بيوشيمي باليني يا بيوشيمي وزارت علوم؟!

shilan

New member
سلام دوستاي گلم.
بعد از اينكه بعضي از دوستان گفتن كه با ارشد بيوشيمي باليني وليسانس غير علوم ازمايشگاهي نميشه تو ازمايشگاه تشخيص طبي كار كرد!ايا باز هم بيو باليني از بيوشيمي وزارت علوم بهتره؟
چه تو مقطع ارشد وچه براي ادامه تحصيل ودكترا؟!اصلا با مدرك ارشد بيوشيمي(دوتاشون!!) كجاها ميشه مشغول بكار شد؟
لطفا اگه اطلاعاتي داريد دريغ نكنيد براي كساني كنكور دو تا وزارت رو دادن وحتي كسانيكه ميخوان تازه شروع كنن بخوندن ميتونه كمك خوبي باشه.

ریحانه-ش

New member
دوستان این روزا همه فکر کنم سخت مشغول درس خوندن هستن!

یه سوال
شما کنکور دادید؟ یا میخواید بدید؟
خودتون هم اگه اطلاعاتی دارید به ما بگید!!

ولی به نظرمن کلا با این اوصاف زیاد فرقی نمی کنن دیگه. ولی
ممکنه قانونا تغییر کنن. یعنی همین امتیاز آزمایشگاه دوباره به ما هم داده بشه!
شاید به خاطر اینم که شده بالینی بهتر باشه بخونیم...

shilan

New member
من دو تا كنكورو دادم ومنتظر اعلام نتايجم.
بله اگه اين قانون عوض بشه باليني بهتره.البته شايد الانم بشه تو ازمايشگاه خصوصي كار كرد.

alireza-j

New member
بنظر من اگر چنین قانونی‌ هم نبود باز بعید میدونم زیستیها رو به علوم آزمایشگاهی ترجیح بدن.
ولی‌ با این‌حال بنظر من این قانون مگر فقط در ازمایشگهاهی دولتی اجرا بشه وگرنه ازمایشگاههای شخصی‌ احتمالش کمه.

اما درمورد رشته، من به شخصه بیشتر علاقه به وزارت علوم دارم تا بهداشت، هر چند بهداشت هم دوست دارم. علت علاقه به علوم هم ، هدفم هستش. نظر شخصی‌ من اینه که بهداشت فقط فقط به مباحث بالینی خلاصه می‌شه و عملا با قبولی در بهداشت بنظرم خیلی‌ از درهای پیش رومون رو بستیم و بر عکس در علوم گستردگی بسیار بیشتری وجود داره. هر چند بهداشت هم خوبیهای خیلی‌ زیادی داره.

من در دوره کنکور دیپلم درحالیکه می‌تونستم علوم آزمایشگاهی برم ولی‌ میکروبیولوژی رو انتخاب کردم فقط بخاطر علاقه به رشته‌های پایه‌ای و ریشه‌ای. خدا رو شکر الان هم راضیم (نه از دانشگاه) و کار در آزمایشگاه تشخیص طبی رو در اولویت آخرم قرار داره و آخرین چیزی هستش که بهش فکر می‌کنم

shilan

New member
بنظر من اگر چنین قانونی‌ هم نبود باز بعید میدونم زیستیها رو به علوم آزمایشگاهی ترجیح بدن.
ولی‌ با این‌حال بنظر من این قانون مگر فقط در ازمایشگهاهی دولتی اجرا بشه وگرنه ازمایشگاههای شخصی‌ احتمالش کمه.

اما درمورد رشته، من به شخصه بیشتر علاقه به وزارت علوم دارم تا بهداشت، هر چند بهداشت هم دوست دارم. علت علاقه به علوم هم ، هدفم هستش. نظر شخصی‌ من اینه که بهداشت فقط فقط به مباحث بالینی خلاصه می‌شه و عملا با قبولی در بهداشت بنظرم خیلی‌ از درهای پیش رومون رو بستیم و بر عکس در علوم گستردگی بسیار بیشتری وجود داره. هر چند بهداشت هم خوبیهای خیلی‌ زیادی داره.

من در دوره کنکور دیپلم درحالیکه می‌تونستم علوم آزمایشگاهی برم ولی‌ میکروبیولوژی رو انتخاب کردم فقط بخاطر علاقه به رشته‌های پایه‌ای و ریشه‌ای. خدا رو شکر الان هم راضیم (نه از دانشگاه) و کار در آزمایشگاه تشخیص طبی رو در اولویت آخرم قرار داره و آخرین چیزی هستش که بهش فکر می‌کنم
ممنون دوست عزيز.
بله من هم اون قديما واسه انتخاب رشته خيلي راحت علوم آز قبول ميشدم.ولي زيست رو ترجيح دادم.
اما حالا قضيه فرق ميكنه.الان دوست دارم چيزي بخونم كه خونوادم واطرافيانمو راضي كنه.و مطمئن تر باشم و بتونم اينده روشنتري داشته باشم.
براي همين اين تاپيكو زدم كه در مورد مزايا ومعايب وزارت علوم وبهداشت بحث بشه .بعد از اون قانون جنجالي!!!!!!!

alireza-j

New member
ممنون دوست عزيز.
بله من هم اون قديما واسه انتخاب رشته خيلي راحت علوم آز قبول ميشدم.ولي زيست رو ترجيح دادم.
اما حالا قضيه فرق ميكنه.الان دوست دارم چيزي بخونم كه خونوادم واطرافيانمو راضي كنه.و مطمئن تر باشم و بتونم اينده روشنتري داشته باشم.
براي همين اين تاپيكو زدم كه در مورد مزايا ومعايب وزارت علوم وبهداشت بحث بشه .بعد از اون قانون جنجالي!!!!!!!

بله درکتون می‌کنم. من هم همین مشکلات رو دارم ولی‌ اگر بخوام انتخاب آینده خودم رو به دست اطرافیانی بدم که حتی نمی‌تونن اسم رشتمو تلفظ کنن که اینطوری خودم رو دارم نابود می‌کنم. خدا رو شکر که خداوند یه اعتماد به نفسی‌ در من قرار داده که تونستم گوشم رو دربرابر این حرفهای بیسوادانه که همیشه توی جامعه می‌شنوم ببندم و فقط به هدفم فکر کنم.

بنظرم عمر انسان خیلی‌ با ارزشتر از این حرفاس که یکی‌ بخواد تصمیمات بزرگ زندگیشو با در نظر گرفتن سواد اندک جامعه بخصوص در حیطه‌ی علوم زیستی‌ بگیره.

دوست من تنها ملاکتون واسهٔ تحصیل فقط علاقه و تحصیل در یک دانشگاه خوب باشه.
بنظر من با این اوضاع پیش رو بازار کار رو هم جز ملاکتون قرار ندید.

والا منم از کار توی آز تشخیص طبی یا رشته‌های بهداشت بدم نمیاد ولی‌ خوب خدائیش چه تضمینی وجود داره بعد از ارشد یه آزمایشگاهی پیدا بشه که معطل یک ارشد بیوشیمی یا ... با کارشناسی زیست باشه.

از طرفی‌ هم اگه علاقه باشه موفقیت هم هست که درامد رو هم با خودش میاره.

shilan

New member
بله منم با شما موافقم.ادم بايد دنبال علاقه ش بره.اما الان ميخوام چيزي رو انتخاب كنم به اينده ش مطمئن تر باشم وبعدها افسوس گذشته رو نخورم.

من خودم مثل شما فكر ميكنم وزارت علوم حوزه گسترده تري داره اما شايد كسي نتونست ادامه بده تا دكترا. اونوقت چي؟

حالا سوالم اينه كه مزيت باليني چيه؟وبراي كسي كه نخواد ادامه تحصيل بده ارشد كدوم بهتره؟

ويا كسي كه ميخواد دكتراشو بخونه دانشگاه علوم پزشكي برتري داره به علوم؟

alireza-j

New member
بله منم با شما موافقم.ادم بايد دنبال علاقه ش بره.اما الان ميخوام چيزي رو انتخاب كنم به اينده ش مطمئن تر باشم وبعدها افسوس گذشته رو نخورم.

من خودم مثل شما فكر ميكنم وزارت علوم حوزه گسترده تري داره اما شايد كسي نتونست ادامه بده تا دكترا. اونوقت چي؟

حالا سوالم اينه كه مزيت باليني چيه؟وبراي كسي كه نخواد ادامه تحصيل بده ارشد كدوم بهتره؟

ويا كسي كه ميخواد دكتراشو بخونه دانشگاه علوم پزشكي برتري داره به علوم؟

نظر شخصی‌ من:

بهداشت یعنی‌ کار در آزمایشگاه تشخیص طبی و بس.
علوم یعنی‌ باز بودن دست برای انجام کارهای تحقیقاتی‌ + تدریس + به دست آوردن یک سطح علمی‌ خیلی‌ خوب برای دکترای بهداشت.

در صورتی‌ که فقط تا ارشد ادامه تحصیل بدید بنظرم بهداشت بهتره. بعید میدونم رشته‌ها در ارشد بهداشت فرق آنچنانی‌ داشته باشند. دیگه معمولا ایمونو، ژنتیک، هماتو، بیوشیمی و میکروب رو بورسن. همشون هم خوب و جذاب هستن. انتخاب باز برمی‌گرده به علاقه. توی ارشد بنظرم هیچکدوم‌شون برتری آنچنانی‌ نسبت به بقیه ندارن.

بنظرم ایده‌آل‌ترین حالتش اینه که ارشد علوم باشه و دکترا بهداشت.

Mohammad gh

New member
نظر شخصی‌ من:

علوم یعنی‌ باز بودن دست برای انجام کارهای تحقیقاتی‌ + تدریس + به دست آوردن یک سطح علمی‌ خیلی‌ خوب برای دکترای بهداشت.

در صورتی‌ که فقط تا ارشد ادامه تحصیل بدید بنظرم بهداشت بهتره. بعید میدونم رشته‌ها در ارشد بهداشت فرق آنچنانی‌ داشته باشند. دیگه معمولا ایمونو، ژنتیک، هماتو، بیوشیمی و میکروب رو بورسن. همشون هم خوب و جذاب هستن. انتخاب باز برمی‌گرده به علاقه. توی ارشد بنظرم هیچکدوم‌شون برتری آنچنانی‌ نسبت به بقیه ندارن.

با نظرتون مخالفم

چرا میگید که بالینی یعنی تحقیق در ازمایشگاه و بس؟من پیشنهاد میکنم که حتما چارت وزارت بهداشت رو ببینید...در مقطع ارشد برای اکثر شته های بالینی نهایت ۳ تا ازمایشگاه وجود داره یعنی تاکید بروی مهارت فنی و ازمایشگا هی نیست بلکه بروی تحقیق و تئوری هست.
اینکه بیوشیمی علوم محض هست و دستش در زمینه ی تحقیق بازتره درسته اما بیوشیمی بالینی ازونجا که رویکردش بالینی هست اتفاقا رویکرد تخصصی تری نسبت به مسائل پزشکی داره...برای تدریس هم طبیعتا کسی که بالینی خونده میتونه بهتر در دانشگاه های علوم پزشکی تدریس کنه.

shilan

New member
نظر شخصی‌ من:

مرسي دوست عزيز:riz304:
چرا دكتراي بهداشت؟!

shilan

New member
با نظرتون مخالفم

چرا میگید که بالینی یعنی تحقیق در ازمایشگاه و بس؟من پیشنهاد میکنم که حتما چارت وزارت بهداشت رو ببینید...در مقطع ارشد برای اکثر شته های بالینی نهایت ۳ تا ازمایشگاه وجود داره یعنی تاکید بروی مهارت فنی و ازمایشگا هی نیست بلکه بروی تحقیق و تئوری هست.
اینکه بیوشیمی علوم محض هست و دستش در زمینه ی تحقیق بازتره درسته اما بیوشیمی بالینی ازونجا که رویکردش بالینی هست اتفاقا رویکرد تخصصی تری نسبت به مسائل پزشکی داره...برای تدریس هم طبیعتا کسی که بالینی خونده میتونه بهتر در دانشگاه های علوم پزشکی تدریس کنه.
چرا دانشگاه علوم پزشكي؟مگه چه امتيازي داره؟!

fatalist

New member
شیلاااااااااااااااااااااااااان دلم برات تنگ شده:riz304:

alireza-j

New member
چرا میگید که بالینی یعنی تحقیق در ازمایشگاه و بس؟من پیشنهاد میکنم که حتما چارت وزارت بهداشت رو ببینید...در مقطع ارشد برای اکثر شته های بالینی نهایت ۳ تا ازمایشگاه وجود داره یعنی تاکید بروی مهارت فنی و ازمایشگاهی نیست بلکه بروی تحقیق و تئوری هست.

بله درست می‌گید اما گفته‌ من به این معنا نیست که بهداشتیها کار تحقیقی نمی‌تونن انجام بدن. تحقیق رو همه می‌تونن انجام بدن. اما اگر یه خورده واقعبین باشیم خدائیش ۱دانشجوی بیوشیمی علوم بیشتر دنبال تحقیق هست یا دانشجوی بیوشیمی بهداشت؟

از طرفی‌ اگه چارت بهداشت مبتنی‌ بر آزمایشگاه و تشخیص نباشه پس مبتنی‌ بر چی‌ باشه؟ اگه دقت کنید توی همون چارت چندین واحد کارآموزی و از اینجور چیزاس.

درباره این قسمت از حرفاتون هم خودتون جواب خودتون رو دادید.
خودتون دارید می‌گید که توی مسائل پزشکی‌ بهتر میتونه وارد بشه که کاملا درسته اما من از شما به عنوان هم رشته‌ای می‌پرسم علم زیست شناسی‌ فقط محدود می‌شه به علم پزشکی‌ه یا علم پزشکی‌ بخش کوچکی از علم زیست شناسیه؟

قطعا برای یک زیست شناس این واضحه که بخش بالینی فقط ۱ بخش از این علم رو در بر میگیره و قسمت اعظم این علم به بخشهای کاربردی و ... میپردازه. در نتیجه دانشجوی بهداشت فقط با ۱ بخش آشنا می‌شه و از چندین بخش دیگر بی‌ نصیب می‌مونه. اما برعکس دانشجوی علوم از چندین بخش بهره‌مند می‌شه و به ظاهر از ۱ بخش بالینی بی‌بهره میمونه (به ظاهر!!!!). تازه از طرفی‌ ۱ دانشجوی علوم به خاطر اشراف به مباحث ریشه‌ای و مولکولی خیلی با درک بهتری میتونه وارد مباحث بالینی بشه.

در مورد تدریس هم باز جواب خودتون رو دادید می‌گید که فارغ التحصیل بهداشت بهتر در دانشگاههای علوم پزشکی‌ استخدام می‌شه.

همینطور که خودتون میدونید تعداد دانشگاههای وزارت بهداشت نهایتاً به ۵۰ تا برسه اما دانشگاههای وزارت علوم خیلی‌ خیلی‌ تعدادشون بیشتره پس احتمال تدریس خیلی‌ بالاتره.

خیلی‌ از استادامون به ما میگن اگه می‌خواید برید توی آزمایشگاه کار کنید برید بهداشت اما اگه می‌خواید تدریس کنید و کار علمی‌ انجام بدید برید علوم. این نکته‌ای هستش که همه بهش اذعان دارن و جز بدیهیات هستش.

دوستان ۱ موقع چنین برداشتی نشه که من متعصب به علوم هستم چه بسا علاقه من به بهداشت هم دست کمی‌ از علوم نداره و فقط قصدم گفتن حقیقت هستش.

آخرین ویرایش:

alireza-j

New member
مرسي دوست عزيز
چرا دكتراي بهداشت؟!

خواهش می‌کنم کاری نکردم نظرمو گفتم.

چون توی کشوری زندگی‌ می‌کنیم که اکثرا دوست دارن یه عنوانی از پزشکی‌ رو با خودشون به یدک بکشن.
و دلیل مهمتر اینکه در کشور به مباحث بالینی بیشتر توجه می‌شه.

Mohammad gh

New member
بله درست می‌گید اما گفته‌ من به این معنا نیست که بهداشتیها کار تحقیقی نمی‌تونن انجام بدن. تحقیق رو همه می‌تونن انجام بدن. اما اگر یه خورده واقعبین باشیم خدائیش ۱دانشجوی بیوشیمی علوم بیشتر دنبال تحقیق هست یا دانشجوی بیوشیمی بهداشت؟

از طرفی‌ اگه چارت بهداشت مبتنی‌ بر آزمایشگاه و تشخیص نباشه پس مبتنی‌ بر چی‌ باشه؟ اگه دقت کنید توی همون چارت چندین واحد کارآموزی و از اینجور چیزاس.

درباره این قسمت از حرفاتون هم خودتون جواب خودتون رو دادید.
خودتون دارید می‌گید که توی مسائل پزشکی‌ بهتر میتونه وارد بشه که کاملا درسته اما من از شما به عنوان هم رشته‌ای می‌پرسم علم زیست شناسی‌ فقط محدود می‌شه به علم پزشکی‌ه یا علم پزشکی‌ بخش کوچکی از علم زیست شناسیه؟

قطعا برای یک زیست شناس این واضحه که بخش بالینی فقط ۱ بخش از این علم رو در بر میگیره و قسمت اعظم این علم به بخشهای کاربردی و ... میپردازه. در نتیجه دانشجوی بهداشت فقط با ۱ بخش آشنا می‌شه و از چندین بخش دیگر بی‌ نصیب می‌مونه. اما برعکس دانشجوی علوم از چندین بخش بهره‌مند می‌شه و به ظاهر از ۱ بخش بالینی بی‌بهره میمونه (به ظاهر!!!!). تازه از طرفی‌ ۱ دانشجوی علوم به خاطر اشراف به مباحث ریشه‌ای و مولکولی خیلی با درک بهتری میتونه وارد مباحث بالینی بشه.

در مورد تدریس هم باز جواب خودتون رو دادید می‌گید که فارغ التحصیل بهداشت بهتر در دانشگاههای علوم پزشکی‌ استخدام می‌شه.

همینطور که خودتون میدونید تعداد دانشگاههای وزارت بهداشت نهایتاً به ۵۰ تا برسه اما دانشگاههای وزارت علوم خیلی‌ خیلی‌ تعدادشون بیشتره پس احتمال تدریس خیلی‌ بالاتره.

خیلی‌ از استادامون به ما میگن اگه می‌خواید برید توی آزمایشگاه کار کنید برید بهداشت اما اگه می‌خواید تدریس کنید و کار علمی‌ انجام بدید برید علوم. این نکته‌ای هستش که همه بهش اذعان دارن و جز بدیهیات هستش.

دوستان ۱ موقع چنین برداشتی نشه که من متعصب به علوم هستم چه بسا علاقه من به بهداشت هم دست کمی‌ از علوم نداره و فقط قصدم گفتن حقیقت هستش.

دوست عزیز و گرامی شما منو به واقع بینی دعوت میکنید در حالی که خودتون در نا آگاهی به سرمیبرید و پر واضحه که هیچ اطلاعی از چارت و سرفصل دروس بیوشیمی بالینی ندارید وگرنه حتما میدونستید که بیوشیمی بالینی در ارشد هرگز کاراموزی نداره بلکه صرفا ۲ واحد عملی داره هر کدوم ۳۴ ساعت در صورتی که کاراموزی برای رشته ای مثل ژنتیک انسانی در حدود ۵۰۰ ساعت و یک ترم تمام هست.پس فکر میکنم که اشنایی لازم رو ازین رشته ندارید متاسفانه

در مورد نظرتون راجب زیست و پزشکی باید بگم که کاملا موافقم و اتفاقا در تمامی بحث ها بین زیست شناسان با سایرین همین مسائل رو مطرح میکردم اما تفاوت نظرم با شما اینجاست که رشته ای مثل بیوشیمی در درجه ی اول تحقیقات و امورش به حوزه ی پزشکی مربوط میشه...شاید اگر شما رشته ای مثل بیوتک یا میکروبیولوژی رو مثال میزدید حق داشتید ولی رشته هایی مثل ژنتیک مولکولی و بیوشیمی اصلی ترین حوزه های تحقیق و بررسیشون به پزشکی ختم میشه.

پی نوشت:اکثریت غالب امور تحیقاتی در مورد گرایشات سلولی مولکولی در همین ازمایشگاه هست و کار علمی در خارج از ازمایشگاه معنی نمیده در مورد علمی مثل بیوشیمی!!...
مگر اینکه منظورتون این باشه که بیوشیمی بالینی در ازمایشگاه خلاصه میشه و ظرفیت بزرگی برای تحقیقات نداره که باید بهتون بگم بهتره تحقیقاتتون رو گسترش بدید و صرفا به حرف اساتیدتون اکتفا نکنید چه بسا با تحقیقات در دیدگاهتون نسبت به اون افراد هم تجدید نظر کنید
در ضمن وزارت علوم هم از فارق التحصیلان وزارت بهداشت استفاده میکنه ولی وزارت بهداشت بسیار سخت گیر تره نسبت به استفاده از فارقالتحصیلان وزارت علوم.

alireza-j

New member
دوست عزیز و گرامی شما منو به واقع بینی دعوت میکنید در حالی که خودتون در نا آگاهی به سرمیبرید و پر واضحه که هیچ اطلاعی از چارت و سرفصل دروس بیوشیمی بالینی ندارید وگرنه حتما میدونستید که بیوشیمی بالینی در ارشد هرگز کاراموزی نداره بلکه صرفا ۲ واحد عملی داره هر کدوم ۳۴ ساعت در صورتی که کاراموزی برای رشته ای مثل ژنتیک انسانی در حدود ۵۰۰ ساعت و یک ترم تمام هست.پس فکر میکنم که اشنایی لازم رو ازین رشته ندارید متاسفانه

در مورد نظرتون راجب زیست و پزشکی باید بگم که کاملا موافقم و اتفاقا در تمامی بحث ها بین زیست شناسان با سایرین همین مسائل رو مطرح میکردم اما تفاوت نظرم با شما اینجاست که رشته ای مثل بیوشیمی در درجه ی اول تحقیقات و امورش به حوزه ی پزشکی مربوط میشه...شاید اگر شما رشته ای مثل بیوتک یا میکروبیولوژی رو مثال میزدید حق داشتید ولی رشته هایی مثل ژنتیک مولکولی و بیوشیمی اصلی ترین حوزه های تحقیق و بررسیشون به پزشکی ختم میشه.
دوست عزیز من اصلا منظورم بطور مشخص بیوشیمی نیست بطور کلی‌ رشته‌های بالینی رو گفتم. بعید می‌دونم تایپ عبارت برنامه درسی‌ دوره کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی توی گوگل کار سختی باشه. جهت اطلاعتون سال سوم دبیرستان که بودم چارت تمام رشته‌های مربوط به علوم زیستی‌ چه علوم چه بهداشت تا مقطع دکترا رو مطالعه کردم و همین کارم باعث شد به اینها علاقمند بشم. اگر بطور مشخص منظورم بیوشیمی بود قطعا وارد بحث تخصصی میشدم.(یه ذره سریع اوج می‌گیرید) من نمیدونم کجای این جمله مشکل داره مگر غیر از اینه واسهٔ ازمایشگاهای تشخیص طبی از ارشدهای بهداشت استفاده می‌کنن و از علوم استفاده نمی‌کنن. خوب این یعنی‌ اینکه بهداشتیها واسهٔ کار تو ازماشگاه تشخیص طبی ساخته میشن. زیست‌شناسی علوم هم بخاطر اینکه ذاتاً جز علوم پایه ای‌ها محسوب می‌شه با دید بازتری وارد مباحث می‌شه و کارش اصولا تحقیق و تدریس هست این خیلی‌ واضحه. حالا، هم بهداشتیها توی علوم می‌تونن تدریس کنن هم علومی‌ها توی بهداشت. من به طور مطلق که صحبت نکردم. از احتمال صحبت کردم و این رو مطمئنم که خیلی واضح هم هست. هر کسی‌ را بهر کاری ساختند قطعا اونی‌ که وزارت علوم مدرک گرفته خوب خیلی‌ بهتر میتون توی علوم تدریس کنه واسه بهداشت هم همینطور. من خودم اینرو به عینه دارم میبینم که افراد با مدرک علوم توی دانشگاه غیر علوم پزشکی‌ بهتر واسه تدریس پذیرفته میشن و برعکس. این احتمال خیلی بیشتر وجود داره که هر وزارت خونه دانشجو خودشو بگیره

پی نوشت:اکثریت غالب امور تحیقاتی در مورد گرایشات سلولی مولکولی در همین ازمایشگاه هست و کار علمی در خارج از ازمایشگاه معنی نمیده در مورد علمی مثل بیوشیمی!!...
مگر اینکه منظورتون این باشه که بیوشیمی بالینی در ازمایشگاه خلاصه میشه و ظرفیت بزرگی برای تحقیقات نداره که باید بهتون بگم بهتره تحقیقاتتون رو گسترش بدید و صرفا به حرف اساتیدتون اکتفا نکنید چه بسا با تحقیقات در دیدگاهتون نسبت به اون افراد هم تجدید نظر کنید

اصلا منظورم این نبود مگه شده ‌یک نفر با رشته زیست چنین دیدگاهی‌ داشته باشه!!!!!!!!!!! واقعا اگه اینو نمیگیفتید من نمیدونستم. دوست عزیز ببخشید ولی‌ مگه من گفتم هرکی‌ خواست تحقیق کنه باید بره سلف. خوب قطعا باید بره آزمایشگاه.
منظور استادم که نقل کردم آزمایشگاه تشخیص طبی بود که درست هم میگه وزارت علومی‌ها رو به سختی توی از طبی راه میدن. از طرفی‌ هم شانس تدریس علومی‌ها توی تدریس بیشتره چون دانشگاههای بیشتری جلوی راهشون وجود داره. در مورد سخت‌گیری هم بحثی‌ ندارم هر کدومش سختیهای خودشو داره.

آخرین ویرایش:

love virology

New member
چارت دروس بهداشت خیلی قویتر از علومه مثلا منی که میخوام برم ویروس بخونم چارت رو که دیدیم بیشتر تحقیقاتی میشه تا طبی / نگاه کنید باز برمیگرده به طرف چه علوم باشی چه بهداشت ناخود اگاه کشیده میشی به تحقیقات اگر ما علوم پایه ها بدنبال بهداشت هستیم میخوایم دوره عمومی رو با پزشکی و بالینی بسط بدیم و هیچوقت به دنبال یه هدف کوچک اونم کار تو آزمایشگاه طبی نیستیم این نظر من بود و نظر دوستان و اهدافشون محترم
به نظر من هردو دانشگاه مقدس هستند و فرقی نمیکنه مهم اینه که ما موفق و تاپ باشیم همین شاد باشید

alireza-j

New member
چارت دروس بهداشت خیلی قویتر از علومه مثلا منی که میخوام برم ویروس بخونم چارت رو که دیدیم بیشتر تحقیقاتی میشه تا طبی / نگاه کنید باز برمیگرده به طرف چه علوم باشی چه بهداشت ناخود اگاه کشیده میشی به تحقیقات اگر ما علوم پایه ها بدنبال بهداشت هستیم میخوایم دوره عمومی رو با پزشکی و بالینی بسط بدیم و هیچوقت به دنبال یه هدف کوچک اونم کار تو آزمایشگاه طبی نیستیم این نظر من بود و نظر دوستان و اهدافشون محترم
به نظر من هردو دانشگاه مقدس هستند و فرقی نمیکنه مهم اینه که ما موفق و تاپ باشیم همین شاد باشید

کاملا موافقم. ویروس شناسی‌ واقعا رشته عالی‌ و تحقیقاتی. خدای نکرده منم منظورم این نبود که هر کی‌ بهداشت میخونه هدفش کوچیک. خود من هم واسه ژنتیک انسانی‌ می‌خونم.

Maryam.A

Well-known member
به اندازه اطلاعات خودم دارم میگم که تمامی استادای من که دکترا از علوم داشتن
توی پژوهشگاه ها و آزمایشگاه های خاص رشتشون کار می کردن
و همشون راضی بودن
و با توجه به تجربیات و اون چیزی که به واقع داریم می بینیم
کسی که تلاش کنه تو هر زمینه ای و با سواد باشه تو رشتش
به راحتی کار پیدا می کنه
اینقد به لیسانستون فکر نکنید
اما ارشد هرچی انتخاب کردید
دکترا بی برو برگشت همونو ادامه بدید
درضمن رشته شما بی ربط با ارشدتون نیست
پس نگران نباشید
«فَإِذا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ»( آل عمران: 159 )
همین که عزم کردی و تصمیم‏ گرفتی، به خدا اعتماد کن و کار خود را دنبال کن

بالا