اینده بیوتکنولوژی در ایران

biotech25

New member
بیوتکنولوژی میکروبی یا بزشکی؟

تا چه حد به اینده ی این رشته امید هست؟؟؟

helia2010

New member
دوست عزيز من فکر ميکنک اين رشته فقط اسم داره آيندشو آينده هم نميدونه

طاها

New member
من برای انتخاب رشته ارشد از خیلی ها پرس و جو کردم اما آخر سر به این نتیجه رسیدم که بهتره در ایران زیاد به آینده شغلی فکر نکنی و فقط به علاقه درسی خودت فکر کنی:happysmiley:
البته این نظر منه شاید دیگران متفاوت فکر کنن!

firtina

New member
اره ميگن زيا تو ايران اينده اي نداره.البت نه فقط اين بلكه همه رشته ها:rolleyessmileyanim:ولي دوسش دارم

Martian

New member
سلام دوستان متاسفانه تو مملکته ما آینده شغلی اکثر رشته ها تضمینی نداره و هر لحظه ممکنه بهترین رشته از نظر کاری به بدترین رشته تبدیل بشه درسته که بدون شغل و درامد ادامه تحصیل واسه خیلی ها مشکله ولی تحصیل به نظز بنده باید در هر شرایطی ادامه داشته باشه با این حجم فارغ التحصیلهایی که از اکثر رشته ها داریم طبیعیه که وضعیت بازار کاری کم باشه از طرفی هم تو کشور ما متاسفانه میزان تولید روز به روز کمتر میشه و میزان صادراتمون کمو کمتر و وارداتمون بیشتر و بیشتر کشوری که تولید نداشته باشه وضعیت شغلی و اقتصادیش همین میشه کلا داریم به سوی تبدیل شدن به یک جامعه مصرف کننده میریم واحد پولمون به شدت سقوط آزاد کرده.داریم مثل اکثر کشورهای عربی میشیم که چوب کبریت هم وارد میکنن و مصرف کننده یا اتوتروف کامل هستن پس بهترین کار واسه نجات اقتصاد کشورمون داشتن ایده های جدید و کارآفرینی و تولید بیشتر و بیشتر و رهایی از وابستگی به دیگران هستش شکر خدا ما کشور ثروت مندی هستیم کشور کره جنوبی رو ببینید با این که هیچ منابع طبیعی نداره ولی اقتصادش با تولید چقد بالاست.

mahdieh

New member
شما بگو چی درست و حسابی آینده داره؟؟؟ هیچ تضمینی برای هیچ رشته ای نیست..

Martian

New member
شما بگو چی درست و حسابی آینده داره؟؟؟ هیچ تضمینی برای هیچ رشته ای نیست..

دوست عزیز کجای پست من نوشته شده هیچ تضمینی واسه هیچ رشته ای؟؟ میشه به بنده نشون بدید کجا من از کلمه هیچ استفاده کردم؟؟؟؟؟ من گفتم اکثر رشته ها نه هیچ رشته ای و فرق بین هیچ و اکثر زمین تا آسمانه
در ضمن این یک واقعیته که وضعیت کاریه خیلی از رشته ها توایران خیلی بده تا جایی که خیلی از افراد که به خاطر شغل از اول رو به تحصیل آوردن در نیمه راه ترک تحصیل میکنن
و بیشتر رشته ها به شکلی در اومدن که واسه پیدا کردن شغل حتما باید دکتری بگیری و این واسه همه ممکن نیست البته من قصد نا امید کردن بقیه رو ندارم ولی واقعیته و آدم نباید فقط به خاطر شغل تحصیل کنه همون طور که قبلا هم گفتم

آخرین ویرایش:

mahdieh

New member

دوست عزیز کجای پست من نوشته شده هیچ تضمینی واسه هیچ رشته ای؟؟ میشه به بنده نشون بدید کجا من از کلمه هیچ استفاده کردم؟؟؟؟؟ من گفتم اکثر رشته ها نه هیچ رشته ای و فرق بین هیچ و اکثر زمین تا آسمانه
در ضمن این یک واقعیته که وضعیت کاریه خیلی از رشته ها توایران خیلی بده تا جایی که خیلی از افراد که به خاطر شغل از اول رو به تحصیل آوردن در نیمه راه ترک تحصیل میکنن
و بیشتر رشته ها به شکلی در اومدن که واسه پیدا کردن شغل حتما باید دکتری بگیری و این واسه همه ممکن نیست البته من قصد نا امید کردن بقیه رو ندارم ولی واقعیته و آدم نباید فقط به خاطر شغل تحصیل کنه همون طور که قبلا هم گفتم

اتفاقا شما بگو کجای کامنت من مخالفت با شما و بقیه بوده؟؟؟؟؟
تو این کشور پوستت باید کلفت باشه..تضمینی هم نیست ... برای هیچ رشته ای باید جون بکنی تا به یه جایی برسی..اینو که همه میدونن

NEWHORIZON

New member
سلام بچه ها بیوتک بیشتر به درد بچه هایی میخوره که بالین گذروندن.مثل اکثر بچه های وزارت بهداشت.در هر صورت رشته خوبیه اما فراموش نکنین اینجا ایران است!

sahar2

New member
در یکی از همایش های دکتر خلیلی که رفتم از این رشته به عنوان یکی از رشته های خوب نام برد و گفت شما اگر بخواین دکترا بگیرین هفت هشت ده سال دیگه طول می کشه وتا اون زمان جایگاه خودشو پیدا می کنه!!!

biotec2013

New member
چرا دائم میگید اینجا ایرانه ایرانه !!! یکم به خودمون و کارمون باین ایمان داشته باشیم

biotec2013

New member
همه تا حالا فهمیدم که آینده حساب شده ای وجود نداره
پس لطفا کسانی بیان تو اید رشته که اکتیو هستن و اینو تو خودشون میبینن که کار آفرین باشن

FARAMARZ.A.R

New member
به امید خدا خودمون واسه خودمون هم آینده میسازیم و هم یه دنیا امید واسه دیگران....
ضمنا این همه نگین کشورمون داغونه...ما به عنوان یک دانشجو ویک ایرانی چه کاری واسه ایرانمون کردیم:auizz3ffy9vla57584x

alireza-ja

New member
یه چیزیب بگم اینکه من از سوم دبیرستان تا الان این رو هی شنیدم و خوندم که بیوتکنولوژی در کشورمون هنوز جا نیفتاده و تا الان که 7 8 سال از اونموقع گذشته باز همینو میشنویم اونموقع هم هی میگفتن چند سال دیگه خوب میشه الانم میگن چند سال دیگه تا اونموقع خوب میشه. بدمون نیاد ما فقط بلدیم توجیه کنیم و هیچ کاری نکنیم و به آینده امیدوار باشیم در حالیکه اگر دست روی دست گذاشته بشه آینده هم همینی هست که الان داریم میبینیم.

واقعا 6 7 سال زمان کمی بوده که از اونموقع تا الان جا نیفتاده. بنظرم اگر توی 7 سال جا نیفته تقریبا اطمینان دارم تا 10 سال دیگه اگر کاری صورت نگیره تفاوت چندانی با الان نداره. نمیگم پیشرفت نکردیم از اونموقع تا حالا ولی آیا تونستیم ما جوونا این اطمینان رو داشته باشیم که بعد از دکترای بیوتک مثلا مانعی جلوی اشتغالمون نبینیم نمیگم استخدام بشیم میگم آیا این همواری رو میبینیم که اگر کسی خواست خودش یه کاری کنه از جون خودش سیر نشه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 226

226

New member
یه چیزیب بگم اینکه من از سوم دبیرستان تا الان این رو هی شنیدم و خوندم که بیوتکنولوژی در کشورمون هنوز جا نیفتاده و تا الان که 7 8 سال از اونموقع گذشته باز همینو میشنویم اونموقع هم هی میگفتن چند سال دیگه خوب میشه الانم میگن چند سال دیگه تا اونموقع خوب میشه. بدمون نیاد ما فقط بلدیم توجیه کنیم و هیچ کاری نکنیم و به آینده امیدوار باشیم در حالیکه اگر دست روی دست گذاشته بشه آینده هم همینی هست که الان داریم میبینیم.

واقعا 6 7 سال زمان کمی بوده که از اونموقع تا الان جا نیفتاده. بنظرم اگر توی 7 سال جا نیفته تقریبا اطمینان دارم تا 10 سال دیگه اگر کاری صورت نگیره تفاوت چندانی با الان نداره. نمیگم پیشرفت نکردیم از اونموقع تا حالا ولی آیا تونستیم ما جوونا این اطمینان رو داشته باشیم که بعد از دکترای بیوتک مثلا مانعی جلوی اشتغالمون نبینیم نمیگم استخدام بشیم میگم آیا این همواری رو میبینیم که اگر کسی خواست خودش یه کاری کنه از جون خودش سیر نشه.

ضمن موافقت با صحبت های شما اینکه فرمودید 7 سال اینو عنایت کنید ( البته اصلا دوست ندارم وارد مسایل سیاسی بشم ) ولی تقریبا از سال 85 تا 91 یعنی دولت نهم و دهم اصلا ستاد توسعه زیست فناوری که در دولت سید تاسیس شده بود درش کاملا تخته شد !!! کم خیانتی علیه بیوتکنولوژی نبود . حالا خدا بیامرزه شهید ستاری رو پسر ایشون دکتر سورنا ستاری هستتند که تو این یک سال واندی دارن تلاش می کنند علوم نوین مثل بیوتک دوباره احیا بشه و به جایگاه حقیقیش برسه:auizz3ffy9vla57584x

alireza-ja

New member
ضمن موافقت با صحبت های شما اینکه فرمودید 7 سال اینو عنایت کنید ( البته اصلا دوست ندارم وارد مسایل سیاسی بشم ) ولی تقریبا از سال 85 تا 91 یعنی دولت نهم و دهم اصلا ستاد توسعه زیست فناوری که در دولت سید تاسیس شده بود درش کاملا تخته شد !!! کم خیانتی علیه بیوتکنولوژی نبود . حالا خدا بیامرزه شهید ستاری رو پسر ایشون دکتر سورنا ستاری هستتند که تو این یک سال واندی دارن تلاش می کنند علوم نوین مثل بیوتک دوباره احیا بشه و به جایگاه حقیقیش برسه:auizz3ffy9vla57584x

بخدا اگر اینا یه کمی از این نفت وابستگیشون رو کم کنن همه چی درست میشه یه کمی خرج علوم پایه بکنن یه کمی ریسک بکنن خدا میدونه چقدر درامد زا هستش. منتها اصلا علوم پایه کیلو چنده.

ایشالا که ایشون بتونن یه کارایی بکنن ولی فعلا که چیز بدردبخوری ندیدیم ایشالا که توی مدت باقی مانده به یه جایی برسونه بیوتکنولوژی رو.

البته تا جایی که یادمه توی دولت قبل هم واسه بیوتکنولوژی یه کارایی کردن ولی باز اونم اصلا اصلا کفاف نداد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 226

alireza-ja

New member
شما میگی 7 8 سال اقای علیرضا / مگه این رشته برای کشورهای توسعه یافته مثل امریکا نیست اونها حداقل 10 سال تلاش کردن برای پیشبرد بیوتک کشور ما حداقل 20 سال زمان میخاد شایدم بیشتر / مثل ورزش والیبال والیبال چند سال طول کشید تا شدیم این پس رشته های علوم پایه حالا حالا ها باید بدوند چون خیلی چیزها رو خودتون میدونید پس تا دست واسطه تو کار باشه و توجهی به علوم اونور مخصوصا امریکا نباشه منظورم تعامله مگه چندتا سمینار و کنگره برگزار شده با تعامل ایران پس باید این رشته هنوز فضایی بودنیم در ایران / اکثر استاتید بزرگ حداقل من میشناسم چندسالی در استرالیا و انگلستان یا حتی امریکا خون دل خوردند تا یک حرکتی بشه در اینجا / باز نظر من بود

موافقم باهات. هنوز جا داره ولی اگر بخواد 10 سال آینده هم نثل این چند سال اخیر باشه تا 40 سال دیگه هم به نتیجه نمیرسه.

اگر نیان امکانات رو محدود به چند تا مرکز خاص بکنن و این رو توی کشور پخش کنن و وسیعتر کار بشه حتما نتیجه میگیریم. الان خدا وکیلی چند تا استانمون از این لحاظ امکانات دارن. دیگه حداقلش اینکه هر استانی نباید یه مرکز بیوتک داشته باشه؟

والا استان همدان حتی یه دونه مرکز درست و حسابی نداره. یه مرکز داره فک کنم امکاناتش در حد همون تابلو توی خیابونشونه.

alireza-ja

New member
اقای علیرضا چندتا مرکز داریم برای تخصص این رشته جز رویان و پاسنور و پژوهشکده مگر چندتا دانشجو و محقق میتونن کار کنند یعنی گنجایش حضور مد نظره/ همین پی سی ار ساده ساده ساده هم نیست در نظر با تکنیک های دیگه میگم چقدر مواد تولید کردیم چقدر نرم افزار بومی داریم هیچ پس توقعی نداشته باشیم بودجه ممکت نظامی پس اگر رشته فیزیک اتمی با امثال این بود اری / با این شرایط ایده ایی هم وجود داشته باشه نابود میشه / نظر من هرکس قوی بود در این رشته باید بره وقت هم هدر نده

خوب پس یعنی الان هر کی ارشدشو گرفت جذب مراکز تحقیقاتی میشه؟ سالی حدود 50 نفر بیوتک میگیرن بعد فارغ التحصیلی تازه حتما که نباید بیوتک یاشن این همه قارغ التحصیل زیست از دانشگاه های خوب کشور خوب اگر مراکز بیشتری وجود داشته باشه اینا یواش یواش مشغول بکار بشن و فرصت واسشون باشه چرا نتیجه نگیرن. باید ظرفیتای تحقیقاتی رو توی کشور بالا ببرن به جوونا میدون بدن اون موقع مواد هم تولید میشه و سودش میره جیب مملکت. اینا اصلا نمیخوان ریسک کنن و پول واسه این چیزا خرج کنن.

226

New member
در کل با صحبت های پر درد هر 2 دوست عزیزمون alireza-ja و love virology موافقم
اون چیزی که باعث شده کشور های پیشرفته امروز پیشرفته باشند فقط و فقط 1 چیز است و بس :
اینکه 1 قرن هست که اونها دارن بهای بسیار خوب و مدیریت شده ای به علوم پایه میدن.
برادر من داریم میگیم علوم پایه
یعنی اگر وضعیت شما در علوم پایه خراب باشه قصر بنهور هم بسازی میریزی میاد پایین چون بنا از پایه مشکل داره
والا بخدا اینو ی بچه دبستانی هم می فهمه من نمی دونم چرا از همون دوره دبیرستان هر کس حرفی از علوم پایه و ادامه تحصیل تو این رشته ها میزنه همه چپ چپ بهش نگاه می کنند.
ی چیز رو مطمین باشید و اون اینکه اگر دیدید ی روز تو این مملکت پاشونو از اون چاههای سیاه بیرون کشیدند !!! و به توصیه بزرگان بخصوص مقام رهبری در این خصوص گوش دادند و رویکردی تازه به علوم پایه پیدا کردند آینده این مملکت و فرزندان اون روشنه ولی غیر!!
!:auizz3ffy9vla57584x

بالا