میکروبیولوژی مواد غذایی -آدامز

am-ml

New member
سلام به همه دوستان
میکروبیولوژی مواد غذایی یکی از درس های مهم و اثر گذار در کنکور ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی هست.
با توجه به سوالات سال های قبل بیشترین تعداد سوالات در این درس از کتاب "میکروبیولوژی مواد غذایی-آدامز" طراحی شده .
توی این تاپیک ما این کتاب رو به روش پرسش و پاسخ با هم دیگه می خونیم و نکته برداری می کنیم.

روش کار:

1-من جمعه شب ؛مقدار مشخص شده برای هر هفته رو تعیین می کنم.
2- هر شب راس ساعتی که اکثر دوستان بتونن حاضر باشن اینجا میاییم.
3- مقدار 1/7 کل مبحث رو برای هر شب میخونیم ؛به این صورت که هر کسی 10 سوال رو از اون مقدار تعیین شده بیان میکنه ،سایر دوستان در صورتی که جواب فرد سوال کننده رو ندونن ازش تقاضا میکنن که پاسخ ها رو بگه و توضیح بده.
4- در پایان ما می تونیم از این سوالات فلش کارت هایی بنویسیم و با استفاده از جعبه لایتنر اونا رو بخونیم.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: TaTi

am-ml

New member
مقدار تعیین شده برای هفته جاری -2/6/92 لغایت 8/6/92-
فصل های اول تا سوم کتاب میکروبیولوژی مواد غذایی -آدامز شامل صفحات 1 تا 80

مقدار تعیین شده برای طرح سوالات فردا شب ص 1 تا 16 (تا پایان میکروارگانیسم های خاک)
فعلا من ساعت 10 شب رو اعلام می کنم تا بعد ببینیم استقبال چطوره و نظر دوستان چی باشه.

am-ml

New member
من این دوشب رو به اینترنت دسترسی نداشتم ؛امشب هم تازه رسیدم خونه و کلی خوابم ولی تا ص 11 خوندم ؛سوالاتم رو میگذارم.
این استقبال باشکوه رو میگذارم به حساب اینکه هنوز نتایج نیومده:riz481:

ص7:
1-چرا مواد غذایی سوبسترای مناسبی برای میکروارگانیسم ها هستند؟
2- میکروب ها به چه طریق در چرخه مواد آلی و غیر آلی نقش دارند؟
ص 8:
3-فلور نرمال گیاهی و حیوانی چه نقشی در تولیدات غرایی دارند؟
4-در بررسی منابع اصلی میکروارگانیسم های عامل فساد یا بیماری مواد غذایی به چه مواردی باید توجه نمود؟
ص9:
5- چرا هوا و اتمسفر محیط مناسبی برای میکروارگانیسم ها نیستند؟
6- هوا چه نقشی در نگه داری میکرو ارگانیسم ها دارد؟
7-غالب فلور باکتریایی هوا چیست؟
ص 10
8- غالب کلنی های رنگی در پتری دیش نمونه برداری هوا چیست؟
9- کلنی های بزرگ سفید مایل به کرم رنگ در پتری دیش نمونه برداری هوا چیست؟
10 -کلنی های سفت و کمی متورم در پتری دیش نمونه برداری هوا چیست؟
11- چرا بکتری های مولد پیگمان بیشتر در هوا زنده می مانند؟
12- چرا گرم مثبت ها بیشتر در هوا زنده می مانند؟
13-سرعت مرگ میکروارگانیسم ها در هوای آزاد در شب بیشتر از روز است ؛این خاصیت را چه می نامند؟
14-کنترل دائمی و عادی هوا در چه انبارهایی مهم است؟
15- چرا چرا پایش هوای انبار های محصولات نانوایی مهم است؟
16- عوامل انتقال میکروارگانیسم ها در هوا چیست؟
ص11:
17-عامل بیماری شش زارعین چه باکتری هایی است؟
18- عامل مولد بوی خاک در سخت پوستان دریایی چیست؟

آخرین ویرایش:

am-ml

New member
:ad54ad:

ص 12:
19-اسپور های آسپرژیلوس و پنی سیلیوم با چه مکانیسمی پراکنده می شوند؟
20- اسپورهای فوزاریوم با چه مکانیسمی پراکنده می شوند؟
21- در آب و هوای مرطوب قارچ ................ در مزارع به وفور یافت می شود.
ص 13:
22- مکانیسم پراکنش اسپورهای کلادوسپوریوم چیست؟
23-در اواسط روز اسپورهای ....................... می توانند جز فراوانترین اسپور های قارچی موجود در هوا باشند.
24- قارچ........................... عامل ایجاد لکه های تیره در گوشت های نگه داری شده در دمای یخچال مباشد.
ص 14:
25- بالیستوسپورهای مخمرهای آیینه ای با چه مکانیسمی منتشر می شوند؟
26- دراواسط شب به علت ............. مقدار اسپورهای قارچ .................. حداکثر است.
27- اندام زایشی بزرگ در برخی قارچ های خوراکی و سمی چگونه عمل میکند؟
28- کدام گروه از قارچ ها می توانند در وسط یک روز خشک هم اسپورهای خود را پرتاب نمایند؟
ص 15:
29-............... بعنوان یک عامل مهم در پراکنش برخی میکروارگانیسم ها و آلودگی ثانویه مواد غذایی نقش دارد.
ص16:
30-روش معمول و قابل قبول برای محافظت موادغذایی در برار آلودگی چیست؟
31- خاک بعنوان یک منبع اصلی آلودگی و فساد مواد غذایی بوسیله .................. و ..................... است.
32- باکتری های جدا شده از آب اقیانوس ها جز کدام گروه هستند و دارای چه خصوصیاتی می باشند؟
33- فلور باکتریایی سطح بدن ماهی های صید شده در آب های آزاد جزء کدام گروه ها هستند؟

آخرین ویرایش:

am-ml

New member
سلام شب بخیر
اینجا تنها هستید؟
سلام دوست عزیز
نه دیگه ؛الان شمام هستی
smiliess%20%283%29.gif

هستی دیگه؟

milad tavassoli

New member
سلام خسته نباشین من ارشد می خوام بهداشت و ایمنی مواد غذایی شرکت کنم اگه میشه یه راهنمایی در مورد این رشته برام بکنین مرسی ایمیلم aloonak25@yahoo.com

am-ml

New member
chera inghad sooto kooor?bacheha hala ke ma oomadim shoma raftin?leila jan kojee?

سلام عزیزم
من گاهی سر می زنم ؛می بینی که متاسفانه همکاری بچه ها کم بود(در واقع اصلا همکاری نشد) و البته اعتراف می کنم که منم تنبلی کردم.
هر وقت دوباره بتونم میام و اینجا سوالات رو میگذارم .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mohana

Samaneh1366

New member
سلام دوستان
لیلا جان خسته نباشی خانمی ...این تاپیک رو ندیده بودم وگرنه حتما می اومدم به نظر من بچه ها هنوز کنکورو مثل بقیه رشته ها جدی نگرفتن ...منم برنامه بسیار فشرده ای برای خودم ریختم واسه همین دیر به دیر میام سر میزنم هروقت که تونستم حتما میام
موفق باشی دوست من

بالا