روانشناسی بالینی بهتره یا عمومی؟

کدوم یکی از رشته های زیر بازار کارش بهتره؟

• مجموع رای دهندگان
    0

z*a*h*r*a

New member
سلام...بچه ها من هم روانشناسی بالینی قبول شدم هم عمومی(آزاد) شهری که عمومی قبول شدم به ما خیلی نزدیکه(1ساعت راهه)اما جایی که بالینی قبول شدم دوره هسا آشتیان و برای اینکه اونجا برم باید اول برم اراک بعد برم آشتیان...حالا به نظر شما کدوم بهتره؟هر اطلاعاتی درباره این رشته ها و تفاوت هاشون باهم رو دارید بهم بگید:riz304:

farshad25

New member
به نظرم نباید مامایی رو توو این نظرسنجی میذاشتی چون خیلی بهتر از روانشناسیه و هیچ ربطی هم به هم ندارن

شفيع

New member
بچه ها روانشناسی بالینی چی داره که عمومی نداره؟؟؟؟

زهرا جان سلام
روانشناسی بالینی یک تحصص محسوب میشه در روانشناسی درحالیکه روانشناسی عمومی مث پزشک های عمومی میمونه که تخصص بخصوصی ندارن.روانشناسان بالینی در پژوهش،تحقیق،تشخیص،درمان و پیش بینی و توصیف و تبین اختلالات و همچنین در مورد شخصیت و اسشیب شناسی روانی کار میکنه اما عمومی در هیچ یک از اینا فعال نیست جز در پژوهش و تحقیق

شفيع

New member
بچه ها روانشناسی بالینی چی داره که عمومی نداره؟؟؟؟

زهرا جان سلام
روانشناسی بالینی یک تحصص محسوب میشه در روانشناسی درحالیکه روانشناسی عمومی مث پزشک های عمومی میمونه که تخصص بخصوصی ندارن.روانشناسان بالینی در پژوهش،تحقیق،تشخیص،درمان و پیش بینی و توصیف و تبین اختلالات و همچنین در مورد شخصیت و اسیب شناسی روانی کار میکنه اما عمومی در هیچ یک از اینا فعال نیست جز در پژوهش و تحقیق

soso26

New member
با وضیت الان بازارکار رشته هارو نمیشه درست پیش بینی کرد.ولی خب 100% بالینی بهتراز عمومیه
1سوال واسم پیش اومد مگه میشه 2تا گرایش قبول شد فکنم مرکز ازمون ازبین گرایشایی که انتخاب کردی واسه اون رشته شهری که ترازت رسیده قبولی میده نه واسه چنتا رشته شهر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

شفيع

New member
سوسو ایشون گفتن عمومی رو از دانشگاه ازدا قبول شدن دانشگاها متفاوتن گویا

شفيع

New member
روانشناسی عالیه واقعا علم جذاب و خوبیه و وجود متخصصین زبده و با سواد هم تو جامعه ی ما بیش از حد احساس میشه درسته خیلیا هستن ولی کافی نیست... داداش من خودش روانشناسی میخونه واقعا هم با سواده گرایش ارشدشم عمومیه من این سوال شما رو قبلنا ازش پرسیدم اون میگفت درسته به لفظ متفاوتن و ممکنه اختیارات بالینی تو عمومی نباشه ولی دلیل نمیشه شما کار تخصصی نکنی... بهتره شما راجع به اختیارات دو تا رشته تحقیق کنی اینجوری به جواب میرسی... ولی تا اونجایی که من میدونم تو ایران همه چی بسته به خودته هیچکس نمیتونه جلوتو بگیره که تو عمومی هستی پس تو تو فلان قسمت نظر نده... موفق باشی

دوست خوبم مرسی که به گفته هام توجه کردی.
میدونی من الان ارشد بالینی هستم.و دوستای عمومی هم دارم اونا اصلا درس شخصیت ومصاحبه های تشیخی و امثالهم ندارن من نگفتم گرایش عمومی بده اما بالینی با تشیص درمان و امکثالهم در ارتباطه.و من با حرفتون مخالفم چون این خلاف اخلاق هست که هرکس بتونه در سایه عدم اگاهی دیگران هرکاری بکنه ما باید خودمون اخلاق داشته باشیم تا دیگرونو به داشتنش ارشاد کنیم

شفيع

New member

عمومیا شخصیت پاس نمیکنن؟؟؟؟ پس چرا داداش من همین ترم شخصیت داشت جالبه من خودم چن تا از پاور پوینت های سمینارای کلاسیشو تنظیم کردم(چون وقت نداشت)!!!!! خوب کاملا درسته بالینی اسمش روشه و طبیعیه تو امر درمان اختیارات خودشو داره اما تا اونجایی که من میدونم بالینی ها اجازه ی دارو درمانی ندارن و روانپزشکا تو درمان همه کاره هستن(بازم میگم تا اونجایی که میدونم) ولی خوب روانشناسا هم روشهای روان درمانی مختلفی بلدن که بهتر از دارو درمانی هستن مثل شناخت درمانی رفتار درمانی cbt که تلفیقی از این دوتاست و خیلی روشهای موثر دیگه ولی تو هیچکدوم از این موارد گفته نشده یه عمومی نیاد مطالعه کنه... علی ای حال واضحه که حد و حدودی هست و مرزها مشخصه اما من خودم نمیگم چی رو انتخاب کنه درسته شاید بگی شما نظر نده هیچی از روانشناسی نمیدونی قبول دارم ولی تا اونجایی که بتونم" به صورت تخصصی" کتابای روانشناسی میخونم اگه امکانش بود روانشناسی هم میخوندم ولی صد حیف که شرایط اجازه نمیده ولی اگه تو آینده فرصت شه حتما تحصیلات آکادمیک هم خواهم داشت اما هیچ چیز جلوی علاقه رو نباید بگیره فعلا تا این حد میتونم یا بگیرم... در هر صورت من به این دوستم توصیه میکنم تو انتخابش خیلی چیزا رو مد نظر داشته باشه واینم بگم که وقتی مقوله شغل تو ذهن آدم می آد حتما کنارش هم خلاقیتمونو بالا ببریم چون الان وضعیت نیازها به شکلی نیست که بگیم از دانشگاه بیرون نیومده دنبالتن شرایط تغییر کرده و ماهم باید تغییر بکنیم به نظر شبیه شعار می آد اما واقعیته... ولی دوست عزیزم بهتره بر اساس شرایط خاص خودت تصمیم بگیری ولی زیاد هم وسواس نداشته باش...

خوشحالم از هم صحبتی با شما دوست خوبم:
درسته این روشی که گفتی cbtرفتاردرمانی شناختی هست شما میتونید به کتاب رواندرمانی پروجاسکا و نورکراس مراجعه کنید و دها روش درمانی رو بنید که سی بی تی ام جزوشونه.نه عزیزم من نگفتم نظر نده چون نخوندی.من معتقدم روانشناس باید شم بالینی هم داشته باشه و چه بسا شما داشته باشید.حتما با برنامه ریزی میتونید در اینده این رشته رو بخونید ارزوی موفقیت

z*a*h*r*a

New member
سلام بچه ها سختی خوابگاه و راه دور و همه رو به جون خریدم و اومدم روانشناسی بالینی مرسی از راهنمایی های خوبتون بازم خوشحال میشم در زمینه درسی و کتاب خوندن و اینا راهنماییم کنییییییید:smiliess (8):

YekRaha

New member
این سوال از اساس اشتباهه!
روانشناسی گرایش های زیادی داره و هر کدوم از اهمیت زیادی برخوردار هستند. هر کدام از گرایش های روانشناسی تخصصی هستند و همه به نوعی مکمل همدیگرند. روانشناسی عمومی رشته ای بسیار ارزشمنده . من خودم دانشجوی روانشناسی بالینی هستم اما ما در حال حاضر تنها درس هایی رو می گذرانیم که جنبه ی کاربردی دارند.(که البته درستش هم همینه و اصلا روانشناسی بالینی باید همین طور باشه).
بسیاری از نظریه پردازان بزرگ روانشناسی روانشناس بوده اند نه لزوما روانشناس بالینی. مباحث مهمی مثل تفکر و زبان، انگیزش و هیجان، شناخت، یادگیری و بسیاری مباحث مهم دیگه عملا در حیطه ی تخصصی رشته ی روانشناسی( که تو ایران پسوند عمومی هم داره) است و روانشناسان دیگه از جمله روانشناسان بالینی تخصص خاصی در این زمینه ها ندارند.
اینکه رشته ای بازار کار بهتری داره به هیچ عنوان نشان دهنده ی این نیست که رشته ی بهتریه!! اصلا تعریف شما از بهتر بودن چیه؟ بر چه اساسی یک رشته رو بهتر از رشته ی دیگه می دونین؟...
مشکل تنها در این است که در ایران مرزی بین گرایش های مختلف کشیده نشده و متاسفانه همه در کار هم دخالت می کنند. با اینکه رشته ی روانشاسی عمومی بسیار رشته ی ارزشمند و ضروری ای هست اما خب طبیعتا نباید وارد حوزه ی کار روانشناسی بالینی شود.( چیزی که در ایران کاملا عادی ست)...
ما هم به روانشناسان بالینی نیاز داریم، هم به روانشناسان عمومی ، هم به روانشناسان تربیتی، هم به مشاوران خانواده و هم به سایر گرایش های روانشناسی.....
همانطور که روانشناس بالینی باید بیماران را برای دارو درمانی به روانپزشک ارجاع دهد، حتما باید مواردی را که در حوزه ی تخصصش نیست به سایر همکارانش در سایر گرایش ها ارجاع دهد...

آخرین ویرایش:

a.sohrab

New member
با تائید گفته رها جان ........
در مقایسه دو رشته روانشناسی بالینی و عمومی از لحاظ بازار کار ،به نظر شخصی من فعلا کار دولتی (استخدامی دولتی در ادارات و مراکز )برای شاخه روانشناسی عمومی بیشتر از بالینی هستش ....اما در مقاطع تکمیلی و در بازار و کار خصوصی وضعیت بالینی بهتر از عمومیه ،در اطلاعیه های استخدامی در ایران نام ساخه عمومی بیشتر از بالینی ذکر میشه ، اما از نظر مقایسه علمی این دو تخصص جدا گانه و هر کدام با ارزش های خاص خودشونن،ولی متاسفانه در ایران ......فقط به اسم و پرستیژ شاخه توجه میکنن،اینم باعث سودآوری دانشگاه آزاد و باز کردن شاخه بالینی بدون هیچ مراعاتی شده ،در کل به نظرم کسی که می خواد استخدام جایی بشه با عمومی راحت تر میتونه تو دستگاه دولتی جذب شه،اما شاخه بالینی با وجود اینکه فاکتور های مختلفی میخواد که یه کار خوب توی بازار آزاد بدست بیاره ....در صورت داشتن اون مهارت ها زندگی مادی خوبی هم میتونه داشته باشه

gharanjik

New member
ببین زهرا خانوم
در کل دنیا در مقطع لیسانس فقط روانشناسی داریم و گرایش های تخصصی در مقاطع بالاتر انتخاب میشه. اما بخواهیم ایران را در نظر بگیریم بالینی از همه گرایش های روانشناسی بهتره هم از لحاظ کار و پرستیژ. هر چند هر تخصصی ارزش خودش را داره وولی تو ایران جا افتاده دیگه وقتی بگی بالینی هستم یه جور دیگه نگات میکنند. ولی عمومی که شما میگید تخص خاصی نداره هر چند در مقاطع بالاتر میتونی گرایشت را تغییر بدی. و اینم بدون که هر جا روانشناس بخوان بالینی در اولویت قرار داره. در پاسخ به صحبت های دوستان در بالا ممایی و روانشناسی بالینی با هم مقایسه نشه بهتره

پرند62

New member
روانشناسی بالینی تخصصی تره...درحالیکه عمومی جنبه تحقیقی داره بالینی باتشخیص ودرمان سروکارداره...منکه عاشششششششششششقشم:(40):

بالا