چگونه سيستم ايمني بدن خود را تقويت كنيم؟

mahya

New member
آموزش شيوه تقويت و حفظ سلامت سيستم ايمني بدن، كار پيچيده و دشواري است اما بي*ترديد اگر شما از سلامت رواني و جسمي برخوردار باشيد، دستگاه ايمني بدنتان نيز قوي*تر خواهد بود.

هرچند تقويت سيستم ايمني كار نسبتا ساده*اي است، اما به سادگي خوردن يك قرص نيست. دستگاه ايمني بدن شبكه*اي پيچيده از سيستم*هايي است كه با هم كار مي*كنند تا اين دستگاه را سالم نگه دارند.

بنابراين، تمركز روي يك الگوي زندگي سالم مي*تواند به بهبود عملكرد اين دستگاه*ها و در نتيجه سلامت و تقويت سيستم ايمني بدن كمك كند.

سايت اينترنتي كامن هلت در اين مقاله فهرستي از 12 اقدام مفيد و موثر را براي تقويت اين دستگاه حياتي در بدن و بهبود كارآيي آن منتشر كرده كه به قرار زير است:

1- از مواد سمي و ميكروب*ها دوري كنيد. سيگار نكشيد و با افراد سيگاري تا حدامكان در ارتباط نباشيد. از تماس با فلزات سنگين، مواد شيميايي و مصرف داروهايي كه عوارضي چون سركوب كردن سيستم ايمني بدن را دارند، حتي المقدور خودداري كنيد.

2- آن دسته از مواد مغذي را كه براي سلامت سيستم ايمني بدن ضروري هستند به رژيم غذايي روزانه خود اضافه كنيد. هميشه از پروتئين*هاي با كيفيت و غذاهاي سرشار از فيبر خوراكي استفاده كنيد. همچنين سير و محصولات پروبيوتيك را براي تقويت سيستم ايمني بدن خود استفاده كنيد.

3- از آنتي اكسيدانهاي بيشتري استفاده كنيد. براي مثال ميوه*ها و سبزي*ها سرشار از آنتي اكسيدان*هاي مختلف و مفيد هستند.

4- 30دقيقه در روز ورزش كنيد. چون فعاليت بدني مداوم، سيستم ايمني بدن را تقويت مي*كند. اما به ياد داشته باشيد كه ورزش خيلي سنگين، تاثير معكوس داشته و سيستم ايمني را تضعيف مي*كند.

5- از خوردني*هاي مضر پرهيز كنيد. چربي*هاي ترانس، كربوهيدراتهاي ناسالم، الكل و كافئين زياد، از اين جمله هستند.

6- روزانه 8 ليوان آب بنوشيد. بخش عمده بدن انسان از آب تشكيل شده و تمام دستگاه*هاي بدن براي فعاليت خوب به آب كافي نياز دارند تا مواد زائد و سمي را از بدن دفع كند.

7- حتما استرس خود را كنترل كنيد چون استرس در بلندمدت به سيستم ايمني آسيب مي*رساند و شما را مستعد ابتلا به بيماري*ها مي*كند.
8-استراحت و خواب كافي داشته باشيد. خواب كافي شبانه، در واقع باتري بدن را دوباره شارژ كرده و سيستم ايمني را تقويت مي*كند.
9- مصرف روزانه مكمل*ها را فراموش نكنيد. البته براي مصرف اين مكمل*ها مثل ويتامين*هاي a، ب كمپلكس، c، d،e و املاحي چون روي و سلنيوم حتما با يك متخصص تغذيه مشورت كنيد.
10- مصرف كالري را محدود كنيد.
11- زمان بيشتري را در هواي آزاد و در مقابل نور طبيعي روز سپري كنيد.
12- هميشه نگرش مثبتي به زندگي داشته باشيد. يك زندگي اجتماعي سالم و مثبت انديشي با روابط مثبت اجتماعي، بي*ترديد در تقويت سيستم ايمني بدن موثر است

منبع: سایت کنجکاو

eeeeeeehsan

New member
من با شماره 7 و 8 بشدت موافقم، استرس واقعن (واقعن طرز صحیح نوشتار فارسی) آدم و از پا درمیاره! و خدا لعنت کنه اونی که کامپیوتر و اینترنت رو اختراع کرد تا ما خواب و زندگی درست و حسابی نداشته باشیم! :sad::14:

آخرین ویرایش:

bahramian0935

New member
بهترین راه تقویت اعصاب وروان است که امری غیرممکن است.پس درکل بی خیال ایمنی بشیم بابا

eeeeeeehsan

New member
بهترین راه تقویت اعصاب وروان است که امری غیرممکن است.پس درکل بی خیال ایمنی بشیم بابا

غیر ممکن هست در کل ولی میشه کم یا کنترلش کرد، من به شخصه بی خیال نمیشم، تا اونجایی که میشه سعیمو می کنم، توهم سعیتو بکن! :smiliess (3):

TUMS

Well-known member
.

1- از مواد سمي و ميكروب*ها دوري كنيد.

منبع: سایت کنجکاو
با این قسمتش مخالف هستم!
چون سیستم ایمنی در برخورد با میکروب ها هست که تقویت میشه
و بنده این مورد را رد میکنم:a2d3:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mahsa.
بالا