آینده شغلی میکروبیولوژی

mandana99

New member
آینده صنفی میکروبیولوژی چیست؟!

آینده صنفی میکروبیولوژی چیست؟!

آخرین ویرایش:

jupiter_sps

New member
قلبم گرفت ماندانا جان! اینقدر ها هم بد نیست! واسه من که فرصت بوده اما خودم نرفتم ---تا دکترا بخونی یکسره به نظر من بهتره! بعدش هر چی ایده و خلاقیت و قدرت تدریس داری اونموقع پیاده می کن! چاره ای نیست!
راضییم به رضایش!

راستی چرا 2 تاپیک راجع به همین موضوع داریم؟

آخرین ویرایش:

medical.1990

New member
بچه ها واقعا" ارزش نداره?
تروخدا توجیهم کنید...
یعنی ارشد میکروبیولوزی تا چه حدی نا امید کنندس؟
یعنی ارشدای قارچ و انگل و سم وضعشون توپ تره؟

miladp1372

New member
سلام دوستان راستش اینجا جای من نیست اومدم ازتون چند تا سوال کنم من امسال کنکور کارشناسی سراسری آزاد دادم سراسری که هیچ چی تو آزاد پزشکی فکر می کردم علوم آزمایشگاهی رو 100٪*قبولم دیدم که بعید می دونم با این وضع قبول شم ولی میکروبیولوزی رو اطمینان دارم که قبولم تو آزمون غیر پزشکی شما دوستان که اغلب این رشته رو خوندید خواستم ازتون بپرسم آیا واقعا این رشته ارزش این رو داره که 4 سال آدم بره وقتشو تو دانشگاه بگذرونه یا اگه از همین الان برا علوم آزمایشگاهی سال بعد استارت بزنم بهتره واقها ممنون میشم از لطفتون اگه منو راهنمایی

mandana99

New member
سلام دوستان راستش اینجا جای من نیست اومدم ازتون چند تا سوال کنم من امسال کنکور کارشناسی سراسری آزاد دادم سراسری که هیچ چی تو آزاد پزشکی فکر می کردم علوم آزمایشگاهی رو 100٪*قبولم دیدم که بعید می دونم با این وضع قبول شم ولی میکروبیولوزی رو اطمینان دارم که قبولم تو آزمون غیر پزشکی شما دوستان که اغلب این رشته رو خوندید خواستم ازتون بپرسم آیا واقعا این رشته ارزش این رو داره که 4 سال آدم بره وقتشو تو دانشگاه بگذرونه یا اگه از همین الان برا علوم آزمایشگاهی سال بعد استارت بزنم بهتره واقها ممنون میشم از لطفتون اگه منو راهنمایی

سلام.به انجمن خوش اومدی.آرزوی قبولی و در زمره دانشگاهی روشنفکر را برایت آرزومندم

منظورت از جمله "اینجا جای شما نیست و ارزش رشته که گفتی"نمیدانم چیه!!چون این تاپیکها تیتر هم دارد و بازار کاری را معرفی میکنند اینکه شما با این مدرک کجاها میتونی شاغل بشی و چرا تا حالایش چنین فرصتهای شغلی مهیا نشده است. حرف روی با ارزشی یا بی ارزشی رشته نیست!!

درباره سوالت نظر من با توجه به در نظر گرفتن تعداد پتانسیلهای شغلی در کشورمان ایران علوم آزمایشگاهی است مگر اینکه فقط بخواهی به علاقه ات فکر کنی

موفق باشی..

آخرین ویرایش:

medical.1990

New member
بچه ها یه سوال داشتم:
به نظرتون ارشد میکروبیولوژی (از لحاظ ارزش مدرک، ادامه تحصیل، تدریس، استخدام) از ارشد سم و انگل و قارچ ،سطحش پایینتره یا نه؟

zhra

New member
slam dustan
manm ye hamdardam
vaghen kar nist
estekhdam ham darkar nist
makhsusan vas man noee ke hiiiiiich sahmie nadaram

n.b.m

New member
بچه ها یه سوال داشتم:
به نظرتون ارشد میکروبیولوژی (از لحاظ ارزش مدرک، ادامه تحصیل، تدریس، استخدام) از ارشد سم و انگل و قارچ ،سطحش پایینتره یا نه؟

medical عزیز اولا مهم علاقه است و گرنه اگه علاقه نباشه حتی توی بهترین رشته هم که باشید موفق نخواهید بود!!! ثانیا انقدرا هم که در مورد میکروب شناسی منفی فکر میکنید بد نیست! با اینکه هر رشته ای جایگاه خودشو در پیشرفت علوم داره و با توجه به احترامی که برای بچه های انگل و قارچ قائلم،اما من میکروب رو (از لحاظ ...) ترجیح می دم! البته من در مورد میکروب پزشکی میگم و در مورد میکروبیولوژی اطلاع خاصی ندارم!!!

medical.1990

New member
با سلام به دوستان عزیزم...
واقعا" ممنون از راهنمایی هاتون...
خودم وقتی پستای قبلمو خوندم ، با خودم گفتم الان دوستای گلم فک میکنن که چقد سر درگمم....
خداییش آره هستم...
واسه اکثر رشته های بهداشت که میتونیم واسه ارشد شرکت کنیم، حد اقل یه رفررنسشو کامل خوندم ...(به اضافه زبان کنکور)
خداییش از همه ی درسا خوشم میاد (بجز هماتو که خیلی مجذوبش نمیشم) ،امروز میگم میکروب عالیه ، فرداش میگم عاشق ایمنیم ، پس فردا انگل ، قارچ ، بیوتک...
همین باعث سردرگمی و البته وسواسم شده...
از اول مهر هم طرحم شروع میشه...
حالا به وسواس و سر درگمیم ، کمبود زمان هم اضافه میشه...
برای همین میخواستم بدونم اگه واسه میکروبیولوژی آزاد قبول شدم ، برم و خودمو از این بلاتکلیفی خلاص کنم یا نه...؟

mandana99

New member
با سلام به دوستان عزیزم...
واقعا" ممنون از راهنمایی هاتون...
خودم وقتی پستای قبلمو خوندم ، با خودم گفتم الان دوستای گلم فک میکنن که چقد سر درگمم....
خداییش آره هستم...
واسه اکثر رشته های بهداشت که میتونیم واسه ارشد شرکت کنیم، حد اقل یه رفررنسشو کامل خوندم ...(به اضافه زبان کنکور)
خداییش از همه ی درسا خوشم میاد (بجز هماتو که خیلی مجذوبش نمیشم) ،امروز میگم میکروب عالیه ، فرداش میگم عاشق ایمنیم ، پس فردا انگل ، قارچ ، بیوتک...
همین باعث سردرگمی و البته وسواسم شده...
از اول مهر هم طرحم شروع میشه...
حالا به وسواس و سر درگمیم ، کمبود زمان هم اضافه میشه...
برای همین میخواستم بدونم اگه واسه میکروبیولوژی آزاد قبول شدم ، برم و خودمو از این بلاتکلیفی خلاص کنم یا نه...؟

سلام.نظر من اینه اگر از عهده مالی اش بخاطر علاقه تان میتوانید بربیایید اگر قبول شدید به میکروبیولوژی دانشگاه آزاد بروید.حداقلش اینه که زمینه مطالعاتی برایتان فراهم میشود و از بلاتکلیفی که میگید راحت میشید.من همیشه یک تکیه کلام دارم اونهم اینه جایی باش که بخواهدنت و زودتر زمینه برایت فراهم کنه!!حالا برایم فرق نمیکنه وزارت بهداشت یا علوم یا آزاد و ...هرکدامش این زمینه را بهم زودتر فراهم کنه در آن راستا ادامه میدادم.مهم اینه به هدفم در جهت انجام پژوهشها برسم.گرچه من آنجور که در جریانش هستم امسال دانشگاه آزاد احتمال قبولی مثل سالهای قبل بخصوص در رشته میکروبیولوژی کمتر است.از همکلاسیهای کارشناسی من امسال شرکت کردند و زیاد امیدوار به این قضیه نیستند البته من برای دکترا فعلا به آزاد فکر نمیکنم و حتی الان دو ساله که phd آزاد را نمیزنم(هزینه اش خیلی بالاست و احتمال رودرویی با انواع اساتید اعم از با سواد و بی سواد در بعضی از واحدهای دانشگاهی هم زیاد است) میکروبیولوژی یکی از رشته های با ارزش است که خواهان بیشتری دارد که بدیه این حالت در موقع شرکت برای مقاطع بالاتر و کاریابی خودش را نشان میدهد

انشالا که قبول بشی نمیخواهم نفوس بد بزنم اما یکی میگفت سه ساله یکی از شهرستانها برای میکروبیولوژی دانشگاه آزاد زده رتبه اش به تکمیل ظرفیت هم نرسونده انشالا که تو از اینا نشی
279419_biggestgrin.gif

آخرین ویرایش:

RBC!

New member

سلام

شما اگه در توانت هست سعی کن یه سال دیگه پشت کنکور بمونی تا بتونی یه رشته بهتر قبول شی.
زود رسیدن ملاک نیست. درست رسیدن مهمه.

mandana99

New member
سلام

شما اگه در توانت هست سعی کن یه سال دیگه پشت کنکور بمونی تا بتونی یه رشته بهتر قبول شی.
زود رسیدن ملاک نیست. درست رسیدن مهمه.

rbcرشته بهتر؟!یعنی میکروبیولوژی رشته بهتری نیست؟!!شاید منظورت از نظر تعداد بازار کار بوده؟؟؟:33:چون میکروبیولوژی یکی از رشته های با ارزش شناخته شده است.
برای آدمی که هدفش مطالعه و تحقیق باشدحالت مقایسه ایی بین رشته ها درست نیست(خوبها و بدها توی رشته ها نداریم).تنها فاکتور مهم همانطور که توسط سایر دوستان هم گفته شده 1-علاقه 2-بازار کار

آخرین ویرایش:

RBC!

New member
rbcرشته بهتر؟!یعنی میکروبیولوژی رشته بهتری نیست؟!!شاید منظورت تعداد بازار کار بوده؟؟؟:33:

ماندانای عزیز..
میکروبیولوژی رشته ی خوبیه ولی با توجه به شرایط موجود باید واقع بین بود.
به نظر من برای پسرها آینده کاری و مالی رشته در اولویت قرار داره.
شما خودت هم میگی _و البته همه هم اینو میدونن_ که رشته های پایه آینده ی درست و حسابی ندارن. حالا چرا باید یه نفر 4 سال از عمرش رو به پای این رشته بذاره؟
کمی واقع بین باشید. شاید برای خانم ها رشته ی خوبی باشه که برن دانشگاه و یه مدرک بگیرن ولی برای آقایون که حتما باید شاغل بشن، خوب نیست. هرچند که برای خانم ها هم لازمه شغلی برای خودشون داشته باشن.

البته برای آقایونی که شغل آزاد دارند و نمیخوان از مدرک تحصیلیشون پول در بیارن وضع فرق میکنه. اگه هدف فقط مدرک گرفتن باشه، میتونن یه رشته که مطمئن هستند تو دانشگاه سراسری قبول می شن رو انتخاب کنن تا پول دانشگاه آزاد هم ندن.

به نظر من آینده مالی یه رشته انقد مهم هست که قسمت های دیگه مثل علاقه رو تحت الشعاع قرار بده.

mandana99

New member

ماندانای عزیز..
میکروبیولوژی رشته ی خوبیه ولی با توجه به شرایط موجود باید واقع بین بود.
به نظر من برای پسرها آینده کاری و مالی رشته در اولویت قرار داره.
شما خودت هم میگی _و البته همه هم اینو میدونن_ که رشته های پایه آینده ی درست و حسابی ندارن. حالا چرا باید یه نفر 4 سال از عمرش رو به پای این رشته بذاره؟
کمی واقع بین باشید. شاید برای خانم ها رشته ی خوبی باشه که برن دانشگاه و یه مدرک بگیرن ولی برای آقایون که حتما باید شاغل بشن، خوب نیست. هرچند که برای خانم ها هم لازمه شغلی برای خودشون داشته باشن.

البته برای آقایونی که شغل آزاد دارند و نمیخوان از مدرک تحصیلیشون پول در بیارن وضع فرق میکنه. اگه هدف فقط مدرک گرفتن باشه، میتونن یه رشته که مطمئن هستند تو دانشگاه سراسری قبول می شن رو انتخاب کنن تا پول دانشگاه آزاد هم ندن.

به نظر من آینده مالی یه رشته انقد مهم هست که قسمت های دیگه مثل علاقه رو تحت الشعاع قرار بده.

دوست عزیز...وضعیت شغلی الان برای تمامی رشته های علوم پایه و پزشکی خرابه پس بحث فقط روی میکروبیولوژی نیست.مدرک گرفتن در رشته میکروبیولوژی آنقدرها هم که فکرش را کردی راحت نیست که آزمون شرکت کنی و حتما خودت را جز قبولین حساب کنی و فکر کنی که یک مدرک گرفتی و خیالت راحت شد و با این مدرک اگر خانم باشی پزش را میدهی و اگر هم آقا باشی جز تحصیلکرده حساب میکنند..اینجوری ها هم نیست باید در جریانش باشی که بشه با اطمینان گفت و چون من در جریان میکروبیولوژی هستم مدرک را راحت بگیر در این رشته نمیتونی باشی چون مستلزم پاس نمودن خیلی از واحدهای عملی و کاربردی در این رشته هستی...من توصیه ام اینه اگر فردی صبر ایوب دارد و خستگی ناپذیر است و خیلی دیگه عشق علم دارد حتما وارد میکروبیولوژی بشه مگه اینکه بخواهد تمامی بعدها را در نظر بگیرد..

به دوست تازه کنکوری هم علت پیشنهادم این بود که من آینده شغلی را در نظر گرفتم و اگر از نظر آینده شغلی شما هم توصیه ات به ایشان این بود صدر صد با حرفتان موافقم اما با سایر حرفهایت(راحت بودن پایه..مدرک گرفتن راحت در پایه...بهتر یا بدتر بودن یک رشته.. ..)درباره هیچ رشته ایی چه پایه چه پزشکی موافق نیستم!!!!

آخرین ویرایش:

RBC!

New member

ماندانای عزیز..
من فکر می کنم شما متوجه منظور من نشدید.
اگه بخواهیم کلی به وضع موجود نگاه کنیم اون وقت این حرف شما که میگید :" همه رشته ها اشباع شدن و وضعشون خرابه " درسته. اینطوری هیچ کس نباید درس بخونه و شغل آزاد زودتر جواب میده.
ولی برای کسی که مهمه وارد دانشگاه بشه و مدرک دانشگاهی داشته باشه و در کنار اون مدرک بتونه شغلی پیدا کنه، لازمه که رشته ی آینده دار تر و مناسب تری رو انتخاب کنه. حتی اگه لازم باشه چند سال براش صبر کنه!!

هر کسی که وارد دانشگاه میشه و در رشته ای تحصیل میکنه سختی های اون رشته رو به جون میخره. من نگفتم تحصیل در رشته میکروبیولوژی آسونه. وضع رشته ها در حال حاضر اینطوریه که فقط باید قبول بشی بعدش حتما مسیر رو طی میکنی.

خیلی وقت ها زندگی منتظر صبر ایوب ما نمی مونه.

mandana99

New member
Rbc جان در این مورد من و شما از قرار معلوم به یک حرف نمیرسیم....حالا بیشتر درباره اش صحبت کنیم انشاا...منظور هم را متوجه بشیم

گفته شما:
"ولی برای کسی که مهمه وارد دانشگاه بشه و مدرک دانشگاهی داشته باشه و در کنار اون مدرک بتونه شغلی پیدا کنه، لازمه که رشته ی آینده دار تر و مناسب تری رو انتخاب کنه. حتی اگه لازم باشه چند سال براش صبر کنه!!

آن دو کلمه که زیرش خط کشیدم اگر حرفتان از لحاظ بازار کاری است کاملا حرفتان درسته و موافقم.میکروبیولوژی و....رشته های مناسب و آینده داری هستند که متاسفانه بازار کار اوضاع را خراب میکند

RBC!

New member
بله دقیقا منظور من بازارکار رشته هاست. من که این همه نوشتم "آِینده ی کاری_ آینده مالی_ شغل_ درآمد"

شما اگه ارسال های قبلی من رو با دقت بیشتری بخونید متوجه میشید.

medmycol

New member
با سلام به دوستان عزيز

شما بايد بين ميكروبيولوژي موجود در وزارت علوم و دانشگاه آزاد با ميكروب شناسي( باكتري شناسي) وزارت بهداشت تفاوت قائل بشين
گرچه لوژي به معناي شناسي است اما ايندو رشته تفاوت اساسي دارند كه عبارتند از

بعد از دوره دكتري ميكروبيولوژي نظام پزشكي نداره اما ميكروب وزارت بهداشت داره
دوم اينكه حجم پذيرش ميكروبيولوژي بسيار بالاس خصوصا در دانشگاه ازاد طبيعتا بازار كار خوبي نداره اگرچه به فرمايش اين دوستمون الان بازار ارشد حتي در وزارت بهداشت هم تقريبا اشباعه ولي باز اصلا قابل مقايسه با ازاد نيس
سوم شما اگر ارشد برين ميكروبيولوژي ازاد برا دكتري اصلا نميشه رفت بهداشت ممنوعه
چهارم قبولي در ميكروب بهداشت هم زياد سخت نيس سال قبل دوستان من رفته بودن يه موسسه كه خيلي از قبولي هاش بچه هاي ميكروبيولوژي آزاد بودن به نظرم بگردين دنبال تيم خوب در ميكروب بهداشت كه از همه بهتر الان
عبارتند از ميكروب و ويروس دكتر اسماعيلي

موفق باشيد

sahra.a

New member
سلام بچه ها
بحث خوبی شروع کردید واسه میکروبیولوژیست ها
اصلا بچه ها به نظر شما بازار کار یک میکروبیولوژیست کجاست؟
من که هر چی میبینم نه کارخانه ای هست که این رشته رو بخواد نه آزمایشگاه
توی آزمایشگاههای بالینی که همش علوم آزمایشگاهی می گیرن اونم کاردانی
که حتی آزمایشات بخش میکروب شناسی هم اونا انجام میدن
ومیگن لیسانس میکروب فقط واسه قسمت پذیرش قبول می کنیم.
این واقعا درسته؟
البته به نظرم کوتاهی از وزارت علوم وتحقیقات هست
چون اگر این وزارت هم مثل وزارت بهداشت هماهنگی وبرنامه ریزی درست داشت اینقدر فارغ التحصیل بیکار نداش
تیم.

jupiter_sps

New member
سلام
نمیدونم! اوضاع واسه من که بد نبوده! تو یه ازمایشگاه که می تونستم برم اما نرفتم!( چون خودم احساس کردم هنوز امادگی ندارم). تیم تحقیقاتی دانشکده باکتری شناسی پزشکی یه استانی هم امادگی داشت که برم باهاشون کار کنم (البته مسلما در حد اشنایی بیشتر با تکنیک ها و پروتکل های تحقیقاتی) اما بنا به دلایلی بازم نرفتم! خودم هم بیشتر این کار اخیر رو دوست دارم و البته تدریس! پس در واقع هنوز اون سختی هایی که ازش حرف می زنید (واسه بازار کار) رو درک نکردم. ولی قبول دارم رشته های علوم پایه به اندازه رشته های مشخص بهداشت از لحاظ کار مشخص و مخصوص به خودشون زیاد جایگاه عالی ندارن!
ولی از صمیم قلبم یه چیزی می گم که بهش باور قلبی دارم ( از سر ناچاری حرف نمی زنم کما اینکه یه مدت داروسازی خوندم و بنا به دلایلی مثل انتقالی و ... ناچار به عوض کردن رشته شدم--- اصلا پشیمون نیستم ---چون از همون اول هم در لیست انتخابام میکروبیولوژی جایگاهی داشت و خیلی رشته های دیگه حتی علوم زیر دریا) ---->اگه می خوایم مفید باشیم و راه هموار دیگران رو طی نکنیم ---یکی باید از خودش مایه بذاره-- یکی شروع می کنه و به اوجی از یک رشته می رسه که دیگران حسرت اون رشته رو می خورن---بعد اسم اون رشته که میاد اون فرد رو به یاد میارن--- کلاس رشته خیلی بالا می ره-- بخدا تصورات و اینده یه رشته رو خودمون رقم می زنیم--- اگه من دستم به یه جای بلندی رسید و کاره ای شدم --> و فراخوان بدم واسه هم رشته ای هام ؟؟!!...
choir.gif

می دونم حالت شعاری داره اما ما می تونیم تغییر ایجاد کنیم! ( اگه کسی راه اماده می خواد---این جور رشته ها واسش مناسب نیست و واقعا بازار و جایگاهی که تو رشته های جا افتاده تر هست اینجور جاها نمیتونه به راحتی پیدا کنه!)
من که عاشق رشتمم و دوست دارم یه چیزی ارائه کنم به جامعه ان شالله!
ببخشید زیاد حرف زدم

بالا