سوالاتی از مباحث انگل شناسی دامپزشکی

vet lab sciences

New member
باسلام.
دوستان عزیز دامپزشکی ، قصد داریم سوالات در مورد انگل شناسی دامپزشکی رو تو این تاپیک بذاریم تا با کمک همدیگه به اونا جواب بدیم.:thumbsupsmileyanim:
اولین سوالات رو بنده میذارم.

1-در کدام انگل فرم عفونی زا در بدن میزبان واسط به وجود می آید؟
1) آسکاریس 2)پروتواسترونژیلوس 3)دیکتیوکولوس 4)همونکوس

2-کدام انگل میزبان قطعی و واسط آن یکسان است؟
1) هابرونما 2) کاپیلاریا 3) تریشینلا 4) تریشوریس

3-در آزمایش مدفوع گاو آلوده به استرونژیلوز گوارشی ، تخم کدامیک از کرم های زیر قابل شناسایی است؟
1) Ostertagia circumcincta
2) Nematodirus sp
3) Oesophagostomum venulosum
4) Haemonchus contortus

4-کدامیک از کرم های زیر نسبت به بقیه کوچکتر است؟
2) Nematodirus oriatianus
3) Trichostrongylus axei
4) Marshallagia marshalli

5-چگونه آلودگی گاو زنده را به Setaria digitata تشخیص می دهید؟
1) آزمایش مدفوع و مشاهده ی تخم انگل
2) آزمایش مدفوع و مشاهده ی نوزاد انگل
3) آزمایش تومورهای پوستی و مشاهده ی نوزاد انگل
4) آزمایش خون محیطی و مشاهده ی نوزاد انگل

6-وجود اسپیکول های نابرابر و نامتشابه از ویژگی های کدام نماتود است؟
1) Ostertagia ostertagi
2) Trichostrongylus axei
3) Marshallagia marshalli
4) Haemonchus contortus

7-کدام عبارت در مورد آسکاریس های گوشتخواران صحیح می باشد؟
1) آلودگی به آسکاریس لئونینا در سگ و گربه دیده می شود.
2) در سیر تکاملی توکسوکارا کتی آلودگی مادرزادی وجود دارد.
3) در آسکاریس های گوشتخواران ، نوزاد مرحله ی سوم عفونت زا می باشد.
4) تخم آسکاریس ها در زیر میکروسکوپ نوری قابل تمایز با سایر نماتود ها نمی باشند.

8-در آزمایش مدفوع ، بهترین محلول برای شناورسازی نوزاد و کرم های ریوی نشخوارکنندگان کدام است؟
1) شکر اشباع
2) نمک اشباع
3) سولفات منیزیوم اشباع
4) مخلوط کلرور روی با نمک اشباع

milad_f67

New member
اخھ کی دیگھ میاد دامپزشکی بخونھ من کھ این رشتھ بودم فرار کردم وای بھ حال بقیھ

varia

Well-known member
باسلام.
دوستان عزیز دامپزشکی ، قصد داریم سوالات در مورد انگل شناسی دامپزشکی رو تو این تاپیک بذاریم تا با کمک همدیگه به اونا جواب بدیم.:thumbsupsmileyanim:
اولین سوالات رو بنده میذارم.

1-در کدام انگل فرم عفونی زا در بدن میزبان واسط به وجود می آید؟
1) آسکاریس 2)پروتواسترونژیلوس 3)دیکتیوکولوس 4)همونکوس

2-کدام انگل میزبان قطعی و واسط آن یکسان است؟
1) هابرونما 2) کاپیلاریا 3) تریشینلا 4) تریشوریس

3-در آزمایش مدفوع گاو آلوده به استرونژیلوز گوارشی ، تخم کدامیک از کرم های زیر قابل شناسایی است؟
2) Nematodirus sp
3) Oesophagostomum venulosum
4) Haemonchus contortus

4-کدامیک از کرم های زیر نسبت به بقیه کوچکتر است؟
2) Nematodirus oriatianus
3) Trichostrongylus axei
4) Marshallagia marshalli

5-چگونه آلودگی گاو زنده را به Setaria digitata تشخیص می دهید؟
1) آزمایش مدفوع و مشاهده ی تخم انگل
2) آزمایش مدفوع و مشاهده ی نوزاد انگل
3) آزمایش تومورهای پوستی و مشاهده ی نوزاد انگل
4) آزمایش خون محیطی و مشاهده ی نوزاد انگل

6-وجود اسپیکول های نابرابر و نامتشابه از ویژگی های کدام نماتود است؟
1) Ostertagia ostertagi
2) Trichostrongylus axei
3) Marshallagia marshalli
4) Haemonchus contortus

7-کدام عبارت در مورد آسکاریس های گوشتخواران صحیح می باشد؟
1) آلودگی به آسکاریس لئونینا در سگ و گربه دیده می شود.
2) در سیر تکاملی توکسوکارا کتی آلودگی مادرزادی وجود دارد.
3) در آسکاریس های گوشتخواران ، نوزاد مرحله ی سوم عفونت زا می باشد.
4) تخم آسکاریس ها در زیر میکروسکوپ نوری قابل تمایز با سایر نماتود ها نمی باشند.

8-در آزمایش مدفوع ، بهترین محلول برای شناورسازی نوزاد و کرم های ریوی نشخوارکنندگان کدام است؟
1) شکر اشباع
2) نمک اشباع
3) سولفات منیزیوم اشباع
4) مخلوط کلرور روی با نمک اشباع

دوست عزيز متاسفانه در انجمن تعداد كمي از بچه هاي دامپزشكي هستند و فكر نكنم استقبالي بشود! ولي خيلي ممنون از اين حركتتون.
:rose:

varia

Well-known member
اخھ کی دیگھ میاد دامپزشکی بخونھ من کھ این رشتھ بودم فرار کردم وای بھ حال بقیھ

خوب فرار شما دليلي بر بد بودن اين رشته نيست. اين رشته مثله همه رشته ها امتيازهاي مخصوصي واسه خودش داره و حتي بيشتر از بقيه رشته ها.

gela

New member
سلام،من یه سری اطلاعات در مورد باکتری شناسی دامپزشکی احتیاج دارم،اینجا کسی هست کمکم کنه ؟ البته ببخشید که سوالم به تاپیکتون ربطی نداره:riz513:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: varia

varia

Well-known member
سلام،من یه سری اطلاعات در مورد باکتری شناسی دامپزشکی احتیاج دارم،اینجا کسی هست کمکم کنه ؟ البته ببخشید که سوالم به تاپیکتون ربطی نداره:riz513:

سلام. اطلاعاتي كه لازم داريد بگيد. در صورت امكان خوشحال ميشم بتونم كمكي واستون بكنم.

milad_f67

New member

خوب فرار شما دليلي بر بد بودن اين رشته نيست. اين رشته مثله همه رشته ها امتيازهاي مخصوصي واسه خودش داره و حتي بيشتر از بقيه رشته ها.
بله وقتي دكتراش رو بخوني مزايا داره ولي واسه كارشناسي و كارشناسي ارشد دامپزشكي سازمان هيچ ارزشي قائل نيست

varia

Well-known member
بله وقتي دكتراش رو بخوني مزايا داره ولي واسه كارشناسي و كارشناسي ارشد دامپزشكي سازمان هيچ ارزشي قائل نيست

آقا ميلاد ما كه دكتراشو ميخونيم بازم موانعي جلو راهمون هست ولي خب ديگه چكار ميشه كرد ميگم خيلي از رشته ها اينجورين. بازم بايد فكر كرد و از موانع رد شد بهتر از نااميديه.حقيقتش اينه اونايي كه اومدن با درس خوندن به جايي برسن بايد تا ته ش برن وگر نه وضعيت موجودخوب نيست!!

gela

New member
سلام. اطلاعاتي كه لازم داريد بگيد. در صورت امكان خوشحال ميشم بتونم كمكي واستون بكنم.

راستش میخوام بدونم آینده شغلیش چه جوریه؟میشه برای PhD باکتری پزشکی شرکت کرد یا باید همینو ادامه داد؟ممنونتونم :)

milad_f67

New member
آقا ميلاد ما كه دكتراشو ميخونيم بازم موانعي جلو راهمون هست ولي خب ديگه چكار ميشه كرد ميگم خيلي از رشته ها اينجورين. بازم بايد فكر كرد و از موانع رد شد بهتر از نااميديه.حقيقتش اينه اونايي كه اومدن با درس خوندن به جايي برسن بايد تا ته ش برن وگر نه وضعيت موجودخوب نيست!!
باز هم دست شما از ما بچه هاي كارشناسي خيلي باز تر هست

milad_f67

New member

Soroush Star

New member
سلام
من با گفته آقا میلاد موافقم .
سال 90 کاردانی به کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد قبول شدم .
از همون ابتدا واسه کارشناسی ارشد به رشته انگل شناسی علاقه داشتم و می خواستم توی دامپزشکی ادامه بدم ولی نظر اساتید روی مسیرم تاثیر گذاشت و واسه همین کنکور انگل شناسی پزشکی شرکت کردم .
امسال توی رشته انگل شناسی دامپزشکی رتبم خوب شد و روزانه قبول میشم .
البته رشته انگل شناسی پزشکی (9 خرداد) شرکت کردم و جوابش 6 شهریور میاد و خیلی خیلی امید قبولی دارم و مسلماً انگل شناسی پزشکی رو ادامه میدم .

چیزی که گفتنش واجب هست اینه که متاسفانه بعضی اساتید دامپزشکی ما دانشجوهای کارشناسی رو اصلاً توجه نمی کنن و بیشتر توجهشون به دانشجوهای ارشد و دکترا هست :smiliess (2):

Soroush Star

New member
جواب تست 2 : گزینه 4 .
تریکیوریس تریکیورا میزبان واسط ندارد

جواب تست 3 : گزینه 2 .
تخم انگل نماتودیروس ، بزرگ و شبکه مانند بوده و قابل شناسایی است

جواب تست 7 : گزینه 1 .
آسکاریس لئونینا یا توکسوکارا لئونینا موجب آلودگی سگ و گربه می شود

veterner

New member
سلام
سال 90 کاردانی به کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد قبول شدم .
از همون ابتدا واسه کارشناسی ارشد به رشته انگل شناسی علاقه داشتم و می خواستم توی دامپزشکی ادامه بدم ولی نظر اساتید روی مسیرم تاثیر گذاشت و واسه همین کنکور انگل شناسی پزشکی شرکت کردم .
البته رشته انگل شناسی پزشکی (9 خرداد) شرکت کردم و جوابش 6 شهریور میاد و خیلی خیلی امید قبولی دارم و مسلماً انگل شناسی پزشکی رو ادامه میدم .

چیزی که گفتنش واجب هست اینه که متاسفانه بعضی اساتید دامپزشکی ما دانشجوهای کارشناسی رو اصلاً توجه نمی کنن و بیشتر توجهشون به دانشجوهای ارشد و دکترا هست :smiliess (2):

خب اگه خود شما هم استاد بودید همین کارو میکردید. از ما جامعه انتظار بیشتری داره تا شما. توهین نشه ها ولی خب ماها انتظاری که ازمون میره بیشتر و سنگین تره.

varia

Well-known member

خب میلاد جان در یه حدی این امر باید طبیعی باشد. ولی متاسفانه در کشور ما چون توجه چندانی به دامپزشکی نمیشه دوستان رده های دامپزشکی بیشتر لطمه صنفی میبینند. امیدواریم بعد از کنار رفتن کشمکشهای سیاسی ، دولتمردان توجه بیشتری به امر تولید مواد غذایی در حد خودکفایی و نیز امر بهداشت پایه ای که دامپزشکی نقش مهمی در اون به عهده داره بشود.

varia

Well-known member
سلام

بله من هم گفته شما رد تصدیق میکنم ولی دوست خوبم چون متاسفانه در کشور ما دامپزشکی با پژوهشهاش بیشتر میتونه خودنمایی کنه اساتید به این سمت کشیده میشن به این خاطر که دانشجویان دکتری و ارشد تو این زمینه دستشون نسبتا بازتره.
براتون آرزوی موفقیت و خرسندی دارم. رشته قبلیتونو هم فراموش نکنید و در هرصورتی حمایتش کنید.

varia

Well-known member
راستش میخوام بدونم آینده شغلیش چه جوریه؟میشه برای PhD باکتری پزشکی شرکت کرد یا باید همینو ادامه داد؟ممنونتونم :)

بله با دكتري حرفه اي دامپزشكي ميشه phdميكروب شركت كرد.ليست رشته هايي كه با مدرك دكتري عمومي دامپزشكي ميشه شركت كرد اينجا آوردم: http://olumpezeshki.ir/forum/thread5437.html

Soroush Star

New member
مرسی . من مغرور نیستم و همیشه خدارو شاکرم و با اینکه مسیر آیندمو به سمت وزارت بهداشت تغییر میدم ولی دوست دارم توی هردو زمینه دامپزشکی و پزشکی موفق
باشم . یک نکته جالب اینکه بعضی از اساتید رشته های پزشکی ، در واقع فارغ التحصیل رشته دامپزشکی هستن و از دامپزشکی به عنوان پل رابط به سمت پزشکی استفاده کردن .
به نظر من اونایی توی دامپزشکی موفق تر هستن که مستقیماً دکتری دامپزشکی (6 سال) رو قبول میشن و ادامه میدن چون بازه کاری اونا خیلی خیلی خیلی از کارشناسی ها باز تره

توی این 4 سال فقط 2 واحد جراحی پاس کردم و اکثر واحدام آزمایشگاهی بود . برای همه همکارهای خوبم ( همه شما کاربران عزیز دامپزشکی آرزوی موفقیت می کنم )
سعی کنین دنبال پرستیژ نباشین . همیشه تلاش کنین توی حرفه خودتون حرف اول و آخرو بزنین .

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: varia

vet lab sciences

New member
جدای از این بحثا که جاشونم اینجا نیست ، میخوام سوال بذارم.
یک مرغدار وسایل موجود در مرغداری خود را در فاصله ی میان دو دوره پرورش ، به منزل خود منتقل می کند.کدام یک از بندپایان زیر شانس انتقال و استقرار را خواهند داشت؟
1) Cimex lectularius
2) Pulex irritans
3) Lipeurus caponis
4) Menopon gallinae

Hamidvet

New member
جدای از این بحثا که جاشونم اینجا نیست ، میخوام سوال بذارم.
یک مرغدار وسایل موجود در مرغداری خود را در فاصله ی میان دو دوره پرورش ، به منزل خود منتقل می کند.کدام یک از بندپایان زیر شانس انتقال و استقرار را خواهند داشت؟
1) Cimex lectularius
2) Pulex irritans
3) Lipeurus caponis
4) Menopon gallinae

اگه منظورتون انتقال از وسایل به انسان هستش که : گزینه یک Cimex lectularius بطور عمده انسان رو درگیر میکنه و فک نمیکنم تو پرنده باشه / Pulex irritans هم انسان رو آلوده میکنه / Lipeurus caponis رو نمیدونم / ولی فک میکنم گزینه 4 جواب درست باشه ....

بالا