نمونه های بالینی

rawy

New member
دوستان مثال ها و نمونه های بالینی رو با همکاری هم مطرح کنیم و به تشخیص برسیم

دوستایی که تو بحث شرکت کردین صمیمانه از همتون تشکر می کنم :riz304:
این موارد رو از یه کتاب تایپ می کنم که نمونه هاش با این هدف نوشته نشده که از روی همینقدر شرح حال تشخصی داده بشه
من هم هدفم این نیست که حتما جواب درست رو بگین, همین بحث و بررسی که بینمون هست خیلی عالیه, کاش بقیه ی دوستان هم موارد این شکلی بذارن که منم بتونم توش شرکت کنم, چون این رو خودم جوابش رو می دونم, نمی تونم جوابی بنویسم.

کتاب منبع: آموزش روان پزشکی با نمونه های بالینی دکتر امیرشعبانی, دکتر سید وحید شریعت, دکتر امیرحسین جلالی

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: crazy

rawy

New member
دوستان یک مورد رو از قسمتی از یک کتاب تایپ کردم, لطفا تشخیصی که به نظرتون می رسه رو اگر مایل بودید با ذکر دلیل مطرح کنید:
30

مردی 24 ساله, مجرد, دیپلمه و راننده تاکسی, بدون سابقه روان پزشکی, به دلیل رفتار پرخاشگرانه که از چند روز قبل به شکل ناگهانی شروع شده و همراه با بی قراری و بی خوابی شدید است به اورژانس بیمارستان آورده شده است. در مصاحبه منتظر پرسش نمی شود و در مورد توانایی های بی حساب خود, قدرت هدایت دیگران به راه راست و موضوعات متعدد دیگر بی وقفه صحبت می کند. می گوید: " ... می توانم خورشید را با دست بگیرم و کوچک کنم. باور کنید. می توانم همه را در یک لحظه نابود کنم. من از یک دانشگاه اروپایی دکترا گرفتم و اروپا را در کنترل دارم. ولی خانواده ام دائما من را کنترل می کنند. نمی گذارند هدایتشان کنم. راستی شما صادق هدایت را می شناسید؟..."
او سابقه ای از اختلالات طبی یا مصرف مواد نداشت. در بررسی ویژگی های شخصیتی اختلالی وجود نداشت و در معاینه فیزیکی یافته ای غیرعادی به دست نیامد.

fada19990

New member
دوستان یک مورد رو از قسمتی از یک کتاب تایپ کردم, لطفا تشخیصی که به نظرتون می رسه رو اگر مایل بودید با ذکر دلیل مطرح کنید:
30

مردی 24 ساله, مجرد, دیپلمه و راننده تاکسی, بدون سابقه روان پزشکی, به دلیل رفتار پرخاشگرانه که از چند روز قبل به شکل ناگهانی شروع شده و همراه با بی قراری و بی خوابی شدید است به اورژانس بیمارستان آورده شده است. در مصاحبه منتظر پرسش نمی شود و در مورد توانایی های بی حساب خود, قدرت هدایت دیگران به راه راست و موضوعات متعدد دیگر بی وقفه صحبت می کند. می گوید: " ... می توانم خورشید را با دست بگیرم و کوچک کنم. باور کنید. می توانم همه را در یک لحظه نابود کنم. من از یک دانشگاه اروپایی دکترا گرفتم و اروپا را در کنترل دارم. ولی خانواده ام دائما من را کنترل می کنند. نمی گذارند هدایتشان کنم. راستی شما صادق هدایت را می شناسید؟..."
او سابقه ای از اختلالات طبی یا مصرف مواد نداشت. در بررسی ویژگی های شخصیتی اختلالی وجود نداشت و در معاینه فیزیکی یافته ای غیرعادی به دست نیامد.

رواي جان فك كنم هذيان خود بزرك بيني داره طرف البته من كابلان رو هنوز كامل نخوندم

آخرین ویرایش:

parand

Well-known member
30

مانیا داره :(50):
اگه توضیحات کاملتر بود بهتر بود....

آخرین ویرایش:

ghasedak69

New member
30

دلیریوم:idea_majidonline:
این اختلال دوره ویژه ای ندارد. معمولا شروع ناگهانی دارد . فرد مبتلا انواع آشفتگی های هیجانی مانند اضطراب، ترس، تحریک پذیری ، سرخوشی، بی قراری ، اشکال در فکرکردن و حساسیت زیاد نسبت به محرک های دیداری و شنیداری را تجربه می کند.
احتمالا دلیریوم نوع پنجم که به گونه دیگر مشخص نشده NOS

شفيع

New member
30

راوي بايد روي خانواده اسكيزوفرني تمركز كرد.
مدت زماني كه مبتلا شده ؟
ايا اورينتشنش درسته؟يعني جهت يابي و مكان يابيش درسته؟

شفيع

New member
بچها اين شخص توهم و هذيان رو ميشه گفت داره
و از هذيان هم هذيان آسيب و گزند رو داره
در گفته هاش گفتار اشفته رو هم ميشه مشاهده كرد و به احتمال قوي خانواده اسكيزوفرني حالا به دقت و سوالات بيشتري نياز هست تا به تشخيص لازم رسيد.اما معمولا براي تشخيص حداقل 4 الي 5 تشخيص رو بايد مدنظر قرار داد.

safoora

New member
اختلال شخصیت که به خاطر سن و عدم سابقه قبلی رد میشه
احتمال مانیک زیاده هرچند باید اسکیزوفرنی رد بشه.......به علت شروع ناگهانی و بی خوابی و بی قراری شدید مانیک محتمل تره
چون مانیک ها هم هذیان های بزرگ منشی دارن ..... اختلال تفکر هم دارن

فقط اون پرخاشگری رو نمیدونم

parand

Well-known member
اختلال شخصیت که به خاطر سن و عدم سابقه قبلی رد میشه
احتمال مانیک زیاده هرچند باید اسکیزوفرنی رد بشه.......به علت شروع ناگهانی و بی خوابی و بی قراری شدید مانیک محتمل تره
چون مانیک ها هم هذیان های بزرگ منشی دارن ..... اختلال تفکر هم دارن

فقط اون پرخاشگری رو نمیدونم

تو شرح حال مراجع نوشته شده به دلیل پرخاشگری و... ارجاع داده شده...
بیماران مانیک تحریک پذیری از محیطشون زیاده به نظر من پرخاشگری مراجع به خاطر عکس العمل اطرافیان به رفتارهای ایشون هست....
راووووی کجایی؟
بیا جوابشو بگووو..................

safoora

New member
تو شرح حال مراجع نوشته شده به دلیل پرخاشگری و... ارجاع داده شده...
بیماران مانیک تحریک پذیری از محیطشون زیاده به نظر من پرخاشگری مراجع به خاطر عکس العمل اطرافیان به رفتارهای ایشون هست....
راووووی کجایی؟
بیا جوابشو بگووو..................

بله صحبت شما درسته
البته مانیک ها اغلب خیلی نزدیک کلاستر b ها هستن و رفتارهای جلب توجه زیاد دارن و این یکمی با پرخاشگری تعارض داره
روی همین حساب اگر محور دو بود مرزی هم مطرح میشد

rawy

New member
دوستایی که تو بحث شرکت کردین صمیمانه از همتون تشکر می کنم :riz304:
این موارد رو از یه کتاب تایپ می کنم که نمونه هاش با این هدف نوشته نشده که از روی همینقدر شرح حال تشخصی داده بشه
من هم هدفم این نیست که حتما جواب درست رو بگین, همین بحث و بررسی که بینمون هست خیلی عالیه, کاش بقیه ی دوستان هم موارد این شکلی بذارن که منم بتونم توش شرکت کنم, چون این رو خودم جوابش رو می دونم, نمی تونم جوابی بنویسم.
تشخیص هایی که گفتید همگی محتمل بودند و نزدیک, متن کتاب رو تو پست بعدی میذارم

rawy

New member
در جملاتی که به نقل از بیمار آمده, هذیان بزرگ منشی grandiosity و پرش افکار flight of ideas قابل تشخیص است. هم چنین بیمار دچار خلق تحریک پذیر, بی قراری مشهود agitation, پرحرفی, احتمالا کاهش نیاز به خواب و بنابراین در اپیزود مانیای پسیکوتیک است. با توجه به نبود دلیل دیگری برای مانیا (زمینه مصرف مواد/دارو و اختلال دیگری مانند اسکیزوافکتیو یا بیماری های طبی عمومی) تشخیص اختلال دو قطبی نوع یک است.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: parand

rawy

New member
برخی از خطاهای رایج در تشخیص اختلال دوقطبی

1 برای کنار گذاشتن تشخیص اختلال دوقطبی, تنها سراغ پرسش از خلق بالا برویم و دونشانه ی کلیدی دیگر, یعنی تحریک پذیری و فعالیت مفرط را فراموش کنیم

2 فردی که روحیه متغییری دارد و می گوید اغلب یا خیلی شاد است یا خیلی غمگین را مبتلا به اختلال دوقطبی بدانیم

3 فردی که به دلیل اضطراب شدید یا وسواس, به طور مرتب از نگرانی هایش صحبت می کند و اطمینان بخشی می خواهد و از طرفی بسیار بیقرار است و اغلب راه می رود را دچار نشانه های مانیا (پرحرفی و فعالیت مفرط) بدانیم

4 فردی که همواره روحیه ای شاد داشته و پرحرف و ولخرج و بسیار دست و دلباز بوده را دچار اختلال دوقطبی بدانیم

5 فردی که تجربه مکرر علائم هیپومانیا را ذکر می کند دچار اختلال دوقطبی بدانیم, در حالی که این علائم همواره تنها در زمان سوء مصرف مواد یا دارو بروز کرده است

6 فردی که با مصرف داروی ضدافسردگی دچار تشدید علائم بالینی می شود را دچار اختلال دوقطبی بدانیم

7فرد افسرده ای که با مصرف لیتیوم بهبودی یافته را متبلا به اختلال دوقطبی بدانیم

ghasedak69

New member
یعنی مانیا ممکنه بدون هیچ سابقه قبلی و یهو بروز پیدا کنه؟؟؟؟ من فکر میکردم اختلالات سایکوتیک قبلش یه علائم کمی دارند شاید یهو عودکنه و شدتش بیشتر بشه.
ممنون راوی جوووون..... خیلی عالی بود دست گلت درد نکنه:ad54ad::riz304:

نوتر

New member
سلام دوستان روانشناس عزیز.
امیدوارم خوب باشین

با اجازه از صاحب تاپیک که بی مقدمه و بی اجازه وارد بحثتون میشم.

من تو تاپیکی که مربوط به رشته روانشناسی بود گفته بودم ارتباط رشته تغذیه در بخش مشاوره با رشته روان شناسی غیر قابل انکار هست.
در این خصوص تاپیک خوب زیر باز شده و منم میخوام از این فرصت استفاده کنم و اگه مایل باشین در مورد بی اشتهایی عصبی و پر اشتهایی عصبی صحبتاتونو بشنوم.

فقط یه مطلب:

1- من منظورم این نیست که بیایم اینارو تعریف کنیم چه فارسی چه از تکست.
2- حتی نمیخوام بیایم یه سری فکت ها رو اینجا بازگو کنیم.

هدفم فقط اینه که راهکارهای بالینی برای درمان این بیماری تحت نظر یه کادر درمانی مثل پزشک، روانشنان و متخصص تغذیه رو بیان کنیم.

البته اگه دوست داشته باشین در این مورد بحث کنین

البته من بیشتر دوست دارم پستهای شمارو بخونم تا اینکه خودم بیام نظر بدم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: crazy

safoora

New member
یعنی مانیا ممکنه بدون هیچ سابقه قبلی و یهو بروز پیدا کنه؟؟؟؟ من فکر میکردم اختلالات سایکوتیک قبلش یه علائم کمی دارند شاید یهو عودکنه و شدتش بیشتر بشه.
ممنون راوی جوووون..... خیلی عالی بود دست گلت درد نکنه:ad54ad::riz304:

مانیا اغلب بروزش ناگهانی هست.....البته اغلب یک دوره افسردگی یا سایر علایم قبلی دارن ولی نمیشه گفت چه کسی حتما مانیا پیدا میکنه...... معمولا سابقه خانوادگی دارن......

بالا