سوال فوق مهم ! لطفا سريعا جواب بديد

CS Player

New member
سلام
ميدونم نبايد اينجا تاپيك مي زدم ولي كارم خيلي فوريه و دبير زيستمون ازم خواسته كه اينو مطرح كنم و فردا بهش جواب بدم
لطفا جواب بديد خواهش مي كنم :(

1- ايا پاره شدن كيسه صفرا و ريختم مايع صفرا بر روي معده مشكلي ايجاد مي كند ؟
2- چرا هنگام تولد نوزاد به پشت ان ميزنند ؟

zohre67

New member
سلام
سوال اولو نمیونم ولی در مورد سوال دوم :برای تحریک تنفسه وچون شروع زودهنگام تنفس در دثانیه های اول تولد خیلی مهمه,در ضمن اگه نوزاد خود ب خود تنفس داشته باشه نیازی ب این کار نیست

dr.alireza

New member
جواب سوال دوم رو زیبا و کامل دادن ، در جواب سوال اولتون هم باید یه سری چیزهایی رو بدونین که براتون می گم :

پارگی کیسه ی صفرا معمولا در اثر ضربه و سنگ های صفراوی ایجاد می شه و میتونه باعث درد بسیار شدیدی بشه به طوری که مریض ها میگن تاحالا همچین دردی رو تو عمرمون تجربه نکردیم! همچنین پارگی کیسه ی صفرا در بعضی مریض ها میتونه باعث تب بالا و افزایش فشار خون بشه ( البته نه در همه) . از عوارض دیگرش هم septicemia هست . امیدوارم جوابتونو گرفته باشین

dr.alireza

New member
جواب سوال دوم رو زیبا و کامل دادن ، در جواب سوال اولتون هم باید یه سری چیزهایی رو بدونین که براتون می گم :

پارگی کیسه ی صفرا معمولا در اثر ضربه و سنگ های صفراوی ایجاد می شه و میتونه باعث درد بسیار شدیدی بشه به طوری که مریض ها میگن تاحالا همچین دردی رو تو عمرمون تجربه نکردیم! همچنین پارگی کیسه ی صفرا در بعضی مریض ها میتونه باعث تب بالا و افزایش فشار خون بشه ( البته نه در همه) . از عوارض دیگرش هم septicemia هست . امیدوارم جوابتونو گرفته باشین
:smilies-azardl (181:smilies-azardl (181

CS Player

New member
اينو ميدونستم ، ميخواستم بدونم كه اگه مايع صفرا روي معده بريزه مشكلي پيش نمياد ؟!

rainsavor

New member
اينو ميدونستم ، ميخواستم بدونم كه اگه مايع صفرا روي معده بريزه مشكلي پيش نمياد ؟!

بطور کلی پارگی احشا داخل شکمی از جمله صفرا و خروج محتویات آن به هردلیلی منجر به التهاب پریتوئن ( صفاق ) میشه و اصطلاحا پریتونیت گفته میشه ... پریتوئن یا صفاق پرده ی سروزی هست که احشای داخل شکمی از جمله معده رو مفروش میکنه .

این جز موارد شکم حاد و اورژانس جراحی هست . :riz304:

leyla-h

New member
درمورد سوال اول من فکر میکنم به دلیل اینکه تنفس جنین قبل از تولد اغاز میشه و درنتیجه باعث آسپیره شدن مایع امنیون شده که به دلیل این است که به رشد ریه کمک میکنه که بعد از تولد مقداری از آن از طریق عروق و لنف جذب شده و بقیه از طریق همان مسیر هوایی خارج میشود پس بعد از تولد با برعکس گرفتن و ضربه به خارج شدن مایع و شروع تنفس بعد از تولد کمک میکند
در مورد سوال دوم با آقای پرستار موافقم چون کیسه صفرا عضو خارج پریتونئومی است ولی معده با صفاق پوشیده شده است پس اگر اثری داشته باشد فقط به دلیل این التهاب پریتونئوم باید باشد حالا اگه کسی نظری داره بگه من هم استفاده کنم، مرسی

rainsavor

New member
درمورد سوال اول من فکر میکنم به دلیل اینکه تنفس جنین قبل از تولد اغاز میشه و درنتیجه باعث آسپیره شدن مایع امنیون شده که به دلیل این است که به رشد ریه کمک میکنه که بعد از تولد مقداری از آن از طریق عروق و لنف جذب شده و بقیه از طریق همان مسیر هوایی خارج میشود پس بعد از تولد با برعکس گرفتن و ضربه به خارج شدن مایع و شروع تنفس بعد از تولد کمک میکند
در مورد سوال دوم با آقای پرستار موافقم چون کیسه صفرا عضو خارج پریتونئومی است ولی معده با صفاق پوشیده شده است پس اگر اثری داشته باشد فقط به دلیل این التهاب پریتونئوم باید باشد حالا اگه کسی نظری داره بگه من هم استفاده کنم، مرسی

خوب اجازه بدین توضیحی هم در مورد سوال دوم بدم

tactile stimulation که دوستان بهش اشاره کردن ( همون تحریک فیزیکی) زمانی استفاده میشه که ضربان قلب طبیعی ولی تنفس خود بخود ضعیف یا آهسته باشه

در این حالت وارد کردن چند ضربه به پای نوزاد ویا ماساژ آرام پشت در بهبود وضعیت موثر هست

اما وارونه کردن نوزاد بعد زایمان ( ااون چیزی که بیشتر تو فیلم ها مشاهده کردین )مخصوصا زمانی که نمره آپگار پایین هست جدا از اینکه موثر نیست می تونه دراختلالاتی مثل فتق دیافراگماتیک وضغیت رو بدتر کنه
:riz304:

آخرین ویرایش:

leyla-h

New member
خوب اجازه بدین توضیحی هم در مورد سوال دوم بدم

tactile stimulation که دوستان بهش اشاره کردن ( همون تحریک فیزیکی) زمانی استفاده میشه که ضربان قلب طبیعی ولی تنفس خود بخود ضعیف یا آهسته باشه

در این حالت وارد کردن چند ضربه به پای نوزاد ویا ماساژ آرام پشت در بهبود وضعیت موثر هست

اما وارونه کردن نوزاد بعد زایمان ( ااون چیزی که بیشتر تو فیلم ها مشاهده کردین )مخصوصا زمانی که نمره آپگار پایین هست جدا از اینکه موثر نیست می تونه اختلالاتی مثل فتق دیافراگماتیک رو به بار بیاره

:riz304:

واااااااااااااای من جواب سوال اول و دوم جابه جا دادم، مرسی بابت توضیحتون نمیدونستم ریسک فتق دیافراگماتیکه مرسی

dr.alireza

New member
دوستان خود صفرا خیلی باعث تحریک پریتونیوم نمیشه! چون هیج نوع انزیمی درونش وجود نداره و دردی هم که حس میشه به خاطر کشیدگی و پارگی کپسول دوره کیسه ی صفرا هست:smilies-azardl (181

mohana

Well-known member
اما وارونه کردن نوزاد بعد زایمان ( ااون چیزی که بیشتر تو فیلم ها مشاهده کردین )مخصوصا زمانی که نمره آپگار پایین هست جدا از اینکه موثر نیست می تونه اختلالاتی مثل فتق دیافراگماتیک رو به بار بیاره

يني به طور طبيعي بچه رو وارونه نميكنن؟پس چرا اينطور نشون ميدن؟!:33:

leyla-h

New member
دوستان خود صفرا خیلی باعث تحریک پریتونیوم نمیشه! چون هیج نوع انزیمی درونش وجود نداره و دردی هم که حس میشه به خاطر کشیدگی و پارگی کپسول دوره کیسه ی صفرا هست:smilies-azardl (181

خب چون از لحاظ بافتی توی پریتونئوم لکه های شیری است که همان تجمع ماکروفاژه پس به محتویات تخلیه شده از کیسه صفرا واکنش نشون میده که باعث التهاب میشه، که غیرمستقیم روی معده که داخل صفاق است اثر میذاره

rainsavor

New member

صفرا ترکیبی از آب و الکترولیت و نمک های صفراوی لستین . اسید چرب و بیلی روبین هست خوب این رو همه می دونیم . پرفوراسیون به هر علتی اتفاق بیافته در نهایت به التهاب پریتونیوم ختم میشه

leyla-h

New member
آخه برای ایجاد التهاب که حتما توی صفرا نباید آنزیم باشه:33:

dr.alireza

New member
در نهایت !!! ولی درد حاد و شدیدی که مریض باهاشش مراجعه میکنه به خاطر پارگی کپسول کیسه ی صفراست نه پریتونیت ! حتی case reportیی رو خوندم که مریض به خاطر عدم وجود تب و افزایش فشار و سابقه ی سنگ صفرا با درد شدید RUQ مراجعه میکنه و میس میشه تا اینکه مجبور میشن ببرنش اتاق عمل و تازه متوجه میشن ماجرا چیه ... توصیه میکنم به The New England Journal of Medicine مراجعه کنین و هر از گاهی یه مقاله بخونید.
موفق باشید

dr.alireza

New member
صفرا باعث تحریک شدید پریتونیوم و درد حاد نمیشه مگر کشیدگی و پارگی کپسول دوره کیسه ی صفرا بحث پریتونیت جداست.

leyla-h

New member
اگه سوال دوستمونو دوباره بخونین اصلا منظورش درمورد درد یا علت مراجعه نبود!!!!!!!!! منم پیشنهاد میکنم دوباره سوالو بخونین دوست عزیز

rainsavor

New member
صفرا باعث تحریک شدید پریتونیوم و درد حاد نمیشه مگر کشیدگی و پارگی کپسول دوره کیسه ی صفرا بحث پریتونیت جداست.

بابا اصلا دوستمون همچی سوالی نپرسید شما یه چیز دیگه میگی . صفرا که داداش من اسفنج نیست همینطوری ازش آب بچکه بریزه رو معده .پرفوره میشه . حرفی هم از درد تو سوال نبود که شما روش مانور میدی ما هم اظهار نظری از درد نداشتیم . فقط پرسیده شده چه اتفاق می افته . شما جورنال های خودتون رو بخونین ما از خودمون جورنال داریم . از روش جواب دادنتون معلومه چقدر می خونی

:motat:

آخرین ویرایش:
بالا