مزایا و اهمیت رشته اپیدمیولوژی

epi_info

New member
دوستان عزیز اپیدمیولوژیست
در مورد مزایا و اهمیت رشته اپیدمیولوژی می تونید بحث کنید. چون خیلی از بچه های رشته های کارشناسی و بچه هایی که تازه قبول میشن این سوال براشون پیش میاد که خوب اپیدمیولوژی چیه و به چه دردی میخوره. میشه باهاش مطب زد!
صد درصد حق دارن چون این رشته تقریبا تا به امروز ناشناس مونده و از شهرتی که رشته های بالینی دارند برخوردار نیست.
شما اگه چیزی به ذهنتون میرسه و حتی انتقادی هم از این رشته دارید مطرح کنید تا بحث بشه روش و همچنین بنده سعی میکنم یک لیست کامل از مزایای این رشته براتون ترجمه کنم و اینجا بزارم (البته وقتی سرم خلوت شد)

f.epid

New member
man asheghe epidam.vali vaghean nemidonam ayandeye man bad az 2 sal arshad khondan chi mishe

barany

New member
سلام دوستان،من امسال میخوام ارشد اپیدمیولوژی شرکت کنم،با این بازار کار که شما میگین دیگه روحیه ای برای درس خوندن باقی نمونه،ولی به نظرم وضع اکثر رشته های ارشد از لحاظ بازار کار پایینه،نه فقط اپیدمیولوژی.
نظرتون چیه؟؟؟یعنی ارشد اپیدمیولوژی بازار کارش خیییییییلی بده

epi_info

New member
man asheghe epidam.vali vaghean nemidonam ayandeye man bad az 2 sal arshad khondan chi mishe
به تمامی دوستانی که ارشد قبول میشن پیشنهاد میکنم هرچه زودتر به فکر چاپ کتاب و مقاله و گرفتن مدرک زبان باشن وگرنه نه از بورس خبریه نه هیت علمی و پول و ... . تا نشون ندی کار بلدی، تو اپید نون شبت رو هم نمیتونی در بیاری (جدای از بحث پارتی بازی).

epi_info

New member
به تمامی دوستانی که ارشد قبول میشن پیشنهاد میکنم هرچه زودتر به فکر چاپ کتاب و مقاله و گرفتن مدرک زبان باشن وگرنه نه از بورس خبریه نه هیت علمی و پول و ... . تا نشون ندی کار بلدی، تو اپید نون شبت رو هم نمیتونی در بیاری (جدای از بحث پارتی بازی).
دیگه از سرباز هیت علمی و یا خود هیت علمی با ارشد خبری نیست و فقط دو راه مونده. یا دکترا قبول شی یا بزنی تو کار شغل آزاد.

zari.goli

New member
man asheqe epidam va az nune shabam vasam vajebtare,hala kodum reshte bazare kar dare k epid dashte bashe,2ye har reshte pa mizari kafiye khodeto neshun bedi

ghandasal

New member
[

سلام به نظرشما برای ماکه کارشناسی بهداشت عمومی هستیم چه رشته ای برای ارشد بهتر؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید.

shima.p

New member
اپی جان مگه با ارشد اپید میشه مطب زد؟
و اصلا مطب چی؟یعنی چه خدمتی ارائه میشه اونجا؟
خیلی برام سواله؟؟؟؟؟:33::33:

rohan

New member
با سلام به همگی
رشته اپیدمیولوژی از رشته های پایه ای که میتونه در تصمصم گیری های بهداشتی کشور وجامعه خیلی موثر باشد.چون مبتنی بر شواهد دقیقه اما نیاز به مهارت کافی و دید موشکافانه داره.خوبی این رشته ابعاد وسیع اونه که باعث شده هر کس بتونه در زمینه مورد علاقه خودش بره مثلا اپیدمیولوژی سرطان و بیماریهای غیر واگیر و واگیر و....
جالبترین بعد این رشته اینه که تمامی رشته های دیگه تحصیلی در نهایت برای طراحی یک مطالعه دقیق و ارائه تفسیرهای مناسب از نتایج نیاز به یک اپیدمیولوژیست یا کارشناس آمار دارن و در اینجا باید بگم از مزایای اپیدمیولوژی به آمار همین قدرت تفسیر نتایج و طراحی متودلوژیهای حرفه ای که گاها بچه های آمار هم از اون اطلاعی ندارند

اما مساله اینجاست که این رشته برای افرادی که علاقه به تحقیق دارن و البته تمایل به تحمل سختی رشته خوبیه.چون با وجود برنامه های کشوری هنوز ردیف شغلی مناسبی برای این رشته تعریف نشده و کمی از این نظر بچه ها در مضیغه هستند.باید به همگی بگم که جناب اقای دکتر ندیم (ریئس انجمن اپیدمیولوژی ایران )و جناب آقای دکتر هلاکویی در کنگره اپیدمیولوژی یاسوج در اردیبهشت 92اعلام کردند که در حال مکاتبه با وزارتخانه هستن تا بتونن عناوین شغلی کارشناس اپیدمی و تخصص اپیدمی را برای کار در گروه تحقیق بیمارستان و مراکز بهداشت قطعی کنند.

rohan

New member
نه دوست عزیز مطب نمیشه زد
تو اپید باید خوب متودلوژی و آمار و تفسیر نتایج یاد بگیرید تا بتونید تو مراکز تحقیقات یا مجله های پژوهشی و ...کار کنید
اما باید بگم همونطور که مسول این انجمن گفتن تا کار بلذ نباشید تو اپیدمی کی دنبالتون نیست

در مورد کار هم باید کلی بگم که اینقدر دانشجو وارد دانشگاه کردن و اینقدر ظرفیتها رو بالا بردن که برای همه رته ها اوضاع بهم ریخته و میزان پستهای سازمانی با تعداد افراد آموزش دیده همکاهنگ نیست در تمامی رشته ها.پس سعس کنسد هر کجا هستید و در هر رشته ای حداقل جزو بهترینها باشید

veterner

New member
اپی رشته خوبیه. منم سال بعد هم پزشکی و هم دامپزشکیشو شرکت میکنم.

eeeeeeehsan

New member
سلام دوستان
کسی می تونه به زبون ساده بگه
اپیدمیولوژی یعنی چی و کسی که این رشته رو بخونه چی کاره میشه؟

hebe.nurse

New member
سلام دوستان

سلااااام :ad54ad:
اپیدمیولوژی ینی علم مطالعه اپیدمی. اپیدمی ینی شیوع و همه گیری یک پدیده یک عامل یک بیماری یا.....
با آمار و تحقیق و تجزیه و تحلیل سروکار دارن ......
بازارکار آنچنانی ای نداره. مگر کار پژوهشی و هیئت علمی که اونم اشباع شده با دکترا شاید بگیرن. تو مراکز تحقیقات هم میشه کار کرد.

- - - Updated - - -

سلام دوستان

اپیدمیولوژی ینی علم مطالعه اپیدمی. اپیدمی ینی شیوع و همه گیری یک پدیده یک عامل یک بیماری یا.....
بازارکار آنچنانی ای نداره. مگر کار پژوهشی و هیئت علمی که اونم اشباع شده با دکترا شاید بگیرن. تو مراکز تحقیقات هم میشه کار کرد.

yas021

New member
سلام.واقعا اینقدر اوضاع کار اپید خرابه؟؟؟الان من نظراتو خوندم منصرف شدم از کنکور ارشد.میشه یکی درست حسابی راهنمایی کنه:riz304:

biosta

Well-known member
سلام
رشته ای است که بنظر میاد هیچ گاه بازار کارش اشباع نمی شود از این جهت همچون پرستاری است .
چون فارغ التحصیلان این رشته کم است و تقاضا برای جذب دکتری این رشته برای هیئت علمی در شهر های بزرگ حتی ادامه خواهد داشت.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: IL-2

biosta

Well-known member
با دکتری شاید بشود کار پیدا کرد!!!!!!!!!! بی انصافی ست برای این رشته

biosta

Well-known member
مثلا دانشگاه علوم پزشکی مشهد تا ترم تحصیلی قبل یک دکتری اپید میولوؤی بیشتر نداشت که اخیرا شده اند دو نفر
کارهای اپید ها از تدریس تا تحقیق را رشته های دیگر مثل پزشکی اجتماعی یا آمارزیستی ها انجام می دهند چون نیروی هیئت علمی یا نیروی پژوهشی این رشته کم هستند

بالا