خامه فرم گرفته

am-ml

New member
و اما چیزی که خیلی ها منتظرش بودن.... این شیوه تهیه خامه فرم گرفته، تضمینی جواب میده و طعمش هم خداییش عالی میشه. فقط کمی صبر و حوصله میخواد. و واسه افرادی مثل من که با کمبود امکانات مواجه هستن عالیه. دوستان همه میدونن که خامه واسه اینکه خوب فرم بگیره باید حتما بین 30 تا 36 در صد چربی داشته باشه. که اصطلاحا در دنیا به "ویپینگ کریم" معروفه. ویپینگ کریم رو کافیه کمی با همزن هم بزنی و کاملا سفت و فرم گرفته میشه. ولی..... واسه امثال من که دستشون از دنیا کوتاهه و تنها خامه ای که در دسترس دارن، همین خامه 30 درصده که توی پاکتهای صورتی رنگ به عنوان خامه صبحانه فروخته میشه ... این گزینه تنها چاره است.

استفاده از پودر خامه هم گزینه خوبیه و یا خامه های ویپینگ گیاهی و یا خامه های آماده ولی بذارید یه چیزی رو بدون تعارف بگم... من خودم آدمیم که عاشق خامه است و از خالی خالی خوردنش هم لذت فراوانی میبره (ششششش.... کسی این رو به آقای شوهر نگه. آبروم میره! آخه من کلی واسه اش میذارم که مثلا رژیم غذایی بسیار سالمی رو دنبال میکنم!!!) و خیلی هم کیک خامه ای با انواع خامه ها رو خوردم ولی باید اعتراف کنم که این یکی از همه اش خوشمزه تره. دلیلش هم کم چرب بودنشه. یعنی حتی اگه قاشق قاشق خالی خالی بخوریش هم اصلا زیر دل نمیزنه چون کم شیرین و کم چربه. ولی شما بچه های خوبی باشید و توی خونه این کار رو نکنید!

فقط یه نکته رو از همین الان بگم که خیلی خیلی مهمه... این شیوه واسه تابستون جواب نمیده. یعنی زود آب میشه. حتی زیر کولر! پس تابستونا میتونید باهاش ترایفل و این جور چیزا درست کنید ولی زمستونا واسه تزئین کیک عالیه.

نکاتش رو کامل توضیح میدم. زیاد هم عکس گرفتم که خوب خوب خوب متوجه بشید.

خب بسم اله بگیم و شروع کنیم

wc2.jpg

هر کدوم از این بسته های خامه پاکت صورتی با مارکهای مختلف معمولا 200 تا 210 میلی لیتر هستن که به ازای هر دو تا پاکتش ما نصف لیوان شکر لازم داریم. یعنی برای هر 400 تا 420 میل خامه تقریبا 100 گرم شکر

واسه یه کیک ساده دایره ای به قطر تقریبی 21 تا 23 سانت این مقداری که میگم جواب میده. البته اگه چیزی اضافه اومد هم این خامه به خوبی فریز میشه. یعنی ماهها توی فریزر توی ظرف در بسته میتونید نگهداری کنید. ولی خیلی مهمه که کنار مواد بودار نباشه که بو جذب نکنه و حسابی هم در ظرف کیپ باشه که هوا نبینه. از فریزر در آورده و خوب میزنیم و عین روز اولش میشه. پس کلا چیز کار درستیه!

پاکت خامه ها رو که باز کردید حتما آب توی پاکت رو بریزید دور ( یا بریزید توی سوپ یا میلک شیک یا...) چون ما این آب اضافی رو لازم نداریم.

wc3.jpg

حالا شکر رو بریزید روش.

توصیه میکنم اگه عجله دارید از ظرف فلزی استفاده کنید. ولی من معتقدم کاری که عجله ای باشه پایان جالبی نخواهد داشت. دیگه خود دانید!

wc4.jpg

با چنگال فقط به اندازه ای که شکر توی خامه مخلوط شه همش میزنیم.

واسه کمک میتونم پیشنهاد کنم که تا ده بشمارید و بعد دست نگهدارید!

wc5.jpg

بعد میذاریم توی فریزر تا تگری بشه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Aysel

am-ml

New member
حالاااااااااا...... اگه زمستونه که معمولا 20 دقیقه ای آماده است. ولی اگه تابستونه.... بعد از 20 دقیقه این شکلی میشه که میبینید.

wc6.jpg

من معمولا زمستونا هر ده دقیقه یه همش میزنم. و بعد از 20 دقیقه هم آماده است.

ولی الان که هوا گرمه... این عکسی که میبینید بعد از اینه که دوباره نیم ساعت دیگه هم توی فریزر مونده بوده! باز با چنگال اطرافش که تگری شده بود رو هم زدم و به وسط ظرف منتقل کردم.

wc7.jpg

بعد از نیم ساعت دیگه... این تصویر نهاییشه. یعنی چه زمستون چه تابستون. چه سیبری چه استوا. باید به یه همچین حالتی برسید. رگه های یخ رو به وضوح باید توی خامه تون ببینید. این مرحله اش مهمه!

اگه این فرمی نشده باشه توی کیفیت نهایی خامه تاثیر میذاره.

wc8.jpg

پیشنهاد میکنم اگه تابستونه یا اینکه فر روشنه و آشپزخونه تون گرمه... برید توی اتاق جلوی کولر بشینید.

من از اول توی یه ظرف پیرکس گنده ریخته بودمش و دیگه توی همین ظرف کارم رو ادامه دادم. همینطور که قبلا گفتم اگه عجله دارید باید توی ظرف فلزی بریزید که سریع تر یخ بزنه. ولی بعد تو این مرحله باید به یه ظرف دیگه منتقلش کنید چون میخوایم با همزن بزنیمش و ظرفتون خط میافته. حواستون باشه که توی ظرف از جنش "روی" هم نزنید چون خامه تون خاکستری رنگ میشه. توی ظرف استیل میشه .... ولی ظرفتون خط میافته. پس بهتره که یا از ظرف استیلی که دیگه دوستش ندارید استفاده کنید و یا شیشه ای و یا پلاستیکی. من خودم به لحاظ تنبلی در امر ظرف شستن... از اول میریزمش توی پیرکس و میذارم فریزر.

مهمه که ظرفتون خیلی خیلی بزرگ و جادار باشه چون خامه قراره افزایش حجم بده. حداقل شش برابر میشه!

wc9.jpg

من هر پنج دقیقه ای یه عکس واسه تون گرفتم که کیفیت کار رو ببینید. همینطور که میبینید در اوایل کار ، خامه کاملا آب میشه. ولی صبور باشید و همینطور به همزدن ادامه بدید.

am-ml

New member

wc10.jpg

در اوایل کار، شما خامه رو بره بره ای میبینید یعنی تیکه های چربی توش مشاهده میشه. به هم زدن ادامه بدید. توی این تکنیک شما لزومی نداره که از ظرف یخ استفاده کنید و به همین شیوه ای که میگم سریع به نتیجه میرسید.

wc11.jpg

و باز 5 دقیقه بعد. البته تا اینجای کار دیگه همزن بیچاره تون باید داغ کرده باشه. من اون موقع که بچه بودم خونه خودمون کولرش پایین بود. میرفتم جلو کولر مینشستم که بادش مستقیم بخوره پشت همزن و خنک نگهش داره. ولی الان که کولر اسپلیت داریم دیگه نمیشه و با سلام و صلوات همزنم رو زنده نگه میدارم!

wc12.jpg

و باز 5 دقیقه بعد... همینطور که میبینید دیگه تیکه های چربی از بین رفته و خامه کاملا یکدست و لطیف و پفکی شده. ولی شما به کار خودتون ادامه بدید و گول ظاهرش رو نخورید! البته زمستونها خیلی سریعتر فرم میگیره

wc13.jpg

و 5 دقیقه بعد... این دیگه آخر کاره. همینطور که میبینید اثر پره ها کاملا توی خامه میمونه و با این کیفیتی که میبینید شما میتونید به راحتی کیک ها تون رو هر مدلی که خواستید تزئین کنید. ( ولی نه در تابستان!) تو این مرحله دیگه میشه اسانس و رنگ به خامه اضافه کرد. حتما واسه تزئین کیک به خامه تون اسانس خوشبو اضافه کنید چون همین یک قطره اسانس تاثیر زیادی توی نتیجه کار داره. و خودتون حتما وارد هستید که بیشتر از 3 قطره اسانس، خامه رو تلخ میکنه.

من پیشنهاد میکنم که کیکتون رو از روز قبل درست کنید و سلفون بکشید و توی یخچال نگهدارید و در روز جشن خامه رو درست کنید و سریع به تزئینش بپردازید. ولی اگه خواستید خامه رو از قبل درست کنید... با همون شرایطی که گفتم نگهداری کنید و موقع استفاده دوباره خوب بزنید که به همین کیفیت برسید.

am-ml

New member

wc14.jpg

واسه اینکه خوب متوجه شید که کیفیتش چه جوری میشه من ظرف رو وارونه کردم و عکس گرفتم تا متوجه شید که چقدر خوب سفت و فرم گرفته و عالی میشه. جالبه من سه چهار دقیقه اینجوری نگهش داشتم که چندتا عکس بگیرم و با وجود اینکه خونه مون داغ بود ولی از توی ظرف تکون نخورد!

wc15.jpg

امیدوارم که دیگه متوجه شده باشید که جریان از چه قرار بود و امیدوارترم که خامه هاتون خوب فرم بگیره و خراب نشه. ولی اگه بار اول و دوم خوب از آب در نیومد غصه نخورید چون با تجربه همه چیز درست میشه.

با این خامه من این کیک "بلک فارست" رو درست کردم که اگه عمری باقی بود ( و تا فردا راه تنفسم کاملا بسته نشد!) فردا تایپش میکنم.

آپديت:
لازمه یه تجربه ای رو باهاتون در میون بذارم: اين شیوه فرم دادن به خامه با خامه پاکت صورتی موجود در بازار صد درصد جواب میده. فقط... یه موردی که بهش برخوردم اینه که خامه مارک میهن جنسش فرق میکنه! من این موضوع رو برای این لحظه دارم میگم چون امکان داره فردا پس فردا باز کیفیتش عوض شه! ببینید دوستان... شما معمولا وقتی میخواید خامه رو از پاکت خارج کنید کافیه سرش رو با قیچی ببرید و یه تکون بهش بدید و خامه قالبی به شکل مکعب مستطیل میافته توی ظرف. اگه این اتفاق افتاد که نشون میده جنس خامه مناسبه و صد درصد خوب فرم میگیره. اما با خامه مارک میهن من تجربه کردم که خامه قالبی بیرون نمیاد و مثل خامه زده شده است و باید با قاشق خالیش کنی. و بعد هم وقتی توی فریزر میذاریمش به جای اینکه تگری بشه بافتش مثل بستنی میشه و هرچی هم که توی فریزر بمونه بازم تگری نخواهد شد. در نتیجه بعدا هم هرچی پدر همزنتون رو دربیارید بی فایده خواهد بود و فرم نمیگیره! ولی خب در عوض این نوع خامه واسه درست کردن دسرهایی مثل پاناکتا و یا بستنیها خیلی خوبه. من همیشه از کاله و پگاه برای این شیوه فرم دادن به خامه استفاده میکنم و جواب میده. البته خب هیچ مارکی کیفیت خامه اش استاندارد نیست. اون تگری شدنه رو همیشه مرجع قرار بدید.

این تجربه ای بود که گفتم بدونیدش بد نیست

hasti69

New member
خب دوستان بااجازهam-mlجان
منم الان یه روش دیگه روبراتون میذارم،امتحان کنیدونتیجه رولطفاگزارش بدید،به نظرم فقط دقت کنیدهمه چی حله
اگه سوالی بوددرخدمتم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: am-ml

mohana

Well-known member
سلام مهناي.....همزنه طوريش نشد؟؟...خداي نكرده نسوزه همزنم...وووي ادم با ١٠٠٠بدبختي وسيله برقي ميخره..:dadad4:

سلام...یارا نه همزن خراب نشد ولی من همین ی باری فقط خامه ای ک درست کردم خوب دراومد... از اون دفه ب بعد دیگه اصلا هیچکدوم از خامه ها فرم نگرفتن....واقعا نمیدونم چرا!!!! همش شل میشه... یا یکم ک تو دمای محیط میمونه نرم میشه... نمیتونم رو کیک استفاده کنم چون ممکنه داخل بافت کیک نفوذ کنه خمیر شه... برا همین خامه آماده میخرم...
حالا منتظرم هستی طرز تهیه ش رو بذاره یه بار هم اون طور امتحان کنم...:a2d3:

hasti69

New member
موادلازم:
پودرخامه نیم کیلو(ازلوازم قنادیهاتهیه کنید)
پودرشکر150گرم(خودتون خامه رواسیاب کنید)شکرهم میشه استفاده کردولی پودرش باعث میشه خوش فرم ویکنواخت بشه چون دونه های شکردرشتن بهتره ازپودرش استفاده بشه
وانیل نصف قاشق مرباخوری
شیربه مقدارلازم
ابتداپودرخامه،پودرشکرووانیل راباهم مخلوط کرده سپس کمی شیرحدود2قاشق غذاخوری اضافه می کنیم،شیرراکناردستمان قرارمی دهیم وباهمزن شروع به هم زدن می کنیم وکم کم شیرراهم اضافه کرده تاوقتی که شکل خامه به خودگرفت سپس خامه رادرفریزرقرارداده ووقتی که خواستیم روی کیک راتزیین کنیم ازیخچال درمی اوریم ودوباره کمی هم می زنیم باهمزن،اگربه نظرمان سفت بودکمی شیراضافه می کنیم.
فقط دوستان لطفاهربارحدود یک قاشق غذاخوری شیراضافه کنیدتاوقتی به غلظت خوبی برسه
امیدوارم درست کنیدونوش جان کنید
بابت تاخیرم هم ببخشید:rose:

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mohana

yara

New member
سلام هستي جان

ممنون از اينكه دستور تهيه كذاشتي....

من قبلا با بودر خامه كه از قنادي خريدم همين روش رو انجام دادم اما طعم خامه مث خامه قنادي نشد

طعمش يه جوري بود..و حتي حالت كف دات و بعد مدتي بف ش خوابيد.....شما اين مشكلو نداشتي؟؟؟؟

hasti69

New member
سلام هستي جان

من قبلا با بودر خامه كه از قنادي خريدم همين روش رو انجام دادم اما طعم خامه مث خامه قنادي نشد

طعمش يه جوري بود..و حتي حالت كف دات و بعد مدتي بف ش خوابيد.....شما اين مشكلو نداشتي؟؟؟؟
خواهش میکنم،نه عزیزم چندباری ازهمین روش استفاده کردم ولی مشکلی نداشت
شایدمقدارموادت دقیق نبوده یاخیلی همش زدی،حالامنتظرباش بقیه درست کنن ببینم اونهاهم مشکل شمارودارن یانه؟

- - - Updated - - -

سلام هستي جان

خواهش میکنم،نه عزیزم چندباری ازهمین روش استفاده کردم ولی مشکلی نداشت
شایدمقدارموادت دقیق نبوده یاخیلی همش زدی،حالامنتظرباش بقیه درست کنن ببینم اونهاهم مشکل شمارودارن یانه؟

am-ml

New member
سلام مهناي.....همزنه طوريش نشد؟؟...خداي نكرده نسوزه همزنم...وووي ادم با ١٠٠٠بدبختي وسيله برقي ميخره..:dadad4:
یارا جان ،هر 5 دقیقه یه استراحتی به همزن بده ؛خصوصا اگه موتورش داغ شده بود که حتما بگیرش جلوی کولر ولی من با اون همزنایی که خواهرم برای غذای بچه اش استفاده می کرد (همینا که یه تیغه نازک دارن)هم خامه فرم گرفته درست کردم و طوریش نشد.

سلام...یارا نه همزن خراب نشد ولی من همین ی باری فقط خامه ای ک درست کردم خوب دراومد... از اون دفه ب بعد دیگه اصلا هیچکدوم از خامه ها فرم نگرفتن....واقعا نمیدونم چرا!!!! همش شل میشه... یا یکم ک تو دمای محیط میمونه نرم میشه... نمیتونم رو کیک استفاده کنم چون ممکنه داخل بافت کیک نفوذ کنه خمیر شه... برا همین خامه آماده میخرم...
حالا منتظرم هستی طرز تهیه ش رو بذاره یه بار هم اون طور امتحان کنم...:a2d3:

مهنا جان همه قلقش تو اینه که خامه و شکر که میزاری تو فریزر حسابی تگری بشه ؛من حداقل میذارم یه دو-سه ساعتی بمونه و تازه دکمه سوپر فریزر رو هم میزنم ،گاهی هم شب میزارم تا صبح ،البته دیگه بعدش مثل سنگ میشه و اول باید با قاشق از هم بازش کنی وگرنه همزنت داغون میشه ولی به هر حال هر چی خامه و شکر تگری تر باشن زودتر و راحت تر نتیجه میگیری.

آخرین ویرایش:

am-ml

New member
البته بچه ها یادتون باشه زمان لازم برای خامه فرم گرفته معمولا همون 20 دقیقه است و اگر سفت نشد دیگه خودتون رو عذاب ندین ؛چون زیادی زدنش هم باعث میشه ببره.

بالا