رفع اشکال درس بیوشیمی مخصوص رشته بیوتکنولوژی

saharandishe

New member
مشکلات درس بیوشیمی رو با کمک دوستامون تو این تاپیک حل میکنیم

1. اسپم ممنوع

2. قبل از اینکه سوالتون رو ارسال کنید اول سرچ کنید ببینید قبل از شما کسی اون سوال رو نپرسیده باشه

با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

leila89

New member
سلام دوستان خسته نباشید
دو تا سوال داشتم
1 از روی ساختار یک مولکول چطور می شه تعداد پیوند داتیو و سیگما را فهمید؟

TrueLove90

New member
سلام دوستان خسته نباشید
دو تا سوال داشتم
1 از روی ساختار یک مولکول چطور می شه تعداد پیوند داتیو و سیگما را فهمید؟

...

سلام دوست گرامی

پیوند داتیو معمولا باعث میشه اتم یا مولکول بار + بگیره و معمولا به صورت یک فلش نشون میدن از از سمت اتم دارای eناپیوندی به اتم دارای اوربیتال خالی

پیوند داتیو نوع خاصی از پیوند کووالانسی که درآن دو اتم به این صورت :

یکی حداقل دارای یک جفت e ناپیوندی + دیگری دارای حداقل یک اوربیتال خالی

پس با شمارش eهای ظرفیتشون میشه تشخیص داد

فرمول به دست آوردن تعداد پیوند داتیو : عدد اکسایش اتم منهای (شماره گروه اتم مرکزی منهای 8) ، کل این مقدار تقسیم بر 2

این فرمول در اسیدهای فسفر دار ، بنیان های فسفردار ، ترکیبهای دارای آمونیوم صدق نمیکنه !

پیوند سیگما ، همه پیوندهای یه گانه از نوع سیگما هستند ،

پیوندهای دوگانه هم یک پیوند سیگما و یک پیوند پـای دارند ؛

پیوندهای سه گانه هم یک پیوند سیگما ، دو پیوند پـای دارند .

...

آخرین ویرایش:

aseman1322

New member
کسی جواب این سوال رو بلده؟
در آنالیز 8.16 گرم نمونه از یک ترکیب که شامل کروم و کلر است کلر موجود در آن به AgCl تبدیل می شود. در این فرایند 20.08 گرم AgCl به دست می آید. فرمول تجربی کروم کلرید چیست؟
ممنون

zy zy

New member
سلام بچه ها ، میشه کمکم کنید ، جواب این سوالارو میخام ، به جوابش شک دارم فکر میکنم کتاب اشتباه جواب داده چون پاسخهاشم تشریحی نیست میخام مطمئن بشم ، مرسی

1- یک محلول بافر اسید استیک-استات سدیم در دست است که در ان غلظت استات سدیم 10 برابر غلظت استیک اسید می باشد. با توجه به اینکه استیک اسید دارای PKa=4.75 است PH آن بافر چند است؟

2-یک اسید ضعیف و نمک سدیم آن را به چه نسبتی باید مخلوط کرد تا PH محلول 3 شود در صورتی که PKa برابر 5 باشد ؟
الف) غلظت نمک 100 برابر غلظت اسید باشد
ب) غلظت اسید دو برابرغلظت نمک باشد
ج) غلظت نمک دوبرابر غلظت اسید باشد
د) غلظت اسید 100 برابر غلظت نمک باشد

3-توابع موجی شرودینگر بیان کننده:
الف) شکل اوربیتال های اتمی است
ب) احتمال جداشدن الکترون از لایه ظرفیت اتم
ج) احتمال ایجاد هیبریداسیون بین اوربیتالهای اتمی
د) اندازه بار الکترون

yas.m

New member
سلام دوست عزيز، من بااينكه هيجوقت علاقه اي واسه ياد گرفتن شيمي نداشتم ولي اونجه فك كنم درسته رو ميگم شايد به دردت بخوره، با يه حساب سرانگشتي جواب سوال اولت5.75
سوال 2، گزينه د
اخري هم احتمالا الف
اميدوارم درست باشه جون تو اين ساعت مغزمم هنگ كرده........

آخرین ویرایش توسط مدیر:

zy zy

New member
سلام دوست عزيز، من بااينكه هيجوقت علاقه اي واسه ياد گرفتن شيمي نداشتم ولي اونجه فك كنم درسته رو ميگم شايد به دردت بخوره، با يه حساب سرانگشتي جواب سوال اولت5.75
سوال 2، گزينه د
اخري هم احتمالا الف
اميدوارم درست باشه جون تو اين ساعت مغزمم هنگ كرده........
سلام ممنون از راهنماییت ، جوابای شما دقیقا همونیه که تو کتاب ج داده ولی نمیدونم چرا من هرطوری حساب میکنم جوابش برعکس میشه یعنی اولی 3.75 دومی هم گزینه الف :14:

zy zy

New member
معادله هندرسون-هسلباخ مگه این نیست :
PH=PKa+log A/HA
یعنی بالای کسر غلظت نمک و پایین غلظت اسید ، مگه با این فرمول حل نمیشه؟

yas.m

New member
سوال اول ودومت از بحث بافر هاس كه فرمولش ميشه ph= pka- log asid/ baz
اكه بااين فرمول حساب كني به جواب ميرسي مگه اينكه تو گرفتن anti log اشتباه داشته باشي يه بار باتوجه به اين بررسي كن ايشالا جواب ميده عزيزم.......

sabor

New member
سلام بچه ها یه سوال از درس بیوشیمی دارم
واکنش مشترک بین چرخه اسید سیتریک و گلوکونئوژنز چیه؟

TrueLove90

New member
...

در ساختمان تـروپـوکلاژن ، کدام اسید آمینه در ایجاد اتصال کووالان بین رشته ها نقش داره ؟؟

پـرولین یـــا لیـزین ؟؟

...

م.صفری

New member
سلام در انسان مهمترین لوکوترین توسط کدام تولید میشه ؟
5 لیپواکسیژناز
یا 15 لیپو اکسیژناز؟
اصلا مهمترین کدومه؟

Aysel

New member
سلام در انسان مهمترین لوکوترین توسط کدام تولید میشه ؟
5 لیپواکسیژناز
یا 15 لیپو اکسیژناز؟
اصلا مهمترین کدومه؟

فک کنم 5 لیپواکسیژناز باشه چون باعث تولید کولوتری ان a4 میشه که بقیه لوکوتری ان ها از این مشتق میشن

م.صفری

New member
فک کنم 5 لیپواکسیژناز باشه چون باعث تولید کولوتری ان a4 میشه که بقیه لوکوتری ان ها از این مشتق میشن

اره ب نظر منم اینه اما جواب داده بود 15 در حالی که 15 برای لیپوکسینه!!!!

- - - Updated - - -

اره ب نظر منم اینه اما جواب داده بود 15 در حالی که 15 برای لیپوکسینه!!!!

سلولی

New member
مهارکننده مخلوط همان غیر رقابتی؟
پایدارترین حالت نشاسته وگلیکوژن؟ایا 180 درجه نسبت به صندلی مجاورش چرخش داره میشه؟
دربتا اکسداسیون پالمیتیک چند استیل کوا تولید میشه؟ کلا در بتا اکسیداسیون چند تا استیل کوا تولید میشه؟
پیچ بتا باعث اتصال چی میشه؟

Aysel

New member
تفاوت فعالیت انزیم های سنتتاز با سنتاز چیه؟؟؟

leila89

New member
بار خالص پپتید مقابل در ph 13 چنده ؟
Arg-Met-Asp-Gly-Lys-Glu-Val
اگر ph 5 می گفت چند می شد؟
لطفا کامل توضیح بدید

science girl

New member
سنتتازها از NTP(صرف انرژی) استفاده میکنن اما سنتاز ها نه.
Synthetases use a high energy Nucleoside Triosphosphate such as Adenosine Triosphosphate (ATP) or Guanosine Triosphosphate (GTP) while Synthases do not.

science girl

New member
مهارکننده مخلوط همان غیر رقابتی؟
پایدارترین حالت نشاسته وگلیکوژن؟ایا 180 درجه نسبت به صندلی مجاورش چرخش داره میشه؟
دربتا اکسداسیون پالمیتیک چند استیل کوا تولید میشه؟ کلا در بتا اکسیداسیون چند تا استیل کوا تولید میشه؟
پیچ بتا باعث اتصال چی میشه؟

دوست عزیز توی آنزیم شناسی ما که برگرفته از کتاب understanding enzymes هست گفته شده که حالت مهاری noncompetitive نوعی از mixed هست...بهرحال در این دو نوع مهار مهارکننده با اتصال محکم به آنزیم متصل میشه.
در نوع classic noncompetitive اتصال مهارکننده باعث تغییر کانفورماسیونی میشه که فرآورده ای تولید نشه و اتصال سوبسترا به آنزیم محکم و کامله اما در نوع mixed اتصال بین آنزیم و سوبسترا ضعیفه و کامل تشکیل نمیشه, همچنین در نوع اول Km تغییری نمیکنه(در نمودار لاین ویور برگ) اما در نوع دوم افزایش پیدا میکنه تا حدی.
Non-competitive inhibitors bind to an inhibitor site which is remote from the active site. They inhibit the enzyme by causing a conformational change which prevents enzyme from converting substrate to product. The substrate and inhibitor are capable of binding to the enzyme at the same time to create a ternary complex. This means that the inhibitor is not competed out by high substrate concentrations and works equally well at low and high concentrations of the substrate. Usually, although the substrate can bind to the enzyme-inhibitor complex, its ability to bind (its affinity) is reduced. This results in what is sometimes known as mixed kinetics but there is no real mechanistic difference between a so called mixed inhibitor and a classical noncompetitive inhibitor.

بالا