اثری ماندگار از استاد شهریار(خان ننه)-تقدیم به همه ی مادربزرگ ها

نوتر

New member
با سلام
این اولین تاپیکی هست که من تو شاعرانه باز میکنم
امیدوارم مورد استفاده عزیزان باشه.

دوستای عزیز قدر مادربزرگ و پدربزرگامونو بدونیم. اگه تا حالا بشون کمتر سر میزدید سعی کنید برای بدست آوردن دلشون حتما بشون سر بزنید.
308816_rose149.gif

این اثر از استاد شهریار تقدیم همه ی مادربزرگ های ایران

خان ننه....................... مادر بزرگ

خان ننه ، هاياندا قالدين ................................................... خان ننه ، کجا ماندی ؟

بئله باشيوا دولانام ............................................... الهي دور سرت بگردم

نئجه من سني ايتيرديم ! ...................................... آخه چرا من تو رو گم کردم !

دا سنين تايين تاپيلماز ........................................... ديگه مثل تو پيدا نميشه

سن اؤلن گون ، عمه گلدي ................................ اون روزي كه تو مردي ، عمه آمد

مني گتتدي آيري کنده ........................................ منو به يه ده ديگه اي برد

من اوشاق ، نه آنلايايديم ؟ .............................................. منه بچه ، چه مي فهميدم ؟

باشيمي قاتيب اوشاقلار ........................................... بچه ها سرم را گرم کردند

نئچه گون من اوردا قالديم ..................................... چند روزي آنجا ماندم

قاييديب گلنده ، باخديم ......................................... وقتي برگشتم ، ديدم

يئريوي ييغيشديريبلار ...................................... ....... رختخوابت رو جمع کردن

نه اؤزون ، و نه يئرين وار ................................ ....... نه خودت هستی و نه رختخوابت !

« هاني خان ننه م ؟ » سوروشدوم ............................. پرسيدم : خان ننه ام کو ؟

دئديلر کي : خان ننه ني .......................................... گفتند : خان ننه رو

آپاريبلا کربلايه ............................................... به کربلا بردن

کي شفاسين اوردان آلسين .................................... تا شفاشو از اونجا بگيره

سفري اوزون سفردير ........................................... سفرش سفر درازي هست !

بيرايکي ايل چکر گلينجه ......................................... يکي دو سالي طول مي کشه تا برگرده

نئجه آغلارام يانيخلي ..................................... آنچنان گريه جگر سوزی می کردم

نئچه گون ائله چيغيرديم ..................................... چند روزي آنچنان داد و فرياد کشيدم

کي سه سيم ، سينم توتولدو ......................................... که صدا و سينه ام گرفت

او ، من اولماسام يانيندا ................................................. او وقتي من پيشش نباشم ،

اؤزي هئچ يئره گئده نمه ز .............................................. خودش هیچ کجا نمی تونه بره

بو سفر نولوبدو ، من سيز ............................. چه شده که بدون من به اين سفر

اؤزو تك قويوب گئديبدير ؟ ............................................... خودش تنهائي گذاشته و رفته؟

هاميدان آجيق ائده ر کن ................................. در حالي که از همه قهر کرده بودم

هامييه آجيقلي باخديم .................................................. به همه با اخم نگاه کردم

سونرا باشلاديم کي : منده .................................. بعد شروع کردم که : من هم

گئديره م اونون دالينجا .................................................. به دنبال اون مي رم

دئديلر : سنين کي تئزدير .............................................. گفتند : براي تو هنوز زود هست

امامين مزاري اوسته ........................................... بر سر مزار امام

اوشاغي آپارماق اولماز ................................................. نميشه بچه رو برد !!!

سن اوخي ، قرآني تئز چيخ ................................... تو بشين قرآن رو بخون

سن اوني چيخينجا بلکه ......................................... تا تو اونو تموم بكني ، شايد

گله خان ننه سفردن ...................................... خان ننه هم از سفر برگرده !

ته له سيح راوانلاماقدا .................................... با عجله در حال ازبر کردن

اوخويوب قرآني چيخديم ...................................... قرآن را خواندم و تمام کردم

کي يازام سنه : گل ايندي ............................................ که برات بنويسم : حالا برگرد

داها چيخميشام قرآني ...................................... ديگر قرآن را تمام کردم

منه سوقت آل گلنده ................................. وقتي برمي گردي ، برايم سوغاتي بخر

آما هر کاغاذ يازاندا ................................... اما هر نامه اي که برات مي نوشتم

آقامين گؤزو دولاردي ............................................. چشمان پدرم از اشک پر مي شد

سنده کي گليب چيخمادين ..................................... تو هم که برنگشتي !

نئچه ايل بو اينتظارلا .............................................. چند سال با اين انتظار

گوني ، هفته ني سايارديم .................................... روز و هفته را مي شمردم

تا ياواش – ياواش گؤز آچديم ................................. تا به تدريج چشم باز کردم و

آنلاديم کي ، سن اؤلوبسن ! ................................ فهميدم که تو مرده اي

آخرین ویرایش:

نوتر

New member
بيله بيلمييه هنوزدا ..................................................... بفهمي و نفهمي هنوز هم

اوره گيمده بير ايتي ه وار ............................................... در دلم گمشده اي هست

گؤزوم آختارار هميشه ................................................. چشمانم هميشه به دنبالت مي گرده

نه ياماندي بو ايتيکلر ................................................... چه سختند اين گمشده ها

خان ننه جان ، نولايدي ................................................ خان ننه جانم ، چه مي شد

سني بيرده من تاپايديم ............................................... دوباره تو را پيدا مي کردم

او آياخلار اوسته ، بيرده ............................................... دوباره روي پاهات

دؤشه نيب بير آغلايايديم ............................................. مي افتادم و گريه مي کردم

گولي حلقه سالميش ايپ تك ........................................ دستامو مثل طناب حلقه مي كردم و

او اياغي باغلي يايدم .................................................... پاهات رو مي بستم

کي داها گئده نمييه يدين ............................................. تا نمي توانستي بری !

گئجه لر ياتاندا ، سن ده .............................................. شبها وقتي مي خوابيديم ، تو هم

مني قوينووا آلاردين .................................................... منو در آغوشت مي گرفنتي

نئجه باغريوا باساردين ................................................ منو به آغوشت مي فشردي

قولون اوسته گاه سالاردين ......................................... گاهي روي بازوهايت مي انداختي

آجي دونياني آتارکن ................................................... در حالي که تلخی دنیا رو رها مي کرديم

ايکيميز شيرين ياتارديق ............................................... دو تائي شيرين مي خوابيديم

يوخودا ( لولي ) آتارکن ................................................ وقتي در خواب با خیس کردن جایم!

سني من بلشديره رديم .............................................. ترا کثیف مي کردم

گئجه لي ، سو قيزديراردين .......................................... شب آب گرم درست می کردی

اؤزووي تميزليه ردين ................................................... خودت رو می شستی

گئنه ده مني اؤپه ردين ................................................ باز هم منو مي بوسيدي

هئچ منه آجيقلامازدين ................................................ هيچ وقت دعوام نمي کردي

ساواشان منه کيم اولسون .......................................... هر کس هم دعوام مي کرد

سن منه هاوار دوراردين ............................................... تو از من حمايت مي کردي

منی سن آنام دوينده .................................................... وقتي مادرم منو مي زد

قالپيپ آرادان چيخاردين ................................................. منو از دستش مي گرفتي و مي بردي

ائله ايستي ليح او ايستك .............................................. آن علاقه و دوست داشتن

داها کيمسه ده اولورمي ؟ ........................................... در کسی دیگر هم پیدا می شه؟

اوره گيم دئيير کي : يوخ – يوخ ...................................... دلم ميگه : نه نه

او ده رين صفالي ايستک................................................ آن علاقه عميق با صفا

منيم او عزيزليغيم تك ................................................. همانند دوران عزيزي من

سنيله گئديب ، توکندي ............................................... همراه تو رفت و تمام شد

خان ننه اؤزون دئييردين ................................................ خان ننه خودت مي گفتي

کي : سنه بهشت ده ، الله .......................................... که : خداوند به تو در بهشت

وئره جه ک نه ايستيور سن .......................................... هر چيزي كه بخواهي ، خواهد داد

بو سؤزون ياديندا قالسين ............................................ اين حرفت را به خاطر داشته باش

منه قوليني وئريبسه ن ............................................... به من قولشو دادي

ائله بير گونوم اولورسا ................................................ اگر چنان روزي داشته باشم

بيليرسن نه ايستيه رم من ؟ ....................................... مي داني از خدا چه مي خواهم ؟

سؤزومه درست قولاق وئر : ......................................... به حرفم خوب گوش کن ؛

سن ايله ن اوشاقليق عهدین ...................................... در کنار تو دوران كودكي را !

خان ننه آمان ، نوليدي ............................................... خان ننه ،واي ! چه مي شد

بير اوشاخليغي تاپايديم ............................................. کودکي ام رو دوباره پيدا مي کردم

بيرده من سنه چاتايديم ............................................. دوباره به تو مي رسيدم

سنيلن قوجاقلاشايديم .............................................. با تو هم آغوش می شدم

سنيلن بير آغلاشايديم .............................................. با تو گريه مي كردم

يئنيدن اوشاق اولورکن .............................................. در حالي که دوباره کودک مي شدم

قوجاغيندا بير ياتايديم ............................................... در آغوشت مي خوابيدم

ائله بير بهشت اولورسا ............................................. اگر چنان بهشتي وجود داشته باشد

داها من اؤز الله هيمنان ............................................ ديگر من از خدايم

باشقا بير شئي ايسته مزديم .................................... هیچ چيز ديگري نمي خواستم

آخرین ویرایش:

profsor

New member
دلم تنگ شده دو ماهی میشه نتونستم ببینمش از همینجا دستشو میبوسم ........

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: marzi ba

نوتر

New member
البته شاید این داستان هم از استاد شهریار براتون جالب باشه:

می‌گویند: استاد شهریار این دانشجوی سال هفتم پزشكی از بس در تصور معشوق بود كه می‌گفت خدایا دختر یا معشوق من چه تصویر و یا چه تمثالی دارد؟ علیرغم اینكه ایشان نقاش زبده ای نبودند، آثار نقاشی به جای مانده از ایشان وجود دارد كه از چشمهای معشوقش كشیده. این دانشجوی عظیم و بزرگوار سال هفتم پزشكی بعد از دو و نیم سال كه در اندیشه معشوق بود در میدان تره بار تبریز برخورد می‌كنه به یه دختر خانمی بهش میگه كه : تو كجا بودی فدات بشم، خانمه برمی‌گرده بهش میگه : شما؟، میگه بابا من دو سه ساله دارم دنبالت می‌گردم، خلاصه جمعیت جمع می‌شن و فكر می‌كنند این زده به سرش و پلیس میاد شهریار را می‌گیره و استاد شهریار یه آدرسی می‌نویسه و می‌ندازه تو زنبیل این خانم، میگه منزل ما اینجاست، ما ممكنه بریم، این خونمونه از یاد نبری، من چند ساله دنبال تو بودم، پلیس استاد را می‌گیره و می‌بره.

چند سال بعد استاد شهریار از آن خانه كلنگی میرن، یك سرایدار را می‌گیره می‌زاره توی خانه بهش میگه: یك روز یه خانمی به سراغ من خواهد آمد آدرس منزل جدید ما را بده، چند سال بعد استاد شهریار پزشكی را رها می‌كنه، سر از شعر و عرفان در میاره و میشه خدای شعر عرفانی معاصر. استاد شهریار در حالی که در بیمارستان روی تخت بستری بود تلویزیون تصویرشو پخش میکنه . اون دختر خانم میدان تره بار تصویر استاد رو از تلویزیون میبینه و میفهمه که آخ آخ اون جوونی که چند سال پیش دیده همون استاد شهریار بوده. پا میشه میاد بیمارستان و استاد در حالی که مریض رو تخت بیمارستان بود این شعر رو سرود:

آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا ؟
بی وفا، بی وفا حالا که من افتاده ام از پا چرا ؟

نوشدارویی و بعد از مرگ سهراب آمدی
سنگدل این زودتر می خواستی حالا چرا ؟

عمر ما ار مهلت امروز و فردای تو نیست
من که یک امروز مهمان توام فردا چرا ؟

نازنینا ما به ناز تو جوانی داده ایم
دیگر اکنون با جوانان نازکن با ما چرا ؟

وه که با این عمر های کوته بی اعتبار
این همه غافل شدن از چون منی شیدا چرا ؟

آسمان چون جمع مشتاقان ، پریشان می کند
درشگفتم من نمی پاشد ز هم دنیا چرا ؟

شهریارا بی حبیب خود نمی کردی سفر
راه عشق است این یکی بی مونس و تنها چرا ؟

shiva3322

New member
وقتی پدربزرگم فوت کرد دانشجو ترم 1 بودم ،موقع امتحانا بود 10 روز بعد فوتشون وقتی برگشتم و اعلامیه شونو دیدم فهمیدم خیلی بدجورشوکه شدم

وقتی مادر بزرگم فوت کرد دانشجو ترم آخر بودم بازم موقع امتحانا بود و به من 3 روز بعدش گفتن بازم بدجور شوکه شدم چون عاشق جفتشونم بودم بعد اون هیچوخ نتونستم این شعر استاد شهریارو بشنوم و جلو ی اشکمو بگیرم با تمام وجود درکشون میکنم:sad::sad:

leylii

New member
در وصل هم ز عشق تو ای گل در آتشم
عاشق نمی شوی که ببینی که چه می کشم
دیشب سرم به بالش ناز وصال و باز
صبح است و سیل اشکم به خون شسته بالشم
پروانه را شکایتی از جور شمع نیست
عمری است که در هوای تو می سوزم و خوشم
خلقم بر وی زرد بخندند و باک نیست
شاهد شو ای شرار محبت که بی غشم .....
من همیشه اشعار استاد و حفظم ..
ممنونم جناب آقای نوتر

leylii

New member
باز کن نغمه جان سوزی از آن ساز امشب
تا کنی عقده اشک از دل من باز امشب
ساز در دست تو سوز دل من می گوید
من هم از دست تو دارم گله چون ساز امشب
گلبن نازی و در پای تو با دست نیاز
می کنم دامن مقصود پر از ناز امشب
کرد شوق چمن وصل تو ای مایه ی ناز
بلبل طبع مرا قافیه پرداز امشب
شهریار

leylii

New member
بنال ای نی که من غم دارم امشب
نه دلسوز و نه همدم دارم امشب
دلم زخم است از دست غم یار
هم از غم مرهم دارم امشب
همه چیزم زیادی می کند حیف
که یار از این میان کم دارم امشب
چو عصری آمد از در گفتم ای دل
همه عیشی فراهم دارم امشب
ندانستم که بوم شام غمگین
به بام روز خرم دارم امشب
برفت و کوره ام در سینه افروخت
ببین آه دما دم دارم امشب
به دل جشن عروسی وعده کردم
ندانستم که ماتم دارم امشب
در آمد یار و گفتم دم گرفتیم
دمم رفت و همه غم دارم امشب
به امیدی که گل تا صبحدم هست
به مزگان اشک شبنم دارم امشب
سر دل کندن از لعل نگار من
عجب نقشی به خاتم دارم امشب
غم دل با که گویم شهریارا
که محرومش ز محرم دارم امشب

leylii

New member
سالها تجربه و آن همه دنیا گشتن
به من آموخت همین یکه و تنها گشتن
بلکه روزی بتو تنها رسم از تنهایی
چند بیهوده به دور دنیا گشتن
دردل و دیده به دنبال تو گردم شب و روز
تا به سر خواهد م این گنبد مینا گشتن
دل به دریا زده ام بر لب دریای غمت
قطره ای خواهم از آن خوردن و دریا گشتن

leylii

New member
گفتی از دست جور جا بروم
پایبند توام کجا بروم
تا بلی گفته ام به بالایت
زیر بار 2 صد بلا بروم
به وفای تو خورده ام سوگند
که به قربان آن جفا بروم
شبرو عشقم و به عیاری
گر روم زند و ناقلا بروم
سر بر آرم به کام دل چو شیر
گرچه در کارم اژدها بروم
بال از دام غربتم بگشای
تا در اقلیم آشنا بروم

leylii

New member
خوشا راز و نیاز عشق بازی
خوشا سوز و گداز انتظارش
چه جای وصل و آن شب های مهتاب
خوشا هجران و آن شبهای تارش
رسد گر نامه ی شوقم به یاران
نگهدارند از من یادگارش
اگر چه یار من نا مهربان بود
خدای مهربانان باد یارش
خدایا ماه بی مهرم ببخشای
به چشم عاشق شب زنده دارش
اگر بر دل غباری دارد از من
به اشک از دل فرو شویم غبارش
دلم دارد هوای کوی جانان
اگر فرصت بود روزگارش ....

bahar.zr93

New member
من اولین بارم بود که این رو شنیدم...
واقعا عالیه...
مرسی نوتر... خدا سایه ی همه ی بزرگتر ها رو روی سر نوه هاشون نگه داره...

profsor

New member
دلم تنگ شده دو ماهی میشه نتونستم ببینمش از همینجا دستشو میبوسم ........

:4d564ad6::4d564ad6::4d564ad6: خداااااااااااااااااااااااااااا عاااااااااااااااااااااااااااااااااااششششششششششششششششششششقتم

Nr1

Well-known member
ورژن فارسی از زبان خود استاد

ﺑﻬﺠﺖ ﺁﺑﺎﺩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺷﺐ ﻧﯿﻤﻪ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻣﻦ ﭼﺸﻢ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ
ﺍﻧﺘﻈﺎﺭﯼ ﺁﺧﺮﯾﻦ ﮐﺰ ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺩﯾﺪﺍﺭ ﯾﺎﺭ
ﻗﺪﺭﺗﯽ ﭘﺎ ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﭘﺮ ﺧﻮﻑ ﻭ ﺧﻄﺮ
ﺳﺮﻧﻮﺷﺖ ﻣﺒﻬﻤﯽ ﻣﺎ ﻫﺮ ﺩﻭ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ
ﮔﺮ ﺑﯿﺎﯾﺪ ﺑﻬﺮ ﺗﻮﺩﯾﻊ ﻭ ﻭﺩﺍﻉ ﺁﺧﺮﯼ ﺍﺳﺖ
ﻭﺭﻧﻪ ﺑﮕﺬﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ ﮐﺎﺭ ﺍﺯ
ﮐﺎﺭ ﺑﺨﺖ ﻧﺎﺑﮑﺎﺭ
ﺍﺷﮕﺮﯾﺰﺍﻧﻨﺪ ﻭ ﺑﺎ ﻣﻦ ﻫﻢ ﺧﺪﺍﺣﺎﻓﻆ ﮐﻨﺎﻥ
ﺑﻬﺠﺖ ﺁﺑﺎﺩ ﻭ ﻟﺐ ﺍﺳﺘﺨﺮ ﻭ ﺍﯾﻦ ﺯﯾﺮ ﭼﻨﺎﺭ
ﻫﯿﮑﻠﯽ ﺩﺭ ﺟﻨﺐ ﻭ ﺟﻮﺷﻢ ٬ ﺭﻭﯼ ﭘﺎﯾﯽ ﺑﻨﺪ ﻧﻪ
ﺁﻫﻨﻢ ﮔﻮ ﺁﺏ ﮔﺸﺖ ﻭ ﺯﯾﺒﻘﯽ ﺷﺪ ﺑﯿﻘﺮﺍﺭ
ﺗﻮﺩﻩ ﻫﺎﯼ ﻇﻠﻤﺖ ﺷﺐ ٬ ﺭﻭﯼ ﻫﻢ ﺍﻧﺒﺎﺷﺘﻪ
ﺳﻮﺯﻥ ﺳﺮﻣﺎ ٬ ﺳﺮ ﻭ ﺻﻮﺭﺕ ﮔﺰﺩ ﭼﻮﻥ ﻧﯿﺶ ﺧﺎﺭ
ﻣﻦ ﺳﮓ ﻫﺎﺭﻡ ﮔﺰﯾﺪﻩ ٬ ﺳﺮﺩﯾﻢ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﻧﯿﺴﺖ
ﺩﻭﺯﺧﯽ ﻏﺎﺭ ﻫﺠﺮﺍﻧﻢ ﮐﻪ ﺍﻗﻠﯿﻤﯽ ﺍﺳﺖ ﺣﺎﺭ
ﻣﻮﺝ ﺍﺳﺘﺨﺮ ﺍﺯ
ﺳﯿﺎﻫﯽ ﮔﻮ ﺳﯿﺎﻫﯽ ﺁﻫﻨﯿﻦ
ﺩﺭ ﻫﺠﻮﻡ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺷﺒﯿﺨﻮﻥ ﺑﺎ ﻣﻦ ﺍﯾﻦ ﻓﻮﺝ ﺳﻮﺍﺭ
ﺟﺰﺧﺪﺍ ﻭ ﺍﺧﺘﺮ ﻭ ﻣﻦ ٬ ﭼﺸﻢ ﮐﺲ ﺑﯿﺪﺍﺭ ﻧﯿﺴﺖ
ﭼﺸﻢ ﺍﺧﺘﺮ ﻧﯿﺰ ﻫﻢ ﺳﻨﮕﯿﻦ ﺧﻮﺍﺏ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﻤﺎﺭ
ﮔﻪ ﺑﻨﺎﻟﺪ ﻣﺮﻏﮑﯽ ﯾﻌﻨﯽ ﮐﻪ ﺑﯿﺪﺍﺭﻡ ﻭﻟﯽ
ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺧﺴﺒﺪ ﺑﻪ
ﻻ‌ﻻ‌ﯼ ﻧﻮﺍﯼ ﺟﻮﯾﺒﺎﺭ
ﻫﯿﮑﻞ ﻧﺤﺲ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﺳﺪ ﺭﺍﻩ ﻫﺮ ﺍﻣﯿﺪ
ﮐﺎﺟﻬﺎ ﮔﻮﯾﯽ ﻋﺒﻮﺳﺎﻧﻨﺪ ﻭ ﺑﺮﺝ ﺯﻫﺮﻣﺎﺭ
ﺭﻭﺡ ﺷﺒﮕﺮﺩﻡ ٬ ﺟﻬﺎﻥ ﺩﺭ ﻣﯽ ﻧﻮﺭﺩﺩ ٬ ﮐﻮ ٬ ﮐﺠﺎ ؟
ﺭﺍﻩ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺟﺴﺘﻦ ﺍﺯ
ﺍﯾﻦ ﺧﯿﺮﻩ ﻏﺎﺭ ﺗﻨﮓ ﻭ ﺗﺎﺭ
ﺍﻟﺘﻤﺎﺱ ﭼﺸﻢ ﻭ ﮔﻮﺷﻢ ٬ ﺍﺯ
ﺯﻣﯿﻦ ﻭ ﺁﺳﻤﺎﻥ
ﯾﮏ ﺷﺒﺢ ﯾﺎ ﯾﮏ ﺻﺪﺍﯾﭙﺎﯾﯽ ﺍﺯ
ﺁﻥ ﮔﻠﻌﺬﺍﺭ
ﮔﻮﺵ ﺑﺎ ﺍﺻﻮﺍﺗﻢ ﺁﻣﯿﺰﺩ ٬ ﺑﺴﺎﻥ ﺿﺒﻂ ﺻﻮﺕ
ﭼﺸﻢ ٬ ﺩﺭ ﺍﺷﺒﺎﺣﻢ ﺁﻭﯾﺰﺩ ٬ ﺑﺴﺎﻥ ﮔﻮﺷﻮﺍﺭ
ﯾﮏ ﺩﻭﺑﺎﺭ ﺍﺯ
ﺭﻩ ٬ ﺳﯿﺎﻫﯽ ﺁﻣﺪ ﻭ ﺑﮕﺬﺷﺖ ﻭ ﺭﻓﺖ
ﻏﯿﺮ ﻧﻮﻣﯿﺪﯼ ﻧﺒﻮﺩﺵ ﺑﺎ ﺩﻝ ﺍﻣﯿﺪﻭﺍﺭ
ﺁﺗﺸﯽ ﺩﺭ ﺧﺮﻣﻦ ﻫﺴﺘﯽ ﻣﻦ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﺑﻮﺩ