◄◄◄ پرسش و پاسخ و رفع اشکال درس ایمنی شناسی ►►►

pariya

New member
سلام دوستای خوبم.خسته نباشید
خواستم یه تاپیکی داشته باشیم تا اگه اشکال یا سوالی داشتیم از همه دروسی که مطالعه میکنیم برا ازمون ارشد ایمنی باهم حل و برطرفش کنیم و اینجا بحث کنیم..امیدوارم موافق باشین دوستای خوبم
با ارزوی موفقیت برای همه:rose:

Sogand

New member
اولین سوال رو من میپرسم،
بچه ها توی کتاب ابوالعباس جدول هایی مثل جدول انواع کموکاین ها و پذیرنده های کموکاینی رو باید کامل بلد باشیم؟ یا مثلا توی متن کتاب پر هست از انواع CD ها، باید اینارو هم دونه به دونه بلد باشیم؟ یعنی مثلا باید حفظ باشیم که CD54 همون ICAM-1 هست و یا VLA-4 همون CD11a CD18 = (بتا 2 آلفا 1 ) هست؟

اینجوری که خیلی وحشتناک میشه اگه باید همشو حفظ باشیم؟! من اصولا با عدد حفظ کردن مشکل دارم، نخندین هااااااا، جدی گفتم.

waria

New member
آره سوگند جان باید حفظ باشیم.منم با حفظیجات مشکل دارم یه کم.ولی چاره چیه:smiliess (12):

pariya

New member
اره سوگند جان..منم خیلی تازه هست که شنیدم اونارو باید حفظ باشیم خیلی هم شدید سوال برانگیز هستن!!!!!!!!!
منم خیلی مشکل دارم ولی ایشالا به مرور زمان حفظ میشییییییییم
خوشحالم که اینجوری سوالامونو مطرح کنیم اینجا:a2d3:

svini

New member
سلام دوستای گل یه سوال کاملا تخصصی:33: مولکول CD چند در شبکه آندوپلاسمی به زنجیره های آلفا و بتا MHC کلاس 2 متصل میشه و از اتصال پپتیدهای آندوژن به آن جلوگیری می کند؟ من خودم فک میکنم CD 14 نظر شما چیه؟:65d6a5d6s:

mohsen_rok

New member
سلام دوستای گل یه سوال کاملا تخصصی:33: مولکول CD چند در شبکه آندوپلاسمی به زنجیره های آلفا و بتا MHC کلاس 2 متصل میشه و از اتصال پپتیدهای آندوژن به آن جلوگیری می کند؟ من خودم فک میکنم CD 14 نظر شما چیه؟:65d6a5d6s:

::21::سی دی؟؟؟
خوب مولکولی که این کار رو انجام میده زنجیره ثابت یا Ii است

cd14 گیرنده lps است

آخرین ویرایش:

pariya

New member
سلام دوستای گل یه سوال کاملا تخصصی:33: مولکول cd چند در شبکه آندوپلاسمی به زنجیره های آلفا و بتا mhc کلاس 2 متصل میشه و از اتصال پپتیدهای آندوژن به آن جلوگیری می کند؟ من خودم فک میکنم cd 14 نظر شما چیه؟:65d6a5d6s:

من فک میکنم cd دخیل نیست اینجا چون خوندیم که شیار اتصال به پپتید انتی ژنی تو مولکولای mhcکلاس 2تو شبکه اندوپلاسمی توسط زنجیره نا متغیر اشغال شده..:21:
ولی سوال خوبیه بچه ها هم نظر بدین

pariya

New member
راستی بچه ها میدونیم دیگه زحمته ولی دوستای ارشدمون هم به اینجا سربزنن وکمکموون کنن:rose: ازهمتون کمال تشکر و قدردانی رو دارم از طرف خودم و همه اعضای گروه
ایشالا موفق باشید/

NAZANIN***

New member
سلام به همه ایمونولوژیست ها..
تو یه متن به دو نکته متناقض برخوردم! حالا می خوام بدونم در مولکول MHC کلاس یک، ناحیه اتصال به cd 8 ، آلفا2 هست یا آلفا3؟

pariya

New member
دوستای ایمونولوژیست خسته نباشیین..خدا قوت:applause:
2دونه سوال دارم!!!!!

1.مارکر کلیه Tcell هارو برام میگین؟؟ ینی همشون

2.این نتیجه گیری میتونه درست باشه؟؟ CD1 هم عرضه کننده انتی ژن به TCELL هایی است که غیر محدود به MHC هستن؟؟!!!!! کدوم TCELL هارو شامل میشه؟؟
:ahi5slcgm04mi8jqqkl

immuno

New member

سلام
اگر منظور شما زنجیره ثابت Ii هستش، CD74 ، به ضمیمه 2 کتاب ابوالعباس مراجعه کنید.

immuno

New member
دوستای ایمونولوژیست خسته نباشیین..خدا قوت:applause:
2دونه سوال دارم!!!!!

1.مارکر کلیه Tcell هارو برام میگین؟؟ ینی همشون

2.این نتیجه گیری میتونه درست باشه؟؟ CD1 هم عرضه کننده انتی ژن به TCELL هایی است که غیر محدود به MHC هستن؟؟!!!!! کدوم TCELL هارو شامل میشه؟؟
:ahi5slcgm04mi8jqqkl

مارکر همه Tcell ها که خیلی زیاده ........ ما سلول های T آلفا -بتا داریم ، گاما دلتا، تنظیمی ، Th‌، Tc و .... که هر کدوم مارکرهاهیی رو برای خودشون دارن

cd1 می تونه آنتی ژن رو به برخی T های آلفا بتا هم عرضه کنه که توی فصل 6 ابوالعباس اومده و T آلفا -بتا و NKT رو که قطعا بلدید.
با توجه به اینکه برخی سلول های T آلفا-بتا هم CD1 رو شناسایی می کنند پس نتیجه گیری شما درست نیست.
آخر فصل 5 رویت هم میتونه شما را کمک کند.

آخرین ویرایش:

immuno

New member
سلام به همه ایمونولوژیست ها..
تو یه متن به دو نکته متناقض برخوردم! حالا می خوام بدونم در مولکول mhc کلاس یک، ناحیه اتصال به cd 8 ، آلفا2 هست یا آلفا3؟

قطعا کتاب دکتر احمد مسعود رو خوندید . اشتباه تایپی توش بازم پیدا می کنین، 100 درصد آلفا 3 به cd8 متصل میشه. بعضی علامت های گاما رو هم دلتا نوشته ، حتما چک کنید.

NAZANIN***

New member
درسته 2012 احمد مسعود رو می خونم. چون چند جا اشتباه از آلفا 2 نام برده بود شک کردم
ممنون از تذکرتون

آخرین ویرایش:

central_core

New member
سلام به تمامی عزیزان. من یه جا برام تناقض هست ممنون میشم جواب بدین.
گروه خونی o که آنتی ژن a و b رو نداره و آنتی بادی این دو رو داره. پس چطوری خونی که حاوی آنتی بادی ضد a,b هست رو میشه به سایر گروه خون ها انتقال داد؟

mohsen_rok

New member
سلام به تمامی عزیزان. من یه جا برام تناقض هست ممنون میشم جواب بدین.
گروه خونی o که آنتی ژن a و b رو نداره و آنتی بادی این دو رو داره. پس چطوری خونی که حاوی آنتی بادی ضد a,b هست رو میشه به سایر گروه خون ها انتقال داد؟

دوست عزیز خونی که ما به مریض میزنم پک سله یعنی فاقد پلاسماست(به مقدار خیلی کم داره)
یعنی ما فقط گلبول قرمز o فشرده رو به مریض تزریق میکنم

pariya

New member
یک سوال
ppd همون تست جلدی بود دیگه برای توبرکولین ایا؟؟:21:
برای بررسی ازدیاد حساسیت تاخیری استفاده میشه دیگه؟

sepidh gh

New member
یک سوال
ppd همون تست جلدی بود دیگه برای توبرکولین ایا؟؟:21:
برای بررسی ازدیاد حساسیت تاخیری استفاده میشه دیگه؟

بله ppd پروتئین تخلیص شده از مایکوباکتریوم توبرکلوزیس هست که برای تعیین حساسیت به سل استفاده می شه و موجب ایجاد واکنش DTH ( واکنش ازدیاد حساسیت تاخیری ) می شه

central_core

New member
ممنون بابت پاسختون. منم همین فکرو میکردم.
سوال جدید:d
ابوالعباس گفته که ویرایش پذیرنده مختص لنفوسیت b هست. ولی دکتر وجگانی نوشته که تو لنفوسیت t نیز تو زنجیره آلفا رخ میده! کدوم درسته؟

بالا