سوالات مرحله ی مصاحبه ی دکتری تخصصی آمار زیستی

biosta

Well-known member
دوستان سوالاتی را که می دانید احتمال پرسش در مرحله ی دوم ( مصاحبه ی) دکتری را دارند در این تاپیک بیان کنید .
در صورتی که از تاثیر سوالاتی که جهت ارزیابی استفاده می شود اطلاع مناسبی دارید بیان کنید
( مثال: بررسی مهارت speaking زبان در مصاحبه ی دکتری چگونه هست و با چه تاثیری )
( مطمئنا" شهری که داوطلب از آن می آید تاثیر گذار هست این تاثیر به چه صورت هست آیا کسی می داند؟)

biosta

Well-known member
اصلا speaking نمیپرسن که:5:

اطلاعات من می گوید می پرسند .
پایان نامه تان را به انگلیسی توضیح دهید
یا مقداری از کتاب رو بخوان حال آنچه که فهمیدی رو به انگلیسی بگو
در مورد یک موضوع ( مرتبط به رشته ) که علاقه داری به انگلیسی صحبت کن .
بهرحال کسی که می خواهد دکتر شود این مهارت را هم بایستی به دست آورد .

mohsen_rok

New member
با ایمونو موافق ام ولی یکی از دوستام رفته بود یه متن زبان
داده بودند گفتند راجعه بهش توضیح بده

demyan

New member
دوستان سوالاتی را که می دانید احتمال پرسش در مرحله ی دوم ( مصاحبه ی) دکتری را دارند در این تاپیک بیان کنید .
در صورتی که از تاثیر سوالاتی که جهت ارزیابی استفاده می شود اطلاع مناسبی دارید بیان کنید
( مثال: بررسی مهارت speaking زبان در مصاحبه ی دکتری چگونه هست و با چه تاثیری )
( مطمئنا" شهری که داوطلب از آن می آید تاثیر گذار هست این تاثیر به چه صورت هست آیا کسی می داند؟)

سلام
من می دونم که از درسای بقا و پیوسته هم یکسری سوالات کلی می پرسن
متن زبان هم میدن می گن ترجمه کنید
نمره زبانی هم که گرفتی و ارائه میکنی تاثیرگذاره
به امید موفقیت تمام کسانی که زحمت کشیدند

biosta

Well-known member
ببینم شما که مشهد قبول شدید از بچه‌های مشهد که امسال کنکور دکتری دادن خبر دارید چطور بوده براشون درصداشون چطوره؟

5 نفر در کنکور دکتری شرکت کردند که 5 نفر در مرحله ی اول قبول شدند .از درصد ها خبر ندارم اما درجریان بودم که وقت گذاشتند و خواندند
و مثلا" می دانستند که برای پیوسته کدوم سوال از شارما اومده و کدوم سوال از جانسون .

demyan

New member
5 نفر در کنکور دکتری شرکت کردند که 5 نفر در مرحله ی اول قبول شدند .از درصد ها خبر ندارم اما درجریان بودم که وقت گذاشتند و خواندند
و مثلا" می دانستند که برای پیوسته کدوم سوال از شارما اومده و کدوم سوال از جانسون .

اگه بتونيد از ميانگين درصدهاشون خبر بگيريد خيلي خيلي ازتون ممنون ميشم واينكه دانشگاه تهران رو ترجيح ميدن يا شهيد بهشتي چون من بين اين دوتابدجوري ترديد دارم.ممنون

demyan

New member
از اینکه سئوالاتم را پیگیری کردید ممنونم. من هم میانگین درصدم حدود 67. امارریاضی:49 روشهای آمارزیستی:77 بقا:60 پیوسته:52 و کارآزمایی رو 91 زدم

biosta

Well-known member
سوالات مهم

این ها سوالاتی بوده که سال قبل( 91-90 ) از داوطلبان مرحله ی مصاحبه کنکور دکتری آمار زیستی پرسیده شده
دوستی که این سوالات را برایم فرستاده هم اکنون ترم اول دکتری امار زیستی دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول به تحصیل هست :rose:.
متشکرم .

1. فرق truncate و سانسور و تعاريف هر كدام با مثال؟
2. فرق repeated و recurrent
3. رگرسيون ريج
4. آناليز كوواريانس
5. مانتل هنزل و مثال و تفاوت با آناليز كوواريانس و نوع پيشگو
6. Factor analysis, principal component, discriminant, cluster تعاريف و تفاوتشان باهم
7. Competing risk
8. Frailty و انواع و تفاوتشان با هم
9. شرط كرويت
10. همه طرح ها و تفاوتشان با هم
11. P-value
12. چرا اناليز واريانس مي گوييم با اينكه ازمون برابري ميانگين چك مي شود
13. برآورد نلسون آلن و كاربرد
14. تعریف احتمال بصورت آماری برای یک غیر آماری
15. تفاوت تحلیل عاملی و تحلیل مولفه اصلی
16. تعریف مخدوشگر و مثالی از یک مخدوشگر در پزشکی و روش های آماری مواجهه با اینمورد
17. تعریف توان و محاسبه توان در شرایطی که فرض صفر به حق رد میشود یا قبول

demyan

New member

از اينكه سوالات را در اينجا به اشتراك گذاشتيد خيلي خيلي ممنونم همچنين از دوستتون هم كه اين مطالب رو به شما داده تشكر مي كنم :rose:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

biosta

Well-known member
سوالاتی دیگر

به نظر من سوالات زیر هم می توانند برای مصاحبه در استخدامی با حتی مصاحبه ی دکتری مطرح شوند .

برای تفسیر و نتیجه گیری فاصله اطمینان را ترجیح می دهید یا P-value را؟ به چه علت ؟

برای تغییر پذیری دو جامعه وقتی داده ها از یک مقیاس می آیند چه هنگام ضریب تغییرات بر واریانس ارجعیت دارد ؟

تفاوت انحراف معیار ( انحراف استاندارد ) با خطای معیار (خطای استاندارد)چیست ؟

در زیرعین مطلبی که در اطلاعیه ی وزارت بهداشت آمده:
آزمون مرحله دوم شامل: بررسي توانائيهاي علمي و قدرت انتقال مطالب و ارائه سوابق آموزشي _ پژوهشي و تجارب حرفه اي می باشد.

demyan

New member
با سلام.
بچه‌ها من که به مصاحبه رفتم جو خیلی خیلی خوبی بود و اینقدر که بهم خوش گذشته بود با وجود اینکه حدود یک ربع داخل بودم وقتی اومدم بیرون فکر کردم که 5 دقیقه بیشتر طول نکشیده. دکتر محرابی از من سئوال تحلیل مطالعات طولی رو پرسید. نمی گم خیلی خوب جواب دادم امادرکل راضی بودم.
می خوام یه توصیه به تمام بچه هایی که الان دانشجو آمارزیستی هستندومی خوان خودشونو برای دکتری آماده کنن داشته باشم، اونم اینکه توی مصاحبه داشتن مدارک خیلی مهمه آموزشی و پژوهشی. پس درصورتی که به درس خوندنتون لطمه نمی زنه تا اونجایی که می تونید به فکر این فعالیتها هم باشید. درسته که نمره کتبی خیلی مهمتره اما برای perfect بودن به این مدارک هم واقعا نیاز داریم. خودمن رزومه خوبی نداشتم و الان هم فکر می کنم یک موقع هایی بوده که طی تحصیلم می تونستم بیشتر از وقتم استفاده کنم و نکردم. پس سعی کنید که واقعا قدر این دورانی که خیلی خیلی خیلی زود هم می گذره بدونید که من الان بابت کارهای نکردم خیلی پشیمونم. البته بگما منم هنوز دانشجوام و دفاع نکردم ولی خب اون وقتی که باید ازش استفاده می کردم دیگه از دست رفت. پس با تمام وجود پیش به سوی بهتروبهتر و بهتر بودن وو در نهایت موفقیت...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: biosta

biosta

Well-known member
با سلام.
بچه‌ها من که به مصاحبه رفتم جو خیلی خیلی خوبی بود و اینقدر که بهم خوش گذشته بود با وجود اینکه حدود یک ربع داخل بودم وقتی اومدم بیرون فکر کردم که 5 دقیقه بیشتر طول نکشیده. دکتر محرابی از من سئوال تحلیل مطالعات طولی رو پرسید. نمی گم خیلی خوب جواب دادم امادرکل راضی بودم.
می خوام یه توصیه به تمام بچه هایی که الان دانشجو آمارزیستی هستندومی خوان خودشونو برای دکتری آماده کنن داشته باشم، اونم اینکه توی مصاحبه داشتن مدارک خیلی مهمه آموزشی و پژوهشی. پس درصورتی که به درس خوندنتون لطمه نمی زنه تا اونجایی که می تونید به فکر این فعالیتها هم باشید. درسته که نمره کتبی خیلی مهمتره اما برای perfect بودن به این مدارک هم واقعا نیاز داریم. خودمن رزومه خوبی نداشتم و الان هم فکر می کنم یک موقع هایی بوده که طی تحصیلم می تونستم بیشتر از وقتم استفاده کنم و نکردم. پس سعی کنید که واقعا قدر این دورانی که خیلی خیلی خیلی زود هم می گذره بدونید که من الان بابت کارهای نکردم خیلی پشیمونم. البته بگما منم هنوز دانشجوام و دفاع نکردم ولی خب اون وقتی که باید ازش استفاده می کردم دیگه از دست رفت. پس با تمام وجود پیش به سوی بهتروبهتر و بهتر بودن وو در نهایت موفقیت...

بسیار سپاس گذارم که تجربه خود را با ما در میان گذاشتید و راهنمایی کردید .
به نظر من که اگر تمامی محل های ممکن را انتخاب کرده باشید قبول هستید در حالی که اگر هم قبول نشوید رقیبی بسیار جدی برای داوطلبان سال بعد خواهید بود . امید وارم که هر از گاهی به این فضا که متعلق به خودتان هست بیایید .
من هم به خودم قول می دهم کم کاری نکنم خیلی اهداف دارم که می دانم با تلاش و استمرار و برنامه ریزی بهشان خواهم رسید .
برایتان آرزوی بهترین ها را دارم .

demyan

New member
دوست عزیز نمره مصاحبه 180 امتیاز است. شامل 1- فن بیان ( بهمراه متن زبان که در همان روز طرف باید ترجمه کنه) 2- نمره زبان عمومی 3- سابقه پژوهشی 4- سابقه آموزشی 5- معدل هستش . در این بین معدل به این صورت نمره دهی میشه 14 تا 15 یک نمره خاص/15 تا 16 نمره یک نمره خاص....... 19 تا 20 هم یک نمره خاص. نمره زبان هم بصورت 50 تا 60/ 60 تا 70/70 تا 80 ..... 90 تا 100. برترین افراد معمولا نمره 150 و ضعیفترین افراد بدون حتی یک مقاله نمره 60 یا 70 را حداقل میگیرند.

‌ممنون از اینکه همیشه سعی می‌کنید اطلاعات خوبی رو در مورد موضوعات مربوطه قرار دهید. مسئله ای که در اینجا میخوام بهش اشاره کنم اینه که داشتن یکسری اطلاعات کلی درمورد نحوه امتیازدهی در مصاحبه و نمره کتبی خیلی مهمه اما چیزی که از اون مهمتره اینه که طی تحصیلمون واقعا با تمام وجودسعی کنیم مطالبی که مربوط به رشته مون میشه خوب بفهمیم و درکش کنیم و از هر فرصتی برای رشد و پیشرفت دانشمون استفاده کنیم در این صورت هیچ تردیدی در قبولی مون نه تنها در آزمون دکتری بلکه در هر آزمون دیگه ای وجود نداره. من راستش خودمو خیلی درگیر نحوه امتیازدهی نکردم. فقط بر اساس علاقه ام پیش رفتم. هرکاری که تا الان کردم این بوده که دنبال علاقم رفتم...البته نمی دونم که این کارم چقدرباعث موفقیتم میشه اما مهم اینه که من از لحظه لحظه تحصیلم(حداقل تو دوره ارشد) لذت بردم و این خودش موفقیته...راستی فردا جوابها میاد ببینم چیکار کردم...حتما در اولین فرصت بهتون اطلاع میدم
شاد و موفق باشید

demyan

New member
سلام بچه ها:thanks::smiliess (8)::smiliess (8):
خواستم بگم من دانشگاه شهید بهشتی قبول شدم
امیدوارم شما هم موفق باشید

میانگین درصدام حدود 66 بود
زبان mhle نمرم 61
مقاله نداشتم و آموزشی هم چندتاتدریس کارگاه بود و یک کارورزی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

demyan

New member
آقای بیوستا اگر از دوستانتون کسی در مشهد قبول شده اطلاع بدید و تبریکات ما رو بهشون برسونید

biosta

Well-known member
تبرییییییییییییییییییک فراوان خانم / آقا ی دکتر

تبریک فراوان آفرین
قبولی مشهد در دکتری آمار زیستی سال 92-91 از 6 شرکت کننده در آزمون کتبی نهایتا" 4نفر قبولی که :

خانم جوانروح همدان
آقای قوامی تهران
آقای اخلاقی تهران
خانم علیجانوند اصفهان

آخرین ویرایش:

demyan

New member
ممنونم.آفرین به بچه های خوب و تلاشگر مشهد واقعا گل کاشتند دست مریزاد به همشون از قول من تبریک بگید. مطمئنم تمام کسانی که زحمت می کشند و تلاش می کنند موفق می شن

biosta

Well-known member
سوال و پاسخ دیگر دوستان

اهمیت ترتیب اسامی مولفان در مقالات علمی به چه صورت است؟؟؟

واسه ی مصاحبه ی دکتری:
ترتیب نویسنده ی اول به بعد اهمیت داره (بیشترین اول و کمترین نفرات آخر)

واسه ی رشته های پژوهش محور دکتری (و بدون آزمون):
اول بودن مهمه، دوم و سوم و بعدی دیگه ارزش نداره (اگه اول استاد راهنما اومد ، دوم شما بازم قبول میکنن، مورد بالا هم مث همینه)

واسه ی هیئت علمی ها:
ترتیب اول به بعد امتیاز ها کاهش پیدا میکنه، به جز نویسنده ی مسوول که امتیاز کامل داره،

نکته مهم و جدید:
می تونید حین سابمیت مقاله مثلا 4 نفر اول رو بزنید : equal contribution اینجوری 4 نفر اسم اول میخوره

biosta

Well-known member
چرا در بدست آوردن تابع درستنمایی یک متغییره یک بار و در تابع درست نمایی دو متغییره دو بار مشتق می گیریم در حالی که می دانیم با دوبار مشتق گیری به نوع منیمم با ماکزیمم نقطه ی اکسترمم می رسیم .

آخرین ویرایش:
بالا