چرا الکل 70%

sahar2

New member
چرا الکل 70% خاصیت میکروب کشی قوی تری نسبت به الکل 100% داره؟

nanaz

New member
سلام مطمئن نیستم ولی انگار جایی خوندم که بخاطر اون مقدار آبی که داره به میکروب ها استرس خشکی وارد نمیکنه و اونها را به سمت ایجاد فرم مقاوم نمیبره بنابراین در حین استفاده از اون اسپوری ایجاد نمیشه (اگر ایجاد بشه الکل نمیتونه اونو نابود کنه ) که بعد دوباره رویشی بشه و محیط را آلوده کنه . همچنین بیشترین فراوانی تشکیل پیوند هیدروژنی با میکروب را الکل 70 تا 80 درصد داره.و با مکانیسم الکی (حل کردن ترکیبات لیپیدی دیواره- دناتوره کرده پروتئین ها و رسوب دادنشان)خوب میکروبارو میکشه دیگه!!!

بعد نوشت: الان که یادم افتاد این جواب را استادم سر آزمایشگاه میکروبیولوژی دوران لیسانسم برام گفته بود :rose:

آخرین ویرایش:

aaram

New member
سحر جون منم فکر میکنم چون الکل 70 درصد توانایی تشکیل پیوند هیدروژنی بیشتری داره خاصیت میکروب کشی قوی تری داره.....

آخرین ویرایش:

hematology70

New member
چون بیشترین قدرت نفوذ در باکتری ها رو داره و بهتر میتونه باکتری ها و در کل میکروارگانیسم ها رو بکشه

TUMS

Well-known member
چه جالب تا حالا بهش فکر نکرده بودم. . . . .:riz304:
بچه ها فک کنم درست جواب دادن
سحر اگه جواب میدونی بیا بوگووووووووو

sahar2

New member
چه جالب تا حالا بهش فکر نکرده بودم. . . . .:riz304:
بچه ها فک کنم درست جواب دادن
سحر اگه جواب میدونی بیا بوگووووووووو
ممنون از دوستان من هم جواب رو نمیدونم این سوالو استادمون در امتحان داد من هم جایی شنیده بودم قدرت نفوذ بیشتری داره ولی نمیدونم

MAHSABANOO

New member
الكل 70 درصد بيشترين تخريب و نفوذ در ديواره باكتري دارا مي باشد كلا هر ماده ضدعفوني كننده بايستي يك عنصر ضدعفوني كننده و يك عنصر شستشو دهنده داشته باشد كه در مورد الكل 70 درصد الكل عنصر ضدعفوني كننده و آب عنصر شستشو دهنده مي باشد. الكل 96 درجه خودش مي تواند باعث آلودگي گردد.
تاثیر الکل روی باکتریها از بین بردن آنها از طریق حل کردن پروتئین ها میباشد.

bahar9368

New member
الکل های خیلی غلیظ 95 -100% باعث جذب آب بیشتر از سلول باکتری میشه و عمل دهیدراتاسیون باعث توقف رشد باکتری میشه اما:
الکل 70 %باعث از بین بردن باکتری و قارچها میشه چون بهترین غلظتو برا از بین بردن ساختار پروتئینی(همون پیوندهای هیدروژنی) میکرو ارگانیسم ها داره .
به خاطر همین از الکل 70%برا ضدعفونی استفاده میشه و الکل مطلق و 50% کاربردی برا ضدعفونی ندارن.

درود

پاسخ دانشیک ( علمی)

الکل ناب موجب لخته شدن شتابان ( سریع) پرو تیین های دیواره ی ریز زیست ( باکتری) می شود

پس با وجود این حلقه ی لخته شده در پرچین( حصار ) ریز زیست دیگر الکل نمی تواند وارد بخش های زندگی بخش ( حیاتی ) درون آن گردد بنا بر این ریز زیست زنده می ماند

از سویی دگر الکل 70 درجه هم موجب لخته شدن پروتیین ها می گردد اما با شتاب بسیار کمتر بنابراین پیش از لخته شدن دیواره الکل به درون پرچین باکتری وارد شده و بخش های زندگی بخش آن را لخته می کند = مرک

آخرین ویرایش:

AWWA

New member
سحر جان ممنون برای این طرح سوال مناسبت...از جوابایی که بچه هادادن، هم استفاده کردم و هم لذت بردم:idea_majidonline:ممنون

SH!LA

New member
الكل چوب يا ايزوپروپيل الكل كه درجه خلوص آن 70 درصد است، در مقايسه با الكل طبي كه خواص آن صددرصد است، در ضدعفوني يا گندزدايي و از بين بردن عوامل ميكروبي موثرتر است. به عبارت ديگر، خلوص الكل به معني افزايش خاصيت ميكروب‌كشي آن نخواهد بود. الكل خالص يا الكل صددرصد در تماس با عوامل ميكروبي، موجب انسداد ديواره سلولي آن شده و در نتيجه يك پوسته دفاعي در اطراف سلول ميكروبي ايجاد مي‌كند و به اين ترتيب مانع از نفوذ الكل به داخل سلول و تاثير بر پروتئين سلولي مي‌شود. به همين علت الكل خالص در ضدعفوني و گندزدايي چندان موثر عمل نمي‌كند بنابراين حتي اگر پس از ضدعفوني با الكل، باكتري به طور موقت غيرفعال شده باشد، همچنان زنده مي‌ماند و از بين نرفته است البته در صورتي كه شرايط مناسبي براي فعال شدن باكتري ايجاد شود، باكتري مجددا فعاليت خود را آغاز خواهد كرد.

اما ايزوپروپيل الكل، يك نوع الكل ناخالص با درجه خلوص 70 درصد است. اين ماده ضدعفوني‌كننده گرچه موجب انعقاد پروتئين‌هاي سلولي عامل ميكروبي مي‌شود، اما به كندي عمل مي‌كند و بنابراين قبل از اين كه بر پروتئين‌هاي سلولي تاثير بگذارد زمان كافي براي نفوذ الكل به ساختمان تشكيل‌دهنده عامل ميكروبي وجود خواهد داشت. به اين ترتيب پس از نفوذ الكل به داخل باكتري، همه پروتئين‌هاي موجود در ساختمان سلولي باكتري لخته شده و باكتري به طور كامل از بين مي‌رود. بنابراين بهتر است در صورت امكان به جاي الكل خالص از الكل 70 درصد براي ضدعفوني محل زخم يا جراحت استفاده كنيد. گرچه فرآيند ضدعفوني كردن با الكل ناخالص در مقايسه با الكل خالص مدت زمان بيشتري به طول خواهد انجاميد، اما مي‌توان مطمئن بود كه احتمال ايجاد عفونت در محل ضدعفوني شده وجود ندارد.

homai

New member
با سلام وارادت خدمت دوستان عزیزم

درسته الکل 70 در صد قدرت ضد عفونی اش بیشتره

خب حالا شما الکل خالص را چگونه و با چه ماده ای رقیق

می کنید تا آلودگی به بار نیاید

IL-2

Well-known member

با چه ماده ای؟؟!!:smiliess (11):
آب مقطر؟ سرم فیزیولوژی؟

مگه اصلا الکل هایی که میگرن از خود کارخونه مستقیما 70درصد نیستن؟

Labkhand

New member
با چه ماده ای؟؟!!:smiliess (11):
آب مقطر؟ سرم فیزیولوژی؟

مگه اصلا الکل هایی که میگرن از خود کارخونه مستقیما 70درصد نیستن؟
ن دوست عزیز اونا الکل مطلق هستن باید باآب مقطر رقیق بشن

IL-2

Well-known member

جواب این سوال چی شد؟!

بالا