پرسش و پاسخ ازمون باکتری شناسی(میکروب شناسی پزشکی)

bacillus.bs

New member
سلام پرسش هاتونا در مورد ازمون مطرح کنید هر کسی که اطلاع داره جواب بده فقط شایعه سازی نکنید

xavi

New member
رفع اشکال درس میکروب

سلام به همه

دوستان من از کتاب iqb تست های میکروب رو میزنم و گاهی به تستهایی بر میخورم که جوابشو نمیدونم
میخوام اینجا اشکالاتمو بنویسم و اگه واستون مقدوره بهم جواب بدین

ضمن اینکه من از روی کتاب جاوتز میخونم
بقیه هم بیان اینجا اشکالاتشونو رفع کنند.

1. انزیم بتا گالاکتوزید پرمه از در کدام سیستم انتقال غشای باکتری دخالت دارد؟

(من توی جاوتز هم چین مطلبی ندیدم دوستان بگن تو کدوم کتاب بوده تا برم بخونمش مرسی)

mojtabak62

New member
سلام ژاوی جان آنزیم بتاگالاکتوزید پرمه آز (Lac Y )آنزیمی است که در اپران لاکتوز نقش انتقال قند گالاکتوز را از غشا به عهده دارد .این مطلب در صفحه ی 160 از کتاب جاوتز فصل ژنتیک چاپ2010 نوشته شده است.اما در صفحه 39 از همین کتاب میخوانیم که این قند (گالاکتوز) با سیستم انتقال فعال از نوع هم انتقالی میتواند عبور کند.(لطفن اصل سوال را پیدا کنید ممکن است کتاب IQB به اشتباه کلمه ای را جا انداخته باشد و زمان طرح سوال و مقطع آزمون آن را بنویسید).
این آنزیم بیشتر در اشرشیا کلی قرار دارد و از ان در کارهای بیوتکنولوژی جهت علامتگذاری tag استفاده می شود.به هر حال اگر اطلاعات بیشتری دوستان میخواهند فکر میکنم در کتاب میکروب شناسی زینسر ،بیوشیمی لنینجر ، ژنتیک لودیش وکتاب درسنامه ژنتیک از نجات مهدیه اطلاعات بیشتری را نوشته است. اگر دوستان جواب کامل تری داشتند لطفن بگذارند که بنده ام فرا بگیرم.
ممنون
موفق و پیروز باشید.

xavi

New member
مممنون اقا مجتبی بابت توضیح کاملتون
اینم گزینه ها :
انزیم بتا گالاکتوزید پرمه از در کدام یک از سیستمهای انتقال غشای باکتری دخالت دارد؟(phdباکتری و انگل بهداشت 81)
1.facilitated
2.phosphotransforas system
3.active transport
4.passive transport
جواب هم که درست گفتین اقا مجتبی گزینه 3 هست
این سوال تو کتاب ای کیو بی توی قسمت مبحث غشای باکتری مطرح شده اما من تو جاوتز تو قسمت غشا اینو ندیدم البته ماله من چاپ2007 هست حالا بازم میرم میگردم اما بی نهایت واسه توضیح کامل و جامعتون ممنونم
البته شرمندم من نتونستم اصل سوال رو پیدا کنم توی ای کیو بی اینجوری طرح شده بود

اگه بقیه هم بیان اشکالاتشونو بپرسن خیلی خوب میشه من خودم بازم سوالاتی دارم که دوست دارم بپرسم و رفع اشکال بشه

mojtabak62

New member
سلام خواهش میکنم اگر مشکلی بود بگذارید تا انجایی که بتوانم کمک میکنم
موفق و پیروز باشید

xavi

New member
2.سیستم انتقال حساس به شوک در کدامیک از موارد انتقال مواد درغشای سیتوپلاسمی باکتری ها مشاهده میشود؟
1.chemiosmotic-driven transport
2.facilitated diffision transport
3.binding protein dependent transport
4.group translocation

phdباکتری و قارچ بهداشت 84)

آخرین ویرایش:

xavi

New member
3.مقاومت به فلورو کینون ها از طریق تغییر در زیرواحد par C انزیم توپوایزومراز IV بعنوان secondary target enzyme در کدامیک از باکتری های زیر دیده میشود؟
1.staphylococcus areus
2.neisseria gonorrhoeae
3.enterococcus faecalis
4.pseudomonas aeruginosa

phd باکتری بهداشت 88

آخرین ویرایش:

mojtabak62

New member
سلام پاسخ سوال سیستم انتقال حساس به شوک:
انتقال با واسطه ی پروتئین های اتصالی (Binding protein dependent transport) در اين انتقال، در گرم منفي ها مواد غذايي به پروتئين هاي خاصي در فضاي پري پلاسميك اتصال يافته و سپس وارد پروتئين حاصل در غشاء داخلي مي شود. اين سيستم نياز به ATP و مواد فسفات دار با انرژي بالا مانند استيل فسفات دارند. به اين انتقال، انتقال حساس به شوك نيز مي گويند. (Shock-sensitive) کتاب درسنامه جامع میکروب شناسی پزشکی گرداوری :سید مجتبی کشفی(خودم)
اما کتاب جاوتز 2007 زیر نظر دکتر جمیله نوروزی در فصل دوم عملکرد غشای سلولی در قسمت انتقال با واسطه ی پروتیین های چسبنده به طور واضح به این سیستم اشاره کرده است اما در جاوتز 2010 زیر نظر دکتر پرویز مالک نژاد اشاره ای تنها به پروتیین های چسبنده کرده است (در زبان اصلی کتاب این انتقال با نام (Shock-sensitive ) است اما در کتاب واکر نیز از این سیستم یاد شده است.پس گزینه سه درست است.

سلام پاسخ سوال دوم مقاومت به فلورو کینونون ها:
این سوال مربوط به کتاب تاپلی ویلسون بحث درمان انتی باکتریال مربوط به کلیات این کتاب چاپ 2005 است که هنوز ترجمه فارسی آن بیرون نیامده اما من این کتاب را ترجمه کرده ام و منتظرم اصل کتاب چاپ 2011 ابه دستم برسد اما پاسخ:
مکانیسم مقاومت به کینولون ها در نایسریا گونوره آ ، استرپ پنومونیه و کلبسیلا پنو مونیه و... مربوط به ژن par C می باشد .پس گزینه صحیح 2 می باشد.در ضمن کینولون ها در شرایط اسیدی و حضور کاتیون هایی چون منیزیم عمل می کنند. پس گزینه دوم صحیح است.
موفق و پیروز باشید.

آخرین ویرایش:

mojtabak62

New member
این سوال مربوط به کتاب تاپلی ویلسون بحث درمان انتی باکتریال مربوط به کلیات این کتاب چاپ 2005 است که هنوز ترجمه فارسی آن بیرون نیامده اما من این کتاب را ترجمه کرده ام و منتظرم اصل کتاب چاپ 2011 ابه دستم برسد اما پاسخ:
مکانیسم مقاومت به کینولون ها در نایسریا گونوره آ ، استرپ پنومونیه و کلبسیلا پنو مونیه و... مربوط به ژن par C می باشد .پس گزینه صحیح 2 می باشد.در ضمن کینولون ها در شرایط اسیدی و حضور کاتیون هایی چون منیزیم عمل می کنند.
موفق و پیروز باشید.

mojtabak62

New member
مکانیسم مقاومت به کینولون ها در نایسریا گونوره آ ، استرپ پنومونیه و کلبسیلا پنو مونیه و... مربوط به ژن par C می باشد .پس گزینه صحیح 2 می باشد.در ضمن کینولون ها در شرایط اسیدی و حضور کاتیون هایی چون منیزیم عمل می کنند.
موفق و پیروز باشید.

arshade90

New member
چرا از امینوگلیکوزیدها برای درمان باکتری های هوازی استفاده نمیشه؟

xavi

New member
مرسی اقا مجتبی بابت توضیحات کاملتون
جواب هم که طبق معمول درست بود

من بازم رفتم جاوتزو نگاه کردم ولی ننوشته بود اسم این سیستم حساس به شوک هم هست:wacsmiley:
اون سوال فلوروکینون ها یعنی تو هیچ رفرنس ترجمه شده ای نبوده؟

بابت ترجمه هم بهتون تبریک میگم امیدوارم موفق باشین

mojtabak62

New member
سلام ارشد 90:
از امینوگلیکوزیدها در درمان باکتری های هوازی (هواازی و یا بی هوازی اختیاری )استفاده میشوند ولی بی هوازی ها (بی هوازی مطلق )خیر.(سوال شما اشتباه است).
پاسخ بسیار ساده است چون آمینوگلیکوزید ها بر روی باکتری هایی اثر دارند که از سیستم هوازی استفاده می کنند و به طور کلی دارای سیستم انتقال الکترون هستند و از این طریق این دارو ها وارد میشوند اما همانطور که میدانیم باکتری های بی هوازی سیستم انتقال الکترون ندارند پس به این داروها مقاومند .
هم چنین آمینوگلیکوزیدها در شرایط اسیدی نیز مهار می شوند بنابراین علیه باکتری های غیر هوازی در شرایط pH پایین مثل آبسه یا بافت نکروزه فعال نیستند. من فکر میکنم این سوال در واکر و مورای توضیح داده شده است اما در کتاب تاپلی ویلسون به طور کامل در مورد آن بحث شده است.این سوال به نظرم در کنکور دکتری سال 89-88 وزارت بهداشت آمده است.
موفق و پیروز باشید.

آخرین ویرایش:

mojtabak62

New member
سلام ژاوی جان :
به کتاب واکر نیز میتوانی مراجعه کنی ببخشید که من کتاب های دیگر را نمیتوانم با ذکر صفحه خدمت شما دوست عزیز بگویم چون من کتاب جاوتز را در حال حاضر دارم و کتاب های دیگر را در دست ندارم. اما مطمئن هستم در واکر و جاوتز در مورد آن بحث شده است شاید به صورت زیر نویس در پایین صفحه در فصل دوم چاپ2007 اشاره شده است.
اما در مورد سوال دوم خدمت شما عرض کنم من در این چهار کتاب این نکته مربوط به این سوال را ندیدم و از آنجایی که سوالات دکتری بیشتر از منبع کتاب تاپلی ویلسون طرح میشوند طبیعی است که این سوالات برای شما نا آشنا باشد.
به هر حال شما چنانچه این چهار کتاب را به همراه تست های کنکور سال قبل (ارشد و دکتری) را تست زنی کنید من مطمئن هستم شما حداقل 90 را در آزمون دکتری در این درس خواهید زد.
موفق و پیروز باشید.

آخرین ویرایش:

xavi

New member
سوال4.قطعات غیر عادی o-acetylated peptidoglycan ویزگی های بیولوزیک زیر را دارن به جز؟
1.مولدتب
2.مولد ارتریت
3.فعال کردن کمپلمان
4.مقاومت در برابر فاگوسیتوز

سوال 5.ساده ترین روش جداکردن انتی زن o از Ag k چیست؟
1.حرارت
2.پی اچ
3.تغییر پتانسیل اکسید و احیا
4.تغییر فرمول محیط کشت

سوال6.کدام مکانیسم مسئول کنترل ترجمه پورین های omp c و omp f است؟
1.پاسخ کاتابولیکی
2.خودتنظیمی سنتز به واسطه CAP
lon protease.3
4.antisense Rna

سوال 7.کدام TLR زیر بعنوان گیرنده LPS عمل میکند؟
TLR 2
TLR 4
TLR6
TLR 9

mojtabak62

New member
پاسخ سوال 4:
اين قطعات با استيله شدن كربن 6 در N – استيل موراميك از طريق پيوند اكسيژني انجام مي گيرد. باكتريايي هايي مانند بوردتلاپرتوزيس، نايسر يا گونوزه آ، انتروكوك فكاليس، پروتئوس ميرابيليس و ولگاريس، استافيلوكوك اورئوس داراي اين قطعات هستند. از ويژگي اين قطعات مقاومت به هيدروليز كننده ها مانند ليزوزيم و عمل گليكوزيدها مي باشد. از اعمال مهم مي توان به نقش آن ها در تب، فعال كردن كمپلمان، ايجاد آرتريت روماتوئيد، ايجاد خواب با طول موج آرام، تخريب سلول هاي فاگوسيتي و اپيتليوم هاي مژك دار تنفسي اشاره كرد.پس تمام گزینه ها درست است اما گزینه چهار بهترین پاسخ است.کتاب درسنامه میکروب شناسی پزشکی صفحه 23.گرداوری سید مجتبی کشفی.همچنین در واکر و زینسر نیز از آن یاد شده است.

پاسخ سوال 5:
به علت اینکه آنتی ژن k با آنتی ژن o تداخل میکند لذا جوشاندن سوسپانسیون باکتری به علت حساس بودن به حرارت(آنتی ژن k حساس و o مقاوم به حرارت است) میتواند کمک کننده باشد(جاوتز 310 چاپ 2010) کتاب خودم صفحه 118 مبحث انتروباکتریاسه.
پس بهترین پاسخ گزینه اول یعنی حرارت است.

پاسخ سوال 6:
این سوال از واکر طرح شده است من الان دسترسی به این کتاب ندارم اگر خودتان این کتاب را دارید به طور واضح درباره ی این سیستم توضیحاتی را داده است. من فکر میکنم گزینه چهار درست باشد ولی اگر کتاب بود میتوانستم دقیق بگویم.

پاسخ سوال 7
این سوال از کتاب ایمنولوژی ابوالعباس طرح شده است و اولین بار در ازمون دکتری 86 و سپس در ارشد 87 میکروب شناسی ذکر گردید و بعد از آن بارها سوال کنکور بوده است.
پاسخ آن LTR4 است پس گزینه دو صحیح است.
اگر هر کدام از پاسخ ها مشکل داشت و صحیح نبود عذرخواهی میکنم چون من بر اساس دانسته ها و استنباط های شخصی به آنها پاسخ گفته ام و شما بهتر است جهت یافتن پاسخ صحیح تر به کتاب های مذکور مراجعه کنید.
در ضمن قبل از قرار دادن سوالات خود نیز انها را بررسی کنید.
موفق وپیروز باشید

بالا