رفرنس های به روز برای پاسخ گویی به اصول اپیدمیولوژی در کنکور ارشد

epi_info

New member
اپیدمیولوژی مازنر
جلد اول درسنامه جی پارک
اپیدمیولوژی گوردیس چاپ چهارم ترجمه دکتر صباغیان و هلاکویی
اپیدمیولوژی بیگل هول چاپ جدید
لازم به ذکر است به دلیل اینکه این کتب مکمل یکدیگر هستند به نظره بنده بهتر است به ترتیب از بالا به پایین مطالعه شوند. برخی افراد از کتاب گوردیس شروع می کنند که به نظرم کاره اشتباهیست، چون این کتاب نسبت به سه کتاب دیگر سنگین تر است شروع مطالعه با آن امکان دارد برای شخص مایوس کننده باشد.
اما کتب دیگری که علاوه بر کتب ذکر شده در بالا می توانند برای دوستان شرکت کننده در کنکور ارشد و حتی دکترا مفید باشند بدین شرح می باشند:
کتاب جامع بهداشت عمومی تالیف دکتر حاتمی و همکاران جلد دوم فقط قسمت های مربوط به اپیدمیولوژی- این کتاب از طریق سایت دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بصورت رایگان قابل دانلود است.
اپیدمیولوژی نوین بیماری های عفونی نویسنده:یوهان جیسک ترجمه: دکتر حمید سوری دکتر عبدالرسول نیکخوی و دکتر محمد علوی – این کتاب مفاهیم پایه و همچنین پیشرفته اپیدمیولوژی را به زبانی نوین و البته ساده و بسیار زیبا توضیح داده است. خواندن فصول 1،2،3،4،5،6 و 7 این کتاب را برای دوستان شرکت کننده در آزمون ارشد توصیه می کنم. شاید این کتاب به ندرت به گوش دوستان کارشناسی که قصد شرکت در آزمون ارشد اپیدمیولوژی را دارند خورده باشد.
اما کتاب دیگری که پیشنهاد میکنم بدین شرح است

خطاهای متداول در تحقیقات علوم پزشکی و کنترل آنها تألیف : دکتر حمید سوری و معصومه ثناگو
از ویژگی های این کتاب شرح کامل مفاهیم مورد نیاز برای تحقیق و البته مفاهیم مورد نیاز برای جواب دادن به سوالات کنکور ارشد. توصیه میکنم دوستانی که برخی مفاهیم را که در رفرنس های اعلام شده توسط وزارت بهداشت درک نمی کنند از این کتاب استفاده کنند.
و در نهایت روش شناسی پژوهش های کاربردی در علوم پزشکی تالیف گروهی از اساتید
این کتاب انتشارات دانشگاه تهران است و به نظره بنده یکی از کاملترین کتب حال حاضر در زمینه اپیدمیولوژی در داخل کشور می باشد. در این کتاب اساتید برجسته اپیدمیولوژی دانشگاهای سراسر کشور بسته به تخصص خود یک بخش از این کتاب را نوشته اند. دانلود این کتاب از سایت دانشگاه تهران به صورت رایگان امکان پذیر است و در آینده کل کتاب در همین بخش برای دانلود گذاشته خواهد شد.
دوستان توجه داشته باشند که مطالعه تمامی این کتاب ها برای پاسخ به سوالات کنکور ارشد لزومی ندارد و هر کس با توجه به ضعف خود در مبحث مورد نظر می تواند از هر یک از بخش های این کتب استفاده کند. توصیه می شود اولویت را با رفرنس های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت قرار دهید.
شاید توجه کرده باشید که در هر سال بخشی از سوالات مطرح شده در قسمت اصول اپیدمیولوژی توسط رفرنسهای اعلام شده از سوی وزارتخانه قابل پاسخ دادن نمی باشند اما دوستان با مطالعه بخش های مختلف این کتب به راحتی قادر خواهند بود حتی تمامی سوالات اصول اپیدمیولوژی را ( یا حداقل 99 درصد) را درست جواب دهند.
در نهایت اینکه شاید برخی از این کتب از طریق کتاب فروشی ها قابل دسترس نباشد اما اگر دوست یا آشنایی در دانشگاههای تهران و شهید بهشتی خصوصا دانشکده بهداشت این دانشگاها سراغ دارید می توانید از طریق ایشان و کتابخانه دانشکده اقدام به تهیه این کتاب ها کنید.
سایر کتاب های و رفرنس های جدید و مفید برای سایر بخش های کنکور ارشد در روز های آینده معرفی خواهند شد.

آخرین ویرایش:
ف

فاطمه خانی

Guest
ارشد اپید

سلام اینا که خیلی زیادن و تعداد خیلی کمی از اینا توسط وزارت بهداشت معرفی شده اند :wacsmiley:

ساحل

New member
سلام ، مطلب مفیدی بود ، مرسی،
منتظر معرفی رفرنسهای دیگه هستیم،
راستی لازمه چهار جلده جی پارک و سه جلد حسین حاتمی رو بخونیم؟؟؟

epi_info

New member
با سلام. توضیح دادم که خواندن تمامی این رفرنس ها به هیچ وجه لازم نمی باشد و هر شخص با توجه به ضعف خود در هر یک از مباحث اصول اپیدمیولوژی می تواند از کتب فوق استفاده نمایید.

epi_info

New member
از چهار جلد جی پارک به نظره بنده فقط خواندن جلد اول و چهارم کفایت می کند و بهتر است به جای خواندن مطالب قدیمی و بی ربط جلدهای 2 و 3 از کتاب هایی که در بالا معرفی کردم استفاده کنید. به علاوه به هیچ عنوان برای امتحان ارشد اپید به غیر از بخش های مربوط به اپیدمیولوژی در کتاب دکتر حاتمی سراغ قسمت های دیگر کتاب نروید. لازم به ذکر است که فصل های این کتاب برای دانلود رایگان در بخش کتابخانه دیجیتال دانشکده بهداشت شهید بهشتی قابل دسترسی است و نیازی به خریداری کتاب نمی باشد.

Lemen

New member
با سلام. توضیح دادم که خواندن تمامی این رفرنس ها به هیچ وجه لازم نمی باشد و هر شخص با توجه به ضعف خود در هر یک از مباحث اصول اپیدمیولوژی می تواند از کتب فوق استفاده نمایید.

سلام
چطوری می تونم کتابهای خطاهای متداول در تحقیقات علوم پزشکی و کنترل آنها تألیف : دکتر حمید سوری و معصومه ثناگو و
روش شناسی پژوهش های کاربردی در علوم پزشکی
رو گیر بیارم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

epi_info

New member
سلام
چطوری می تونم کتابهای خطاهای متداول در تحقیقات علوم پزشکی و کنترل آنها تألیف : دکتر حمید سوری و معصومه ثناگو و
روش شناسی پژوهش های کاربردی در علوم پزشکی
رو گیر بیارم؟
روش شناسی رو می تونی از اینجا دانلود کنی :
روش شناسي پژوهش هاي كاربردي در علوم پزشكي
ولی خطاها دانلودی نیست. اگه لازم داری پیام خصوصی بده شماره بهت بدم زنگ بزن سفارش بده برات پست میکنن

Lemen

New member
روش شناسی رو می تونی از اینجا دانلود کنی :
روش شناسي پژوهش هاي كاربردي در علوم پزشكي
ولی خطاها دانلودی نیست. اگه لازم داری پیام خصوصی بده شماره بهت بدم زنگ بزن سفارش بده برات پست میکنن

اپید عزیز
گفتی که پیام خصوصی بدم
اما جواب ندادی
بی زحمت یکمی زودتر ج.اب ما رو بده
ممنون :smiliess (12):

jalilvand

New member
ممنون که کتابای الکترونیکو معرفی کردی من وسط کویرم اینجا کتابفروشی و کتابخونه ای نیست:smiliess (2):

epi_info

New member
ممنون که کتابای الکترونیکو معرفی کردی من وسط کویرم اینجا کتابفروشی و کتابخونه ای نیست:smiliess (2):
اینا هم دانلود کن بدردت میخوره. اگه کارت خیلی گیره پیام خصوصی بده بهم شماره بدم کتاب برات کپی کنن و پست کنن.
http://behdasht.gov.ir/uploads/imansazi1_9174.pdf
واکسیناسیونش ماله 83 است و جدیدش اومده که یه کم تغییر کرده ها. حواستون به تغییراتش باشه.

http://behdasht.gov.ir/uploads/Principles of Disease Prevention_15190.pdf
http://behdasht.gov.ir/uploads/1_94_hamegir shenasi.pdf

love virology

New member
درود بچه ها کتاب ساده اما پر محتوا برای اصلاحات اپیدمیو میخاستم سپاس اگر راهنمایی کنید

setayesh71

New member
سلام . من یک بار دیگه این منابع رو نگاه کردم .
این جلد 1 جی پارک فو.ق العاده غلط داره . از غلط های درسی و مفهومی گرفته تا املایی و تایپی و همه چی .
خیلی از مباحثو کاملا برعکس گفته . تعجب می کنم از وزارت خونه و دوستان که همچنان توصیه می کنن به خوندنش !!!!

بالا