طرز تهيه دلار ( يا همون نمك سبز غير شمالي ها ! ) = dalar

mahnam

New member

طرز تهيه دلار ( يا همون نمك سبز غير شمالي ها ! ) = dalar
بعضی ها هم درار ( darar ) تلفظ میکنند
و بعضی ها دلال

مواد لازم:
گشنيز تر و تازه با برگهاي جوان و خوشرنگ
نعناع تر و تازه و جوان
خالواش تر و تازه : كودكودو ( همون كاكوتي شما ! )
چوچاغ يا شوشاق تر و تازه
نمك : به مقدار لازم

سبزی های اصلیش همون گشنیز و نعناع است ،چوچاق رو خیلی کم اضافه می کنیم
یعنی اگه نعناع 500 گرم بود و گشنیز 100 گرم ، خالواش رو اگه دوس داشتین می تونین 200 گرم اضافه کنین، اما اصولا چوچاق 50 گرم ( یعنی خیلی کمتر) اضافه میشه ( حتی اگه چوچاق و خالواش نباشن باز میشه درستش کرد)
( باز این نسبت هارو با ذائقه ی خودتون می تونین کم و زیاد کنین )
نعناع نباید کمتر از گشنیز باشه چون دلارش آبکی و بد طعم میشه
سبزى ها را با دقت طورى تمیز مى كنیم كه دم ضخیم سبزى جدا شود, پرهاى سبزى رو می شوریم و تو آبكش میذاریم تا آبش برود. اون وقت سبزى را لاى یك پارچه تمیز میذاریم و رطوبتش را كاملا میگیریم. بعد توی یه ظرف میریزیم و به قدر کافی روش نمک می پاشیم قدیما تو یه چیزی به اسم نمکیار یا به زبون محلی خودمون نمیار سبزی هارو لهیده می کردن
اما الان می تونیم با آسیابم لهش کنیم بعد له کردن اونو توی شیشه دردار مى ریزیم
دلار باید طعم شور داشته باشه ولی دیگه خیلی هم نمک نریزین که طعم سبزیش نیاد
اگر نمك را دير اضافه كنيد رنگ دلار سبز تيره خواهد شد ولي اگر به موقع اينكار را همراه با چرخ كردن انجام دهيد سبز خوشرنگي خواهيد داشت . در هر صورت تاثيري در مزه ي دلار ندارد .درصورتي كه تمايل داريد كم نمك تر باشد بايد به اندازه مصرف كوتاه مدت يكماهه در يخچال و مابقي در فريزر نگهداري شود .

Dalar_gilan.jpg

موارد مصرف:
1- به جاي نمك روي خيار بماليد بخوريد خيلي خوشمزه ميشه .
2- توي ماست یا ماست وخیار بريزيد بخوريد. ( من خیلی دوس دارم )
3- تو سنكنجبين قاطي ميكنن با كاهو خيلي حال ميده.
4- خولی دشکن dashkan ( آلوچه فشکن fashkan) = آلوچه هايي كه كمي ترش هستند يا ترش و شيرين باشند ، داخل نمكيار ريخته و با سنگ گرد يا بيضي شكل درشت كه مخصوص نمكيار ميباشد به نام سنگ مشته، يكي دو ضربه به آلوچه ها زده تا بشكنند و ترك بردارند آنوقت دلار را با آنها مخلوط كرده و ميل كنيد خيلي خوشمزه ميشه .

IMG_2574_1.jpg

این ظرف گرد همون نمکیار و اون سنگ هم سنگ مشته ( البته مواد توش دلار نیستا! کال کبابه ! قصدم نشون دادن نمکیار بود که اگه خواستین بخرین از شمال بدونین چه شکلیه )

shahab007afshin_27205857.jpg

image.php

یه نکته هم اضافه کنم که چوچاق باعث میشه زودتر از حد معمول خراب شه
پس کسایی که می خوان به مدت طولانی تری نگهش دارن بهتره چوچاق اضافه نکنن
ما خودمون اضافه نمی کنیم
ما همراه با 100 گرم کشنیز یه کمی جعفری هم اضافه می کنیم

آخرین ویرایش:

mohana

Well-known member
سلام...ممنونم مهنام جونم
من خییییییییییلی دوست دارم...
اما ما بهش میگیم "دلال" همونه؟؟؟؟ اگه آره ک طرز تهیه ش برا مازندرانی ها ی کوچولو فرق میکنه....

parnia

New member
عاغا ما بهش میگیم درار:25r30wi::25r30wi:.....ینی عاشق این تفاوت گویشم...:65d6a5d6s:.....

مرسی مهنام جون...عالی بود...:heart:

Nike313

New member
ما هم ميگيم "دلال":smiliess (12):
اما الان تو اين فصل يه چيزی بيشتر از اين ميچسبه اونم "ناز خاتونه"خيلی خوشمزست:4d564ad6::thanks:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sane

ZOT

New member
ما هم ميگيم "دلال":smiliess (12):
اما الان تو اين فصل يه چيزی بيشتر از اين ميچسبه اونم "ناز خاتونه"خيلی خوشمزست:4d564ad6::thanks:
ناز خاتون چیه ؟ میشه اونم بگید!؟
مهنام جان مرسی جالبه واسه ما که شمالی نیستیم یه طعم متفاوته! نمکش رو نمیشه بگید دقیقا چه اندازه باشه !؟ میترسم زیاد شورش کنم! یعنی همزمان باید سبزی ها رو تو چرخ گوشت ریخت و همزمان هم نمک رو با سبزی ها بریزیم تو چرخ گوشت؟

Nike313

New member
مهنام جان مرسی جالبه واسه ما که شمالی نیستیم یه طعم متفاوته! نمکش رو نمیشه بگید دقیقا چه اندازه باشه !؟ میترسم زیاد شورش کنم! یعنی همزمان باید سبزی ها رو تو چرخ گوشت ریخت و همزمان هم نمک رو با سبزی ها بریزیم تو چرخ گوشت؟

راستش من طرز تهيه شو بلد نيستيم؛ :riz513:
مادرم درست ميكنه و من فقط ميخورم:4d564ad6:
ولی موادش شامل:بادمجان؛دلال نازخاتونی؛آب غوره؛و نمک به مقدار لازم؛
من فقط همين قدرشو ميدونم:thumbsupsmileyanim:

mohana

Well-known member

ناز خاتون:
اول بادمجونو کبابی میکنیم...بعد پوستشو می گیریم...بعد ساطوریش میکنیم...خوب که خورد شد،سیر چرخ شده و سبزی معطر خرد شده+ آبغوره اضافه میکنیم...

am-ml

New member

ناز خاتون:
اول بادمجونو کبابی میکنیم...بعد پوستشو می گیریم...بعد ساطوریش میکنیم...خوب که خورد شد،سیر چرخ شده و سبزی معطر خرد شده+ آبغوره اضافه میکنیم...
مهنا جان ،این باید خیلی عالی باشه .
یه کم دقیقتر بگو لطفا...
چقدر سیر لازمه؟
سبزی هاش چیا باشه؟
چقدر آبغوره؟
شرایط نگهداری اش چیه ؟ باید روزانه تهیه بشه یا مثل ترشی هستش؟

بعد نوشت : خاتون نازش کجاست؟ چرا این اسم رو داره؟

ZOT

New member
دلار رو چند دقیقه پیش درست کردم خورم با ماست ! فقط نعنا و گشنیز و نمک ریختم داخلش البته موادم کم بود حیف!
مامانم میگه تو هرچی درست میکنه همون موقع میخوری ! بذار یکمی بمونه جا بیوفته ! اما نمیتونم که ! باید همون موقع بخورم تموم بشه بره !:rolleyessmileyanim:

آخرین ویرایش:

mahnam

New member
سلام...ممنونم مهنام جونم
من خییییییییییلی دوست دارم...
اما ما بهش میگیم "دلال" همونه؟؟؟؟ اگه آره ک طرز تهیه ش برا مازندرانی ها ی کوچولو فرق میکنه....

آره مهنا جون همون دلال، دلار یا دراره
تلفظش متفاوته تو جاهای مختلف ، مثلا ما خودمونم مثه پرنیا اینا بهش میگیم درار
سبزیشم تو جاهای مختلف یه کمی فرق داره

آخرین ویرایش:

mahnam

New member
دلار رو چند دقیقه پیش درست کردم خورم با ماست ! فقط نعنا و گشنیز و نمک ریختم داخلش البته موادم کم بود حیف!
مامانم میگه تو هرچی درست میکنه همون موقع میخوری ! بذار یکمی بمونه جا بیوفته ! اما نمیتونم که ! باید همون موقع بخورم تموم بشه بره !:rolleyessmileyanim:

ماشالا سرعت :a2d3:
ببخشید مثه اینکه دیر رسیدم و یه بار خودت امتحان کردی
ببین من اینجوری توضیح میدم ،
بله عزیزم باید از همون اول نمک رو اضافه کنین به همراه سبزی
واسه ی هر کاسه ی میکسر! 2 قاشق پر نمک می ریزیم
اما حواستون باشه که این کاسه ی پر میکسر اینجوریه که یه مقدار سبزی بریزین میکسش کنین جا وا میشه واسه سبزی بیشتر دوباره اضافه کنین، اینکارو می تونین تا چندبار دیگه هم انجام بدین تا جایی که کاسه میکسرتون پر شه و واسه اینکه از اول نمکو اضافه کرده باشین که رنگش خوب در بیاد پس همون 2 قاشق نمک رو در نظر بگیرین و از مرحله ی اول سبزی ها کم کم اضافه کنین
نمی دونم خوب توضیح دادم یا نه
اینقد میکسش کنین که مثه حلیم له شه ، مثه خمیر! نه اینکه سبزی ها توش مشخص باشن
باز تاکید می کنم مقدار نمک به سلیقه ی خودتون بستگی داره
یه بار یه مقدار کم مثه زهرا جان درست کنین بعد که مقدارا اومد دستتون بیشتر درست کنین

Leyenda

Well-known member

4- خولی دشکن dashkan ( آلوچه فشکن fashkan) = آلوچه هايي كه كمي ترش هستند يا ترش و شيرين باشند ، داخل نمكيار ريخته و با سنگ گرد يا بيضي شكل درشت كه مخصوص نمكيار ميباشد به نام سنگ مشته، يكي دو ضربه به آلوچه ها زده تا بشكنند و ترك بردارند آنوقت دلار را با آنها مخلوط كرده و ميل كنيد خيلي خوشمزه ميشه .

IMG_2574_1.jpg

یعنی به این قسمتش که رسیدم, چشمامو بستم, آب دهنمو قورت دادم... یه نفس عمیق کشیدم... و ادامه رو خوندم:mad_majidonline::1dco2x0p1lilzhfpg1t!!!جالبناکه.... یه بار امتحانش میکنم..مرسی بابت توضیحات

آخرین ویرایش:

mahnam

New member
مهنا جان توام توضیح بده شاید اونجوری رو ما هم امتحان کردیم ببینیم چه فرقایی داره

mohana

Well-known member
مهنا جان ،این باید خیلی عالی باشه .
یه کم دقیقتر بگو لطفا...
چقدر سیر لازمه؟
سبزی هاش چیا باشه؟
چقدر آبغوره؟
شرایط نگهداری اش چیه ؟ باید روزانه تهیه بشه یا مثل ترشی هستش؟

بعد نوشت : خاتون نازش کجاست؟ چرا این اسم رو داره؟

نازخاتون برای 5 نفر

بادمجان متوسط( تپل مپل باشه) ==» 3 عدد

دلال ==» 1 قاشق غذاخوری

آبغوره تازه(ینی ترش ترش) و یا آب انار ترش ==» ا لیوان

آب سرد==» 1 لیوان

بادمجون ها رو کبابی میکنیم....بعد زیر آب سرد پوستشو میگیریم...ساطوری میکنیم....
خب این از این...
دلال و آبغوره ( یا آب انار ترش)اضافه میشه...البته من تا حالا آب انار ترش امتحان نکردم...
بعد آب سرد و اضافه میکنیم...
پس نازخاتون باید تقریبا رقیق باشه......
ی ذره بچشین اگه دیدین ترشیش کمه ی کوچولو دیگه آبغوره اضافه کنین چون نازخاتون باید ترش باشه....
همراه با لوبیا پلو خیییییییییلی مزه میده
نوش جاااااااااااان:smiliess (8):

mehrshad

New member
هر کس میتونه غذاهای سنتی استان خودش رو بیاد اینجا معرفی کنه.... خیلی خوب میشه به نظر من ..:idea_majidonline:

mohana

Well-known member
مهنا جان توام توضیح بده شاید اونجوری رو ما هم امتحان کردیم ببینیم چه فرقایی داره

مهنام جان طرز تهیه شو بلد نیستم چون آماده میخریم ولی میدونم ریحان دلالی( مخصوصل دلال نه ریحان معمولی وگرنه تلخ میشه) و سیر( فرااااوووووووون) و جعفری توش هست...

پیچک

New member
وایییی آلوچه دشکن میخام

صرفا جهت بالا آوردن تاپیک و به رخ کشیدن جاذبه های خوراکی گیلان :4d564ad6::4d564ad6:

بالا