معرفي رشته ي سم شناسي

mikhak s

New member
سلام، بچه ها هركس در مورد اين رشته هر نوع اطلاعتي داره اينجا بزاره كه همه استفاده ببرن.ممنون:rose:

mikhak s

New member
چرا سم شناسي ؟ اصلا رشته ي سم شناسي چيه؟

باتوجه به نقش روزافزون داروها و سموم در صنايع، كشاورزي، داروسازي، پزشكي و محيط زيست و آثار مخربي كه تماس با آنها براي انسان و محيط زندگي ممكن است بوجود آورد و نيازهاي روزافزون جامعه و پيشرفت دانش و فن*آوري در رشته سم*شناسي، ايجاب مي*نمايد كه برنامه آموزشي رشته كارشناسي ارشد سم شناسي نيز متناسب با اين تغييرات متحول شده و پاسخگوي نيازهاي جامعه باشد
سم شامل هر ماده شيميايي و غيرشيميايي مي*شود كه درصورت مواجهه موجودات زنده با آن، آثار و عوارض سوء بدنبال داشته باشد. بنابراين سموم دسته بزرگي از مواد مخاطره آميز محيط زيست مي*باشند و انسانها بطور فزاينده*اي در معرض تماس با اين مواد هستند كه بسياري از آنها بالقوه سمي هستند. لذا بايد از اثراتي كه اينگونه مواد بر محيط*زيست وارد مي*سازند مطلع بود

سم شناسي علمي است چند جانبه كه نياز به تحقيق و مطالعه دقيق در همه ابعاد آن (پايه، باليني، محيط زيستي و داروئي و پزشكي قانوني) احساس مي*شود. مأموريت اصلي تربيت دانش آموختگاني است كه مي*توانند در نظام هاي بهداشتي، پژوهشي و خدماتي مربوط به سموم انجام وظيفه كنند. با تربيت اين نيروها، تشخيص و اندازه گيري سموم و داروها در مايعات بيولوژيك و غير بيولوژيك، و امور مربوط به سم*شناسي قانوني و پيشگيري از مسموميتها زير نظر متخصصين سم شناسي مقدور خواهد بود. همچنين اميد مي*رود با اجراي موفق اين برنامه آموزشي سطح علمي در اين رشته ارتقا يافته و در حد استانداردهاي بين*المللي باشد و كشور و جامعه را با پيشرفت*هاي علمي هماهنگ نمايد.

آخرین ویرایش:

mikhak s

New member
شايد اين سوال خيلي از بچه ها باشه كه سم شناسي اولين بار كي جز رشته هاي ارشد شده... پس اين متنو بخونيد:
بنا به اهميت و ضرورت تربيت نيروي متخصص در رشته سم شناسي در كشور و سابقه خوب برخي آزمايشگاهها و اعضاء هيئت علمي دانشكده در زمينه هاي سم شناسي پزشكي- محيطي و صنعتي، در سال 1384 پيشنهاد تاسيس دوره كارشناسي ارشد اين رشته توسط دکتر بهرام دارایی استادیار سم شناسی-داروشناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که هم اکنون مدیر گروه سم شناسی نیز می باشند ودكتر علامه استاد گروه بيوشيمي باليني مطرح گرديد.
پس از جلب همكاري اعضاء هيئت علمي گروه بيوشيمي – بهداشت حرفه اي و محيط و آمار زيستي برگه هاي تقاضا و درخواست تاسيس رشته تكميل شد و به كميسيون برنامه ريزي جامع آموزشي دانشگاه ارسال گرديد و در دو مرحله بازديد و ارزيابي شرايط و امكانات موجود توسط هيئت بازديد كننده با تاسيس اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد موافقت بعمل آمد. سپس موضوع به تائيد شوراي آموزشي دانشگاه و نهايتاً در تاريخ 5/4/85 به تصويب شوراي دانشگاه رسيد.
پس از تائيد شوراي گسترش آموزش عالي در جلسه مورخ 29/7/85 گروه اعلام ظرفيت برا ي پذيرش دانشجو نمود. اولين دوره پذيرش دانشجو در نيمسال اول 87-86 انجام شد و 4 نفر دانشجو توسط سازمان سنجش آموزش كشور جهت ادامه تحصيل معرفي شدند.
دوره دوم دانشجويان در نيمسال اول سال تحصيلي 88-1387 به تعداد 6 نفر وارد دوره شدند و در دورع سوم دانشجویان به تعداد چهار نفر در نیمسال تحصیلی 89-88 و در دوره چهارم 6 دانشجو در نیمسال 90-89 و در دوره پنجم نیز 6 دانشجو در نیمسال 91-90 در این رشته پذیرفته شده اند.تا کنون دانشجویان دو دوره اول جمعا 9 دانشجو از پایان نامه خود در مقطع ارشد دفاع نمودهاند.در طول اين مدت عليرغم كمبودها، تلاشها و زحمات همكاران همراه با دانشجويان پذيرفته شده باعث شد تا گروه جايگاه خود را در ميان ساير گروهها پيدا كند .

mikhak s

New member
واقعا از همه ي شما دوستان ممنونم كه نظراتتونو اينجا ميزاريد:21:

karshenasgh

New member
لطفا کسانی در سالهای گذشته توی رشته سم شناسی پزشکی شرکت کرده اند و قبول شده اند درصدهاشون رو بزارن تا بقیه استفاده کنن. ممنون

mikhak s

New member
لطفا کسانی در سالهای گذشته توی رشته سم شناسی پزشکی شرکت کرده اند و قبول شده اند درصدهاشون رو بزارن تا بقیه استفاده کنن. ممنون

سلام خوب شما لطف كن اول نظرتو درمورد اين رشته بگو واطلاعاتي كه داري. ظاهرا تعداد كساني كه اين رشته رو شركت كردن خيلي كمه

veghar khodayari

New member
سلام

سلام بچه ها لطفا بگین برا ی قبولی در این رشته از کجا شروع کنم؟:33:

karshenasgh

New member
سلام. من تازه امسال برای این رشته ثبت نام کرده ام و تازه هم میخوام شروع به درس خوندن کنم، اما چیز زیادی در موردش نمی دونم و چون رشته ای است که با آزمایشگاه سرو کار داره و من هم کارهای آزمایشگاهی رو دوست دارم این رشته رو انتخاب کردم. منتظر اطلاعات بیشتر ی راجع به رشته سم شناسی از دوستان می باشم.با تشکر/ موفق باشید

سلام خوب شما لطف كن اول نظرتو درمورد اين رشته بگو واطلاعاتي كه داري. ظاهرا تعداد كساني كه اين رشته رو شركت كردن خيلي كمه

koray77

New member
به نظر من تو هر رشته ای بخوای ادامه بدی باید تصمیمت رو phd باشه بخصوص تو این رشته. برای phd رشته های علوم اعصاب ,نانوفناوری پزشکی, داروسازی هسته ای و بالاخره خود سم شناسی آینده خوبی پیش روی بچه های سم شناسی میذارن پس فعلن به درساتون برسین و این مسائل حاشیه ای رو بذارین برا فردای کنکور:riz277:

mikhak s

New member
به نظر من تو هر رشته ای بخوای ادامه بدی باید تصمیمت رو phd باشه بخصوص تو این رشته. برای phd رشته های علوم اعصاب ,نانوفناوری پزشکی, داروسازی هسته ای و بالاخره خود سم شناسی آینده خوبی پیش روی بچه های سم شناسی میذارن پس فعلن به درساتون برسین و این مسائل حاشیه ای رو بذارین برا فردای کنکور:riz277:

مرسي بابا بزرگ كه تشريف آوردين ونظرتون رو گفتيد.:thumbsupsmileyanim: لي اينا مسائل حاشيه اي نيستن خيلي ها ميخوان قبل ازين كه رشته اي رو انتخاب كنند اطلاعاتي در موردش كسب كنند

koray77

New member
مرسي بابا بزرگ كه تشريف آوردين ونظرتون رو گفتيد.:thumbsupsmileyanim: لي اينا مسائل حاشيه اي نيستن خيلي ها ميخوان قبل ازين كه رشته اي رو انتخاب كنند اطلاعاتي در موردش كسب كنند

نوه گلم خودت میگی قبل از انتخاب رشته ولی الان دیگه هممون انتخابمونو کردیم و فرصت تغییر رشته هم نداریم اگه گفتم مسائل حاشیه ای بخاطر در نظر گرفتن محدودیت زمانی بود و الان بهترین کار تمرکز رو درساس همین :riz277:

mikhak s

New member
نوه گلم خودت میگی قبل از انتخاب رشته ولی الان دیگه هممون انتخابمونو کردیم و فرصت تغییر رشته هم نداریم اگه گفتم مسائل حاشیه ای بخاطر در نظر گرفتن محدودیت زمانی بود و الان بهترین کار تمرکز رو درساس همین :riz277:

بله حق باشماست :riz513:
:smiliess (4):ولي يه سري از بچه هنوز كارشناسيشونو تموم نكردن

karshenasgh

New member
با سلام
ممنون از اینکه اومدین و نظرتون رو گفتین. من هم با شما موافقم. لطفا اگر کسانی رو میشناسید که این رشته رو قبول شدند ازشون درصدهاشون رو بگیرین و اینجا بزارین تا دیدمون در مورد کنکور این رشته بازتر بشه.ضمنا من می خوام بدونم باتوجه به فرصت کمی که تا زمان کنکور مونده برای هرکدوم از دروس کنکور چی بخونیم بهتره و از وقتمون بهتر و بیشتر می تونیم استفاده کنیم. یعنی مثلا برای بیوشیمی کدوم کتاب رو بخونیم با توجه به فرصت باقیمانده بهترین نتیجه رو میگیریم یا برای زیست شناسی و شیمی هم همین طور؟!!! برای تست زدن چی کار کنیم؟ از کدوم کتاب تست ها استفاده کنیم بهتره؟!!!! منتظر نظر شما و بقیه دوستان هستم...../ سال نو هم مبارک

karshenasgh

New member
بنگر به رستاخیز طبیعت که چه زیباست . و هر سال رستاخیزی دیگر را تجربه می کنیم و چه زیباتر رستاخیز انسان در این عصر آهن وتباهی

عمری با حسرت و اندوه زیستن نه برای خود فایده ای دارد و نه برای دیگران، باید اوج گرفت تا بتوانیم آن چه را که آموخته ایم با دیگران نیز قسمت کنیم . . .

سال نومی شود.زمین نفسی دوباره می کشد.برگ ها به رنگ در می آیند و گل ها لبخند می زند و پرنده های خسته بر می گردند و دراین رویش سبز دوباره...من...تو...ما... کجا ایستاده اییم.سهم ما چیست؟..نقش ما چیست؟...پیوند ما در دوباره شدن با کیست؟... زمین سلامت می کنیم و ابرها درودتان باد و چون همیشه امیدوار و سال نومبارک...

آخرین ویرایش:

mikhak s

New member
با سلام
باتوجه به فرصت کمی که تا زمان کنکور مونده برای هرکدوم از دروس کنکور چی بخونیم بهتره و از وقتمون بهتر و بیشتر می تونیم استفاده کنیم. یعنی مثلا برای بیوشیمی کدوم کتاب رو بخونیم با توجه به فرصت باقیمانده بهترین نتیجه رو میگیریم یا برای زیست شناسی و شیمی هم همین طور؟!!! برای تست زدن چی کار کنیم؟ از کدوم کتاب تست ها استفاده کنیم بهتره؟!!!! منتظر نظر شما و بقیه دوستان هستم...../

من از چند جاي مختلف پرسوجو كردم و از چند استاد هم پرسيدم: شيمي عمومي مورتيمر، بيوشيمي هارپر،براي زيست(زيست شناسي عمومي) و فيزيو لوژي پزشكي گايتون (رتبه چهارم كنكور پارسال فقط بخش اعصاب گايتون رو خونده) .براي تست من از سوالات كنكوراي سال قبل استفاده ميكنم، آموزشگاه سنا يه سري جزوه و كتاب تست داره كه مال بچه هاي رتبه برترن (خودم استفاده نكردم) براي زبان هم 504 خيلي خوبه لزگي و...

karshenasgh

New member
من از چند جاي مختلف پرسوجو كردم و از چند استاد هم پرسيدم: شيمي عمومي مورتيمر، بيوشيمي هارپر،براي زيست(زيست شناسي عمومي) و فيزيو لوژي پزشكي گايتون (رتبه چهارم كنكور پارسال فقط بخش اعصاب گايتون رو خونده) .براي تست من از سوالات كنكوراي سال قبل استفاده ميكنم، آموزشگاه سنا يه سري جزوه و كتاب تست داره كه مال بچه هاي رتبه برترن (خودم استفاده نكردم) براي زبان هم 504 خيلي خوبه لزگي و...

سلام. با تبریک سال نو و آرزوی موفقیت و شادکامی برای شما دوست عزیز، ممنون از راهنمایی شما. منتظر نظرات و تجربیات دیگر دوستان نیز هستیم./باتشکر فراوان

veghar khodayari

New member
سلام خوش آمدي ،منظورت دقيقا چيه؟ كتابها و جزوها هارو ميخواي؟
ki نه منابع رو دارم فقط مشکل اینه کل بیوشیمی لینینجرو که نمیشه خوند ؟ کدوم موسسه پکیج اموزشی بهتره؟چون باید قبول کنیم از کشاورزی وارد این رشته شدن سخته فکر کنم یکمی باید مطالب MP3 بشه. نظر شما چییییییییییییییییییییییییییه؟

koray77

New member
ki نه منابع رو دارم فقط مشکل اینه کل بیوشیمی لینینجرو که نمیشه خوند ؟ کدوم موسسه پکیج اموزشی بهتره؟چون باید قبول کنیم از کشاورزی وارد این رشته شدن سخته فکر کنم یکمی باید مطالب MP3 بشه. نظر شما چییییییییییییییییییییییییییه؟

بیوشیمی پاسالار عالیه سال قبل فقط تونستم یکبار کامل بخونمش 30 زدم امسال اگه خدا بخواد بالای 80
موفق باشین:riz277:

بالا