
حجاب مال خانماست
فقط خانما باید در مورد حجاب نظر بدن
فقط خانما باید در این مورد آیات رو تفسیر کنن
فقط خانما باید قانونای مربوط به پوشش و حجاب رو تعیین کنن

لطفا آقایون کاسه داغتر از آش نشن

abtin13

New member
حجاب مال خانماست

چون فهمیدم منظورت من بودم امتیاز منفی دادم. شما که مفسری و خیلی سرت میشه بیا تفسیر کن بلکه ما هم یه فیضی بردیم این وسط:riz481:
بازم طبق معمول یه عده موندن تو جواب زدن تو جاده خاکی
فعلا ک آقایون دارن تصمیم می گیرن خانما چی بپوشن چی نپوشن، پس شما خیلی خیالات برت نداره.قانون رو که خانم ها نذاشتن، آقایون گذاشتن پس خیلی هم توهم حق نظر دادن نداشته باش

آخرین ویرایش:

مجید دیجی

مدیر بخش
حجاب مال خانماست

اولا که حجاب هم مربوط به خانم هاست و هم آقایون... همون قدر که ججاب برای خانم ها مهم هست برای آقایون هم مهم و آقایون هم باید حد و حدود رو رعایت کنن

حکایت جامعه مثل یک کشتی می مونه

ولی بعضی آدما به هدف این کشتی توجه نمی کنند

بعضی از افراد جامعه با کارشون مثل مسافرانی هستند که به کشتی آسیب می زنند

بعضی ها هم با افکارشون مثل مسافرانی هستند که هر چند وقت یکبار دستی به سکان

کشتی برده به آن جهتی رو به تاریکی می دهند.

بیاییم به اهداف بزرگ جامعه و مقصد نهایی کشتی بیاندیشیم.
==========
لطفا اینقدر تند برخورد نکنید ما داریم بحث فرهنگی می کنم ما قشر تحصیل کرده هستیم با دختر پسر های خیابونی فرق داریم و باید ما برای افراد جامعه الگو باشیم نه اینکه یه عده فشن و مانکن خیابونی برای ما الگو باشن.....
وظیفه هر فرد مسلمان ( زن و مرد ) امر به معروف و نهی از منکر هست .

love virology

New member
اولا که حجاب هم مربوط به خانم هاست و هم آقایون... همون قدر که ججاب برای خانم ها مهم هست برای آقایون هم مهم و آقایون هم باید حد و حدود رو رعایت کنن

==========
لطفا اینقدر تند برخورد نکنید ما داریم بحث فرهنگی می کنم ما قشر تحصیل کرده هستیم با دختر پسر های خیابونی فرق داریم و باید ما برای افراد جامعه الگو باشیم نه اینکه یه عده فشن و مانکن خیابونی برای ما الگو باشن.....

خوبه به عقاید دیگران هم احترام گذاشته بشه

مجید دیجی

مدیر بخش
در مورد صحبت هایی که شده باید خدمت دوستان عرض کنم ما باید از خودمون شرو کنیم... مثلا خود من اعتقاد دارم وقتی میرم بیرون نباید شلوار لی پاره بپوشم... خوب من این کار رو انجام میدم
در مرحله بعد باید اعضای خانوادم رو با زبان و بیان و استدلال زیبا قانع کنم چگونه بپوشند .... اگر موفق بودم افکارم رو به دوستم انتقال بدم تا اون هم به خانوادش انتقال بده... تا اینکه جامعه زیبایی داشته باشیم...

abtin13

New member

==========

من هر کجایی که نظراتم رو گفتم همگی با دلیل و مدرک محکمی به اسم آیه قرآن بوده.یه عده هم هم چون هیچ جوابی برای استدلال های من نداشتن به جای اینکه سکوت بکنن تا شخصیتشون بیشتر از این زیر سوال نره خود واقعیشون رو به نمایش میذارن. هم تو تاپیک قبلی شما و هم تو این تاپیک من کاملا با مدارکی از آیات قرآن استدلال های خودم رو مطرح کردم ولی متاسفانه نسبت هایی از قبیل کور و کر و... به من داده شد.تازه ترین مورد هم همین افاضات اون خانم نسبتا محترم بود. من حرفام کاملا منطقی و از روی دلیل و مدرک هستش.شما هم اگه همچین دلیل و مدرکی داری رو کن.دیگه با هوچی گری و ان قلت کسی رو گفتن که کار پیش نمیره. من هر بار پشت دستم رو داغ می کنم تا تو این بحث ها شرکت نکنم ولی باز سوار خر شیطون میشم و خودمو رو تو دردسر میندازم.
تو این انجمن من فقط یک بار بحث خوبی داشتم که اونم با awwa بود.با اینکه عقایدمون زمین تا آسمون فرق می کرد ولی خیلی منطقی و با دلیل و مدرک داشتیم باهم بحث می کردیم.به غیر از ایشون هیچ کس دیگه ای تو این انجمن با دلیل و مدرک حر نمی زنه.همه پی این هستن که با داد و فریاد و من بمیرم و تو بمیری حرف خودشون رو به کرسی بنشونن.

بالا