چرا عده ای با تلاش فراوان و مطالعه اصولی هم نتوانستند پزیرفته شوند!!!؟؟

kian

New member
با توجه به اعلام نتایج و عدم پزیرش عده ای که کم هم تلاش نکردن و هم مطا لعه اصولی داشتن اما به دلایل دیگری غیر از سواد آکادمیک و تئوری موفق به قبولی نشدن!!!
هرکس نظری دراره میتونه به عنوان تجربه برای کسانی که هم اکنون برای آمادگی تلاش میکنند و سایر دوستان خود که همزمان با انها تلاش برای آمادگی مجدد برای شرکت در آزمون دارند را به اشتراک بزاره.........

kian

New member
این متن من در پایان تاپیک گرفتن حق ضایع شده و نوشتن نامه و پیگیری موضوع برای اصلاح کلید بوده که میدونم خیلیها پیگیری کردین اما به عنوان یه تجربه و... اینجا هم مطرحش میکنم و دوس دارم شما ها هم از تجربه ها و.. ما رو بی بهره نزارین!!!!
سلام آخر........
بلاخره این همه تلاش هم تمام شد!!! ... خیلی ها قبول شدن که واقعا جای خوشحالی داره و از همه بیشتر اینکه برای مبارزه زندگی جنگیدن و پیروز شدن لذتی دوچندان داره!
اما حرف من چیز دیگریست.با این تاپیک تونستیم دست به دست هم و با همیاری و هم دلی یه مقداری از حق ضایع شدمون رو که سلامت سوالات بود رو بگیریم...
اما .... تکلیف اون گروه ها و گرایشها و سوالات اشتباهی رو که نتونستیم درست کنیم چی!!!؟ .......
..؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
واقعا یکم فکر کنین که چرا هر سال یه اتفاقایی در این آزمون میفته یا سوالت اشتباه میاد یا تصاویر چاپ نشده و.... واقعا مگه نه اینکه باید یکم هم به شخصیت دانشجویی که یک سال وقت و سرمایه و زندگیش رو گزاشته رو این آزمون احترام گزاشته بشه!!؟
اعلام منابع از طرف وزارت بهداشت در هر گرایش مشخصه اما زمان برگزاری آزمون سوال ژنتیک از منبع سلولی طرح میشه!!؟ سوال بیوشیمی از ژنتیک طرح شده!!؟ و.... گزینه ها هم که واقعا انگار نه انگار که یک دکتر این مملکت اونا رو نوشته !! نه فعل داره و نه میتونه منظور درست رو برسونه!!
حالا غلط املایی و نگارشی و اینکه خلاقیت طراح در جابجایی عمدی یک کلمه با کلمه ای که به طور کل معنی جمله رو عوض میکنه رو هم به این آش شعله قلم کار (مامان جونمون وقتی مریض میشیم واسمون میپزه)!!! اضافه کنید!!؟
در گرایش شخص بنده در 60سوال ژنتیک بیش از 15سوال مورد دار وجود داشته که به عبارتی 25% کل این درس!!!!!! و تراز نمره 45که میتونه یک فرد رو حداقل30رتبه جابجا کنه!!
و یک نفر رو با رتبه مثلا 65که قبوله به رتبه 95که مردود محاسبه میشه بفرسته....
به عنوان نمونه یک سوال بسیار پیش پا افتاده از این میدان شام درس ژنتیک رو براتون ذکر میکنم... سوال و گزینه ای که به عنوان گزینه درست اعلام شده!!!!!!
...
سوال7: کدام یک از گزینه های زیر در مورد عامل های رونویسی درست است؟
الف)توالی های rnaهستند که در فرایند ترجمه در ریبوزوم ها نقش دارند.
ب)تنها عملکردشان خاموش سازی ژن ها در نمو و تکوین است.
ج)در نقایص جانبی و تعیین جنسیت درگیر نیستند.
د )شامل ژن هایی هستند که یک موتیف zinc finger دارند(گزینه اعلامی)
...
در نگاه اول گزینه های ب و ج رد میشود و.... برای کسی که حتی یک بار ژنتیک مولکولی را خوانده گزینه( د ) بدلیل حضور... موتیفzinc finger ..درست به نظر میرسد اما........ وقتی شما حتی به ریز ترین نکات در خواندن متون فارسی و انگلیسی دقت میکنی!!! در نگارش و جمله بندی دقت میکنی و ذهنیت خلاق طراح رو هم نمیتوانی حدس بزنی به این موارد دقیق میشوی که !!!! مواظب تله ها باش!!!؟
....
در متن سوال از کلمه ی عوامل های رونویسی... که در ترجمه های فارسی شده متن اصلی( genome experession) میباشد که: هم بر هانند سازی (dna replication) و هم نسخه برداری (transcription) دلالت دارد استفاده شده است....که با توجه به حضور مرحله ترجمهtranslation )mrna )در ادامه این روند .....!!! باعث ایجاد گمراهی در ذهن میشود!!!؟ که کدام مرحله از رونویسی مد نظر طراح میباشد!!!؟
....
در گزینه اعلامی..د...بجای کلمه پروتئین(تمام فاکتورهای رونویسی پروتئین میباشند) از کلمه ژن...!!! استفاده شده و بدون توجه به این جابجایی از عبارت موتیفzinc finger!!! (که برای شکلهای ساختاری متفاوت پروتیین استفاده میشود) برای تعریف همان ژن استفاده شده!!! بدون توجه به این که عبارت دمین... به عنوان تعریف برای ژنهای دارای ساختارهای ژنی ویژه استفاده میگردد!!!
حال اگر مرحله ترجمه را نیز به عنوان ادامه روند genome experession در نظر بگیریم.. و trnaرا نیز به عنوان یک rna cataliticدر نظر بگیریم که در گزینه الف مطرح شده و گزینه دال را به دلیل اشتباه دستوری مردود بدانیم آیا باز هم گزینه دال را به عنوان گزینه درست در جلسه انتخواب خواهیم کرد.........!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
...
و هزاران اشکال املایی و دستوری در گرایشها و سوالات دیگر....
آیا واقعا کسانی که به صورت اصولی و کاربردی مطالعه میکنند و از منابع متفاوتی و نیز متون اصلی منابع بهره میبرند به عنوان رتبه های شاخص اعلام میشوند یا بدلیل ایراد در سوالات و تفاوتهای ناخوداگاه!!! یا خود آگاه طراحان سوال در آزمون به دلیل انتخاب درستی که از نظر طراح اشتباه به نظر میرسد به ناچار مردود اعلام میشوند!!!!!!!!؟؟؟
....
همه ما دیدیم که در تمامی گرایشها اشکالات فراوانی در طرح سوالات موجود بوده که بعضی آز آنها حتی متن عینی کتاب منبع را منسوخ دانسته و گزینه دیگری به عنوان کلید اعلام گردیده است... واما زمانی که با تلاش ستودنی همه شما اقدام به تصحیح سوالات و کلید نمودیم تنها در پاره ای از سوالات نسبت به اعلام گزینه درست اقدام نموده و در سایر موارد تنها به 2گزینه ای کردن سوال اقدام کرده اند که نه تنها باعث پذیرش اشتباه از جانب طراح نبوده بلکه باعث ایجاد یک درصد کاذب برای شرکت کنندگان گردیده است و هیچ گونه تغییری در رتبه های اعلامی نگردیده!!!!
و در پایان آیا باید این اشتباهات فراوان موجود در آزمون را همان اشتباه نامید یا آنکه یک مهندسی طراحی بسیار زیرکانه که گزینه درست را اشتباه و گزینه به ظاهر درست را مورد قبول قرار میدهد!!! را هم در نظر گرفت...
و تامل در اینکه چگونه است که سالها آنان که تنها اقدام به خواندن منابع بر حسب سواد خود نموده از قبولی باز مانده!!!؟؟؟ و آنان که اقدام به شرکت در کلاسهای آنچنانی نکته و تست و... میکنند پزیرفته میشوند!؟(با احترام به تمام کسانی که با زحمت و تلاش فراووان خویش وسواد علمی و آکادمیک موفق به پزیرش میشوند و در این متن هیچ ایرادی به شخصیت علمی آنان مورد نظر نبوده است)....
آیا نباید این روند پزیرش بر اساس ذکاوت در تشخیص درست از اشتباه را به پزیرش بر اساس توانایی علمی و عملی و سواد آکادمیک تغییر داد!!!!؟؟؟؟
و آیا این دلیل برای افت شدیدی در کلاس علمی دوران تحصیلی عده ای که تنها برای عبور از صد کنکور آموزش دیده اند در سطح ایراد مقاله و پایان نامه و نیز حتی نمرات امتهانی دروس تخصصی کافی نیست!!!!؟ ....
آیا نباید مسولین فکری به حال تخصصی شدن این آزمون همانگونه که خانم وزیر گفتن بفرمایند!!!؟؟؟
و در انتهای این تاپیک به عنوان کلام آخر به همه شما دوستان گلم که با زحمات فراوان و بی دریغتان به پاداش نتیجه عملتان و قبولی در آزمون رسیدین تبریک میگم و آرزو میکنم در تمام مراحل موفق و پیروز باشین و همیشه در این انجمن شما و اخبار خوش از تمام مراحل پویای زندگیتان را بشنویم و این انجمن و دوستانی که نیاز به همراهی و مشاوره شما دارند رو فراموش نکنید....
و در انتها اینکه همه چیز آنگونه که به نظر میآید نیست مگر آنکه در او درست بنگری!!!!

kian

New member
شخصا هم به عنوان شروع ....
من عدم پزیرش خودم رو در درجه اول دلایل بالا و خصوصا عدم استاندارد سازی سوالات میدونم که باعث عدم کسب درصد بالا و پزیرش من .... و مهمتر از همه انتخاب نکردن تمام دانشگاههای موجود که با توجه به درصدهای قابل قبول موفق به پزیرش نشدم!!! و اما دلایل خودم رو برای این منظور داشتم...
و ........ شاید هم انتخاب اشتباه بعضی از منابع....

bacillus.bs

New member
قبول شدنم مگه قسمتیه/به نظر من شانس که چه کسی چه مطلبی را بیشتر خونده /خود من توی ازمون امسال باکتری شناسی دوتا سوال از دانشمندان اومده بود بعد از چند سال/من این قسمتو که 2 صفحه بیشتر نبود نخوندم و از بد شانسی هم 2 تا سوال ازش دادند/ویروسمم همین جور شد

najma

New member
کیان جان من فکر نمیکنم اون اعتراض رو کلا اعمال کرده باشن . یعنی مطمئن باش . چون به عنوان مثال من با همون کلید غلط وزارت بهداشت هم در صدامو که به خلیلی و استادای کنکور گفته بودم میگفتن احتمال قبول شدن تهرانت بالاست حالا فکر کن اگر اعتراض رو اعمال میکردن من باید زیر 10 میشدم نه اینکه تازه اصفهان قبول شم ....
از بچه های ژنتیک اینجا که همه رفرنس خون بودن نتیجه ها انقدر تعجب برانگیز بود ولی جزوه خونها قبول شدن ...
دلیل عدم موفقیت بچه ها و نحوه درس خوندنشون نیست . حداقل تو ژنتیک امسال که مطمئنم .

آخرین ویرایش:

jok

New member
لطفا یه عده داغ نکنن و ناراحت نشن......به نظر من این کنکور وزارت بهداشته و خیلی طبیعیه که وزارت بهداشتیا بهتر نتیجه میگیرن....من دانشگاه مشهد بودم دوستای دور و برم در کنار کارآموزی درسشونم خوندن و اونقدرام روی خودشون فشار نیاوردن....و هر کی هم که شرکت کرد جاهای خوبم قبول شدن....به سوالها هم اونطور که شما معترض بودید کسی اعتراضی نداشت..به نظرم هر کس وزارت بهداشت بوده با شیوه طراحی سوالات بیشتر آشنا بوده و همین شده عامل قبولیش
نتیجه:به نظر من یکی از علتها تفاوت فاحش شیوه طراحی سوال بین دو تا وزارت خونست.....من خودم وقتی تستای وزارت علوم رو میزدم دقیقا همین حس رو داشتم و مدام میگفتم این چه وضع سوال طرح کردنه

samar.sh

New member
بنظر من همه زحمت کشیدن یکی 1سال از خوشیهاش زده تمام تمرکزش رو ارشد بوده که کتاباش چند دور بزنه یکی هم برنامه داشته خوندنش گیفیت داشته مثلا کتاب ونگ اطفال فصل اول تقریبا همه حذف می کنن میگن از بس چرته در مورد فرهنگ وسلامتیه ولی امسال 5سوال ازش اومده بود درس با ضریب3؟تفاوت ببینید همه میرن بیماری ها رو میچسبن میگن مهمه....من خودم از جمله کسایی بودم به سوالات اعتراض داشتم پس من باید 1 میشدم..........:1dco2x0p1lilzhfpg1t

fateme67

New member
نوع طرح سوال با غلط بودن سوال زمین تا آسمون فرق داره..من خودم فک میکنم عدم قبولی بیشتر به خاطر اینه که هر سال رو 1کی از رفرنسا بیشتر مانور میدن مخصوصا تو ژنتیک و سلولی برا رشته ما..شما انرژیتو میذاری رو همه رفرنسا یا روی رفرنسی که بهتر و کامل تره ولی اون سال تعداد سوالایی که از رفرنس مورد مطالعه شما میاد کمتره..و این رو نمیشه پیش بینی کرد.من پارسال هم به طور آزمایشی شرکت کردم و امری رو کامل چند دور خوندم..سلولی و بیو رو هم تا حدودی..با اینکه قصدم کنکور آزمایشی بود ولی بد مطالعه نکردم و احتمال میدادم شهرستانایی مث بابل و زنجان رو قبول شم..ولی پارسال 60 درصد سوالای ژنتیک از هزاره بود و من فقط 36 درصد ژنتیک زدم.بیو78 و سلولی68..ولی خب قبول نشدم!!ولی به این هم ایمان دارم که اگه تسلط کامل رو منابع داشته باشیم بعیده قبول نشیم...با این همه سوالای ژنتیک امسال واقعا مشکلای اساسی داشت و اینو فقط بچه های ژنتیک میتونن تشخیص بدن نه دوستانی که رشته شون فرق میکنه..سوال که کیان بالا اشاره کرده 1مورد کاملا واضح از این موارده..

armin van buuren

New member
بابا اینجا ایرانه دیگه اینچیزا عادیه ملت قد گوسفند ارزش ندارن کلا همه چی زوریه اینجا باید تو ایران بخیال باشی

biochem

New member
منم تا حدی با مورد دار بودن سوالا موافقم. من انقدر بیوشیمی رو خوب خوتده بودم که برای 90 با بالا سر جلسه نشستم ولی وقتی سوالا رو دیدم که تا چه حد سطح پایین و حتی غلط طرح شدند همونجا سرجلسه گفتم نباید انتقدر به خودم زحمت میدادم. و خوب بیشتر از 70درصد هم اجازه ندادن بزنم!
در مورد سوالات شیمی همینطور من شیمی آلی رو خورده بودم. اونوقت نصف سوالا معلوم نبود از کجا طرح شده و اصلا یه سری سوال آلی نبود. باور کنید سوالات چندسال پیش خیلی با کیفیت تر و منطقی تر بود
از اینها که بگذریم که نمیشه گذشت گاهی اطمینان به اینکه رفرنس خوندن کافیه آدمو از اونچه که هست دور میکنه. کما اینکه من خودم 5 ماه داشتم لنینجر و موریسون بوید میخوندم و اعتماد به نفسم خیلی بالا رفته بود ولی یکی دوبار که آزمون دادم دیدم رفرنس خوندن واسه ارشد ریسکه چون حجم مطالب غیر ضروری برای کنکور توی رفرنسا زیاده و از وقت مفیدت برای خوندن ارشد کم میکنه. منم از آذر ماه پارسال رفرنس خونی رو کنار گذاشتم و رفتم سراغ نکته و تست. این مساله ای هست که به نظر من دوستانی که رفرنس میخونن باید توجه کنند. و امسال یکی از دوستام که واسه ایمنی میخوند همین اتفاق براش افتاد و علیرغم شایستگیش قبول نشد
موفق باشید

najma

New member
لطفا یه عده داغ نکنن و ناراحت نشن......به نظر من این کنکور وزارت بهداشته و خیلی طبیعیه که وزارت بهداشتیا بهتر نتیجه میگیرن....من دانشگاه مشهد بودم دوستای دور و برم در کنار کارآموزی درسشونم خوندن و اونقدرام روی خودشون فشار نیاوردن....و هر کی هم که شرکت کرد جاهای خوبم قبول شدن....به سوالها هم اونطور که شما معترض بودید کسی اعتراضی نداشت..به نظرم هر کس وزارت بهداشت بوده با شیوه طراحی سوالات بیشتر آشنا بوده و همین شده عامل قبولیش
نتیجه:به نظر من یکی از علتها تفاوت فاحش شیوه طراحی سوال بین دو تا وزارت خونست.....من خودم وقتی تستای وزارت علوم رو میزدم دقیقا همین حس رو داشتم و مدام میگفتم این چه وضع سوال طرح کردنه

البته ما بیشتر از اینکه به نحوه طراحی معترض باشیم ، به اینکه از روی منبع جواب رو توی کلید اشتباه زدن معترض بودیم .
خود نویسنده کتاب امری هم اگه بود معلوم نبود این کنکور رو قبول بشه !! با این کلید غلط !
صرفا برای رشته ژنتیک دارم میگم . به قول فاطمه جون ما خودمون ژنتیکا فقط میفهمیم چه اتفاقی تو ژنتیک افتاد ...

آخرین ویرایش:

bacillus.bs

New member
یعنی هر سال باید توی یه رشته این اتفاق بیوفته:1dco2x0p1lilzhfpg1tخدا به خیر بگذرونه سال دیگه رو/یعنی نوبت کدوم رشتست؟؟:shocked:

princess

New member
سلام

من رشتم پرستاری. طرحمو هم یکسال شروع کردم این یکسالو هم کار کردم و هم بکوب خوندم میانگینمم 46 شد ولی قبول نشدم.دیگه روحیه ندارم. دوباره درسای تکراری باید بخونم با اون شیفتای سختم:sadsmiley:

biosta

Well-known member
من آنقدر سطحم را بالا می برم که اگر خارج از منابع هم سوال طرح کنند بتوانم جواب دهم

هر کسی گفته که سوالات خارج از منابع بود چه بسا درست گفته منتها بدانید این بهانه ای هست تا قبول نشدنش را توجیه کند .

کسی که می گوید سوالات خارج از منابع بود بنابرین شهر تهران قبول نشدم بدانید که

کسی لیاقت دانشجو شدن در بهشتی و تهران را دارد که آنقدر سطحش را بالا ببرد که توان جواب گویی سوالات خارج از منابع را هم داشته باشد .

تا وقتی که کسی نیتش صرفا" قبولی باشد حتی با قبول شدن موفق نیست .

bacillus.bs

New member
نه این حرفو نزن پرنسس/حیفه/مدرک مهمتر از کار هست/مدرک بالاتر=کار بهتر=درامد بالاتر

jok

New member
البته ما بیشتر از اینکه به نحوه طراحی معترض باشیم ، به اینکه از روی منبع جواب رو توی کلید اشتباه زدن معترض بودیم .
خود نویسنده کتاب امری هم اگه بود معلوم نبود این کنکور رو قبول بشه !! با این کلید غلط !
صرفا برای رشته ژنتیک دارم میگم . به قول فاطمه جون ما خودمون ژنتیکا فقط میفهمیم چه اتفاقی تو ژنتیک افتاد ...

من تعجب میکنم آخه عنوان تاپیک که ننوشته فقط ژنتیک نظر بده...بعدشم درسته نخوردیم نون گندم ولی دست مردم که دیدیم....من دوتا از هم کلاسیام ژنتیک تهران و مشهد قبول شدن...این اعتراضی که شما میگین رو هم اونا جز یکی دو مورد بقیشو قبول نداشتن اصلا...بعدم من باورم نمیشه که شما از استادای تهران بیشتر بلد باشید...یعنی اونا نفهمیدنو شما فهمیدید؟..به نظر خودتون اونا که استادای برتر کشورن و این همه بیسوادن پس چه ارزشی داره که برید شاگردشون بشید؟...

najma

New member
من تعجب میکنم آخه عنوان تاپیک که ننوشته فقط ژنتیک نظر بده...بعدشم درسته نخوردیم نون گندم ولی دست مردم که دیدیم....من دوتا از هم کلاسیام ژنتیک تهران و مشهد قبول شدن...این اعتراضی که شما میگین رو هم اونا جز یکی دو مورد بقیشو قبول نداشتن اصلا...بعدم من باورم نمیشه که شما از استادای تهران بیشتر بلد باشید...یعنی اونا نفهمیدنو شما فهمیدید؟..به نظر خودتون اونا که استادای برتر کشورن و این همه بیسوادن پس چه ارزشی داره که برید شاگردشون بشید؟...

بعضی افراد رو خدا آفریده برای ساز مخالف زدن . اگر فقط ژنتیک نظر میده چون ظلم بیشتری بهش شده . توی عنوان تاپیک نوشته نشده که ژنتیک نظر نده ضمنا آغاز کننده تاپیک هم از بچه های ژنتیکه !!
دوست عزیز من و دوستام هم قبول شدیم ! از پشت کوه که نیومدیم .
ضمنا محض اطلاع شما خود برد ژنتیک و شخص دکتر دلویی رییس بورد اعتراض ما رو به طور کامل تایید کرد ولی سنجش نمیدونم چرا اعمال نکرد ...
ضمنا ما از همون اساتیدی که شما میفرمایید مشورت گرفتیم و اعتراض نامه رو گذاشتیم .
یعنی شما میفرمایید دوستای شما عین متن کتاب امری و هزاره رو قبول نداشتن دیگه ؟؟
چه دوستای با سوادی دارید شمااااااااااااااااااااا
خوشا به سعادتتون
!!!!!!

آخرین ویرایش:

ariya21

New member
دوستان گلم این بحث ها دیگه فایده نداره کسی هم به ما توجهی نداره

اونایی که خوندن و قبول نشدن یا سطحی خوندن یا نمره منفی زدن

بالا