مشکلات بهداشت جرفه ای

aohm

New member
دقيقا. يه مشكل خودمونيم كه وضعيت موجود رو پذيرفتيم..مشكل ديگه دانشگاه و در درجه بالاتر وزارتخونه ست كه برنامه ريزي درستي براي اين رشته نداره.حداقل تو استان ما كه اينطوره. بقول رئيس ما،يه جوريه كه هم ميخان نگهش دارن چون ميدونن چاره ديگه اي نيست،هم بهش ميدون نميدن كه كار خودشو درست انجام بده.
بنظر من يكي از ضعف هاي مهم اين رشته اينه كه پشتوانه قانوني محكمي نداره.البته قانون و مصوبه زياد تصويب كردن واسش،اما ضامن اجرايي درست درموني نداره! و اين تو هر حيطه كاريش كه وارد بشي اسيب ميزنه،چه كارمند و بازرس شبكه بهداشت باشي چه مشاور يه كارخونه خصوصي...انقدر اين ضعف نمايان شده كه خود كارفرماها هم متوجه شدن و خيلي وقتا كه ميخان از زير كاري كه بايد انجام بدن در برن ميگن آخرش مگه چي ميشه..بذار دادگاهي بشيم مگه چقد جريمه ميشيم...از خرجي كه واسه اين كار بايد بكنيم كمتر ميشه! متاسفانه خيلي وقتا هم همينه!!
تو حيطه كار خصوصي بخصوص يه پشتوانه محكم لازمه كه كارشناس براي هر كاري كه لازم ميبينه بايد اجرا بشه معطل اجازه كارفرما نباشه.در حال حاضر اينجوريه كه هرچقدرم كارتو درست انجام بدي و راهكارهاي درست ارائه بدي اگه كارفرما نخاد انجام بده و نتوني راضيش كني....هيچي به هيچي!!!

skafild

New member
بزرگترين مشكل نبود جايگاه مشخص در ادارات و جاهاي دولتي [/COLOR]

roshan

New member
یکی از مشکلات مهمش اینه که زیر نام طب کار گم شده
یکی دیگه هم اینه که ما اغلب میریم توی صنعت مشغول کار میشیم بعد از کارفرما حقوق میگیریم که جلوش وایسیم و بگیم اینجای کار شما ایراد داره و اونجای کارت اشتباهه و نباید این طور باشه و ... کارفرماها هم که اغلب دوست دارن تایید بشن و تحمل شنیدن حرف مخالف از کسی که بهش حقوق میدن رو ندارن :65d6a5d6s:
بعد یه کارشناس بهداشت باید هم جوابگوی کارگر باشه هم کارفرما هم بازرس بهداشت هم بازرس اداره کار و هم وجدان خودش .... قانونی هم نیست از ما حمایت کنه .... اینه که بیچاره ایم ما :1dco2x0p1lilzhfpg1t

roshan

New member
در ضمن یه چیز خیلی مهم دیگه رو هم یادم افتاد که ذکر کنم : وقتی توی دانشگاهیم و داریم درس میخونیم بهداشت حرفه ای خیلی رشته دوست داشتنی و خوبی جلوه میکنه برامون ولی همین که وارد بازار کار میشیم میبینم چقدر بین آموخته های دانشگاهی ما با اون چیزی که توی محیط کار نیازه بدونیم تفاوت هست .... روزهای اول کارم همش به خودم میگفتم اون همه مطلب که در مورد ارگونومی و ایمنی و صدا و روشنایی و عوامل شیمیایی و ... خوندم پس کجا به کارم میاد؟؟؟؟ این بود که خیلی دلزده شدم از رشته خودمون ولی خب برای کار رشته خوبیه کاری که پر از اعصاب خوردیه برات ... میخوای بری تو صنعت باید اعصاب فولادی داشته باشی:smilies-azardl (113

به امید روزهای روشن و بهتر برای بهداشت حرفه ای :heart:

ARYANMEHR

New member
رشتۀ بهداشت حرفه ای یه رشتۀ نا شناخته میباشد وکسانی که توی این رشته درس خوانده و فعالیت می کنند برای این رشته هیچ کاری انجام نمی دن وکسانی که در وزارت بهداشت کار می کنند فسیل شده و کسانی توی صنایع هستند فقط یک صورتجلسه را امضا می زنند.

25RR

New member
مشکل بهداشت حرفه ای اینه که حتی دکترا هم بگیری بازم امنیت شغلی نداری .چون تعریفی ازش تو جامعه ما نداریم.جایگاهمون مشخص نیست و تضمین کاری که نگوووووووووووووو
مسیولین به جای افزایش ظرفیت ارشد و کارشناسی پیوسته کردن این رشته به فکر جا انداختن و پشتوانه قانونی برای عملی کردن این رشته باشن لطفا
از ما که گذشت

khoudaei

New member
به نظر من هم بهداشت حرفه ای هنوز اونطوری که باید تو جامعه جا نیفتاده - از رشته ما بعنوان یک سلاح جهت بستن دهن اداره کار و مرکز بهداشت استفاده می کنند درحالیکه جایگاه بهداشت حرفه ای چیزی فراتر از ایناست در ضمن از یک سوی دیگه متاسفانه ما خودمون هم تلاش نمی کنیم جایگاهمون رو به کارفرما بفمونیم و خیلی از بچه های این رشته شاید اونجوری که باید کار نمی کنند .

abed530

New member
سلام
من ترم دوم تازه فهميدم چه چيزى قبول شدم. بعد از كاردانى تصميم گرفتم دوباره سراسرى شركت كنم اما يكى از دوستان توصيه كرد اين كار رو نكنم. كارشناسى رو هم قبول شدم و خوندم اما هرگز نتونستم علاقه پيدا كنم. نزديك يك سال و نيم هم كار كردم تو صنعت اما باز نا اميد تر شدم. حتى دكترا اين رشته هم تكليف خودشو نميدونه چون رشته ما دريايى به عمق يك سانته و جايگاه هم نداره اصلا. عمرمون رفت افسوس....

abed530

New member
سلام
بچه ها من يه توصيه دوستانه دارم واستون.هركى علاقه نداره به بهداشت حرفه اى هر چه زودتر تغيير رشته بده يا انصراف بده. آخرش خيلى حسرت داره ها!!!

ghazal hor

New member
یه مثلث رو در نظر بگیرید
کارشناس بهداشت حرفه ای وسطشه یه ضلعش مرکز بهداشته
یه ضلعش کارگر یه ضلع دیگه ش کارفرما

گناه داریم به خدا

بالا