روش نوشتن دیسکاشن

epi_info

New member
میتونید از الگوی زیر استفاده کنید. البته این یه چیزه مطلق نیست و بستگی به تجربیاته خودتون داره

پاراگراف اول: در مورد اهمیت موضوع.جنس این پاراگراف دیسکاشن نیست بلکه اینتروداکشنه- ولی اجازه به شما داده می شود 4 الی 5 خط درباره اهمیت موضوع در اول دیسکاشن بنویسید- ادمای حرفه ای معمولا اینکارو نمی کنن اما اگر بیش از 4 5 خط نشه ازتون قبول می کنن-
دیسکاشنتون شبیه اینتروداکشن نباید بشه شبیه ریزالت هم نباید بشه. اگر از 4 5 خط بیشتر بشه داور ایراد خواهد گرفت.
پاراگراف دوم: اون تفسیری که گفتم در ریزالت هدرش نده بیارش اینجا. اختلاف معنی دار دلیلش به این دلیل دلیل بود بیاد اینجا-به همون ترتیبی که ریزالت رو اوردید به همون ترتیب تفسیر کنید نه پایین و بالا-
فرق پایان نامه و مقاله: در پایان نامه هر ریزالتی بدست آوردیم برای زیاد کردن صفحات می نویسیم و در دیسکاشن پایان نامه فقط 20% که بدرد بخور است را تفسیر می کنیم اما در مقاله فقط همون 20% که میخاهیم روز بحث کنیم در ریزالت می آوریم.
پاراگراف سوم: بررسی متون است- این برسی متون با بررسی متون مقدمه متفاوت است- این بررسی متون جهت داره چون نتایج مطالعمون مشخص شده- مثلا نتایج مطالعه من با فلان مطالعه یکسان و با فلان مطالعه مخالف است- هر دو جهت مخالف و موافق رو باید بگید-خوبه که ادم دلیل منطقی برای این اختلاف پیشنهاد کنه مثلا مطالعه من با فلان مطالعه نتیجه اش یکسان نبود به فلان دلیل بوده است. در اینجا باید به مقالات رفرنس بدید و این مقالات میتونه همان مقالات اینتروداکشن باشه یا چندتا جدید بهش اضافه کنید-
پاراگراف چهارم: محدودیت های مطالعه من-این پاراگراف میتواند مقاله مارا نجات دهد- محدودیت ها را بگویید نه ایرادات اساسی و پایه طرح را- مثلا مطالعه من گذشته نگر بود و با این نمی توان نتیجه گیری دقیقی کرد و توصیه میکنم در آینده مطالعه آینده نگر انجام دهید- (نوشتن محدودیت برای مجلات خارجی است، در ایران محدودیت ننویسید).بعد از نوشتن محدودیت ها بنویسید که بهتر است در آینده چه نوع مطالعه ای انجام شود (future study).
پاراگراف پنجم: conclusion است- مجلات دو جورند یکی شون میگه اخره نتایج که رسیدی یه عنوان بنویس به نام conclusion و دو نقطه بزار و یک پاراگراف بنویس و بعضی ها میگن عنوان گذاشتن نمیخاد و اخرین پاراگراف و اخرین جمله conclusionاست و شما باید به یک جمع بندی نهایی برسانید خواننده را- وزن این conclusion باید به محدودیت های مطالعه بخوره و اگر مطالعتون خیلی محدودیت داره باید یه conclusion ملایم بنویسید- در اینجا رفرنس استفاده نکنید- معمولا اگه عنوان نداشته باشد میتونید بنویسید in summary یا finally و بع دو جمله بنویسید –
سوال : آیا می شود شکل و جدولی در ریزالت نیاورده باشم و حالا در دیسکاشن بیارم؟ بلی- مثلا میتونید بررسی متون رو برای فهم بهتر در جدول بیارید یا یک شکل کارتونی برای چسبیدن مثلا آنزیم ها بیاری، این شکل ها جنسشان ریزالت نیست و برای فهم بهتر مطلب است-
نکته: در پایان نامه و گزارش نهایی می توانید بررسی متون را جامع تر و کامل تر توضیح دهید ولی در مقاله نه و در مقاله نباید با جزییات توضیح دهید-بنویسید فلان مقاله قلان کارو کرد و بعد رفرنس بدید-مگر اینکه بخواهید یه رفرنس مهم در مقاله را که خیلی مهم است با جزییات توضیح دهید-
جمع بندی: مقاله زیاد بخوانید – حتی طریقه روش های آماری را می توان از مقالات یاد گفت-

بالا