قطع ارتباط السيلوير با دانشگاه هاي ايران...

امروز پس از گذشت سال نو ميلادي و پس از ارسال صورتحساب ساليانه اين سايت علمي به وزارت علوم و بدليل نبود ارز براي پرداخت حق عضويت ساليانه حال دسترسي به سايت هاي مذكور براي دانشگاه هاي ايران غيرممكن شد...

حال چاره چيست؟

دوستان خواهشا بيان و نظر بدن.خوشحال ميشم ادمين محترم هم در اين ميان نظر خودشونو اعلام كنند.

=======================
دسترسی دانشگاه ها و پژوهشگاه های ایران به پایگاه های علمی بین المللی قطع شده است. رادیو فردا در این مورد با سعید پیوندی استاد جامعه شناسی و کارشناس آموزش عالی در پاریس، گفتگو کرده است.

سیدامید فاطمی، رییس پژوهشگاه فناوری اطلاعات به خبرگزاری ایسنا گفته است که تعداد زیادی از پژوهشگاه ها و دانشگاه های کشور به علت افزایش نرخ ارز و پرداخت نکردن حق عضویت نمی توانند از پایگاه های علمی بین المللی استفاده کنند.
رییس پژوهشگاه فناوری اطلاعات گفته در سال گذشتۀ میلادی با وجود رایزنی های متعدد دانشگاه ها و پژوهشگاه ها نتوانسته اند ارز را با نرخ مرجع دریافت کنند و ارز اختصاص یافته به دانشگاه ها ارز مبادله ای است که نرخ آن دوبرابر سال های گذشته است.

به این ترتیب دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور نتوانسته اند ۱۱ روز پس از آغاز سال ۲۰۱۳ میلادی، یعنی ۲۲ دی ماه، از منابع و پایگاه های علمی بین المللی نظیر اسکوپوس و ساینس دایرکت استفاده کنند.

دو سایت اینترنتی اسکوپوس و ساینس دایرکت متعلق به شرکت الزویر Elsevier هستند که یک شرکت چاپ و نشر جهانی در حوزه های پزشکی و علمی است. این شرکت دسترسی ۶۹ عضو خود در ایران را به علت پرداخت نکردن حق عضویت قطع کرده است.

«اینترنت، تنها پنجره باز به علم دنیا برای ایرانیان»
سعید پیوندی استاد جامعه شناسی و کارشناس آموزش عالی در پاریس معتقد است نیاز مراکز دانشگاهی ایران به منابع علمی جهانی یک نیاز جدی است:

«نمی شود تصور کرد که امروز در دانشگاه یک کار جدی و یک کار آموزشی با کیفیت انجام داد بدون دسترسی به این ابزار مهم.

این مورد بخصوص در مورد ایران بیشتر صدق می کند برای اینکه بسیاری از دانشگاه های ایران از کتابخانه ها و مراکز علمی که در آن مدارک و اسناد علمی زیادی وجود داشته باشه ، محرومند.

در نتیجه تنها پنجره ای که بر روی علم دنیا برای آنها باز است، همین فضای اینترنت و فضای مجازی و دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی است که متاسفانه مسئولین ما در این هرج و مرج و آشفتگی مدیریتی، کار را به آنجا رسانده اند که دانشگاه های ما این تنها راه را هم از دست بدهند و این برای جامعه علمی ایران یک زیان غیر قابل جبران باشد برای کار روزمره علمی.»

اکنون بسیاری از دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور به شرکت چاپ و نشر الزویر بدهکارند و به گفتۀ امید فاطمی، رییس پژوهشگاه فناوری اطلاعات، اگرچه احتمال این که این ناشر از موسسات ایران شکایت کند کم است، اما باید دانشگاه ها و پژوهشگاه ها بدهی خود را بپردازند.

رییس پژوهشگاه فناوری اطلاعات همچنین به خبرگزاری مهر گفته در سال جاری علاوه بر کم شدن اعتبارات دانشگاهها، ارز لازم برای تهیه این منابع در اختیار دانشگاه ها قرار داده نشد.
قراردادهای برخی از پایگاه‌های مهم علمی مانند اشپیگل، الزویر، آیتری پلی و وایلی به صورت ارزی است که دانشگاه‌های کشور نتوانسته اند ارز مورد نیاز برای دسترسی به این پایگاه‌ها را تامین کنند.

eco.bio

New member
تسلیت میگم. بدترین خبر بود، کسی چه میدونه شاید بدترم بشه. :ph34r-smiley:
الان بچه ها نظر بدن که چی بشه ما اینجا نمیتونیم به تغییرات احتمالی کنکور خودمون اعتراض کنیم حالا به میزان بودجه دانشگاهها اعتراض کنیم! ازکجا معلوم بودجه بعدا داخل دانشگا....!!!!!!!!!!!!!!

mino90

New member
سلام یه همچین اتفاقی زیاد هم دور از انتظار نبود...

mw.ashel

New member
سلام فیوچر جان.ممنونم از اطلاع رسانیت .
ولی این نکته رو هم در نظر بگیریم که من بارها دیدم به اساتیدی که واقعا شناخته شدن امکاناتی در اختیارشون قرار دادن که هر چقدر بتونن میتونن مقالات دست اول دریافت کنن و با این اوصاف کسایی که فقط اینجا ضرر میبینن همون دانشجویان و جوان های محقق هستن که به این مقالات واقعا نیاز دارن.

خدا به همگی مون با این اوصاف رحم کنه
:sad:

Oracle

New member
به نظرم زیاد مهم نیست چون دانشگاه های ما سابسکریپشن خاصی رو هم نداشتند.

eco.bio

New member
برای علوم پایه که سروکارش با تحقیقات هستش خیلی مهمه دوست عزیز. من تو همه تحقیقاتم تا به الان شاید راحت بگم 99 درصد از مقالات ساینس دایرکت استفاده کردم. :smiliess (1):

Oracle

New member
تا جایی که من سر و کار دارم با دانشگاه های مختلف میدونم که سابسکریپشن خاصی نداشتیم در حد free اکسس داشتن دانشگاه های ما.

mojnia

New member
من هم به نوبه خود اظهار تسلیت و ابراز همدردی می کنم

باید قبول کنیم که داریم تو ایران زندگی می کنیم. و چاره ای نیست!!!!!!

eco.bio

New member
تا جایی که من سر و کار دارم با دانشگاه های مختلف میدونم که سابسکریپشن خاصی نداشتیم در حد free اکسس داشتن دانشگاه های ما.

تو دانشگاه ما که من میتونستم با پسوورد استادم اکثر مقالات رو دریافت کنم!!!!!!!!!! هرچند با رمز خودمم اکثریت مقالات رو دانلود میکردم ولی گاها لازم میشد که استاد دانلودش کنه!

Oracle

New member
اگر استادتون پسورد شخصی داشته درست ولی وقتی دانشگاهی اکسسی رو از ژورنالی خریداری میکنه -البته دانشگا های ایران اینجورین-فرقی نمیکنه.

mojnia

New member
ای بابا زمان ما این برنامه ها نبود اصلا اینترنتی نبود یا اگه بود با سرعت محدود و هزارتا عیب دیگه:14:

جاي بسي تعجبه فقط يكي دونفر متاسف شدن.جدا نميدونم دوستان ما چطوري فردا دم از علم و تكنولوژي خواهند زد؟؟؟؟؟؟
همين الان ... يعني دقيقا همين الان كه دارم اين متن رو تايژ ميكنم تركيه هستم و دو روز ديگه ارائه مقاله دارم.مسلما مقالم رو نميتونستم كامل كنم تا زماني كه به اين منابع الكترونيكي دست رسي نداشتم...چرا داريم با خودمون كلنجار ميريم..دنيا مدرن يعني تحقيق و پژوهش،يعني بروز و آنلاين بودن...

فقط ميتونم بگم متاسفم...

mj1919

New member
سلام به همه ی دوستان

من هم از این خبر ناراحتم. ولی کاری که از دستم بر میاد ارائه ی 4 تا راهکار برای تهیه ی مقاله مورد نظرتان است:

1- مکاتبه با نویسنده ی هر مقاله، و درخواست یک نسخه از مقاله شان(در مواردی جواب مثبت میده)

2-پیدا کردن دوستی در دانشگاههای خارج از کشور برای دانلود مقاله تان.

3-پیدا کردن پسورد یکی از دانشگاههای خارج از کشور و دانلود مقاله تان.

4- پیدا کردن مقاله مورد نظرتان که به آن دسترسی ندارید، و ارسال درخواستتان به سایت مقاله یاب؛ ارزانترین مرجع دانلود مقالات ISI | دانلود کتاب | ترجمه تخصصی که سایت مقاله تون را دانلود و براتون ارسال میکنند(در ازای یک هزینه ی متناسب)

Oracle

New member
معمولا سایت های این چنینی مثل مقاله یاب بعد از مدت کوتاهی بسته میشن چون منابع تامین پسوردی ندارند و اگر دیده باشین مثل قارچ دوره کوتاهی دارند و از این گونه سایت ها زیاد بوده و به سایت های قارچی معروفند.

mj1919

New member
معمولا سایت های این چنینی مثل مقاله یاب بعد از مدت کوتاهی بسته میشن چون منابع تامین پسوردی ندارند و اگر دیده باشین مثل قارچ دوره کوتاهی دارند و از این گونه سایت ها زیاد بوده و به سایت های قارچی معروفند.

اوراکل عزیز

ممنون از مطلبتون

سایت فایند پیپر (مقاله یاب) توسط یک تیم از دانشجوهای دکتری تخصصی اداره میشه و مدیریتش هم بنده هستم.

ما از پسورد ها و اکانت های دسته اول استفاده می کنیم. قارچ هم نیستیم:smiliess (10):.

هدفمون پول نیست. درآمد فقط صرف هزینه ها میشه. و انشا الله

برنامه های بیشتری برای رایگان سازی دسترسی به مقالات علمی داریم(که بزودی عملی میشه).

مطمئنا با شما و خیلی از دوستان دیگه در انحمن های دیگه آشنا هستم و هدف ما ، انشاالله خدمته.

موفق باشید

alimaleki_jamshid

New member
سلام دوستان
من امروز این پست رو دیدم.
پناه بر خدا...
همینو کم داشتیم.
ان شالله که درست میشه.

بالا