اصول مصاحبه بالینی بر مبنای dsm.iv.tr (جلد2)

persona

Member
اصول مصاحبه بالینی بر مبنای dsm.iv.tr
جلد دوم : بیمار مشکل

اکهارت اوتمر / زیگلینده اوتمر
ترجمه دکتر مهدی نصر اصفهانی
با همکاری دکتر شبنم نوحه سرا / دکتر نوشین خادم الرضا / دکتر شهربانو قهاری
انتشارات ارجمند / نسل فردا

جلد دوم این کتاب با همون دقت نظر جلد یک ، به تشریح چگونگی مصاحبه با بیماران مختلف پرداخته و نمونه هایی از مصاحبه با بیمارن رو برای هر یک از انواع اختلالاتی که معرفی کرده آورده و بعد به نکته های مصاحبه هم اشاره کرده.
شیوه کار در جلد دو (که 4 بخش و 15 فصل داره ) اینه که در هر فصل اول به معرفی اون بیماری می پردازه (مثلا فصل1که به اختلال تبدیلی پرداخته ، اول یه تعریفی از این اختلال ارائه می ده ) ، بعد شرایط روانی و علائم بیمار رو با مثال توضیح میده ، بعد تکنیک یا تکنیک هایی رو برای استفاده در فرایند ارزیابی افراد مبتلا به این اختلالات به طور اختصاصی ارائه میده و روش استفاده از این تکنیک ها رو هم خیلی خوب توضیح میده ، سپس مراحل مصاحبه با افراد مبتلا یه این اختلال رو به صورت گام به گام ترسیم می کنه (که تو این قسمت خیلی توضیح نمیده ... فکر می کنم نیازی هم نیست ، چون تقریبا همه ریزه کاری های مصاحبه رو تو جلد یک گفته!).بعد یه نمونه عملی کامل مصاحبه رو با یه بیمار گذاشته (که خیلی جالب و به دردبخوره به نظر من!) در آخر فصل هم یه سری اطلاعات تکمیلی او کابردی ارائه میده ... مثل اینکه مثلا اگه تکنیکی که معرفی کردیم شکست خورد از چه روشهای دیگه ای میشه استفاده کرد!

... در کل این مجموعه دو جلدی ، کتاب های کاربردی هستند که به شما روانشناسان آینده کمک زیادی برای فهم بهتر آنچه تا کنون به صورت تئوری آموختید می کنه،و در آینده هم وقتی مطب زدید(!!!) خیلی مفید واقع خواهد شد!پس از دستشون ندید!

(شرمنده ... اینم عکسش آپلود نشد!)

آخرین ویرایش:

شفيع

New member
پريسونا جلد دومش از لحاظ كيفيت چاپ و برگه ها به جلداولش نميرسه بنظرم مطالب جلد اول خيلي غني تر هست تا جلد دومش

persona

Member
پريسونا جلد دومش از لحاظ كيفيت چاپ و برگه ها به جلداولش نميرسه بنظرم مطالب جلد اول خيلي غني تر هست تا جلد دومش

مطالب جلد ، basic محسوب میشه دیگه ، و قطعا پایه ایه برای جلد 2،ولی من به شخصه به لحاظ محتوا،با جلد دوم بیشتر ارتباط برقرار کردم... دقیق تر و جزئی تر فضای مصاحبه رو برام ترسیم و تشریح کرد.

بالا