چند سوال در مورد رشته ی روانشناسی بالینی

as1374

New member
سلام و عرض ادب

دوستان عزیز خسته نباشید

بنده سال آینده کنکور دارم و به رشته ی روان شناسی بالینی هم علاقه مندم. البته از لحاظ درسی مشکلی ندارم و میتونم براحتی پزشکی قبول شم. اما دوست دارم کمی اطلاعات در مورد رشته ی مورد علاقم بدونم. اگر سوالاتم پیش پا افتاده هست ازتون عذرخواهی میکنم

سوال ها :

1. بعد از کنکور و وارد دانشگاه شدن برای تحصیل در این رشته، ما کارشناسی رو میخونیم یا فوق دیپلم یا دیپلم رو ؟
2. مدت زمان تحصیلی کارشناسی ، کارشانسی ارشد و دکتری رو بفرمایید
3. بهترین دانشگاه های ایران رو بفرمایید
4. اگر از دوستان این رشته ( بالینی ) کسانی رتبه ی سهمیه ای خودشون در کنکور رو لطف کنند بفرمایند ممنون میشم
5. وضعیت آینده ی این رشته چطور هستش از لحاظ درامد ؟ آیا میشه گفت هم رقیب با رشته ی پزشکی هستش ؟
6. آیا به کسانی که تحصیل کردن، دکتر میگن ؟

اگر نصیحت، توصیه ای هم داشتید بگید خیلی ممنون میشیم

با آرزوی موفقیت برای همه ی عزیزان
و با تشکر فراوان از توجه شما

eliii

New member
سلام . روانشناسی دوره لیسانس یا کارشناسی داره که ۴ ساله هستش و ارشد یا فوق لیسانس ۲ساله و دکتری اگر اشتباه نکنم ۵ساله. تو هر رشته ای تا دکتری بخونی دکتر میشی و اگر ادامه تحصیل ندی خوب میشه کارشناس روانشناسی

eliii

New member
بهترین دانشگاه اول انیستستو روانپزشکی دانشگاه تهران بعد دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی بعد شهید بهشتی البته این برای ارشد و ازمون وزارت بهداشت برای کارشناسی تهران و شهید بهشتی و البته دانشگاه تبریز هم سطح علمی خیلی خوبی داره برای روانشناسی

shahram25

New member
سلام و عرض ادب

دوستان عزیز خسته نباشید

بنده سال آینده کنکور دارم و به رشته ی روان شناسی بالینی هم علاقه مندم. البته از لحاظ درسی مشکلی ندارم و میتونم براحتی پزشکی قبول شم. اما دوست دارم کمی اطلاعات در مورد رشته ی مورد علاقم بدونم. اگر سوالاتم پیش پا افتاده هست ازتون عذرخواهی میکنم

سوال ها :

1. بعد از کنکور و وارد دانشگاه شدن برای تحصیل در این رشته، ما کارشناسی رو میخونیم یا فوق دیپلم یا دیپلم رو ؟
2. مدت زمان تحصیلی کارشناسی ، کارشانسی ارشد و دکتری رو بفرمایید
3. بهترین دانشگاه های ایران رو بفرمایید
4. اگر از دوستان این رشته ( بالینی ) کسانی رتبه ی سهمیه ای خودشون در کنکور رو لطف کنند بفرمایند ممنون میشم
5. وضعیت آینده ی این رشته چطور هستش از لحاظ درامد ؟ آیا میشه گفت هم رقیب با رشته ی پزشکی هستش ؟
6. آیا به کسانی که تحصیل کردن، دکتر میگن ؟

اگر نصیحت، توصیه ای هم داشتید بگید خیلی ممنون میشیم

با آرزوی موفقیت برای همه ی عزیزان
و با تشکر فراوان از توجه شما
دوست خوبم سلام.
ورودتو تبريك ميگم به اين سايت.
اولين نكته مهم علاقه شما هست و هدفتون از تصيل اگر درس را براي پول ميخوايد بهتر است كه از همين الان وارد دانشگاه نشيد چون در بيرون بهتر پول در مياريد اما اگر علاقه خوبي به همراه توانايي در اين رشته رو داريد رشته ايي بسيار جذاب و كاربردي هست كه روي زندگي خودتم 100% تاثير ميزاره.
شما بعد از قبولي در كنكور به مدت 7 الي 10 يا 12 ترم كارشناسي خواهيد خوند و در دوره ارشد 4 تا6 ترم و در دكتري هم 6 الي 8 ترم.
موفق و پيروز باشيد و در ضمن نصيحت رو قبول كن چون نصيحت حكمي از بالا به پايين هست سعي كن در زندگيت افقي با ديگران رفتار كني يعني همسطح خودت اما با احترام

eliii

New member
تو رشته روانشناسی بهتر تا دکتری ادامه بدی تا بتونی به مشاوره و درمان برسی البته با کارشناسی ارشد هم میشه ولی با دکتری ۱۰۰ درصد بهتر و پزشکی هم ۷ سال میخونی بعد باید برای تخصص بخونی . پدر من پزشک و دوستای زیادی دارم که پزشکی میخونن و خودممم لیسانس روانشناسی دارم و نظر خودمو بگم خوب پزشکی از لحاظ اجتماعی و درامدی بهتر چون تو ایران هنوز روانشناسی اونجوری باید جا نیوفتاده من هنوز خیلی ها رو میبینم که اگر پیشنهاد بدی که مشاوره بره ناراحت میشه البته الان بهتر شده و هر چی پیش میریم بهتر میشه به هر حال به نظر من رشته مورد علاقه برای ادامه دادن چند سال درس خوندن و موفق بودن شرط مهمی . من فقط نظرم رو گفتم هر جور خودت صلاح میدونی و اگر کمکی هم خواستی خودم و دوستام که دانشجوی پزشکی هستن حتما کمکت میکنیم موفق باشس

persona

Member
سلام عزیز جان...! برای جواب دادن به این سوالای شما باید یه کتاب تألیف بشه .... ولی اجمالا شروع می کنیم به جواب دادن ... فقط حواست باشه که این فقط نظر منه...:
1.شما وقتی به سلامتی قبول شدی کارشناسی ، یا همون دوره ی لیسانس رو طی می کنید و در پایان 3/5-4 سال مدرک کارشناسی بهتون میدن.
2.کارشناسی : 3/5 تا 4 ارشد 2تا 3 و دکتری 3 تا 5 سال
3.برای گروه روانشناسی تشخیص بهترین دانشگاه که خب کار مشکلیه ولی دانشگاه های تهران ، بهشتی و شیراز از بهترین ها هستند!
4.رتبه من زیر 50 بوده،البته خیلی به دردت نمی خوره ، چون اولا نمی گم کدوم دانشگاه درس خوندم، و در ثانی من سال 85 کنکور دادم!
5.اگه بتونی تا دکترا ادامه بدی و در کارت بهترین باشی ، بله ، توی شهرای بزرگ درآمد خوبی داره!
6.وقتی دکترا بگیری که طبیعتا می گن ...ولی اگه بعد از اتمام کارشناسی ارشد هم بتونی پروانه مطب بگیری و کلینیک باز کنی ... آره ... احتمالا مریضات بهت می گن دکتر!!!( آخه این چه سوالیه بچه جان!!!؟)

نصیحت:
اگه رشته ات تجربی بوده باید اینو بدونی که احتمال داره ابتدای ورود به این رشته حسابی بخوره توی ذوقت!دنیای روانشناسی بیشتر متناسب با آموزش های گروه انسانیه و برای بچه های تجربی آزار دهنده است ... یا حداقل توی همکلاسی های ما که اینطور بود ( بچه های تجربی همه اش غر می زدند که این دیگه چه جور علمیه!) روانشناسی بیشتر به فلسفه نزدیکه تا به علوم تجربی ... باید خودتو آماده کنی برای اینکه بتونی مکتب های مختلف رو کنار هم بپذیری .. منظورم اینه که درست و غلط مطلق وجود نداره ... باید چیزایی رو که به نظرت درسته انتخاب کنی ! ببین ... مثلا توی علوم تجربی فرضیه a مطرح میشه، بعد فرضیه b میاد و فرض قبلی رو نقض می کنه ، ولی توی روانشناسی فرض b در کنار فرض a قرار میگیره و نمی تونه ثابت کنه که فرض قبلی اشتباهه!اگه با دنیای فلسفه تا حدودی آشنایی داشته باشی نباید برات پیچیده باشه چیزایی که میگم ...!
به هر حال اگه تصمیمت انتخاب این رشته بود حتما قبلش شروع کن کتاب های فلسفه و منطق سوم و پیش دانشگاهی (یا چهارم!؟) رو بخون ... اگه بدون این پیش زمینه های فلسفی وارد روانشناسی بشی ، حداقل ترمای اول خیلی اذیت میشی!

آخرین ویرایش:

as1374

New member
سلام و درود
واقعا شرمندم کردید از لطفی که کردید و پاسخ دادید

خیلی متشکرم از همه ی عزیزان

as1374

New member
راستش ببینید
من خودم واقعا به این رشته علاقه دارم
و حقیقتا خودمم آدم شناس خوبیم ! یعنی یه جورایی توی خونم هست این رشته

از لحاظ قبولی هم مشکلی ندارم و ان شالله براحتی قبول میشم
مخصوصا که سهمیه منطقه 3 هم دارم

در مورد اینکه کجا فعالیت کنم بعد از تحصیلم، بله همین فکرو دارم که در شهر های بزرگ مثل شیراز و تهران فعالیت داشته باشم

ولی واقعا اون چیزی که ناراحتم میکنه
همون طور که یکی از عزیزان بهش اشاره کرد، اون فرهنگیه که جا افتاده بین مردم و حتی خانواده ی خودم و فکر میکنند که کسی که 7 سال پزشکی خونده رو نمیشه با یک ارشد این رشته مقایسه کرد!
در مورد درامد هم، من ادمی نیستم که برای پول کار کنم. ولی دوست ندارم بخاطر یک انتخاب غلط، ببینم کسان دیگه در وضع مالی خیلی بهتری نسبت به من قرار دارن
ان شالله صد در صد چه در پزشکی و چه در رشته ای مورد علاقمه کلینیک هم میزنم
کلا فقط الان روی یه دوراهی گیر کردم

ضمنن همون طورم که میدونید قبولی واسه این رشته خیلی آسون تر از پزشکی هستش...

ببخشید یه سوال ریز دیگه و البته کمی خنده دار دارم
اونم اینه که ان شالله وقتی دکتر شدیم و مطب زدیم، مراجعه کنندگان یا بیمارانی که باید ویزیت کنیم، بیشتر چه مشکلاتی دارن یا واسه چه کاری مراجعه کردن ؟
البته خودم یک چیزایی میدونم اما میخوام بیشتر بدونم

با تشکر فراوان

as1374

New member
ضمنن دوستان
یکی از دلایلی که دوست ندارم پزشک شم اینه که بالاخره آدم باید جراح بشه در آخر . یعنی تخصص بگیره
ولی من آدمیم که کلا بدم میاد از خون و عمل ... !

shahram25

New member
دوست خوبم با عرض پوزش:مطب نگو چون ما پزشك نيستيم و بايد بگويي كلينيك رواني.و بعديش هم اينه كه گفتي بيشتر چه كسايي ميان اون بستگي به گرايش تحصيليت داره مثلا براي ما بيشتر افرادي كع داري اختلالات شخصيتي دارند ميان براي باليني ها بيشتر شخصيت و در حوزه اسيب شناسي رواني هست و بقيه مث عموميه و روانسنجي و گرايش صنعتي هم كه معلومه

eliii

New member
عزیزم دانشجوی پزشکی از ترم اول کالبد شکافی میرن و از ترم اول باید خودتو اماده کنی و اینکه خوب همه جراح نمیشن مثل متخصص داخلی . خوب من کارشناس هستم و نا جایی که من میدونم خیلی بستگی به گرایش خودت داره . بالینی که من خوندم خوب درباره اختلالات روانی هستش تو خانواده درمانی و صنعتی سازمانی و کودک و سلامت متفاوت . و تو بالینی هم بستگی به روشت داره که چه مراجعانی بپذیری

persona

Member
ضمنن دوستان
یکی از دلایلی که دوست ندارم پزشک شم اینه که بالاخره آدم باید جراح بشه در آخر . یعنی تخصص بگیره
ولی من آدمیم که کلا بدم میاد از خون و عمل ... !
در مورد اون سوال اولت که با چه بیمارانی سرو کار داری ... که جوابش رسما تو یه کتابه که قبلا نوشته شده و ما لازم نیست زحمت تألیفش رو بکشیم...!!!اسمش هم هست dsm ! برو ببین با چه بیمارایی سرو کار خواهی داشت!!!:smiliess (3):
اما درمورد اینکه گفتی از جراحی و خون بدت میاد،باید بگم که ... خب مگه مجبوری بری جراح بشی ..؟؟ برو عمومیتو بخون ، برا تخصص برو روانپزشکی! با نهایت تأسف باید بگم روانپزشک ها هم چهره مقبول تری تو جامعه دارند،هم درآمد بیشتری دارند،هم اینکه رسما همه کارایی که ما انجام میدیم اونها هم انجام میدن ... با این تفاوت که اونا یه امتیاز دارند به نام حق تجویز دارو که ما نداریم!مردم تنبل ایران هم ترجیح میدن به جای اینکه زحمت بکشن و به کمک روانشناس یه تغییر اساسی تو خودشون بدن و درمان ریشه ای بکنند ، برن پیش روانپزشک و با دارو درمانی ، علامت در مانی کنند ، یعنی از شر علایم و شرایط آزاردهنده بیماری شون خیلی زود ظرف یکی دو جلسه خلاص بشن،ولی مشکل اصلی شون همچنان پابرجاست .... فقط بعد از درمان دارویی دیگه علایمش تا مدتی ماسکه میشه!!!....بگذریم ...این سوال شما سر درد دل مارو باز کرد ...:smiliess (3):
به هر حال ... به نظرم بهترین کار برای یکی تو شرایط شما اینه که بره پزشکی و بعد برای تخصص روانپزشکی بخونه!(و این فقط یه پیشنهاده ) اونجوری حتما هم وقتی درست تموم بشه بهت می گن دکتر !

as1374

New member
سلام
بازم ممنون از جواب هاتون
بله ببینید من اگر بخوام برم پزشکی . صد در صد میخوام جراح بشم . یعنی کلا قصد این رو ندارم که اگر روزی پزشکی رو انتخاب کردم بجز جراحی به گرایش دیگه ایش ادامه ی تحصیل بدم
یعنی کلا الان دو انتخاب دارم برا آینده
که یکیش یه رشته ای بجز پزشکیه . و دیگری پزشکی ( که در آینده جراح بشم با اینکه میل ندارم . اما سیاست خودم اینطوری هستش که باید جراح بشم در آخر توی این رشته )

در مورد درامد رشته ی روان شناسی بالینی در سطح ارشد و دکتری، من بنظرم این موارد به نظرم میاد :
درامدی که از ویزیت مراجعه کنندگان داریم . درامد استاد دانشگاه بودن، درامد همکاری با شرکت ها و سازمان ها و ... + یک سری کارای دیگه ای که خودم مد نظر دارم . مثله شرکت اینترنتی ( چون خودم از موفق ترین های ایران در این زمینه هستم خدا رو شکر و میخوام در آینده در کنار هر کاری که دارم، یک شرکت اینچنینی هم داشته باشم )

اینکه هم می فرمایید در مورد روانپزشک ها ، بله کاملا درسته . اما خوب طبیعتا یه مراجعه کننده دفعات بیشتری به یه روان شناس خوب، مراجعه میکنه. ضمنن من قصدم در اینه در شیراز و اصفهان و تهران بخوام کار کنم توی این زمینه. یعنی شهر هایی که این فرهنگ کمی بهتر درش جا افتاده و مراجعه کنندگان بیشترن

دایی خودم الان فوق تخصص زیبایی،گوش و حلق و بینی هستش . میگه که هر رشته ای علاقه داری برو
والله موندم کلا چیکار کنم

ولی من طبیعتا اگر بخوام بیام توی این رشته، تا دکتری ادامه میدم

آخرین ویرایش:

shiro_khorshid

New member
سلام دوستان
خلاصه عرض ميكنم براي قبول شدن تو رشته روان شناسي باليني چه رتبه اي بايد كسب كنم ؟

بالا