اصول مصاحبه بالینی بر مبنای dsm.iv.tr

persona

Member
اصول مصاحبه بالینی بر مبنای DSM.IV.TR
جلد اول : اصول اساسی

اکهارت اوتمر / زیگلینده اوتمر
ترجمه دکتر مهدی نصر اصفهانی
انتشارات ارجمند / نسل فردا

این اولین کتابی نیست که من در زمینه ی اصول مصاحبه خوندم ، ولی به جرات می تونم بگم بین اونایی که من خوندم کاملترین و کاربردی ترینشونه!... خصوصا برای کسانی که میخوان وارد کار حرفه ای بالینی بشن ، یا دوستانی که قصد دارند آموخته هاشون رو تعمیق ببخشند و به صورت عملیاتی و کاربردی فراگیری کنند . جلد اول این کتاب انواع مصاحبه رو به طور کلی معرفی کرده ، و بعد از اون با وسواس خاصی شروع به ترسیم فضای جلسه مشاوره ، اتفاقاتی که با اون ها مواجه میشین و نقش درمانگر و عکس العملی که باید نشون بده میکنه . خیلی خوب توضیح میده که شما در فرایند ارزیابی به چه چیزهایی باید دقت کنید ... یا به عبارت دیگه "چطور نگاه کنید"!... و بعد هم در مورد فرایند استفاده از آزمون های روانشناختی توضیح میده ، و در نهایت هم شما رو با فرایند گام به گام تشخیص گذاری آشنا می کنه.
چیزی که برای من خیلی جالب بود توجه نویسنده به جزئیات ، و حجم قابل توجه مثال هاییه که توی این کتاب برای تفهیم مطلب استفاده شده . وقتی تازه وارد فضای ارزیابی بالینی می شی ذهنت پر از سواله ، باید به چه چیزایی دقت کنم؟ ، کدوم رفتار ها معنی داره؟ ، باید چه عکس العملی نشون بدم؟ و ... ! سوال هایی که نگرانیت رو بیشتر می کنه و می ترسی که نکنه خراب کنی ! این کتاب به همچین سوال هایی جواب میده و یه شمای کلی از از کاری که شما باید انجام بدین بهتون نشون میده!مثل اینکه یه راهنما دستتون رو بگیره و از قبل از شروع جلسه ارزیابی تا پایان تشخیص گذاری و یکپارچه کردن اطلاعات همراهتون باشه ... حداقل برای من که اینطور بود..!

(ببخشید ... هرکاری کردم عکس کتاب آپلود نشد!!:dadad4:)

آخرین ویرایش:

شفيع

New member
پرسونا جالبه اگه توجه كرده باشيد متوجه ميشيد كه اقاي اوتمر صاحب يه كلينك هست كه با همسرش اين كتابو نوشته ايشون واقعا خبره هستن و من وقتي اين كتابو خوندم واقعا ميگم متوجه شدم هيچي نميدونم

persona

Member
پرسونا جالبه اگه توجه كرده باشيد متوجه ميشيد كه اقاي اوتمر صاحب يه كلينك هست كه با همسرش اين كتابو نوشته ايشون واقعا خبره هستن و من وقتي اين كتابو خوندم واقعا ميگم متوجه شدم هيچي نميدونم
آره موافقم ... کتاب خیلی خوب و کاربردی ای هست ... و مباحثش هم بنیادیه ، یعنی نمی ونی یه دانشجوی روانشناسی باشی و خودت رو از مطالبش بی نیاز بدونی . در کل کتاب غنی ایه ،به نظرم ارزش وقت گذاشتن و چندبار خوندن رو داره.

بالا